Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Meg fog jönni? Ne borulj ki, van megoldás a PMS tüneteire!

Ajánlom a Facebookon

"Azokon a napokon különösebb ok nélkül is majd felrobbanok a feszültségtől, és magam számára is meghökkentő érzelmi reakciókat produkálok. A férjem azt mondja, kibírhatatlan vagyok." Ismerősek ezek a tünetek? A fogamzóképes nőket számos ehhez hasonló tünet gyötörheti meg a menzesz előtti napokban. A PMS, azaz premenstruációs szindróma gyengébb vagy erősebb jeleit a nők akár 50 %-a százaléka megtapasztalja. S hogy van-e segítség? - bejegyzésünkből megtudhatod!

A nők többségének életében a „nehéz napok” általában nem a menstruáció idejére esnek, hanem az azt megelőző 7-10 napban jelentkeznek változatos fizikai és lelki tünetek formájában. Olyan sok nőt érintenek hónapról-hónapra, hogy az orvostudomány nevet is adott a jelenségnek, ez az úgynevezett premenstruációs tünetegyüttes, rövidebb nevén PMS. A PMS hátterében a női ciklus hormonális változásai állnak, nem betegségről van szó tehát, hanem szervezetünk természetes folyamatairól. Mégis, a nemkívánatos tünetek hónapról-hónapra nemcsak a saját életünket, hanem a környezetünk életét is megkeserítik, az érzelmi hullámvasúttól szenvedhet a férj, a gyerek, a baráti kör, a munkatárs.

Bármennyire igyekszem, a menstruációmat megelőző napokban nem vagyok képes kontrollálni az érzéseimet. Minden apróság miatt kiabálok a gyerekkel, aki persze nem érti, mi történik velem. A férjem az elkerülő taktikát választja, napokig a szőnyeg alatt kúszik, csak nehogy veszekedés legyen a vége. Este, amikor végiggondolom a napomat, rájövök, hogy minden a feszültségről és az idegeskedésről szólt, vagyis arról a kétségbeesett törekvésről, hogy uraljam a rám törő hangulatokat. És persze folyton gyötör a lelkiismeret, hogy nem vagyok elég jó anya és megértő társ” - avat be minket titkába Enikő.

Nem ritka jelenség, amiről a 36 éves édesanya mesél. A nők 20-30 százalékának ismerős helyzet ez a saját életéből. Általában a PMS fizikai tüneteivel könnyebben birkóznak meg az érintettek, vagy próbálnak nem foglalkozni vele, vagy bekapkodnak valamilyen szert a házipatikából. A lelket érintő változások viszont nem intézhetők el ilyen egyszerűen, mivel ezek nemcsak minket nőket érintenek, hanem a családot is, aki velünk együtt rosszul tűrik az érzelmi libikókát.

PMS betegtájékoztató oldal

Így kezeld a PMS-t, a menstruáció előtti tünetegyüttest! >>

PMS tünetei

A PMS tünetei és erőssége egyénileg, a menstruációs ciklussal folyamatosan változnak, a testi, lelki és viselkedési gondok igen sokfélék lehetnek és átmenetileg felboríthatják az érintett nők életét. Hogy csak néhányat emeljünk ki:

  • mellfeszülés,
  • fejfájás,
  • hányás,
  • székrekedés,
  • gyomorfájdalom,
  • bokatáji ödémák,
  • ízületi panaszok jelentkezhetnek.

A családom és a hangulataim

A családom és a hangulataim

Különösen a gyerekek számára lehet érthetetlen az anyjuk megváltozott viselkedése, a düh, a harag, az ingerültség esetleg az agresszívebb viselkedés. Sajnos ezek a hangulatingadozások negatívan hathatnak a gyermekek érzelmi fejlődésére. A lányok termékeny korba lépve „lemásolhatják” anyjuk ebben az időszakban tapasztalt érzelmi megnyilvánulásait. A kutatók megfigyelték, hogy azok a nők, akiknek az édesanyja is küszködött a menstruáció előtti tünetekkel, nagyobb eséllyel lesznek érintettek maguk is a PMS-ben. Az orvosok kutatják ennek a genetikai vonatkozásait, de sokan úgy vélik, tanult viselkedésmintáról van szó, a felnövő lányok egyszerűen utánozzák, amit anyjuktól láttak.

Még nehezebb a helyzet, ha egy családon belül nemcsak az anyuka, hanem a kamaszlány is premenstruációs tüneteket produkál. Igen, a PMS nem válogat, a termékeny korban lévő nők bármelyikét érintheti életkortól függetlenül. A kamaszoknál különösen figyelni kell a PMS pszichológiai tüneteire, mivel amúgy is érzékenyebbek a lelki változásokra, és a tünetek súlyosabb formában is előjöhetnek. A PMS depresszióhoz hasonló állapotot alakíthat ki, felborulhat a lelki egyensúly, jellemző a letargia vagy az agresszióra való hajlam.

A legsúlyosabb tünetegyüttest az orvosok külön névvel jelölik, ez az úgynevezett PMDD, amelynek jelentése premenstruális diszfóriás rendellenesség. Ez a változat a nők 2-6%-át érinti, és súlyos hangulatingadozásokat, fizikai tüneteket okoz. Fontos, hogy amennyiben PMDD-re gyanakszunk, kérjünk orvosi segítséget.

Az összeomlás szélén a munkahelyen

Az összeomlás szélén a munkahelyemen„A menstruációm előtt állandóan feszült vagyok. Pattogok, ha hozzám szólnak, megsértődök a kollégák viccelődésén, elsírom magamat, ha a főnököm tesz valamilyen megjegyzést a munkámmal kapcsolatban. Ezekben a napokban egyszerűen képtelen vagyok uralkodni magamon, és ez nagyon nem tesz jót a karrieremnek, tudom. Bár szép eredményeim vannak, azt gondolják rólam, hogy olykor hisztis vagyok, kiszámíthatatlan és gyenge. Ez pedig egy multivállalatnál nem túl jó jellemzés. ” – panaszolja a 26 éves Krisztina.

A menstruáció előtti tünetekkel bizony a munkahelyen is meg kell küzdeni, nemcsak otthon, pizsamában, pattogatott kukoricát majszolva. Ezekben a napokban a nők jelentős része számol be koncentrációhiányról és a teherbírás visszaeséséről. Ha önnél is ez a helyzet, fontos, hogy ne idegeskedjen emiatt már a tünetek megjelenése előtt. A stressz ugyanis még tovább ront a PMS tünetein, így a teljesítmény miatt érzett szorongás még rosszabb teljesítményhez vezet. Az ördögi körből az önben zajló folyamatok tudatosításával lépjen ki!

Nagyon fontos, hogy egyéb tekintetben is csökkentsd a stresszt a mindennapokban, ezzel sokat javíthat a PMS tünetein is! Hogyan függ össze a stressz a hormonális egyensúllyal? A kortizolt, vagy más néven a stresszhormont a szervezet akkor bocsátja ki, ha valami rendkívüli helyzet van: félelem, verseny, ijedtség, fáradtság vagy a feszített munkatempó. Ez a hormon a szervezetünk vésztartalékait aktiválja. A stresszhormon és a progeszteron (női hormon) a sejtek azonos receptoraihoz kapcsolódik, így ha a kortizol szintje magas a minket érő stressz következtében, akkor az a progeszteron aktivitását gyengíti, így viszont az ösztrogén dominál. Ez a hormonális egyensúlyváltozás hozzájárulhat a PMS tüneteinek kialakulásához.

A stressz csökkentése érdekében rendszerezd napi feladataidat, próbálj a nyomasztó munkafázisokat minél előbb megoldani. Szánj időnként néhány percet a feltöltődésre! Beszélgess a kollégákkal, internetezz, nevess - ez különösen jó hatással van a szervezetedre! Munka után hetente legalább háromszor szánj időt a testedzésre, ez hatékony módszer a napi feszültségek kezelésében. Legyenek olyan szertartások az életedben, amelyek csak a feltöltődést szolgálják, legyen az akár a szokásos heti beszélgetés a barátnőkkel, egy masszázs, egy illatos forró fürdő vagy akár táncos mulatság.

 

Van megoldás a PMS tüneteinek enyhítésére! Nézd meg itt >>

 

Jó, de mégis mitől vagyok ennyire kiborulva???

Az, ami a PMS-el kapcsolatban biztos, az az, hogy kialakulása nem egyetlen kórokra vezethető vissza. Hátterében genetikai, táplálkozási és életmódbeli tényezők mellett a menstruációs ciklus során ingadozó ösztrogén és progeszteron szint állhat, ami hormonális problémát is felvet. Emellett a progeszteron lebontása is egyénileg eltérő lehet, amely a hangulatra is különbözőképpen hat: a PMS-ben szenvedő nőknél gyakran jelentős feszültséget okozhat a különbség. Bármely tényező miatt is jelentkezik a kellemetlen állapot, mindenképpen fontos, hogy olyan készítményt találjunk, amely a PMS szerteágazó és sokszínű tüneteit hatásosan képes kezelni.

Fontos ugyanakkor tudni, hogy a PMS tüneteit tovább rontja, ha az alábbi betegségek valamelyike is megtalálható nálad:

 

Szeretnél felülkerekedni a tüneteken?

Természetesen a PMS-el küszködők partnere sincs egyszerű helyzetben, semmiképp sem válik egy kapcsolat előnyére, ha minden hónapban legalább egy hét vitákkal, összeütközésekkel telik. Párkapcsolata megóvása érdekében is fontos, hogy ne üljön ölbe tett kézzel, megadóan várva a kellemetlen tünetek megjelenésére.

Mit tehetsz a PMS tünetei ellen?

Először is vezess menstruációs naptárat néhány hónapon keresztül, és jegyezzen fel minden testi-lelki változást, amit tapasztal. Ha a tünetei ciklikusságot mutatnak, nagyjából a menstruációt megelőző 7-10 napra koncentrálódnak, majd a vérzés megjelenésével megszűnnek, akkor nagy valószínűséggel ön is érintett vagy a premenstruációs tünetegyüttesben.

Ha nevet adunk az „ellenségnek”, akkor talán könnyebben megbirkózunk vele. Így legalább nem ér majd váratlanul a felbukkanása, tudni fogjuk, hogy a hónap mely napjaiban kell jobban odafigyelni önmagunkra. Talán a tudat, hogy az egész jelenség mögött biológiai okok állnak, megnyugtató valamelyest. Ha beavatja a férjét is, elmagyarázza neki, hogy mi állhat a cirkuszok, hisztis napok mögött, akkor ő is kevésbé fog meglepődni egy-egy nem várt érzelmi reakción.

Tudnod kell, hogy az életmód, és a PMS tünetei között összefüggés van.

Mozogjon sokat, étkezzen egészségesen, kerülje a gyorsan felszívódó szénhidrátok és cukrok fogyasztását, a stresszt, amennyire lehet, igyon sok vizet, és figyeljen oda a minőségi tápanyagbevitelre. Létezik már olyan étrendkiegészítő, amely tartalmazza a PMS kezelésében kulcsfontosságú vitamint (B6) és ásványi anyagokat (kalcium, magnézium), ezáltal segít, hogy a ciklusa minden napján önmaga maradhasson!

Gyógynövények, vitaminok

A fentieken kívül számos olyan gyógynövény készítmény és vitamin kapható patikákban, amely mindamellett, hogy segíti a PMS tüneteinek csökkentését, akár a menstruációs ciklus szabályozásában is segítséget nyújthat. A készítményekkel kapcsolatban kérdezd meg nőgyógyászodat, vagy kérj segítséget a patikában!

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások