Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 25. hét

Ajánlom a Facebookon

A feje búbjától a sarkáig a babád nagyjából 35 centiméter hosszú. A súlya – 660 gramm, de már elkezd rakódni a testére a zsír. Ahogy ez a folyamat halad, egyre jobban kisimul a kis ráncos bőre és egyre jobban fog hasonlítani egy újszülöttre. Tudj meg mindent a terhesség 25. hetéről!

Hogyan fejlődik a babád

A feje búbjától a sarkáig a babád nagyjából 35 centiméter hosszú. A súlya – 660 gramm, de már elkezd rakódni a testére a zsír. Ahogy ez a folyamat halad, egyre jobban kisimul a kis ráncos bőre és egyre jobban fog hasonlítani egy újszülöttre. A haja is nő már – és ha látnád, már ki tudnád venni a színét és a fajtáját.

 

25 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Nézd meg, hogyan néz ki a babád ezen a héten

Terhesség 25. hete - Nagyobb képért kattints ide!

Hogyan változik az életed

Nem csak a babádnak van több haja – a tiéd is teltebb és csillogóbb lehet, mint valaha. Nem nő több hajad, csak a hormonváltozásoknak hála kevesebb hullik ki. Élvezd ezt ki, amíg lehet – a plusz hajtömeg majd kihullik, miután megszületik a baba.

Az is feltűnhet, hogy már nem tudsz olyan kecsesen mozogni, mint azelőtt. Hacsak az orvosod nem javasolt valami mást, biztonságosan folytathatod a testmozgást, de tarts be pár alapszabályt: ne eddz, ha különösen fáradtnak érzed magad és hagyd abba a mozgást, ha fáj valamid, szédülsz, vagy nem kapsz levegőt. Ne feküdj közben a hátadon és kerüld az olyan sportokat, ahol ütődések érhetnek vagy eleshetsz. Mindenképp igyál sok vizet, és melegítsd be edzés előtt, valamint legyen levezető mozgás is az edzés végén.

Amikor elvégzik rajtad a terheléses cukor tesztet a 24. és 28. hét között, lehet, hogy egy második fiola vért is vesznek, amivel a vérszegénységet tesztelik. Ha a teszt szerint vashiányos vérszegénységben szenvedsz  (ez a leggyakoribb típusú vérszegénység), akkor az orvosod valószínűleg vastabletta szedését javasolja majd.

Gondolkodtál már a leendő gyermeked nevén? A név kiválasztása fontos dolog, de élvezhető is lehet. Nem árt figyelembe venni a családi múltat (József dédnagypapa), a kedvenc üdülőhelyeiteket (Velence, ahová nászútra mentetek) vagy kedves irodalmi vagy filmszereplőket (Szofi, Károly, stb.). Olvass bele egy pár baba-név könyvbe, hogy több ötleted legyen.

„Hogy enyhítsd a székrekedést, adj hozzá zabot vagy búzakorpát mindenhez, amihez csak tudsz – müzli, joghurt, turmix, vagy akár spagetti szósz.” – Krisztina

 

Két kérdés a harmadik trimeszteri terhességi gondozásról

A 28. és 36. hetek között kéthetente fogsz találkozni az orvosoddal. Egy hónappal a várható szülés előtt már hetente fogod látni őt.

1. Mit fog csinálni az orvosom az időpontokon?

  • Meg fogja kérdezni, hogyan érzed magad fizikailag és érzelmileg, és rákérdez minden olyan problémára, amit legutóbb említettél. Többek között arra lesz kíváncsi, hogy vannak-e összehúzódásaid, hüvelyi vérzésed, vagy más szokatlan folyásod; hogy szokott-e fájni a fejed; és hogy szoktad-e lehangoltnak érezni magad vagy aggódsz-e különösen valami miatt. Tudasd vele, ha kihagyott valamilyen problémát.
  • Megkérdezi, hogy milyen a baba mozgása. Emlékeztet majd, hogy hívd fel, ha úgy érzed, hogy a baba kevésbé aktív. Megkérhet, hogy minden nap számold a baba mozgásait egy adott ideig.
  • Megmér téged és ellenőrzi a vizeleted alapján, hogy nincs preeclampsiád, húgyúti fertőzésed, vagy más problémád. Megméri a vérnyomásodat és megnézi a bokáidat, kezeidet, és arcodat, hogy bedagadtak-e.
  • Megvizsgálja a baba szívverését, és egy hasi ultrahang vizsgálattal megbecsüli a baba méretét és pozícióját. Megméri a szeméremcsontod és a méhed teteje közötti távolságot, hogy normális-e a baba növekedése.
  • A nőgyógyász minden orvosi vizit során megvizsgálja a méhnyakadat, hogy jól zár-e.
  • Megmondja, hogy mire kell odafigyelned. Elmondja a preeclampsiára és a koraszülés utaló jeleket, és átbeszéltek több tünetet, ami miatt hívnod kellene őt. Ahogy közeleg a szülés időpontja, megbeszélitek majd a szülésre utaló jeleket, és hogy milyen esetben kell felhívnod őt.
  • Átbeszélitek a szüléssel kapcsolatos kérdéseidet. Készítsetek listát a pároddal és hozzátok magatokkal a vizsgálatra.
  • Megbeszéltek bizonyos szülés utáni döntéseket, például hogy szoptatni akarod-e majd a gyerekedet, stb. Ezen kívül megbeszélhetitek a lehetőségeidet, ha a szülés utáni fogamzásgátlóról van szó. Ha még nem találtál gyerekorvost a babának, most már mindenképpen ideje keresni egyet.


2. Milyen vizsgálatok várnak még rám?

A helyzetedtől függően ezeket a teszteket kell majd elvégezni:

  • Hematokrit/hemoglobin: Ezt a vérszegénység vizsgálatot általában megismétlik a harmadik trimeszterben. (Ha már végeztek ilyen vizsgálatot a GCT vizsgálat alatt és az eredményeid jók lettek, akkor lehet, hogy nem végzik el újra.)
  • Terhességi cukorbetegség vizsgálat: ha szokványos terheléses cukorvizsgálat tesztet végeznek rajtad a 24. és 28. hét között, (rendszerint a  26. héten) akkor vedd úgy, hogy ezzel megvagy. De ha a szűrés eredményei abnormálisak, vagy még nem volt glükóz tolerancia teszted, akkor most elvégzik ezt a vizsgálatot.
  • RH antitest szűrés: ha a vércsoportod RH negatív, akkor az antitest szűrést megismétlik (általában ugyanakkor végzik el, amikor a GCT-t is), és injekcióban kapsz RH immunglobulint a 28. héten. Abban az esetben, ha a baba vére bejutna a te véráramodba, az RH immunglobulin megvéd a kialakuló antitestektől, melyek veszélyeztethetik ezt a babát vagy jövőbelieket. (Ha a baba apja véréről kiderül, hogy RH negatív, mint a tied, akkor a baba is biztosan RH negatív, és akkor nem lesz szükséged az RH immunglobulinra.)
  • Nemi betegség vizsgálat: Ha van erre esély, akkor az orvosod mintavétellel néz utána, hogy nincs-e Chlamydiád vagy trippered, és a véredben pedig megnézik, hogy van-e esetleg szifiliszed. Bölcs dolog HIV tesztet is csináltatni, ha van rá esély, hogy a legutóbbi teszt óta fertőzött lettél, mivel van már olyan kezelés, ami csökkenti az esélyét, hogy a baba is fertőzötté váljon.
  • B csoportú Streptococcus teszt: a 35. és 37. hét között keresnek majd B csoportú Streptococcust (GBS) a hüvelyedben. Nem kapsz azonnali kezelést, ha az eredményed pozitív lesz, mivel a korai kezelés nem garantálja, hogy a baktériumok nem térnek majd vissza. Ehelyett intravénás antibiotikummal kezelnek majd a szülés közben. (Ha már szültél babát, aki GBS-es volt, akkor kihagyhatod ezt a vizsgálatot, mivel mindenképp kapsz antibiotikumot a szülés során.)
  • Biofizikai profil és NST (nonstress-test): ha bizonyos terhességi szövődményeid vannak vagy már túl vagy a várható szülési időponton, akkor ezekkel a tesztekkel nézik majd meg a baba állapotát.

Nézd meg, mit mond a terhesség 25. hetéről a kismama nőgyógyász!

 

 Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász?

 

Teendők a terhesség 25. hetében

Szentelj időt a párodnak ezen a héten. Lepd meg a párodat valami romantikussal. Írd le, hogy mit szeretsz benne, mondd el neki, hogy szerinted miért lesz jó apa, vagy csak menjetek el kézen fogva sétálni egyet. Szánj rá időt, hogy fizikailag és érzelmileg is erős maradjon a köteléketek, és ünnepeljétek meg a szereteteteket. Diane Sanford, klinikai pszichológus szerint próbálj meg legalább hetente csinálni valamit, amivel tudatod a pároddal, hogy mennyire fontos része az életednek.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 25. hetében

A 25. héten, érdemes bejelentkeznek háziorvosodhoz a II. trimeszter kötelező vizsgálatára, ami a 24-28. hét közé esik. Itt teljes vérképet, vizeletet fognak az általános vizsgálatokon túl kérni, illetve kapsz beutalót a terheléses vércukorvizsgálatra, ami a jövő héten esedékes, a terhesség 26. hetében!

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 24. hetére Tovább a terhesség 26. hetére! >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások