Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 38. hét

Ajánlom a Facebookon

A babád jó sok súlyt szedett már fel. Nagyjából 3 kilót nyom és már majdnem 50 centiméter hosszú. Ezen a héten a szoptatásról olvashatsz részletesebben!

Hogyan fejlődik a babád

A babád jó sok súlyt szedett már fel. Nagyjából 3 kilót nyom és már majdnem 50 centiméter hosszú. Már képes jó erősen megragadni dolgokat, amit nemsokára te is tapasztalhatsz, amikor először fogod majd meg a babád kezét! A belső szervei teljesen kifejlődtek és már készen állnak a méhen kívüli életre.

Kíváncsi vagy, hogy milyen színűek lesznek a baba szemei? Lehet, hogy elsőre nem mondhatod majd meg biztosra. Ha barna szemekkel születik, akkor valószínűleg nem fognak változni, de ha acélszürke vagy sötétkék szemekkel jön világra, akkor vagy megmaradnak ilyen színűnek, vagy kilenc hónapos korára zölddé vagy barnává változnak. Ez azért van, mert egy újszülött íriszei (a szem színes része) több pigmentet termelhetnek a születés utáni hónapokban, de a szemek általában nem válnak „világosabbá” vagy kékebbé. Érdekesség, hogy a zöld és barnás szemekben több a pigment, mint a szürke vagy kék szemekben.

 

38 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Nézd meg, hogy néz ki a babád a 38. héten

Terhességed a 38. hétben!

 

Hogyan változik az életed az terhesség 38. hetében?

Sok nő számára a következő pár hét már csak a várakozásról szól. Használd ki ezt az időt, hogy előkészítsd a baba szobáját vagy elintézz olyan dolgokat, amik babával már nehezebbek lesznek. Sziesztázz sokat, olvasgass, és tölts egy kis zavartalan időt a pároddal, amíg még lehet. Ha még van kedved, menj el fodrászhoz, kozmetikushoz.

Normális, ha bedagad a lábad vagy a bokád az utolsó hetekben, de azonnal hívd fel az orvosodat, ha súlyosan vagy hirtelen dagad be a lábad vagy bokád, vagy ha az enyhénél súlyosabban dagad be a kezed, bármennyire bedagad az arcod vagy a szemeid körül, vagy hirtelen sok súlyt szedsz fel. Akkor is szólj neki, ha súlyos vagy el nem múló fejfájásod van; látászavaraid (kettős vagy homályos látás, ha foltokat vagy villogó fényeket látsz, érzékeny vagy a fényre, vagy időlegesen elveszted a látásodat) vannak, nagyon fájdalmas vagy érzékeny a hasad, vagy émelyegsz és hánysz. Ezek a tünetek egy preeclampsia nevű súlyos betegségre utalhatnak, amely azonnali orvosi ellenőrzést igényel.

„Amerikai szokás ugyan, de itthon is egyre gyakrabban rendeznek szülinapi partit az újszülött érkezése alkalmából. Ha más gyerekeid is vannak, akkor hagyd, hogy segítsenek neked egy visszafogott szülinapi partit szervezni az új kisbabának, szülinapi tortával meg dekorációkkal. Az ő szempontjukból ez csak azt erősíti, hogy jó dolog egy új kistestvér.” – Emese.

 

 

Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op

A császármetszés speciális helyet foglal el a műtétek sorában, hiszen ilyenkor (ideális esetben) egyébként egészséges nőnél történik sebészeti beavatkozás, az anyai és/vagy magzati szövődmények megelőzése céljából. Bár minden műtét után, de császármetszés követően kiemelten fontos, hogy a sebellátás az édesanya szempontjából a lehető legkényelmesebb módon és lehető legrövidebb ideig történjen, a sebfertőzések kockázatának minimalizálása és az életminőség maximalizálása mellett. Ehhez ma már korszerű kötszerek állnak rendelkezésre, mint amilyen a Mepilex® Border Post-Op.

Bővebben



Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op



 
 

Három kérdés a szoptatásról

1. Miért tartják úgy, hogy a szoptatás a legjobb módja a baba etetésének?

Az anyatej a tökéletes táplálék a babák számára. Pont jó arányban tartalmazza a megfelelő típusú fehérjéket, szénhidrátot és zsírt, valamint majdnem az összes olyan vitamint és ásványi anyagot, amire a babának szüksége van élete első hat hónapjában. Több tucatnyi tanulmány erősítette meg a szoptatás hasznosságát, és folyamatosan jelennek meg újabb tanulmányok erről. Itt vannak a legfontosabb előnyök.

A szoptatás:

  • Segíthet megvédeni a babádat a hasmenéstől, légzési problémáktól és fülfertőzésektől.
  • Csökkentheti annak az esélyét, hogy a babád allergiás, leukémiás vagy túlsúlyos lesz
  • Csökkentheti a te stressz szintedet és a mellrák kialakulásának valószínűségét
    .

2. Mit tehetek, hogy felkészüljek a szoptatásra?

Felkészülhetsz a sikeres szoptatásra azzal, hogy utána olvasol, hogyan is kell szoptatni, illetve a védőnőd is fog tudni ebben segítséget nyújtani. Itt van a négy legfontosabb dolog, amit nem árt tudni:

  • Ragaszkodj ahhoz, hogy minél gyorsabban testközelbe kerülj a babáddal a szülés után, - kivéve, ha valamelyikkőtöknek valami betegsége van - hogy minél gyorsabban el tudd kezdeni a szoptatást. Ha császármetszéssel szülsz, akkor kérd azt, hogy a babád minél gyorsabban hozzád kerüljön, amikor a műtét után a lábadozóba kerülsz.
    "Amikor kiemelték a hasamból kisfiamat, egyből odaérintették az arcomhoz az arcát. Ez volt eddigi életem legcsodálatosabb pillanata! Először a lábadozóban tudtam cicire tenni őt, kb. 1 órás lehetett. Fantasztikus érzés volt, ahogy a kis szája elkezdte keresni a mellbimbómat!"
  • Fogadd el, hogy a szoptatás nem megy egyből minden nőnek, és ha rosszul érzed magad emiatt, akkor nem vagy egyedül. Ne félj segítséget kérni még a kórházban, hogy te és a babád is begyakoroljátok a szoptatást mielőtt hazamentek.
  • Szoptasd gyakran a babádat – 24 óránként 8-12 alkalommal, és hacsak nem szükséges orvosi okok miatt, akkor a baba az anyatejen kívül ne kapjon semmi mást, amíg a szoptatás már jól megalapozott (legalább az első pár héten).

 

3. Fáj a szoptatás?

Az, hogy a szoptatás a babád etetésének a legtermészetesebb módja, még nem jelenti azt, hogy mindig egyszerű. Sok nőnek a szoptatás először kényelmetlen és akár fájdalmas is lehet. De ne tűrd ezt csendben. A fájdalom általában azt jelzi, hogy a baba rosszul csinál valamit. A szájának a bimbóudvar (a mellbimbódat körülvevő sötétebb bőr) nagy részét el kéne takarnia. A mellbimbódnak a baba szájának hátsó részében kell lennie.

Ha már az első pár szívásnál fájdalmassá válik a szoptatás, akkor szüntesd meg a szívóerőt úgy, hogy bedugod a kisujjadat a baba ínye és a mellbimbód közé – és próbálkozzatok addig, amíg találtok egy olyan pozíciót, ami már nem, vagy kevésbé fájdalmas. Beszélj egy szoptatási tanácsadóval, mielőtt elhagynád a kórházat, hogy biztos lehess abban, hogy a baba megfelelően „kapcsolódik rá” a melledre. Ha a kórházban nincs szoptatási tanácsadás, vagy nehézségeid akadnak, miután elmész a kórházból, akkor lépj kapcsolatba a magyarországi La Leche Ligával.

Van, aki gond nélkül képes nyilvános helyen szoptatni, míg mások szégyenlősebbek. Ha aggódsz emiatt, akkor vigyél magaddal egy nagyméretű textílpelenkát, kabátot vagy takarót, amikor a babáddal mész valahova. Így, ha a babád megéhezik útközben, akkor egyszerűen letakarhatod őt és nyugodtan megetetheted.
.

Teendők a terhesség 38. hetében

Kezdj el utána olvasni a gyermekgondozásnak. Ha ezt még nem tetted meg, akkor most van itt az ideje a terhesség témájú könyveket leváltani a gyermekgondozás témájúakra. Nem lesz sok időd az olvasásra, miután megszületik a baba, ezért próbálj meg mindent megtudni az első pár hétről még most. Sokféle anyagot találsz a neten ezzel kapcsolatban.

"Nekem Melinda Blau - Tracy Hogg -  "A suttogó titkai I. - A csecsemő gondozása és nevelése"  című könyvet ajánlotta anno egy barátnőm, amit végül bár kölcsönkaptam egy időre, később annyira megtetszett, hogy meg is vettem. " - Kata, az Intima.hu szülőanyja.
.

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 38. hetében

A 35. héttől kezdve hetente egy CTG vizsgálatot végeznek, aminek célja a magzati szívfrekvencia ellenőrzése, illetve a magzat oxigénellátásának megítélése. A CTG (kardiotokográfia, cardiotocographia) a magzat pulzusszámának (szívfrekvenciájának) a méh összehúzódásával, illetve a magzat mozgásával egyidőben, az idő függvényében történő észlelése és papírszalagon történő rögzítése a kardiotokográfia (CTG-vizsgálat). A magzat oxigénhiányos állapotában a méh összehúzódásakor többnyire a magzati szívfrekvencia átmeneti - vagy súlyosabb esetben tartós - lassulása figyelhető meg. Így a vizsgálat segítségével lényeges információk nyerhetők a magzat méhen belüli állapotáról.

A vizsgálat során 20-30 percet nyugalomban kell ülnie a kismamának, miközben a hasra erősített CTG figyeli a magzat szívhangját és a méhösszehúzódásokat, amelyeket ezt követően együttesen értékelnek ki. A vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas.

Orvosod végezhet ultrahang vizsgálatot, mely során a magzatvíz, a lepény állapotát és a magzat növekedési ütemét, keringését vizsgálhatja.

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 37. hetére Tovább a terhesség 39. hetére! >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások