Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 15. hét

Ajánlom a Facebookon

A fejlődő babád már nagyjából 10 cm hosszú a feje búbjától a fenekéig, és már 70 gramm körül van (kb. akkora, mint egy alma). A baba magzatvizet pumpál az orrán és a felső légúti szervein keresztül, ami segíti a tüdő fejlődését.

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 15. hetében?

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 15. hetében?

A fejlődő babád már nagyjából 10 cm hosszú a feje búbjától a fenekéig, és már 70 gramm körül van (kb. akkora, mint egy alma). A baba magzatvizet pumpál az orrán és a felső légúti szervein keresztül, ami segíti a tüdő fejlődését. A lábai már hosszabbra nőnek, mint a kezei, és már az összes végtagját és ízületét tudja mozgatni. Bár a szemhéjai még össze vannak nőve, már képes érzékelni a fényt. Ha például egy zseblámpával rávilágítasz a hasadra, valószínűleg megpróbál távolodni a fénysugártól. Bár még nem tud mit megkóstolni, az ízlelőbimbók is elkezdenek kialakulni. Végül, ha ezen a héten elmész ultrahang vizsgálatra, kiderülhet, hogy fiú vagy lány lesz-e! Ne légy csalódott, ha a meglepetés elmarad. A baba nemének meghatározásához szükség van arra, hogy tiszta legyen a kép és a baba jó helyzetben legyen – lehet, hogy úgy fekszik, hogy nem megállapítható.

 

15 hetes magzat méretei

Magzat méreteit összefoglaló táblázat

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Hogyan változik az életed?

Valószínűleg már felszedtél két és fél kilót (a kicsit több vagy kevesebb is normálisnak számít) és már megszoktad a terhesség állapotát, de még így is meglephet egy-két váratlan tünet. Ha bedugult az orrod, azt valószínűleg a hormonváltozások és a megnövekedett véráramlás okozza a nyálkahártyákban. Ez a jelenség annyira gyakori, hogy még külön neve is van: terhességi rhinitis, vagy terhességi nátha. Néhány terhes nőnek pedig orrvérzéseket okoz a vér megnövekedett térfogata és az erek megnagyobbodása az orrban.

Ha mész magzatvíz vizsgálatra, az valószínűleg a mostani és a 18. terhességi hét között lesz. Ez a teszt több száz kromoszomális és genetikai rendellenességet jelezhet. Ha nagyon izgulsz, amíg az eredményekre vársz, ne felejtsd el, hogy a legtöbb nő jó híreket kap ilyenkor, és ez megnyugvást ad ezekben a nehéz időkben.

 

Te és a párod is sokat stresszel mostanában?

Sok leendő apa és anya aggódik ilyenkor a baba egészsége miatt, és hogy hogyan birkóznak meg majd az előttük álló feladatokkal. A fizikai kényelmetlenségek már alább hagytak, az energiád növekszik, ezért ez egy csodás trimeszter szokott lenni a legtöbb nőnek.

A helyi úszómedencében van vízi aerobik óra. Ez tökéletesen színesíti a terhességi testmozgást. El szoktam vinni magammal az idősebb gyerekeimet is, ők úszni szoktak amíg en aerobikozok” – Kriszti

 

Három kérdés a baba mozgolódásáról

Az első alkalom, amikor érzed a csapkodást és kalimpálást a hasadban, az a terhesség egyik legkülönlegesebb pillanata. Itt elmondjuk, hogy mennyit kell még várnod és mire számíts, amikor a babád már akkorára nő, hogy tudatja veled, hogy Ő bizony odabent van! :)

1. Mikor fogom érezni először a baba mozgását?

A mozgást te először valószínűleg a 16. és a 22. hét között fogod érzékelni, annak ellenére, hogy a baba már 7-8 hetesen is mocorog, és ezt már láthattad is ultrahang vizsgálaton. A többszörös anyák a kezdő anyáknál korábban is észre szokták venni az első gyenge mozgásokat. (Egy olyan nő, aki volt már terhes, könnyebben megkülönbözteti a baba mozgását más hasi mozgástól, például az emésztéstől.) A testalkatod is szerepet játszhat abban, hogy mikor tudod megkülönböztetni a baba rúgásait az éhségtől. A vékonyabb nők általában korábban megérzik a mozgást.

2. Milyen lesz az első pár mozgás?

Több nő úgy írta le a mozgolódást, hogy olyan, mint a pattogatott kukorica pattogása, egy aranyhal, ahogy a hasadban úszkál, pillangók repkedése, egy kopogó érzés, vagy buborékok lebegése. Az első mozgásokra majd valószínűleg azt hiszed, hogy csak az emésztésed, de ahogy gyakrabban jelentkeznek, majd észreveszed a különbséget. Valószínűleg az első mozgásokat akkor fogod megérezni, ha csendben ülsz vagy fekszel és kicsit nyugalmi állapotba tudsz kerülni.

3. Mikor kell aggódnom a baba mozgása miatt?

Bár a baba már így is sokat mozgolódik, a legtöbb mozdulata nem elég erős ahhoz, hogy érezd. A második harmadban később már erősebbek lesznek a rúgásai és gyakrabban fogod tapasztalni őket. Ilyenkor figyelj oda a mozgásokra és azonnal szólj az orvosodnak, ha csökkenést érzékelsz a kicsi aktivitásánakmennyiségében. A kevesebb mozgás problémát jelezhet, és egy NST (non stress-test) vagy biofizikai profil vizsgálattal győződhetnek meg róla, hogy minden rendben. Néhány orvos azt ajánlja, hogy naponta szánj rá időt, hogy megszámold a rúgásokat, aminek kivitelezése ugye nem is olyan egyszerű.

 Nézd meg, mit mond a terhesség 15. hetéről a kismama nőgyógyász!

 

Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász?

15. heti teendők

Beszélgess a babával! Ez kitűnő alkalom arra, hogy megkezdődjön a kötődési folyamat. Ha egy egyoldalú beszélgetés furának tűnik, meséld el azt, amit éppen csinálsz; olvass fel könyvet vagy újságot, illetve oszd meg gyermekeddel a kívánságaidat vagy reményeidet. A beszélgetés a legjobb út, hogy segítsd a baba nyelvi ügyességét fejleszteni.

Kötelető és ajánlott terhességi vizsgálatok a 15. hétben

Ha amniocentézis (magzatvízvétel, amely kimutatja, hogy van-e a babádnak bármilyen rendellenessége) előtt állsz, már most kérj időpontot a vizsgálatra, mivel általában a 16-20. hét között szokták elvégezni.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

.

<< Vissza a terhesség 14. hetére >> Tovább a terhesség 16. hetére!

 

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások