Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 36. hét

Ajánlom a Facebookon

A kisbabád még most is szedi fel a kilókat – naponta nagyjából 30 grammot. Már nagyjából 2600 grammot nyom, és több mint 47 centiméter hosszú. A 36. héten a szülés szakaszairól beszélünk.

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 36. hetében?

A kisbabád még most is szedi fel a kilókat – naponta nagyjából 30 grammot. Már nagyjából 2600 grammot nyom, és több mint 47 centiméter hosszú. Most veszti el a puha pelyhes szőröket, amik a testét borították eddig, valamint a magzatmázat (vernix caseosa), ami egy faggyúszerű anyag, ami védte a baba bőrét a kilenc hónapos magzatvizes fürdője alatt. A baba mindkét anyagból lenyel valamennyit más váladékokkal együtt, ami egy feketés keverékké válik (meconium); ebből lesz a baba első széklete.

Ezen a héten még korai, hogy a baba megszülessen. Az időre született babák a 39.-40. héten születnek. A 37. hét előtt született baba koraszülöttnek számít, ha pedig a szülés a 41. héten vagy az után van, azt terminus túllépésnek hívják. A babád valószínűleg már most fejjel lefelé van, de ha nem se izgulj, még befordulhat.

 

36 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

Nézd meg, hogy néz ki a babád a 36. héten

Terhességed a 36. hétben!

Hogyan változik az életed az terhesség 36. hetében?

Most, hogy a babád ilyen sok helyet foglal, nehéz lehet egy normális adagnyi ételt megenni. A kisebb, gyakoribb étkezésekkel valószínűleg jobban megbirkózol majd. Másrészt kevésbé kínozhat a gyomorégés és könnyebben tudhatsz majd lélegezni, miután a baba elkezd „leereszkedni” a medencédbe. Ez a folyamat általában pár héttel a szülés előtt kezdődik el, ha ez az első babád. Ha már szültél, akkor valószínűleg nem fog elkezdődni a szülés napjáig. Ha a baba leereszkedik, akkor nagyobb nyomást érezhetsz majd a hasad aljában, amitől a sétálás kényelmetlenné válhat, és lehet, hogy még gyakrabban kell majd vizelned. Ha a babád nagyon leereszkedik, akkor akár hüvelyi nyomást és kényelmetlenséget is tapasztalhatsz. Vannak nők, akik azt mondják, hogy olyan, mintha egy tekegolyót cipelnének a lábaik között!

Azt is észlelheted, hogy a Braxton Hicks összehúzódások egyre gyakoribbak. Mindenképp nézd át a vajúdásra utaló jeleket az orvosoddal és tudd meg, hogy mikor kell majd szólnod neki. Ha a terhességed alatt nem voltak közben különösebb problémák, és a magzatvized sem folyt még el, akkor nem kell még bemenned a kórházba, hacsak nincsenek nagyjából egy percig tartó összehúzódásaid, amik öt percenként jelentkeznek egy órán keresztül. Természetesen azonnal szólj az orvosodnak, ha

  • babád aktivitása csökkent,
  • magzatvíz folyik belőled,
  • hüvelyi vérzést,
  • lázat,
  • súlyos vagy nem szűnő fejfájást,
  • folyamatos alhasi fájdalmat
  • látászavarokat tapasztalsz.

 

Mit ne tegyél már a 36. hétben?

Jobb elkerülni a repülést (vagy bármely hosszú utazást) az utolsó hetekben, hónapokban, akkor is, ha a terhességed problémamentes, mivel bármikor elkezdődhet a vajúdás. Bizonyos légitársaságok nem is engednek olyan nőket a fedélzetre, akik várhatóan 30 napon belül szülni fognak. 

„Gyűjtsd össze a környéken működő éttermek és kifőzdék szórólapjait. Nem lesz időd sütni-főzni a szülés utáni első hetekben. Általában azok az éttermek is kiszállítanak, ahol nem írják ki külön (főleg egy kismamának!).” – Bogi

 

Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op

A császármetszés speciális helyet foglal el a műtétek sorában, hiszen ilyenkor (ideális esetben) egyébként egészséges nőnél történik sebészeti beavatkozás, az anyai és/vagy magzati szövődmények megelőzése céljából. Bár minden műtét után, de császármetszés követően kiemelten fontos, hogy a sebellátás az édesanya szempontjából a lehető legkényelmesebb módon és lehető legrövidebb ideig történjen, a sebfertőzések kockázatának minimalizálása és az életminőség maximalizálása mellett. Ehhez ma már korszerű kötszerek állnak rendelkezésre, mint amilyen a Mepilex® Border Post-Op.

Bővebben



Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op



 
 

Felkészülés a szülésre - A szülés szakaszai

Az először szülő anyukáknak a szülés áltagosan 15 órás, bár nem ritka, hogy akár 20 óránál is hosszabb. Az olyan nőknél, akiknek már volt hüvelyi szülése, a szülés átlagosan csak 8 órás. A vajúdás és a szülés folyamata három szakaszra osztható. Itt vannak a legfontosabb részei a szülésnek:
.

Szülés első szakasza

Az első szakasz akkor kezdődik, amikor elkezdődnek az összehúzódások, amik fokozatosan kitágítják és végül eltűntetik a méhszájat, és akkor végződik, amikor a méhszáj már teljesen kitágult. Ez a szakasz további két szakaszra van osztva, a korai és az aktív vajúdásra.

  • A korai vajúdás

Nehéz meghatározni, hogy mikor kezdődik a korai vajúdás, mert a korai vajúdáskor történő összehúzódásokat nehéz lehet megkülönböztetni a Braxton Hicks összehúzódásoktól, amiket már egy ideje tapasztalsz.

Ha nincsenek problémák, vagy az orvosod nem mond mást, akkor számíts arra, hogy a korai vajúdás nagy részét otthon fogod tölteni. Erről mindenképp kérdezd meg az orvosodat!

  • Az aktív vajúdás

A korai vajúdásnak akkor van vége, amikor a méhszáj már körülbelül 4 centiméteresre kitágult, és a folyamat elkezd felgyorsulni. Itt kezdődik el az aktív vajúdás. Az összehúzódások gyakoribbak, hosszabbak és erősebbek lesznek.

  • Az átmenetei szakasz

Az aktív szakasz utolsó részét – amikor a méhszáj 8-10 centiméteresre tágul – átmeneti szakasznak is hívják, mivel ez az átmenet a szülés második szakaszába. Ez az első szakasz legintenzívebb része, mivel az összehúzódások általában nagyon erősek, és nagyjából 150-180 másodpercenként jelentkeznek, és egy percnél több ideig tartanak.

Szülés második szakasza

Amikor a méhszáj már teljesen kitágult, akkor kezdődik a szülés második szakasza: a baba végső leereszkedése és megszületése. Ez a szülés „nyomós” része, és általában 10-60 percig tart. Ha egy óránál hosszabb lenne, akkor császárt fog javasolni orvosod.

A baba feje addig fog egyre előbbre tolódni, hogy a végén láthatóvá válik a méhszájban. Ha a baba feje már kint van, akkor a szülésznő vagy orvos kitisztítja az orrát és a száját, és megnézi, nem tekeredett-e a nyaka köré a köldökzsinór. A feje ezután elfordul oldalra, ahogy a vállai elfordulnak a medencédben, hogy előkészüljön a további kibújásra. A következő összehúzódásnál majd az orvosok mondják, hogy mikor nyomj, ahogy a baba vállai kiszabadulnak, amit a teste többi része is követ majd.

Sok dolgot érezhetsz most: eufória, félelem, büszkeség, hitetlenség, izgatottság (csak hogy egy párat megemlítsünk a sok közül), és, természetesen, nagy megkönnyebbülést, hogy az egésznek vége van. Bármennyire is kifáradtál, valószínűleg hirtelen rengeteg energiád lesz, és egy ideig nem leszel képes elaludni.

Szülés harmadik szakasza

A szülés végső szakasza a baba születése után azonnal elkezdődik és a méhlepény megszülésével ér véget. Az összehúzódások ebben a szakaszban viszonylag enyhék.

 


Teendők a terhesség 36. hetében

Készíts egy információs láncot. Írd össze, hogy kikkel akarod tudatni, hogy megszületett a gyereked – a telefonszámaikkal és e-mail címeikkel együtt – és ezeket add oda egy olyan barátodnak, aki tudja továbbítani a híreket. Így csak egy embernek kell szólnod, amikor készen állsz arra, hogy mások is megtudják a jó hírt. Legalább egy munkatársadat is írd fel a listára, hogy a munkahelyeden is megtudják a hírt. Ha fent vagy valamelyik közösségi média oldalán, akár egy zárt csoportot is létre tudsz hozni, amibe azokat a barátaidat, ismerőseidet hívod meg, akikkel szeretnéd megosztani életed legfontosabb mozzanatát: gyermeked szülétését, első fotóit.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 36. hetében

A 36-37. hétben teljes vérkép és vizeletellenőrzés mellett vörösvértest ellenanyag szűrésre is sor kerül. Ha nem indul be a szülés a 35. hétig, akkor innentől már kezdődően minden héten rendszeresen CTG vizsgálatra kell majd járnod a szülésig.

Ezen a héten esedékes a hüvelyváladék-tenyésztés Streptococcus-B baktérium fertőzés kizárása érdekében, mely súlyos újszülöttkori fertőzést okozhat. Történik egy hasi ultrahang vizsgálat is, a kellő növekedési ütem, magzatvíz, méhlepény leellenőrzése végett.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 35. hetére Tovább a terhesség 37. hetére! >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 7 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások