Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 7. hét

Ajánlom a Facebookon

Babád mérete megduplázódott múlt hét óta. Nagyjából 1,3 centiméter hosszú, akkora, mint egy áfonyaszem.

Hogyan növekszik a babád?

Terhességed 7. hetének hírei: kezek és lábfejek jelennek meg a fejlődő karok és lábak végén – bár itt még inkább hasonlítanak lapátokra, mint az apró, kövérkés végtagokra, amikről álmodozol, ha egy baba képe jelenik meg előtted. Gyakorlatilag a babádat itt még mindig embriónak tekintik. Ezt támasztja alá, hogy van egy kis farkincája, ami a farokcsont meghosszabbodása. A farkinca az elkövetkező pár hétben eltűnik; ez az egyetlen dolog, amelynek a mérete csökken a fejlődés során. Babád mérete megduplázódott múlt hét óta. Nagyjából 1,3 centiméter hosszú, akkora, mint egy áfonya.Terhességed 7. hetében magzatod akkora, mint egy áfonyaszem

Ha belátnál a méhedbe, már megcsodálhatnád a szemhéjakat, amelyek részben eltakarják a szemeket; a szemgolyókat, amik már elkezdtek színeződni, továbbá a babád orra hegyét és kicsi ereket a papírvékony bőre alatt. A babád agyának mindkét féltekéje fejlődik. Mája vörös vérsejteket gyárt, amíg a csöntvelője ki nem alakul és át nem veszi ezt a feladatot. Már kifejlődött a vakbél és a hasnyálmirigy, ami később inzulint fog termelni, hogy segítse az emésztést. A baba növekvő belei közül egy hurok a köldökzsinórrá változik, aminek már külön vérvezetékei vannak arra, hogy oxigént és táplálékanyagokat szállítson a testébe és onnan ki.  

Fontos tudni: minden kisbaba máshogyan fejlődik kicsit – már a méhben is. Ennek az információnak az általános tájékoztatás a célja!

 

Hogyan változik az életed?

A méhed mérete megkétszereződött az elmúlt öt hétben, és lehet, hogy az evés nagy feladatnak tűnik –  a reggeli rosszullét miatt, ami eddigre feltehetően már rendszeres. Ha jól érzed magad, ne aggódj – csak szerencséd van! :)

Előfordulhat, hogy többet jársz vécére, mint eddig, mivel a véred térfogata nagyobb és több folyadékot kell megszűrnie a vesédnek. Érdekesség, hogy már most tíz százalékkal több véred van, mint azelőtt, hogy terhes lettél. A várandóságod vége felé már 40-45 százalékkal több vér folyik majd az ereidben, hogy el tudd látni a babát. Ahogy a méhed nő, elkezdi nyomni a húgyhólyagodat, ami szintén több mosdóban töltött időt eredményez.

Az olyan nőknek, akik az első harmadév alatt émelygést tapasztalnak, a felük a tünetek megszűnéséről számol be egészen a 14. hétig. A maradék nagy részének még nagyjából egy hónapig tart, hogy elmúljon ez az érzés. Ennek ellenére valószínűtlen, hogy a gyakoribb vizelés el fog múlni. A kutatások azt mutatják, hogy a vizelések száma és a vizelet mennyisége is növekedni szokott a terhesség során.

Nézd meg, mit mond a terhesség 7. hetéről a kismama nőgyógyász!

 

 Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász? 

Három kérdés a születés előtti szűrésekről

Az elkövetkező pár hétben ideje elmenni az orvoshoz az első terhességi szűrésre. A jó születés előtti gondozás segít, hogy a babád egészségesen kezdhesse meg életét.
.

1. Hogy készüljek fel az első időpontomra?

Írd le az összes kérdésedet és vidd el a listát magaddal, hogy a kiszabott időt hatékonyan tudd felhasználni és megkapd kérdéseidre a válaszokat a szakértőktől. Mindent említs meg, amit érzel vagy amire kíváncsi vagy, még a jelentéktelen dolgokat is!

Ezen kívül:

  • Hozz egy listát az összes gyógyszerről, amit szedsz (a receptre szedett és vény nélkülieket is, valamint a táplálékkiegészítőket), hogy az orvos meg tudja mondani, biztonságosan szedhetők-e!?
  • Nézd meg a naptáradat, és jegyezd le az utolsó ciklusod első napját. Az orvos vagy nőgyyógyász ez alapján fogja majd kiszámolni, hogy mikorra várható a babád! (Ne aggódj, ha nem számoltad vagy szabálytalan a ciklusod: ilyenkor egy korai ultrahang vizsgálat alapján meg lehet határozni, hol tart a terhesség.)
  • Nézd át a saját, és partered családjának a kórtörténetét. Ha nem vagy biztos benne, hogy egy családtagodnak van-e kromoszóma- vagy genetikai rendellenessége, kérdezd meg a szüleidet vagy más közeli rokont! Az orvosod majd kérdezni fog erről, hogy ez segítsen irányítani a születési előtti tesztelése való javaslatait.

 

2. Mi történik az első terhességi szűrésen?

Az orvos általában azzal kezd, hogy megkérdezi, hogy hogyan érzed magad fizikailag és érzelmileg, hogy vannak-e panaszaid, aggodalmaid vagy kérdéseid. Más kérdésekre is számíthatsz, melyek azon múlnak, hogy hol tartassz a terhességben és hogy az orvosodnak vannak-e különleges aggodalmai.

A szülés előtti vizitek célja, hogy kiderüljön, hogy halad a terhességed, valamint olyan információkkal lásson el, melyek szükségesek ahhoz, hogy egészséges legyél a babáddal együtt. A nőgyógyász vagy a védőnő ellenőrzi a súlyodat, vérnyomásodat és megvizsgálja a vizeletedet; megméri a hasadat; megnézi a baba pozícióját a méhben; meghallgatja a baba szívverését; más vizsgálatokat is elvégez, ha azok indokoltak,  végül felügyeli a szövődményeket, ha vannak és közbelép, ha szükséges.

A vizit végén az orvos megbeszéli az eredményeket veled, elmagyarázza a szokványos változásokat, amelyek a következő vizsgálatig bekövetkezhetnek. Tanácsokat ad, hogy ezeket hogyan lehet észrevenni, valamint az életmódbeli kérdésekben (például a helyes táplálkozás vagy az alkohol, drogok és dohányzás elkerülése), és megbeszéli veled az opcionális teszteket, amelyeket fontolóra kell vegyél (kombinált teszt, genetikai szűrés, stb.).

3. A párom velem jöjjön?

Ez csak rajtad és rajtatok múlik. Sok pár azt tapasztalja, hogy hasznos együtt születés előtti szűrésekre menni – főleg a lényegesebbekre, úgy mint az első vizit, az ultrahang vizsgálat, és bármilyen olyan időpont, amikor fontos teszteredményeket tudnak majd meg. Egy amerikai felmérés szerint a kismamák 57 százaléka azt szeretné, ha a párjuk mindig ott lenne velük az időpontokon, a partnerek 37 százaléka pedig azt mondta, hogy minden születés előtti vizitre elmenne a leendő apuka.

Vannak leendő anyukák, akik igénylik, hogy a társuk elmenjen velük az összes időpontra, mások szívesen mennek egyedül is. Ez csak rajtad és párodon múlik.

 

Várandósságod 7. hetének tennivalói

Csinálj egy képet a hasadról! :) Kérj meg valakit, hogy fotózzon le ezen a héten – még mielőtt elkezdene látszani a terhesség! Ezután minden hónapban készíts egy képet, amíg a baba meg nem érkezik. Jól lehet így figyelni a haladást, a képekből pedig csodálatos emléktárgyat lehet készíteni. Tippek a jófotóhoz: mindegyikhez vedd fel ugyanazt a ruhát, állj ugyanott, ugyanabban a pózban (oldalnézetben látszanak a dolgok a legjobban). A fekete-fehér vagy ízléses félmeztelen vagy meztelen képek különösen szépek lehetnek.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image
 

<< Vissza a terhesség 6. hetére Tovább a terhesség 8. hetére!>>

 

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások