Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 39. hét

Ajánlom a Facebookon

A babád már majdnem 51 centiméter hosszú, és akár 3200 grammot is meghaladhat a súlya. Eheti anyagunkban többek között arról is olvashatsz, miként fog változni a tested szülés után, és mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulnod.

Hogyan fejlődik a babád

A babád már alig várja, hogy kijöhessen! Még most is azon a zsírrétegen dolgozik, ami majd segíteni fog szabályozni a testhőmérsékletét a születése után, de valószínű, hogy már majdnem 51 centiméter hosszú, és akár 3200 grammot is meghaladhat a súlya, így nagyjából akkora, mint egy mini görögdinnye. A fiúk általában nagyobbak és nehezebbek, mint a lányok. A bőre felső rétege „lekopik”, ahogy alatta nő az új bőr.

39 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Nézd meg, hogy néz ki a babád a 39. héten

Terhességed a 39. hétben!

 

Hogyan változik az életed az terhesség 39. hetében?

Most már minden héten orvosi vizitre kell menned, ahol a nőgyógyászod már minden alkalommal elvégez egy hasi vizsgálatot, hogy megállapítsa a baba növekedését és pozícióját. Hüvelyi vizsgálatot is végezhet, hogy lássa, hogy a méhnyak elkezdett-e készülni a szülésre: felpuhult-e, elvékonyodott-e, és elkezdett-e tágulni. De még ennek az információnak a tudatában sem tudja az orvos pontosan megmondani, hogy mikor érkezik majd a baba. Ha túlmész a szülés várható időpontján, akkor az orvosod kér majd valamilyen magzati vizsgálatot (általában egy ultrahang vizsgálatot) a 40. hét után, hogy biztos lehessen benne, hogy biztonságosan folytatható a terhességed. Ha magától nem kezdődik el a vajúdás, akkor a legtöbb orvos mesterségesen beindítja a szülést, ha már egy-két hetet késtél – vagy akár korábban is, ha van arra utaló jel, hogy a várakozással járó kockázat nagyobb, mint annak a kockázata, hogy a babádat további várakozás nélkül megszülöd.

Amíg most vársz, fontos, hogy odafigyelj a babád mozgolódására és azonnal szólj az orvosodnak, ha úgy tűnik, hogy csökkent a mozgás. A babádnak aktívnak kell maradnia a születése pillanatáig, és egy észrevehető aktivitás csökkenés valami problémát jelenthet. Akkor is hívd az orvosodat, ha azt hiszed, hogy elfolyt a magzatvized. Az időre született babák 8 százalékánál a vajúdás kezdete előtt elfolyik a magzatvíz legalább egy része. Néha egy nagy adag folyadék folyik ki egyszerre, máskor pedig csak egy kis adag vagy lassú folyás tapasztalható. Ne próbáld meg magadat diagnosztizálni. Akkor is hívd az orvost, ha nem vagy biztos benne, hogy a magzatvized folyik. Ha elkezd folyni a magzatvíz, de nem kezdődnek el maguktól az összehúzódások, akkor az orvosok megindítják őket. 

 

Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op

A császármetszés speciális helyet foglal el a műtétek sorában, hiszen ilyenkor (ideális esetben) egyébként egészséges nőnél történik sebészeti beavatkozás, az anyai és/vagy magzati szövődmények megelőzése céljából. Bár minden műtét után, de császármetszés követően kiemelten fontos, hogy a sebellátás az édesanya szempontjából a lehető legkényelmesebb módon és lehető legrövidebb ideig történjen, a sebfertőzések kockázatának minimalizálása és az életminőség maximalizálása mellett. Ehhez ma már korszerű kötszerek állnak rendelkezésre, mint amilyen a Mepilex® Border Post-Op.

Bővebben



Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op



 


Hogyan fog megváltozni a tested, miután szülsz?

Kelleni fog egy kis idő ahhoz, hogy újra a réginek érezd magad, akkor is, ha a vajúdás és a szülés gyors és könnyű volt. Lehet, hogy nehéz lesz, de próbálj arra gondolni, hogy kilenc hónap kellett ahhoz, hogy idáig eljuss, tehát nem várhatod el, hogy azonnal formába legyél – akár érzelmileg, akár fizikailag.

Ilyen lesz szülés után:

  • Jó hír, hogy azonnal el fogsz kezdeni fogyni. Bár még egy ideig nem fogsz visszatérni a szülés előtti súlyodhoz, a legtöbb nő nagyjából 5 és fél kilóval könnyebb, miután szül egy 3-4 kilós babát, egy fél-egy kilós méhlepényt, és veszít még nagyjából egy kilónyi magzatvizet és vért. Bár még kelleni fog idő ahhoz, hogy a tested visszanyerje a terhesség előtti formáját – az a has több ideig fog maradni, mint szeretnéd – az első hét végére már valószínűleg fogysz nagyjából 2 kilót (ami nagyrészt a testedben tárolt víz lesz).
  • Gyermekágyi folyásod lesz. Miután megszületik a baba, a sejtek, amik a méhfalad borították, elkezdenek lebomlani. Ebből áll a gyermekágyi folyás, ami pár hétig tart. A folyás először vérrel keveredik, ami miatt élénk vörös színű lesz és hasonlít a menstruációs vérre, de idővel kifakul, és végül fehér vagy sárga lesz, mielőtt abbamarad.
  • Az érzelmi egyensúlyod felborul. A szülés utáni egy-két hétben sok anyuka furcsán érzi magát. Lehetsz rosszkedvű és sírós, kimerült, vagy nem tudsz majd aludni, illetve sokat aggódhatsz, vagy úgy érezheted, mintha csapdába estél volna. Az étvágyad is változhat – lehet, hogy többet, lehet, hogy kevesebbet akarsz majd enni. A jó hír az, hogy ez az érzelmi felfordulás általában két három héten belül elmúlik.

 

Hívd az orvosodat, ha szülés után:

  • Abnormális hüvelyi vérzés jeleit tapasztalod, például több mint egy betétet átáztatsz egy óra alatt, golflabda méretű vérrögök távoznak belőled, vagy élénk vörös vérzést tapasztalsz, ami több mint négy napig tart a szülés után. Késleltetett szülés utáni vérzésed lehet.
    Fontos: Hívj mentőt, ha erősen vérzel, vagy a sokk valamelyik tünetét tapasztalod, mint a szédülés, gyengeség, gyors vagy erős szívverés, és szapora vagy felületes légzés, nyirkos bőr, nyugtalanság vagy zavartság.
  • Fertőzés jeleit tapasztalod magadon, ami lehet láz; alhasi fájdalom vagy rossz illatú folyás (endometritis jelei); nehéz vizelés, fájdalmas vizelés, vagy zavaros vagy véres vizelet (húgyúti fertőzés); sebhely környékén vörösség, érzékenység, folyás vagy dagadás (például császármetszés sebhelye körül); egy fájdalmas, kemény, vörös terület, ami általában az egyik mellen van, és láz, hidegrázás, izomfájdalom és kimerültség, valamint esetleg fejfájás (az emlőgyulladás jelei).
  • A szülés utáni depresszió tüneteid tapasztalod, például nem tudsz aludni akkor sem, ha a baba alszik, bántani akarod a babádat, egész nap sírsz egymás után több napig, vagy pánikrohamaid vannak.

 

Hogyan szedd össze magad minél gyorsabban a szülés után?

  • Pihenj minél többet, és próbálj meg akkor aludni, amikor a babád is alszik. Nehéz lehet ezt betartani, főleg napközben, de ez tényleg segít.
  • Határozd meg, hogy hányan látogathatnak, és mennyi ideig. Kapcsold ki a telefonod és rakj üzenetet az ajtódra, hogy nyugodtan tudj pihenni.
  • Táplálkozz kiegyensúlyozottan.
  • Igyál sok folyadékot. Kerüld a koffeint, alkoholt, és a cukros, szénsavas üdítőket.
  • Fogadd el az összes segítséged másoktól, akik segítenének a főzéssel, takarítással, gyermekgondozással, és az elintéznivaló dolgokkal. Ha nem ajánlják fel sokan a segítséget, akkor kérd meg őket. Nehéz lehet, de higgy nekünk! A barátaid és a családod szeretne segíteni, és a legtöbben örülni fognak, ha megkéred őket. Ha nem találsz segítséget ingyen, akkor bérelj fel takarítónőt vagy segítőt legalább az első 6 hétre.
  • Ne zárd el magad a világtól. Az, hogy megosztod a szülési élményedet a barátaiddal, rokonaiddal, és más anyukákkal, segíthet megbirkózni a nehézségekkel.
    .

 

Teendők a terhesség 39. hetében

Ha szoptatni akarsz majd, és még nem vettél szoptatós melltartót, akkor most jött el az ideje. Vidd be őket magaddal a kórházba – szükséged lesz rájuk a kényelemért és a tartásért. A melleid valószínűleg sokkal nagyobbak most, mint terhesség előtt, és valószínűleg nőnek még egy két méretet, amíg szoptatsz. Ha már vásárolgatsz, akkor vegyél még pár melltartóbetétet is, ami megakadályozza, hogy a szivárgó anyatej megfogja a ruháidat, és vegyél orvosi lanolin krémet is, az esetleges érzékeny vagy kiszáradt mellbimbódra. Kerüld a lanolint, ha allergiás vagy a gyapjúra.

"Nekem anno egy profi eladó segített a szoptatós melltartó kiválasztásában a Visegrádi utcai bababoltban. 10 nappal a szülés előtt azt javasolta, úgy válasszak melltartót, hogy dugjam be a mutató és a középső ujjamat a mellem mellé a hónom alatt. Ha simán befér, akkor az lesz a jó melltartó méret. Akkor nehezen hittem el, hogy a már egyébként is megnőtt melleim még tovább fognak nőni, de igaza lett!" - Kata, az Intima.hu szülőanyja.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 39. hetében

A 35. héttől kezdődően heti rendszerességgel CTG vizsgálatot  végeznek, aminek célja a magzati szívfrekvencia ellenőrzése, illetve a magzat oxigénellátásának megítélése. A vizsgálat során 20-30 percet nyugalomban kell ülnie a kismamának, miközben a hasra erősített CTG figyeli a magzat szívhangját. A vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas.

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 38. hetére Tovább a terhesség 40. hetére! >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások