Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 26. hét

Ajánlom a Facebookon

Már 760 gramm a súlya, és közel 36 centiméter hosszú (akkora, mint egy újhagyma). Ha fiad lesz, a heréi nemsokára leereszkednek a herezacskójába – ez a folyamat két-három hónapot fog időbe venni. Tudj meg mindent a terhesség 26. hetéről!

Hogyan fejlődik a babád

A babád fülében található ideghálózat már fejlettebb és érzékenyebb, mint valaha. Már akár a te és a párod hangját is hallhatja, amikor egymással beszéltek. Már folyamatosan be- és kilélegzik kis mennyiségű magzatvizet, ami fontos a tüdeje kifejlődéséhez. Ezek az úgynevezett lélegző mozdulatok jó gyakorlást jelentenek majd arra az időre, amikor már megszületik és elkezd levegőt lélegezni.

Ezen kívül folyamatosan hízik. Már 760 gramm a súlya, és közel 36 centiméter hosszú (akkora, mint egy újhagyma). Ha fiad lesz, a heréi nemsokára leereszkednek a herezacskójába – ez a folyamat két-három hónapot fog időbe venni.

26 hetes magzat méretei:

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

Nézd meg, hogy néz ki a babád ezen a héten

Terhesség 26. hét - nagyobb képért kattints ide!

 

Hogyan változik az életed

Állandóan rohansz mostanában, szülési órákról a babszoba dekorálásához, miközben próbálod a többi mindennapi teendődet is elintézni? Ne felejts el azért egészségesen táplálkozni és eleget pihenni is.

Mostanság megemelkedhet kicsit a vérnyomásod, bár valószínűleg még mindig alacsonyabb, mint azelőtt hogy terhes lettél volna. (Általában a vérnyomás lecsökken az első harmad vége felé, és a 22.-24. hét körül éri el a mélypontot.)

A Preeclampsia  - egy súlyos betegség, amit a magas vérnyomás kísér – leggyakrabban a 37. hét után jelenik meg, de ez korábban is megtörténhet, ezért nem árt ismerni a ráutaló jeleket. Hívd az orvosodat, ha bedagad az arcod vagy puffadás van a szemeid körül, az enyhénél erősebben bedagad a kezed, erősen vagy hirtelen dagad be a lábad vagy a bokád, vagy gyorsan kezdesz el hízni (több mint heti 2-3 kilót). A súlyosabb Preeclampsia esetében más tüneteket is tapasztalhatsz. Azonnal szólj az orvosodnak, ha erős vagy nem szűnő fejfájásod van, látási zavarokat tapasztalsz (duplán vagy homályosan látsz, foltokat vagy villogó fényeket látsz, érzékeny vagy a fényre, vagy ideiglenesen elveszted a látásodat), erős fájdalmat érzel a hasadban vagy érzékeny a hasad, vagy hánysz.

Ha a hátad kicsit fájósabb mostanában, akkor a növekvő méhednek – ami elmozdítja a súlypontodat, kinyújtja és elgyengíti a hasizmaidat, és idegeket is nyomhat – és a hormonváltozásoknak - amik ellazítják a szalagjaidat és ízületeidet – mondhatsz köszönetet. Emellett a plusz súly, amit cipelsz több munkát jelent az izmaid számára, és több nyomást az ízületeid számára, ami miatt rosszabbul érezheted magad a nap végére. A sétálás, hosszú ideig állás vagy ülés, és a hajolgatás és emelgetés is megterhelheti a hátadat.

Egy meleg fürdő vagy borogatás segíthet rajtad. (Bár sok nőnek a hideg borogatás jobban esik.) Próbálj helyesen ülni a nap folyamán, kerüld az olyan tevékenységeket, amikor egyszerre kell elfordulnod és lehajolnod, pihenj gyakran, ha állnod vagy ülnöd kell, és aludj az oldaladon egy vagy mindkét térdedet felhúzva, egy párnával a lábad között, és esetleg egy párnával a hasad alatt, hogy megtámassza.

„Hogy segíts magadnak ellazulni, áztasd a lábadat egy tál langyos vízben. Csepegtess bele egy pár csepp illatos olajt és pihenj.” – Anikó.


Döntési útmutató: készítsek szülési tervet?

A szülési terv megírása lehetőséget adhat arra, hogy átgondold – és a pároddal és orvosoddal átbeszéld – hogy hogyan szeretnéd, hogy a szülésedet levezessék. A szülési terv megírásának folyamata nagyon jó módja lehet annak, hogy többet megtudj a szülésről, és hogy te mit szeretnél ezzel kapcsolatban.

De ne felejtsd el, hogy a szülés eredendően kiszámíthatatlan, és rugalmasnak kell maradnod, ha olyan dolgok történnének, ami miatt neked és az orvosoknak el kell térniük a tervtől.

 

Szóval megéri megcsinálni?

Hogyha a szülési tervet egy tanítóeszköznek használod, hogy többet megtudj a lehetőségeidről a szülés folyamán, és mint egy kezdőpontként, hogy megbeszéld az orvosoddal a kívánságaidat, akkor ezzel nem veszíthetsz semmit.

Egy amerikai kérdőívben a válaszolók 54 százaléka azt mondta, hogy az eredeti tervük irrelevánssá vált abban a pillanatban, ahogy a szülés megkezdődött. Egy válaszoló ezt mondta: „A szülési tervem gyakorlatilag ment a kukába, amikor beértem a kórházba. De az, hogy nem követtük a tervet egyáltalán nem rontott a szülésen”

Másfelől 46 százalék azt mondta, hogy a szülési terv segített nekik, hogy olyan szülésük legyen, amilyet akartak. Egy újdonsült anyuka ezt mondta: „Hihetetlen volt. A szülésznő és az ápolók úgy követték a szülési tervemet, mintha valami használati utasítás lenne. Nagyon aggódtam, mert mindenféle szörnyű történetet hallottam arról, hogy a kórházi személyzet nem veszi figyelembe a szülési terveket. Mindent megkaptam a lányom születésétől, amit akartam.”

Ha úgy döntesz, hogy készítesz szülési tervet, akkor lehet olyan hosszú vagy olyan rövid, amilyennek szeretnéd. Sok nő csak az általános szülési filozófiáját írja le, és hogy nagyjából hogy szeretné, hogy történjenek a dolgok. Például: „A lehető legtermészetesebb szülést szeretném. Kérem, ne kínáljanak fájdalomcsillapítóval vagy avatkozzanak bele a szülésbe, ha nem szükséges.” Vagy: „Szeretném, ha viszonylag fájdalommentes lenne a szülésem, és minél korábban kérnék epidurális érzéstelenítést.”

 

Néhány fontos tényező a szülési terv megírásakor:

  • Gyógyszermentes szülést szeretnél vagy az epidurális érzéstelenítésre számítasz? Ha nem vagy biztos benne, nem árt ezt is leírni.
  • Azt akarod, hogy a szülésed magán dolog legyen (csak az egészségügyi személyzet és a párod)? Szeretnéd, hogy mások, például családtagok vagy barátok is ott legyenek támogatni? Nem bánod, ha rezidensek vagy orvostanhallgatók jelen vannak a szülésen?
  • Szeretnéd, hogy a párod bent legyen veled végig a szülésnél? Ha nem a párod, akkor esetleg anyukád, vagy egy jó barátod fog tudni segíteni a legnehezebb percekben?
  • Szeretnél egy tükröt, hogy lásd, amikor a baba feje megjelenik?
  • Szeretnéd, hogy csend legyen a szobában? Szóljon zene? Le legyenek sötétítve a lámpák? Felvegyék a szülést kamerával?
  • Miután megszületik a baba, szeretnéd, hogy a párod vágja el a köldökzsinórt? Szeretnél te, vagy a párod a babával maradni az első vizsgálatok alatt?
  • Tervezed szoptatni a babát?
  • Szeretnéd, hogy a baba folyamatosan veled legyen?
  • Fizetnél pluszban egy külön szobáért, ha van erre lehetőség?

Hogyan álljunk neki, és mit írjunk a szülési tervbe? 
Olvass róla részletesebben itt! >>


Nézd meg, mit mond a terhesség 26. hetéről a kismama nőgyógyász!

 Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász?

 

Teendők a terhesség 26. hetében

Beszéljétek meg a személyesebb ügyeket.  Meg akarod keresztelni a gyermekedet? Otthon szeretnél majd maradni a babával mindig vagy csak részidőben?

Ez csak egy pár a sok fontos döntés közül, amelyeket most kéne átbeszélnetek a pároddal. Még akkor is, ha azt gondoljátok, hogy egyetértetek, a legjobb nyíltan megbeszélni a dolgokat hogy elkerüljétek a félreértéseket és egymás megbántását.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 26. hetében

Ezen a héten esedékes a terheléses vércukorvizsgálat (OGTT), illetve érdemes egyúttal a teljes vérkép és vizeletet is megcsináltatni.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

<< Vissza a terhesség 25. hetére Tovább a terhesség 27. hetére! >>

 

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 6 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások