Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 3. hét

Ajánlom a Facebookon

Tudni szeretnéd mi történik mostanában a méhedben? Kövesd nyomon a fogantatás és az embrió első heteinek változásait az Intima.hu segítségével!

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 3. hetében?

Tudni szeretnéd mi történik mostanában a méhedben? Elég sok dolog. A fejlődő babád még csak egy apró golyó, amely több száz vadul osztódó sejtből áll. Amikor ez a sejtgolyó (amit hólyagcsírának hívnak) a méhedbe jut, akkor az a része, amely később majd a méhlepénnyé fejlődik, elkezd egy HCG nevű terhességi hormont termelni (Humán Chorialis Gonadotropin). Ez a hormon arra utasítja a petefészket, hogy ne bocsásson ki több petesejtet, továbbá serkenti a progeszteron és az ösztrogén termelődését (ez megakadályozza, hogy a méh fala (a hólyagcsírával együtt) leváljon, és serkenti a méhlepény növekedését). A HCG segítségével működik a terhességi teszt; ennek a hétnek a végétől már akár lehet pozitív eredményű teszted! (Ha az eredmény negatív, és két vagy három nap múltán még mindig nem kezdtél el menstruálni, akkor érdemes újra próbálni.)

Terhsség hétről-hétre - kattints ide a nagyobb képért!

Eközben a magzatvíz elkezd gyűlni a sejtgolyó körül abban az üregben, ami később a magzatburok lesz. A magzatvíz megvédi a babát az elkövetkező hetekben és hónapokban. A hólyagcsíra most még egy olyan kezdetleges keringési rendszeren keresztül kap oxigént és tápanyagokat (és ez szállítja el a salakanyagokat is), amely mikroszkopikus alagutakból áll, amik a fejlődő babát a méhfalban található erekhez köti. A méhlepény csak a következő héten lesz olyan fejlett, hogy ezt a feladatot átvegye.

 


Hogyan változik az életed a terhesség első heteiben?

Egy hihetetlen találkozás ment végbe benned – egy parányi spermium áttört a petesejt külső falán, és megtermékenyítette azt. Néhány nappal a fogantatás után a megtermékenyített petesejt beágyazta magát a méhed falába, és elkezdett növekedni. Már "készül" a babád! Még valószínűleg nem is tudsz róla, hogy terhes vagy, de észrevehetsz foltokat a bőrödön ezen a héten. Ezt a „foltosodást” az okozhatja, ahogy a petesejt befúrja magát a vérbő méhnyálkahártyába (ez a folyamat hat nappal a megtermékenyítés után megy végbe), de ezt nem tudni biztosan. Mindenesetre a foltok alig láthatóak, és csak a nők elenyésző része tapasztalja őket.

Nagyon hiányzott a szokásos esti pohár borom, ezért kitaláltam egy új szertartást magamnak: egy borospohárban összekevertem vörös áfonyalét, szódavizet, és egy kis citromlevet, és ezt sós keksszel és sajttal fogyasztottam elalvás előtt.” – Inez.



Meglepő tények: A terhesség korai jelei

Sok nő már a pozitív teszt előtt is sejti, hogy terhes. A legkorábban észlelhető jelek a következőek:

  • Érzékeny, duzzadt mellek. Sok nőnél ez olyan, mint amikor menstruálnak, csak annál még érzékenyebbek a melleik.
  • Kimerültség. Hirtelen fáradtnak érzed magad – vagy mondhatjuk úgy, hogy teljesen kimerült vagy? A progeszteron nevű hormon megnövekedett szintje és egy baba létrehozásához szükséges plusz erőfeszítés miatt úgy érezheted magad, mintha egy maratont futottál volna le, miközben valójában csak dolgozni voltál.
  • Gyakori vizelés. Észreveheted, hogy aggasztóan gyakran sietsz ki a mosdóba a napod folyamán, miután terhes leszel.
  • Érzékenyebb a szaglásod. Sok frissen terhes nő számol be arról, hogy sok illattól majdnem öklendeznek a terhesség korai szakaszában. Ezt lehet, hogy a gyorsan növekvő ösztrogénszint okozza.
  • Irtózol bizonyos ételektől. Mindenki hallott már róla, hogy a terhes nők meglepő ételeket kívánnak meg a terhesség alatt, de még ennél is gyakoribb, hogy egy bizonyos ételt nem bírnak elviselni. Megeshet, hogy mostantól fogva rá se tudsz majd nézni arra a fogásra, ami eddig a kedvenced volt.
  • Émelygés vagy hányás. A reggeli rosszullét általában csak pár hét múlva kezdődik el, de sok nőnél már ilyen korán is jelentkezhet.
  • A bazális testhőmérsékleted magas marad. Ha figyelted a testhőmérsékletedet, és zsinórban 18 napig magas marad, akkor valószínűleg terhes vagy.
  • Vérzés. Sok nő kis mennyiségű vörös vérzést, vagy rózsaszín, esetleg vöröses-barnás vérfoltokat észlel nagyjából akkor, amikor menstruálniuk kéne. (Ha a vérzéssel együtt fájdalmat is észlelsz, akkor hívd az orvosodat, mert ez a méhen kívüli terhesség jele lehet.)

 


Eheti teendők

Vegyél terhességi teszteket. Legyen otthon egy terhességi teszt, ha a jövő héten még mindig nem kezdenél el menstruálni. Sok otthoni teszt már egy héttel a várható menstruáció után ki tudja mutatni a terhességet – két héttel azután, hogy a baba megfogant. A legjobb egyszerre több tesztet is venni, hogy többször is tesztelhesd magad. A legnagyobb megbízhatósághoz reggel használd a terhességi tesztet.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

  Tovább a 4. terhességi hétre - Intima.hu

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 8 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások