Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 24. hét

Ajánlom a Facebookon

A babád akár 115 grammot is nőhetett múlt hét óta, így már nagyjából 600 grammot nyom. A bőre még mindig vékony és áttetsző, de ez nemsokára meg fog változni. Tudj meg mindent a terhesség 24. hetéről!

Hogyan fejlődik a babád

A babád akár 115 grammot is nőhetett múlt hét óta, így már nagyjából 600 grammot nyom. Mivel már 30 centiméter hosszú (kb. mint egy cső kukorica) elég vékonyka még, de a teste már elkezd arányosan növekedni és nemsokára hízásnak is indul. Az agya most szintén gyorsan fejlődik, és az ízlelőbimbói is fejlődnek. A tüdejében „ágak” alakulnak ki a légzőszervi „fán”, valamint olyan sejtek, melyek olyan felületaktív anyagokat termelnek, amely segít majd a tüdőnek felfúvódni a születés után. A bőre még mindig vékony és áttetsző, de ez nemsokára meg fog változni.

 

24 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Nézd meg, hogy néz ki a babád a terhesség 24. hetében

Terhesség 24. hét - nagyobb képért kattints ide!

 

Így változik az életed

Az elmúlt pár hétben méhed teteje a köldök szintedre emelkedett és mostanra nagyjából akkora, mint egy focilabda. A legtöbb nő ilyenkor elmegy egy terheléses cukorvizsgálatra (más néven OGTT - orális glükóztolerancia teszt ), amit a 24. és 28. hét között végeznek el, általában a terhesség 26. héten. Ez a teszt kimutatja a terhességi cukorbetegséget, ami egy terhességi magas vércukorszinttel járó betegség.

A kezeletlen cukorbetegség növeli a nehéz szülés vagy a császármetszés szükségességének kockázatát, mert ettől a babád túl nagyra nőhet, főleg a felsőteste, valamint növeli a baba kockázatát más betegségekre, például a születés utáni alacsony vércukorra.

Végül, ha még nem tudod a koraszülésre utaló jeleket, itt az ideje megtanulni őket. Azonnal hívd az orvosodat, ha bármelyik jelet észleled!

Hogy enyhítsem az ujjfájdalmat és a dagadást, egy csomag hűtőzselét tartok a hűtőszekrényben. Naponta többször rá szoktam rakni az ujjaimra.” – Kati. 


Három kérdés a koraszülésről

Az Egyesült Államokban született babák több mint 12 százaléka koraszülött, vagyis a terhesség 37. hete előtt születik meg. Ezeknek a szüléseknek nagyjából a negyede szándékos, tehát az orvosok döntenek úgy, hogy korábban indítják meg a szülést, vagy császármetszést végeznek valamilyen súlyos egészségügyi probléma miatt. A korábbi szülésmegindítás oka lehet a súlyos vagy egyre romló preeclampsia, vagy mert a baba abbahagyta a fejlődést. A többi szülést spontán koraszülésnek hívják. Ez akkor történik, ha a szülés a 37. hét előtt beindul, elfolyik a magzatvíz, vagy a méhnyak kitágul összehúzódások nélkül.

De mi a helyzet itthon?

A koraszületés Magyarországon sokkal több családot érint, mint gondolnánk. A legfrissebb adatok szerint hazánkban kiemelkedően magas, 8,8% körüli a koraszülések aránya, ami azt jelenti, hogy körülbelül minden kilencedik gyermek idő előtt jön a világra. Az évente közel nyolcezer koraszülött közül pedig körülbelül 1200 gyermek 1500 gramm alatti testsúllyal születik. A koraszülöttségből adódó rövid és hosszú távú nehézségekkel nem csak a babáknak, hanem a családtagoknak és a tágabb környezetnek, végső soron pedig az egész társadalomnak is meg kell küzdenie.

Hogyan ismerjük fel a koraszülés jeleit?

Bár vannak bizonyos ismert kockázatnövelő tényezők a koraszüléshez, mint bizonyos nemi szervi fertőzések, méhlepény problémák, vagy méhnyak elégtelenség, sok esetben senki nem tudja, hogy miért kezdődik el a szülés idő előtt. Ezért fontos, hogy minden terhes nő ismerje a jeleket, és tudja, hogy mit kell tennie, ha vele történik meg.

 

1. Mik a koraszülés jelei?

Azonnal hívd az orvosodat, ha ezek közül a tünetek közül bármelyiket tapasztalod a 37. hét előtt:

  • Megnövekedett hüvelyi folyás
  • Elváltozás a folyás típusában – vizenyős, nyák-szerű, vagy véres (még akkor is, ha csak rózsaszín vagy kicsit véres)
  • Bármilyen hüvelyi vérzés
  • Alhasi fájdalom, menstruáció-szerű görcsölés, vagy több mint négy összehúzódás egy órán belül (akkor is, ha nem fájdalmasak)
  • Hátfájdalom, főleg akkor, ha eddig nem volt

Ezek a tünetek összezavarhatnak, mert közülük néhány, például a hátfájdalom vagy a kismedencei nyomás a normális terhességek alatt is előfordul, és a korai összehúzódások lehetnek csupán veszélytelen Braxton Hicks összehúzódások. De mindig jobb biztosra menni, ezért beszélj az orvosoddal, ha valami szokatlant tapasztalsz.

 

2. Mit csináljak, ha attól félek, hogy beindult a szülés?

Ha a koraszülés jeleit tapasztalod, vagy úgy gondolod, hogy a magzatvized ereszt, hívd fel az orvosodat, aki valószínűleg elküld kórházba további megfigyelésre. Ott majd ellenőrzik az összehúzódásaidat, megnézik a baba szívritmusát, és tesztelik a vizeletedet fertőzések után kutatva. Ezután megvizsgálják a hüvelyedet, hogy megsérült-e a hártya. Talán vesznek a hüvelyből és a méhnyakból is mintát, amivel fertőzést keresnek és végeznek egy magzati fibronektin (fFN) tesztet. Ez a teszt egy olyan fehérjét mutathat ki a méhnyaki és hüvelyi folyadékban, ami segít a magzatburkot a méhed belsejéhez ragasztani. A 24. és 34. hetek között a magasabb fFN szint azt jelenti, hogy ez a „ragasztó” idő előtt kezd el lebomlani (összehúzódások vagy sérült magzatburok miatt). Egy negatív eredmény azt jelenti, hogy nagyon valószínűtlen, hogy a következő két hétben megindul a szülés, ami megnyugtathat, és azt is jelenti, hogy nem kell több tesztet feleslegesen elvégezni rajtad.

 

3. Baja lesz a babának, ha korán születik?

Minél közelebb van a baba a terhesség teljes futamidejéhez a szüléskor, annál valószínűbb, hogy túléli a szülést, és hogy nem lesznek egészségügyi problémái. A 34. és 37. hetek között született babáknak általában nem lesz bajuk, bár még így is nagyobb lesz a kockázatuk rövid- és hosszú távú egészségügyi problémákra, mint azoknak, akik normális időben születnek. A skála másik végén vannak a rendkívül korán megszülető babák: manapság van olyan, hogy még a 24. hétben (vagy kicsit még annál is korábban) születő babák is túlélik, hála az újszülött gondozásban bekövetkezett fejlesztéseknek, de még így is komoly orvosi beavatkozásokra lesz szükségük, sokáig kell újszülött intenzív osztályon maradniuk (ezeket PIC-nek is hívják), és a túlélőknek is gyakran súlyos egészségügyi problémái lesznek.

A Perinatalis Intenzív Centrum olyan intenzív osztály, ahol a születés körüli időszakban létrejött kórállapotokat, betegségeket látják el. Méhen belül fejlődési rendellenességek, a megszületés előtti hetekben létrejött fertőzések, a szülés alatt keletkezett kórállapotok (magzatvíz-, meconium-aspiráció, oxygénhiányos állapotok) ill. a koraszülöttek ellátása történik itt. A súlyos légzési és keringési elégtelenség kezelése gépi lélegeztetéssel, keringéstámogató gyógyszerekkel, mesterséges táplálás, vércsere, koraszülöttek szem-elváltozásának kezelése lézer-műtéttel- mindezen beavatkozásokhoz a neonatológus szakorvosoknak intenzív szakasszisztens nővérek segédkeznek. Magyarországon 21 PIC működik.

A legjobb dolog, amit csinálhatsz, hogy csökkentsd a koraszülés kockázatát, az ismert veszélyek elkerülése, például a dohányzás, alkoholfogyasztás, és a droghasználat. Táplálkozz egészségesen, menj el az összes orvosi megbeszélésedre, és tájékoztasd az orvosodat az összes tünetedről vagy problémádról.

Nézd meg, mit mond a terhesség 24. hetéről a kismama nőgyógyász!

 

 Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász?

Teendők a terhesség 24. hetében

Ess túl a lakásfelújításon. Üljetek le a pároddal, és írjátok össze az olyan dolgokat, amelyeket meg akartok csinálni, mielőtt a baba megszületik. Ha készen vagytok, hagyd a párodnak, hogy elintézze (nem kéne vegyszerekkel dolgoznod vagy létrákra mászkálnod.)

Néhány dolog a listára:

  • Szereltessetek be vagy vizsgáljátok meg a tűzjelzőket, szerezzetek be tűzoltó készüléket a ház minden emeletére, és készítsetek kiürítési tervet.
  • Szereljetek fel szénmonoxid szűrőt, lehetőség szerint a babaszoba közelébe!

 

  • Szereljétek meg, vagy dobjátok ki a törött vagy sérült bútorokat vagy berendezési tárgyakat.
  • Fessétek ki a gyerekszobát, akasszatok fel függönyöket, szereljétek össze a bababútorokat.

 

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 24. hetében

Ezen a héten, ha minden jól megy még nem vár rád semmilyen kötelező vizsgálat, ugyanakkor hamarosan esedékes lesz a II. trimeszterben kötelező háziorvosi vizited időpontja, ami a 24-26. hét közé esik. Itt teljes vérképet, vizeletet fognak az általános vizsgálatokon túl kérni. Valamint ebben az időszakban esedékes a terheléses cukorvizsgálat is.

A 24. héten kérhet orvosod egy hüvelyi ultrahang vizsgálatot, mely során megállapítja a méhnyak hosszát és állapotát, amivel a koraszülés rizikóját lehet felmérni. Szintén ellenőrzi az esetleges hüvelyi fertőzések meglétét

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 23. hetére Tovább a terhesség 25. hetére! >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 5 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások