Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 34. hét

Ajánlom a Facebookon

A babád már több mint két kilogrammot nyom (akkora, mint egy kisebb dinnye) és már 45 centiméter hosszú.

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 34. hetében?

A babád már több mint két kilogrammot nyom (akkora, mint egy kisebb dinnye) és már 45 centiméter hosszú. A testén található zsírszövet – ami majd segít a testhőmérséklete szabályozásában – most gyűlik, amitől egyre gömbölyűbb lesz. A bőre is simább, mint valaha. A központi idegrendszere fejlődik, a tüdejével együtt. Ha aggódtál a koraszülés miatt, akkor örülni fogsz annak, hogy a 34. és 37. hét között született babák, akiknek amúgy nincs más betegségük, általában teljesen rendben lesznek. Talán egy ideig a koraszülött osztályon kell maradniuk, és lehetnek rövid távú egészségügyi problémáik, de általában hosszú távon ugyanolyan egészségesek, mint más, rendes időben született babák.

 

34 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Nézd meg, hogy néz ki a babád a 34. héten

Terhességed a 34. hétben!

Hogyan változik az életed az terhesség 34. hetében?

Ezen a héten valószínűleg újra megjelent a kimerültség, bár remélhetőleg nem azzal a kóma-szintű intenzitással, mint az első trimszterben. A kimerültséged teljesen érthető, mivel nagy fizikai nyomás alatt vagy, és valószínűleg rosszul alszol a gyakori vizelési kényszer és a kényelmetlenség miatt.

Most kell elkezdeni kicsit lassítani és energiát gyűjteni a szülés napjára (és az utána következő időkre is). Ha hosszabb ideig ültél vagy feküdtél egy helyben, ne kelj fel túl gyorsan. A vér összegyűlhet a lábfejedben, ami miatt ideiglenesen leeshet a vérnyomásod, amitől könnyen megszédülhetsz.

Ha viszkető piros pöttyöket látsz a hasadon vagy a combodon illetve a fenekeden, akkor valószínűleg a 'PUPPP' rövidítésű betegségben szenvedhetsz. A PUPPP (pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy) egy intenzíven viszkető, néha hólyagos bőrjelenségek a törzsön és a karokon, amelyek a terhesség harmadik trimeszterében jelennek meg. A tünetek általában a terminus előtt 10 nappal spontán megszűnnek.

A terhes nők kb. egy százaléka tapasztalja a betegséget, ami ártalmatlan, de elég kellemetlen lehet. Mutasd meg az orvosodnak, hogy megbizonyosodhass, hogy nem valami komolyabb probléma, és hogy az orvosod felírhasson olyan gyógyszert, ami enyhíti a viszketést, illetve beutalhat bőrgyógyászhoz is, ha szükség van rá. Akkor is szólj az orvosodnak, ha erőteljes viszketést érzel az egész testeden, akkor is, ha nem látsz kiütést, mivel ez májproblémát is jelezhet.

„A harmadik trimeszterben egy rémálom megfordulni az ágyban. A megoldás? Szatén pizsama és akár szatén ágynemű is – a szatén csúszóssága nagy segítség!” – Klaudia

 

 

Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op

A császármetszés speciális helyet foglal el a műtétek sorában, hiszen ilyenkor (ideális esetben) egyébként egészséges nőnél történik sebészeti beavatkozás, az anyai és/vagy magzati szövődmények megelőzése céljából. Bár minden műtét után, de császármetszés követően kiemelten fontos, hogy a sebellátás az édesanya szempontjából a lehető legkényelmesebb módon és lehető legrövidebb ideig történjen, a sebfertőzések kockázatának minimalizálása és az életminőség maximalizálása mellett. Ehhez ma már korszerű kötszerek állnak rendelkezésre, mint amilyen a Mepilex® Border Post-Op.

Bővebben



Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op



 
 

A császármetszésről

Öt-tíz évvel ezelőtt még nem volt jellemző hazánkban, hogy a nők saját maguk kérvényezzék a császármetszéssel végzett szüléseket, így korábban kizárólag szakmai szempontok alapján döntötték el a szülész-szakorvosok, hogy ezt az eljárást választják-e. Az utóbbi években viszont jellemzővé vált, hogy a nők ezzel a módszerrel szeretnék világra hozni az újszülöttet, ami megegyezik a nyugati trendekkel: az Egyesült Államokban mára teljesen hétköznapivá vált ez az eljárás, de Németországban is minden harmadik csecsemő hasi műtéttel születik. Hazánkban is hasonlóvá a helyzet: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felmérései alapján elmondható, hogy az utóbbi 12 évben duplájára nőtt a császármetszések száma Magyarországon, így már nagyjából minden harmadik nő ezzel a módszerrel hozza világra gyermekét. Az is látható az adatokból, hogy óriási különbségek vannak az egyes megyék adatai között: van ahol a szülések számához viszonyítva kiemelkedően sok és van ahol kiemelkedően kevés császármetszést végeznek évente. Szakmai okokkal mindez nehezen magyarázható: a statisztika készítőinek feltételezései szerint a műtét elvégzése sokszor nem a szakmai protokollok alapján történhet, hanem az adott kórház orvosainak szokásai szerint, illetve annak megfelelően, hogy az adott orvos milyen “iskolában”, kinél tanult.

A császármetszéses születések emelkedésében több szülész jelentősnek tartja azt a körülményt is, hogy az utóbbi évtizedekben megváltoztak maguk a terhes nők is. A szülő nők kora egyre növekszik, és több a meddőség után sikeresen kezelt asszony, az ilyen esetek pedig több komplikációt hordozhatnak. Az is növelheti a császárok számát, hogy ha az első szülés császárral történik, nagy valószínűséggel a második, harmadik gyermek is így születik, bár egy császáros szülés után az anyának még mindig 60-70 százalék esélye van arra, hogy természetes úton szüljön. 


Három kérdés a császármetszésről

1. Mi a valószínűsége, hogy császármetszésre lesz szükség?

Napjainkban az Egyesült Államokban, és ehhez hasonlóan Magyarországon is a terhes nők nagyjából 30 százaléka szül császármetszéssel. Bizonyos esetekben a műtétet már előre betervezik. Máskor azért csinálják, mert valami váratlan komplikáció lép fel a természetes szülés során.

2. Mi miatt lehet szükségem császármetszésre?

Több dolog miatt lehet nem előre tervezett császármetszésed, például ha a méhnyakad nem tágul megfelelően, a baba nem halad előre a szülőcsatornában, vagy a baba szívritmusra aggodalomra ad okot. Egy előre tervezett császármetszés akkor lehet jó döntés, ha:

  • Már volt előzőleg császármetszésed egy „klasszikus” függőleges méhi metszéssel, vagy több mint egy előző császármetszésed. (Ha még csak egy előző császármetszésed volt vízszintes metszéssel, akkor még kivitelezhető nálad a hüvelyi szülés császármetszés után.
  • Ha volt régebben valamilyen nagyobb méhi műtéted, például a myomectómiád (mióma eltávolítása).
  • Több mint egy babával vagy terhes. A kettes ikrek születhetnek hüvelyi úton, ha mind a két baba koponyavégű, de ha egyik is farfekvésű, vagy kettőnél több babával vagy várandós, akkor csak császármetszéssel hozhatóak világra.
  • A babád különösen nagy (ezt macrosomiának hívják)
  • A babád fenékkel előre, vagy oldalasan van a méhedben.
  • Elölfekvő méhlepényed van (placenta previa, amikor a méhlepény annyira lent van a méhben, hogy elfedi a méhnyakat)
  • A babának vagy neked olyan betegsége van, ami miatt a hüvelyi szülés kockázatos lenne
  • HIV-pozitív vagy, és a terhesség vége felé készített vérvizsgálatok szerint nagy a vírus mennyisége a véredben.

3. Mire számítsak a császármetszésnél?

Általában a párod ott lehet veled a beavatkozás alatt. Ha még nincs intravénás csepegtetőd és katétered (ami elvezeti a vizeletedet a beavatkozás során) akkor most kapsz, és kapsz még epidurális érzéstelenítést vagy gerincérzéstelenítést, ami érzésteleníti a tested alsó felét, miközben te ébren maradsz. Egy függöny kerül eléd, hogy te ne lásd magát a beavatkozást. Amikor az orvos eléri a méhedet, és végez egy utolsó metszést, akkor kiemeli majd a babádat, és megmutatja neked, mielőtt elviszi egy gyerekorvos vagy nővér, hogy megvizsgálja. Amíg az orvos megvizsgálja a babát, addig az orvos kiveszi a méhlepényedet, kitisztít és összevarr. Amikor az orvosok végeztek a babával, odaadhatják a párodnak, aki foghatja, amíg téged összevarrnak. A méhed és a hasad összevarrása sokkal több ideig tart, mint megnyitni. A műtétnek ez a része általában 30-40 percig tart, míg a kisbabádat kb. a műtét megkezdését követő pár percen belül megláthatod. Amikor vége az egész procedúrának, betolnak a szülőszobára, ahol intenzív megfigyelés alatt már megfoghatod a babádat és meg is etetheted, ha már úgy érzed, hogy képes vagy rá.

Ha izgulsz egy esetleges császsárszülés miatt, kérdezz ki egy-két barátnődet, ismerősödet, akik így hozták világra a babájukat.

"Én is császármetszéssel szültem meg kisfiamat 2013 februárjában, mivel komplikációk adódtak a terhességem alatt. Soha szebb élményben nem volt részem! Igaz, a lábadozás eltartott pár napig, de nem bánom, hogy így alakult!" - Kata, az Intima.hu Szülőanyja

 

Íme egy két érdekes tartalom a császármetszésről!

Teendők a terhesség 34. hetében

Készíts készenléti tervet! Lehet, hogy a vártnál korábban elkezdődik a vajúdás, vagy olyan komplikációk lépnek fel, ami miatt több ideig kell kórházban maradnod, mint azt előre eltervezted. Pároddal keressetek olyan közeli családtagot, barátot, szomszédot, akik a következő feladatok elvégzésben tudnak segíteni, ha erre szükség lenne:

  • vigyázni a gyerekekre;
  • elvinni az idősebb gyerekeket iskolába és iskola utáni programokra;
  • megetetni a kutyát, meglocsolni a virágokat, elhozni a leveleket a postaládából;
  • helyettesíteni téged a munkahelyeden (ha még nincs meg az utódod), vagy résztvesz helyetted fontos eseményeken.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 34. hetében

32-34. hét között esedékes egy ultrahang vizsgálat, mely során a magzat növekedési üteme, a magzatvíz mennyisége és a lepény állapota kerül górcső alá.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 33. hetére Tovább a terhesség 35. hetére! >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 5 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások