Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség hétről-hétre: 35. hét - Intima.hu

Ajánlom a Facebookon

A babádnak már nem sok helye van a mozgolódásra, most, hogy 46 centiméter hosszú és 2,3 kilogramm. Eheti anyagunk többek között a kórházba érkezést fogja bemutatni.

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 35. hetében?

A babádnak már nem sok helye van a mozgolódásra, most, hogy 46 centiméter hosszú és 2,3 kilogramm (akkora, mint egy sárgadinnye). Már valószínűleg nem tud nagy mozdulatokat végezni a hely hiánya miatt, de ettől még a mozgolódások száma nagyjából ugyanannyi kell hogy legyen, mint korábban. A veséi már teljesen kifejlődtek, és a máj is képes bizonyos végtermékek feldolgozására. A baba alap fizikai fejlődésének nagy része már befejeződött – az elkövetkező pár hétben már csak hízni fog.

 

35 hetes magzat méretei

Magzat méretei

 

 

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

Magzat méreteit összefoglaló táblázat >>

 

Nézd meg, hogy néz ki a babád a 35. héten

Terhesség a 35. hétben!

Hogyan változik az életed az terhesség 35. hetében?

A méhed – ami a terhesség elején még teljesen el volt rejtve a medencédben – mára már a bordáidat érinti. Ha beláthatnál a méhedbe, látnád, hogy már több helyet foglal a baba, mint a magzatvíz. A növekvő méhed nyomja a többi belső szervedet, ami gyakori vizelés mellett gyomorégést és más emésztési zavarokat is okozhat. Ha te nem tapasztalod ezeket a kellemetlen tüneteket, akkor a nők szerencsés kisebbségébe tartozol.

"Nekem folyamatosan fájt a 3. trimeszterben a jobb mellem alatt a bordám. Olyan volt, mintha egy feszítővasat ékeltek volna be, hogy több helye legyen a méhemnek és kisbabámnak." - Kata, az Intima.hu szülőanyja.

Mostantól már minden héten találkozni fogsz az orvosoddal. Valamikor most és a 37. hét között végez majd egy hüvelyi vizsgálatot, hogy megtalálható-e benned a Streptococcus B baktérium.  (Ne aggódj - a mintát egy hétköznapi fültisztító pálcika-szerű eszközzel veszik, és egyáltalán nem fáj.) A Streptococcus B általában veszélytelen felnőttekre nézve, de ha fertőzött vagy és átadod a babádnak a szülés során, akkor súlyos betegségeket okozhat, mint a tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás, vagy vérmérgezés. Mivel a terhes nők 10-30 százaléka tudta nélkül fertőzött, ezért nagyon fontos a szűrés. (A baktérium magától jelenik meg és tűnik el – ezért nem végeztek már korábban szűrést.) Ha fertőzött vagy, akkor majd kapsz egy intravénás csöpögtetőt a szülés alatt, ami nagymértékben csökkenti annak az esélyét, hogy a baba is megfertőződik. 

Ez a hét jó alkalom lehet arra, hogy írj egy szülési tervet. A szülési terv azért is jó, mert így a fontosabb dolgokra koncentrálhatsz – mint hogy ki legyen ott, milyen fájdalom kezelési technikákat akarsz kipróbálni, és hogy hova kerüljön a baba, miután megszülöd. Ez jó kezdőpontot adhat, ha meg akarod beszélni a szülészekkel az elképzeléseidet. A szülés elég kiszámíthatatlan dolog, és valószínűleg majd nem lehet pontosan követni a tervet, de az, hogy már előre átgondolod a lehetőségeidet – és hogy a kívánságaidat megosztod az orvosoddal – nyugodtabbá teheti az egész folyamatot.

„Hogy könnyítsd a dolgod, amikor bejelented a baba születését, címezd meg és ragassz bélyegeket a borítékokra most, amikor még te határozhatod meg a szabadidődet.” – Klára.

 

Három kérdés a kórházba érkezésről

1. Hogy készülhetek fel arra, hogy a kórházba vonuljak?

A vajúdás előtt már rég tudnod kellene a pároddal, hogy mi a legrövidebb út a kórházba vagy a választott magánklinikához. Tudd meg, hol lehet parkolni, de ne felejtsd el, hogy az autót valószínűleg ott kell majd hagyni legalább 24 órára. Kérdezzétek meg a kórházi dolgozóktól, hogy hol lehet bemenni záróra után. A legtöbb kórházban lehet kérni körbevezetést a szülészeti osztályon bizonyos időpontokban. Az ilyen körbenézések alkalmával felkészülhetsz arra, hogy milyen lesz a valódi szüléskor.

2. Mi a teendő, amikor megérkezek a kórházba?

Ha már előre felvettek a kórházba, akkor azokat az utasításokat kell követned, amiket már megkaptál – valószínűleg az áll bennük, hogy a bejelentkezést kikerülve menj azonnal a szülészetre. Ha még nem vettek fel, valószínűleg akkor is mehetsz egyből a szülészetre. Valószínűleg ott is be lehet jelentkezni, amiben a személyzet majd segít.

Egy nővér bevezethet egyből a szülőszobába, és rendelhet hozzád egy-egy nővért a vajúdáshoz és a szüléshez. Ha nem egyértelmű, hogy megkezdődött a szülésed, vagy más okok miatt kellett kórházba jönnöd, akkor valószínűleg először megvizsgálnak. Az orvosod akkor eldönti, hogy fel kell-e most venni.

A nővér majd kér tőled egy vizeletmintát és átöltöztet. Ezután ellenőrzi az életjeleidet, és megkérdezi, hogy mikor kezdődtek az összehúzódásaid és mennyi idő telik el köztük, hogy elfolyt-e a magzatvized, és hogy észleltél-e hüvelyi vérzést. Azt is akarja majd tudni, hogy mozgolódik-e a babád, hogy ettél vagy ittál-e valamit, és hogy hogyan viseled a fájdalmat.

Az orvosod majd ellenőrzi az összehúzódások gyakoriságát és hosszát, valamint a baba szívverését. Ezután elvégez egy hüvelyi és hasi vizsgálatot. Ha úgy tűnik, hogy még nem kezdődött el a vajúdás, vagy még nagyon az elején vagy – és minden rendben van veled és a babával is – akkor valószínűleg hazaküldenek addig, amíg jobban be nem indul a szülés. Más esetben felvesznek a kórházba.

3. Mi fog történni, miután felvesznek?

A nővér vagy az orvosod megkérdezheti, hogy van-e szülési terved. Akkor is, ha nincs írott terved, oszd meg a kívánságaidat az orvosokkal, azzal együtt, hogy tervezel-e érzéstelenítést kérni a szülés közben.

Ezután vért vesznek tőled (többek között azért, hogy kiderüljön a vércsoportod) és lehet, hogy kapsz egy intravénás csöpögtetőt. Biztos kapsz antibiotikumos csöpögtetőt, ha Streptococcus B fertőzött vagy, vagy sima csöpögtetőt, hogy hidratált maradj, vagy ha gerincérzéstelenítést vagy epidurális érzéstelenítést szeretnél, vagy oxytocinra (pitocinra) van szükséged, vagy ha egészségügyi problémád van.

A nővér vagy az orvosod megmutatja, hogy mit hol találsz a szobádban, és a párod honnan tud jeget hozni neked. Ne szégyenlősködj, ha valamire szükséged van, például hintaszékre, hideg borogatásra, még egy takaróra, vagy egyszerűen meg akarsz kérdezni valamit. Ha elektronikusan fogják figyelni a baba állapotát, és érdekel, hogy ez hogyan működik, akkor kérdezd meg, hogy melyik vonal mutatja az összehúzódásokat és melyik a baba szívverését, és szólj a nővérnek, ha túl hangosan vagy halkan csipeg a gép.

Beszélj az orvosoddal arról, hogy előre be lehet-e jelentkezni a kórházba. Ha már most előkészíted a papírmunkát, akkor nem kell aggódnod miatta a nagy napon.

 

Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op

A császármetszés speciális helyet foglal el a műtétek sorában, hiszen ilyenkor (ideális esetben) egyébként egészséges nőnél történik sebészeti beavatkozás, az anyai és/vagy magzati szövődmények megelőzése céljából. Bár minden műtét után, de császármetszés követően kiemelten fontos, hogy a sebellátás az édesanya szempontjából a lehető legkényelmesebb módon és lehető legrövidebb ideig történjen, a sebfertőzések kockázatának minimalizálása és az életminőség maximalizálása mellett. Ehhez ma már korszerű kötszerek állnak rendelkezésre, mint amilyen a Mepilex® Border Post-Op.

Bővebben



Császármetszés után - Mepilex Border Post-Op



 
 

 

Teendők a terhesség 35. hetében

Készíts ennivalót a szülés utánra. Ha te főzöl, akkor kezdj el dupla adagokat készíteni és lefagyasztani a felét. Te és a párod túl fáradtak lesztek a főzéshez az első pár hétben, miután hazahozzátok a babát, és örülni fogtok az egészséges ételnek amit csak fel kell melegíteni. Ha nem te főzöl, akkor szerezd meg annyi kiszállító kifőzdének és étteremnek a menüjét, amennyit csak tudsz. Örülni fogsz majd a sok opciónak. :)

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 35. hetében

Az orvosod az elkövetkező két hétben (36-37. hétben) valamikor elvégez egy fájdalommentes vizsgálatot, amiből kiderül, hogy megtalálható-e benned a Streptococcus B baktérium, valamint teljes vérkép és vizeletellenőrzés mellett vörösvértest ellenanyag szűrésre is sor kerül. Emellett mostantól már hetente fogsz találkozni az orvosoddal, és várhatóan a 36-37. héttől kezdve minden héten CTG vizsgálatot fog kérni orvosod.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 34. hetére Tovább a terhesség 36. hetére! >>

 

Terhesség hétről hétre >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 9 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások