Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség hétről-hétre: 30. hét - Intima.hu

Ajánlom a Facebookon

A terhesség 30. hetében babád már majdnem 40 centiméter hosszú, és 1,3 kilogramm (akkora, mint egy nagyobb káposzta). Olvasd el hogyan fejlődik babád és változik terhességed a 30. héten.

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 30. hetében?

A babád már majdnem 40 centiméter hosszú, és 1,3 kilogramm (akkora, mint egy nagyobb káposzta). Nagyjából 0,7 liter magzatvíz veszi körül, de ez a mennyiség a baba növekedésével csökkenni fog, mivel több helyre lesz majd szüksége a babának. A látása fejlődik, bár még nem túl éles; még a szülés után is az idő nagy részében csukva lesznek a szemei. Amikor kinyitja őket, már reagál a fényváltozásokra, de csak 20/400-as látása lesz – ami azt jelenti, hogy csak az arcához közel levő tárgyakat tudja majd rendesen látni (a normális felnőtt látás 20/20-as.)

30 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

Magzat méreteit összefoglaló táblázat >>

Nézd meg, hogy néz ki a babád ezen a héten

Terhesség 30. hét - Nagyobb képért kattins ide!

Hogyan változik az életed a terhesség 30. hetében?

Gyakran érezheted magad fáradtnak mostanában, főleg ha rosszul alszol. Emellett ügyetlennek is érezheted magadat, de ez teljesen érthető. Nem csak nehezebb vagy, de a növekvő hasad miatt a súlypontod is elmozdult. Ráadásul a hormonváltozások miatt az ínszalagok is ellazultak, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy az egyensúlyérzéked kicsit furcsán viselkedik.

Ez az ínszalaglazulás azt is okozhatja, hogy a lábaid véglegesen megnőnek, ezért lehet, hogy muszáj lesz új cipőket vásárolnod. Emlékszel még a hangulatingadozásokra, amik a terhesség elején voltak gyakoriak? A kellemetlen tünetek és hormonváltozások együtt újra előhozhatják ezeket az érzéseket. Teljesen természetes aggódni amiatt, hogy milyen lesz a szülés vagy hogy jó szülő leszel-e majd. De ha sehogy sem tudsz megnyugodni és mindig idegeskedsz, akkor beszélj az érzéseidről az orvosoddal. Lehet, hogy a nők azon tíz százaléka között vagy, akiknek a terhesség alatt depresszióval kell megküzdeniük. Akkor is szólj az orvosodnak, ha gyakran vagy ideges vagy sokat aggódsz.

„Rájöttem, hogy jó gyerekorvost találni legalább olyan fontos, mint jó szülészorvost találni, ezért már jó korán nekiálltam keresni egyet. Az orvosomat, asszisztenseket és más anyákat kérdeztem meg, hogy kit ajánlanának. A két leggyakrabban említett gyerekorvost kerestem fel.” – Adri


Meglepő tények: Gyakori szüléssel kapcsolatos félelmek

Izgulsz a szülés miatt? Nem vagy egyedül! Itt van pár gyakori félelem, és hogy hogyan lehet legyőzni őket.

  • Nem fogom tudni elviselni a fájdalmat.

Egy amerikai közvélemény kutatás szerint minden ötödik utolsó trimeszterben lévő anyából egy fél attól, hogy nem fogja tudni elviselni a fájdalmat. Sok nő már előre tudja, hogy érzéstelenítést kérnek majd a szülés közben, és valóban, a legtöbb nő végül kér epidurális érzéstelenítést. Mások ragaszkodnak ahhoz, hogy gyógyszerek nélkül szüljenek. Elfogadják, hogy fájdalommal és kényelmetlenséggel fog járni a szülés, de tanulnak olyan módszereket, melyekkel a fájdalom kontrollálható. Jó felkészüléssel és támogatással a természetes szülést sok nő mélyen meghatónak és inspirálónak találja a szülés folyamatát.

  • Gátmetszésre lesz szükségem, különben szétrepedek.

A gátmetszés egy sebészeti metszés a hüvely és a végbélnyílás közötti területen (ezt nevezik gátnak) amit pont a születés előtt végeznek, hogy a hüvelybemenet nagyobb legyen. Van, akinél spontán gátszakadás következik be szülés közben – akár gátmetszés esetében is – és a szakadás lehet majdnem érzékelhetetlen vagy akár súlyosabb is, amit több öltéssel kell összevarrni. Míg régebben majdnem minden szülésnél végeztek gátmetszést, addig ma már egyre ritkábban, és a szakértők egyetértenek abban, hogy a gátmetszést nem kell minden szülésnél elvégezni. Beszélj az orvosoddal arról, hogy milyen gyakran és milyen esetekben szokott gátmetszést végezni, és hogy hogy tudnád megelőzni a gátmetszést vagy a gátszakadást. Bizonyított, hogy kevésbé valószínű a gátszakadás, ha a szülés előtt öt héttel elkezded masszírozni a gátadat.

  • Székletürítés fog történni a szülés közben.

Egy BabyCenter közvélemény kutatásban megkérdezett nők 70 százaléka azt mondta, hogy fél attól, hogy székletet ürít a szülés közben, 39 százalék azt mondta, hogy velük meg is történt, és közülük csak 22 százalék mondta azt, hogy kínosan érezték magukat miatta. Bár most nehéz lehet ezt elhinni, de ha mégis székletet ürítesz a szülés közben, senkit nem fog zavarni. A szülésznők feltakarítják, akár azelőtt, hogy te észrevennéd.

  • A szülés alatt szükségtelen orvosi beavatkozásokra fognak rábeszélni.

A legjobb módja, hogy ezt a problémát megelőzd az, hogy beszélsz az orvosoddal. Ha bízol az orvosodban és tiszteled őt, akkor biztos lehetsz abban is, hogy neked és a babádnak is a legjobbat akarja majd. Ha tisztában van a te kívánságaiddal (esetleg írj szülési tervet), akkor törekedhet arra, hogy tartsa magát ezekhez. Egy másik módja, hogy segíts magadon, az egy dúla – egy szülészi tapasztalattal rendelkező, asszonytárs segítő – felbérelése lehet, hogy ott legyen a szülésnél. Ő lehet a te támogatód a szülésnél. 

  • Császármetszésre lesz szükség.

Mivel a nők egyre nagyobb százaléka császármetszéssel kényszerül szülni, ennek a félelemnek érthető a forrása. Ha hüvelyi szülést akartál, akkor csalódást okozhat a császármetszés. Van, aki azt mondja, hogy becsapva érzi magát, főleg ha szülési órákra is járt, és az „ideális” szülésről álmodozott, vagy ha úgy érzik, hogy nem volt feltétlenül szükség a császármetszésre. Mások úgy érzik, mintha valahogy kevésbé lennének nők, amiért császármetszésre volt szükségük. Ha így érzed magad, akkor időre lesz majd szükséged, hogy összeegyeztesd a valódi szülésedet az elképzelt szüléseddel. Segíthet az a tudat, hogy sok nő úgy érzi, hogy teljesen más élmény a szülés (hüvelyi vagy császármetszés), mint ahogy elképzelték. 

  • Nem fogok időben odaérni a kórházba.

A szükségi otthonszülés nagyon ritka, főleg az első babánál. De ha nem tudod elfelejteni ezt a félelmedet, akkor olvasd el a szükségi otthonszülési utasításokat, hogy lásd, mi történik ilyenkor.

Nézd meg, mit mond a terhesség 30. hetéről a kismama nőgyógyász!

 

 Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász?

Teendők a terhesség 30. hetében

Szereljétek össze a baba dolgait. Ez tökéletes feladat a párodnak vagy más a nagyszülőknek, akik mindenáron segíteni akarnak. A babaágyak, mózeskosarak és babakocsik híresek arról, hogy nehéz összeszerelni őket, főleg kialvatlanul, úgyhogy csináld ezt meg most. A különböző játékokhoz és babfigyelőkhöz valószínűleg szükség lesz elemekre, ezért bizonyosodj meg arról, hogy lesz elég.

Egy jó tanács: fontold meg az újratölthető elemek beszerzését.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 30. hetében

28-30. hét: harmadik, egyben utolsó genetikai ultrahangos vizsgálat ideje. Megnézik a baba vérkeringését, agyi vérellátottságát megbizonyosodva arról, hogy még megfelelőek-e a viszonyok a méhen belül (flow). Ebben az időszakban ajánlott figyelni a babánk mozgását is! Napi legalább egy-két alkalommal kell időt szakítani erre.

.

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image
 

<< Vissza a terhesség 29. hetére Tovább a terhesség 31. hetére! >>

 

Terhesség hétről hétre >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások