Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Fogamzásgátló tabletta

Ajánlom a Facebookon

A fogamzásgátló tabletta női hormonokat tartalmaz, aminek köszönhetően egyrészt meggátolja a tüszőrepedést, másrészt megakadályozza, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódjon a méhbe, és a méhnyakat áthatolhatatlanná teszi a spermiumok számára.

A mai fogamzásgátló tabletták hormontartalma elérte azt a szintet, ami alá már nem lehet csökkenteni, mert akkor a mellékhatások nőnének (áttöréses vérzés) és a hatásfok romlana. Az ilyen alacsony hormontartalmú tablettákat nevezik ultra könnyűnek.

A fogamzásgátló tabletták típusai

  • Egyfázisú fogamzásgátló tabletta, amelyben minden egyes szem gyógyszerben a gyógyszerszedés teljes ideje alatt ugyanaz a hatóanyag.
  • Kétfázisú tabletta: 21 vagy 22 napos gyógyszerszedés alatt a tabletták kétféle mennyiségben tartalmazzák a tüsző- és a sárgatesthormont.
  • Háromfázisú fogamzásgátló tabletta: a 21 napos gyógyszerszedés alatt a 21 napot három időszakra osztjuk. Ezt jelzi a tabletták különböző színe is. Ennek megfelelően a tablettákban lévő kétféle hormon összetétele is változik, követve a női ciklus hormonális változásait.
  • 21+7 típusú fogamzásgátló tabletta: a gyógyszereknek van olyan típusa is, melyben 21 szem biztosítja a fogamzásgátló hatást, és a 7 nap alatt, amikor egyébként nem kell szedni gyógyszert, 7 tabletta biztosítja a folyamatosságot, illetve - bizonyos típusai esetén - szervezeted számára a vérképzéshez szükséges vasutánpótlást.

Mielőtt végig néznénk a fogamzásgátló tabletta pozitívumait, negatívumait, nézzük, kiknek ajánlott a védekezés fogamzásgátló tablettával?

  • Általánosságban a nemdohányzó fiatalabb korosztálynak ajánlják a fogamzásgátlók szedését, főként 35 éves kor alatt.
  • Míg az idősebb korosztálynak, különböző betegségekkel rendelkezőknek (a vérképzőszervi betegeknél, trombózis után, rosszindulatú emlő vagy méhnyálkahártya daganatos betegeknél, szívbetegeknek, szívinfarktuson átesetteknek, alkoholizmus esetén, Leiden-mutációban szenvedőknek, májbetegeknek, magas vérnyomásúaknak, cukorbetegeknek), valamint dohányosoknak nem ajánlott a fogamzásgátló tabletta szedése.

 

* * * * * * * *


Volt már, hogy elfelejtetted elkezdeni a tabletta szedését? Esetleg elfogyott a gyógyszered, és nem írattál még fel orvosoddal receptet? Az Intima.hu segít neked. Kattints ide, és regisztrálj menstruációs naptárunkba!

 

* * * * * * * *

A fogamzásgátló tabletta pozitív és negatív hatásai

Néhány veszélye és nem kívánt mellékhatása mellett számos pozitív mellékhatását is ismerjük a fogamzásgátlóknak.

  • Rendszeres, kiegyensúlyozott és mérsékelt havi vérzések
  • Csökkennek a menstruációs görcsök, fájdalma
  • A méhen kívüli terhesség esélyeit minimálisra csökkenti
  • Huzamosabb szedése esetén (2-3 év) jelentősen csökkennek az emlőben előforduló jóindulatú elváltozások, illetve az emlőciszták.
  • Csökken a kismedencei gyulladások kockázata, ezáltal megóvja a petevezetékeket a gyulladások okozta elzáródástól, ami esetleg egy későbbi terhesség meghiúsulásához vezethetne
  • Gátolja az endometriózis kialakulását, s ezzel szintén csökkenti egy esetleges, későbbi meddőség esélyeit
  • Mintegy 90%-kal csökkentik a petefészekciszták gyakoriságát (már az első tablettától kezdve érvényesül a hatása)
  • Csökkentik a méhnyálkahártya rosszindulatú daganatának kialakulási kockázatát. Ez a védelem a tabletta szedésének abbahagyását követően 10-15 évig is fennáll!
  • A fogamzásgátló tablettát szedő nők körében alacsonyabb mértékben fordul elő petefészekrák. Ez a védelem a tabletta szedésének abbahagyását követő 10-15 évben is fennáll!
  • Bizonyos fokú védelmet nyújt a csontritkulás kialakulásával szemben
  • Jótékony hatással bírnak a zsíros, pattanásos bőrre és hajra, valamint a fokozott szőrnövekedésre

A fogamzásgátló tabletta negatív mellékhatásai

Sajnos negatív mellékhatásai is előfordulnak a fogamzásgátló tablettáknak, melyek közül néhányat szintén szükséges megemlítenünk:

  • Fokozódó trombózishajlam. A mélyvénás trombózis 2x, a felületes 4x gyakoribb a fogamzásgátló tabletták hatására. Ezért a tabletta elkezdése előtt egy APC rezisztencia vizsgálat (Leiden-mutáció vizsgálat) mindenképpen ajánlott.

  • Ritkán a libidó csökkenése is megfigyelhető, tehát csökkentheti a nemi vágyat. Ilyenkor a két- vagy háromfázisú készítményekre való áttérés segíthet, mert a szervezetet kevésbé csapja be, kevésbé utánozza a terhességet.

  • A szénhidrát anyagcsere megváltozása, a hormonbevitel miatti testsúlyváltozás. Ez különböző tablettáknál különböző mértékű lehet.

  • A hüvelyi folyások krónikussá válása, az ezzel kapcsolatos panaszok illetve a hüvelyváladék megváltozása is sok esetben a tabletta nem kívánt mellékhatásai közé tartozik

  • Kismértékben növeli a tablettaszedés a méhnyakrák kockázatát, amiben valószínűleg indirekt hatások is szerepelnek, mint pl. a gyakoribb hüvelyi folyás és gyulladás, szabadabb szexuális élet (több partner - HPV fertőzés)

A fogamzásgátló tabletták szedésének elkezdését követő időszakban a szervezetnek először hozzá kell szoknia a hormonok változásához, az új hormonális egyensúly kialakulásához. Ez átmeneti, enyhe rosszullétet, mellfeszülést, fejfájást, vagy ciklus közbeni vérzést eredményezhet az első hetekben.

Napjainkban a fogamzásgátló tabletták rendkívül széles választéka áll rendelkezésünkre. A megfelelő tabletta kiválasztása az ilyenkor szükséges nőgyógyászati és laborvizsgálatok elvégzése után történhet meg. A kiválasztása és felírása elsősorban a nőgyógyász szakorvos feladata, de természetesen szakmai szempontok mellett a páciens egyéni igényei is befolyásolhatják a döntést. Szerepet játszhat pl. a testsúly, testalkat, arcbőr, pattanások, menstruációs panaszok, de nem utolsó sorban a készítmény ára is.

Forrás: http://zatik-nogyogyasz.hu/fogamzasgatlas.htm#tortenet 

fogamzasgatlasi kisokos noknek intima

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a fogamzásgátlással kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a FOGAMZÁSGÁTLÁS- hírlevelünkre:

 

További kapcsolódó cikkek a fogamzásgátlás, fogamzásgátló tabletták témához:

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások