Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A pajzsmirigy alulműködés tünetei, diagnosztizálása, kezelése, diétája

Ajánlom a Facebookon

Hasznos tudnivalókat olvashatsz összeállításunkban a pajzsmirigy alulműködés tüneteiről, diagnosztizálásáról, kezeléséről, diétájáról, a vitaminok és ásványi anyagok fontosságáról. Összeállításunk végén 6 tippet is kapsz, amely fontos lehet, ha pajzsmirigy alulműködéssel küzdesz. Olvasd el endokrinológus nőgyógyászunk által ellenőrzött tartalmunkat, és töltsd ki pajzsmirigy alulműködésről szóló tesztünket.


 

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

 A cikket lektorálta: Dr. Kelemen Csaba  |  nőgyógyász-endokrinológus


Mit jelent a pajzsmirigy alulműködés?
Pajzsmirigy alulműködés tünetei
További betegségek, amelyek mögött akár pajzsmirigy alulműködés is állhat
Hogyan diagnosztizálható a pajzsmirigy-alulműködés?
Pajzsmirigy vérvételi panel
A pajzsmirigy alulműködés kezelése
A pajzsmirigy-alulműködés gyógyulási esélyei
Autoimmun pajzsmirigygyulladás
A Hashimoto formái
Tanácsok pajzsmirigy alulműködés esetén
Fogyassz minél több
Fokozd a pajzsmirigyet támogató vitaminok és ásványi anyagok fogyasztását
Erre az 6 dologra figyelj oda, ha pajzsmirigy alulműködéssel küzdesz:


Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image


Mit jelent a pajzsmirigy alulműködés?

A pajzsmirigy alulműködés különböző életkorokban, eltérő módon alakul ki, de bizonyos tünetek nagy hasonlóságot mutatnak életkortól függetlenül is.
A pajzsmirigy alulműködés nagyon hasonló tüneteket produkálhat, függetlenül attól, hogy jódhiány következtében, vagy akár a terhesség után észlelt úgynevezett postpartum thyreoiditistől alakult ki.


Pajzsmirigy alulműködés tünetei:

  • bőrszárazság
  • fokozott hajhullás
  • ödémás szemek
  • csökkent teljesítőképesség
  • gyengeség, fáradtság, kimerültség
  • székrekedés
  • hirtelen testsúlynövekedés
  • szabálytalan menstruációs ciklus
  • izomgyengeség, izomgörcsök
  • nemi vágy csökkenése

A pajzsmirigy alulműködés az esetek többségében lappangva kezdődik, tünetei eleinte nem jellegzetesek: izomgyengeség, fáradtság, rossz közérzet. A többi tünet fokozatosan, egyénenként változó sorrendben alakul ki. A bőr jellemzően száraz, a végtagok hidegek. Testszerte jelentkezhet duzzanat (myxoedema), leggyakrabban az arc, főleg a szem körüli terület érintett. A beteg folyton fázik. A testszőrzet megritkul, kopaszság is létrejöhet. Gyakran a szellemi működés is hanyatlik, a memória romlik. Csökken a libidó. Gyakori a székrekedés, a rossz étvágy, a testsúly általában gyarapszik. A hang rekedtessé válik. A szívverés is lelassul, a percenkénti pulzusszám 60/perc alatti lehet. Érzészavar és hallásromlás is bekövetkezhet. A vér koleszterinszintje emelkedetté válik.

Mivel a tünetek önmagukban más betegséget is jelezhetnek, ezért nehezen diagnosztizálják a pajzsmirigy alulműködést. Fontos azonban, hogy a tünetek összessége utalhat pajzsmirigy-megbetegedésre, de egy-egy tünet még nem feltétlenül jelent pajzsmirigy zavart.

Pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen! >>

 

További betegségek, amelyek mögött akár pajzsmirigy alulműködés is állhat:

  • szívritmuszavarok
  • magas koleszterinszint
  • pánik tünetek, pánik betegségek
  • depresszió
  • vetélések, meddőség, fogantatási nehézségek
  • elhízás



Hogyan diagnosztizálható a pajzsmirigy-alulműködés?

Pajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a pajzsmirigy működésének megítélésére a vérvétel. A vérből könnyen megállapítható a vérben lévő hormonok mennyisége, erre különböző labor paramétereket alkalmaznak. Ezen felül létezik még számos vizsgálati módszer is a minél pontosabb diagnózis felállítást segítendő.

  • Laborparaméterek: TSH, T3, T4, TRH, ATPO (pajzsmirigy ellenes antitest)
  • Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
  • Pajzsmirigy szcintigráfia
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia
  • Képalkotó eljárások: röntgen, CT, MR

Pajzsmirigy alulműködés teszt - Intima.hu

Pajzsmirigy vérvételi panel

Pajzsmirigy panelt azoknak ajánljuk, akik a következő tünetek, panaszok bármelyikét tapasztalják magukon: testsúlyváltozás, hajhullás, bőrszárazság vagy éppen izzadás, teherbeesési nehézségek, székrekedés vagy éppen hasmenés, levertség vagy éppen izgatottság. A felsoroltak hátterében ugyanis meghúzódhat a pajzsmirigy alul-, vagy túlműködése.

  • vérkép
  • máj
  • vesefunkció
  • vizelet
  • TSH
  • fT4
  • fT3
  • Anti-TPO
  • Reverz T3
  • Anti-TG

Amennyiben a laboratóriumi eredmények alapján igazoltnak látszik a pajzsmirigy funkció károsodása, ajánlott endokrinológus szakorvos (hormon-specialista) felkeresése. >>


A pajzsmirigy alulműködés kezelése

A kezelés általában élethosszig tartó hormonpótlással történik, bár sokszor egy idő után elhagyható a hormonpótlás, mivel “magához tér” a pajzsmirigy. Például terhesség alatt kialakuló hypothyreosis esetén gyakran helyreáll a szülés után a pajzsmirigy működése.

A tiroxin tabletta formájában szedhető. Napi adagját személyre szabottan kell beállítani (átlagosan 50-150 mikrogramm /μg/ naponta). A kezdeti adag 60 éves kor alatt, szívbetegség nélkül 50 μglehet. Idősebbeknél, szívbetegeknél a kezdőadag 25 μg legyen. A kezelés eredményességének ellenőrzése a TSH-szint követésével történik. Ha ez a normál tartományba kerül, az azt jelzi, hogy a hormonpótlás megfelelő. A kezdeti adag módosítása 12,5 - 25 mikrogrammonként történik. A gyógyszer bevétele éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél órával történjen, mert a táplálék a hormon felszívódását befolyásolhatja. A napi adagot célszerű reggel egyszerre vagy két részre osztva, reggel és délben bevenni. Az esti gyógyszerbevétel ugyanis egyesekben zavarhatja az éjszakai alvást.

Amennyiben mérsékelten emelkedett TSH értékeket találunk, normális T3 és T4 szintek melllett, kezelés csak akkor szükséges, ha a páciensnek panaszai/tünetei is vannak. Egyes esetekben (például tervezett gyermekvállalás esetén) a TSH érték csökkentése akkor is javasolt, ha az amúgy a normál tartományban van.

Veleszületett pajzsmirigy-alulműködés esetén a T4 adagját a testsúly és az életkor függvényében kell megállapítani. Az első életévben az idegrendszer és a csontozat fejlődése miatt nagyobb adagokra van szükség.

A myxoedema-kóma kezelése intenzív osztályos feladat. A nagydózisú hormonpótlás vénásan vagy gyomorszondán keresztül történik, melegítésre, mellékvesekéreg-hormonok adására is szükség lehet.

Nincs még endokrinológusod vagy váltani szeretnél?

Keresd fel az Intima.hu által ajánlott nőgyógyász-endokrinológust >>

 


A pajzsmirigy-alulműködés gyógyulási esélyei

A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel és ellenőrzéssel a beteg teljesen tünetmentessé tehető, ilyenkor a betegség nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget.

Autoimmun pajzsmirigygyulladás

Autoimmun pajzsmirigygyulladás – azaz a Hashimoto thyreoiditis – esetén a pajzsmirigy kezdetben túlműködik, majd egy ideig normálisan, ami később pajzsmirigy alulműködésbe megy át. Ez utóbbi hosszabb, életfogytig tartó időszakot jelent.

Ennek tipikus tünete az anyagcsere folyamatok lelassulása, hízás, székrekedés, fáradtság és a depresszió. Egyre gyakoribb jelenség, hogy a pajzsmirigygyulladáshoz más autoimmun betegségek is kapcsolódnak, mint például a cöliákia, vagy köznapi nevén, a lisztérzékenység. Ennek felismerését nehezíti, hogy gyakran semmilyen emésztőrendszeri tünet sem utal a glutén érzékenység jelenlétére, ellenben a vérvizsgálat és a bél biopszia mégis igazolhatja a probléma fennállását.

Tanulmányokkal mutatták ki, hogy a pajzsmirigy-alulműködéssel élők 90%-a antitesteket termel a pajzsmirigyszövetek ellen, melynek következtében az immunrendszer megtámadja és pusztítani kezdi a pajzsmirigyet, ami pedig a pajzsmirigyhormon mennyiségének csökkenéséhez vezet.


A Hashimoto formái

Annyi bizonyos, hogy a HT esetei két nagy csoportba sorolhatók attól függően, hogy a háttérben igazolható-e valamilyen tényező oki szerepe. Ha ilyet nem sikerül azonosítani, akkor primer (elsődleges) formáról beszélünk, az ismert tényező okozta eseteket pedig szekunderként (másodlagosként) soroljuk be.

A HT primer formái a tünetek jelentkezési idejét, illetve a szövettani képet illetően igen változatosak lehetnek. Vannak tünetmentes esetek, míg máskor a betegség a szülés utáni időszakban mutatja meg magát először.

A szekunder HT-ról akkor beszélünk, ha valamilyen kiváltó tényező valószínűsíthető a pajzsmirigygyulladás kiindulópontjaként (ez többnyire valamilyen gyógyszer, például a C típusú idült májgyulladás kezelésében alkalmazott interferon lehet).

Bővebben az autoimmun pajzsmirigy-gyulladásról >>



Tanácsok pajzsmirigy alulműködés esetén

A pajzsmirigy alulműködés során jobban teszed, ha az étkezésére is odafigyelsz. Fogyassz minél több feldolgozatlan ételt!

Ezeket az ételeket kerüld pajzsmirigy alulműködés esetén:

  • túl sok finomított szénhidrátot,
  • túlzott állati eredetű zsiradék fogyasztását,
  • grillezett ételeket,
  • mikrohullámú sütőben készült ételeket,

Ezek az ételek fokozhatják a szervezetben lévő gyulladást, így negatívan hathatnak a pajzsmirigyre is. Emellett érdemes tudnod, hogy a pajzsmirigy alulműködés (főleg az autoimmun eredetű) gyakran együtt jár a cöliákiával- amennyiben ennek felmerül a gyanúja, javasolt kivizsgáltatnia magát. Igazolt cöliákia esetén mindenképp - illetve, ha a negatív eredmény ellenére is szeretne gluténmentesen étkezni- érdemes szakemberhez fordulnia, aki a megfelelő étrend összeállításában tud segíteni.


Válassz olyan ételeket, melyek támogatják a pajzsmirigyedet!

Vannak olyan ételek, melyek bizonyítottan hozzájárulnak a szerv egészséges működéséhez. Ilyenek például bizonyos gyümölcsök (a bogyós gyümölcsök, eper, málna, szeder, áfonya, bodza), mivel ezek nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat, melyek csökkentik a gyulladásos folyamatokat és hozzájárulnak az immunrendszer működéshez.

Fogyassz minél több:

  • friss zöldséget, gyümölcsöt,
  • teljes kiőrlésű gabonaféléket,
  • alacsony zsírtartalmú tejtermékeket,
  • sovány fehérjéket,
  • növényi eredetű olajokat,
  • omega3-ban gazdag halakat (lazac, makréla)
  • magokat (pl. lenmag, dió),

Ezek ugyanis szintén csökkenthetik a gyulladást a szervezetben! Ne feledkezz meg mindezeken kívül az olyan értékes fehérjeforrásokról sem, mint a bab, a hüvelyesek, baromfik és a tojás, valamint a D-vitaminban gazdag ételekről sem, mint pl. a máj, a tojássárgája és a tej!


Fokozd a pajzsmirigyet támogató vitaminok és ásványi anyagok fogyasztását

Vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, melyek fokozottabb bevitele igen pozitív hatást gyakorolnak a pajzsmirigy működésére.

Ajánlott vitaminok és ásványi anyagok pajzsmirigy alulműködés esetén:

  • A-vitamin,
  • B12 vitamin,
  • szelén,
  • cink
  • jód - de mielőtt elkezdenél jódot fogyasztani, konzultálj orvosoddal, mivel egyes pajzsmirigy betegségeknél, például Hashimoto thyreoiditis esetén tilos a jód fogyasztása.


 

Erre az 6 dologra figyelj oda, ha pajzsmirigy alulműködéssel küzdesz:

Ne csak a TSH értékére legyél kíváncsi!

Nagyon sokan egyedül a TSH értékét ellenőriztetik, ám sokkal pontosabb képet kaphatsz, ha mellette a T3, T4 és az ATPO szintjét is megvizsgáltatod. Ezek ugyanis nagyban árnyalják a képet, hiszen egyedül a TSH nem elég a zavar pontos diagnózisához. Sőt, a labor mellett szükség lehet a pajzsmirigy ultrahang vizsgálatára is.

Nem mindegy, hogy szeded a gyógyszert!

A pajzsmirigy hormon gyógyszert nagy körültekintéssel szükséges bevenni, hiszen vannak olyan ételek, italok és egyéb készítmények, melyek egyidejű alkalmazása csökkenti a szer felszívódását. Éppen ezért a gyógyszert érdemes reggel, éh gyomorra, vízzel bevenni, és fél órát kell várni a reggeli elfogyasztásáig - javasolja az endokrinológus, aki hozzátette, hogy a kávéval egy órát is szükséges várni.

Gluténérzékenységgel is párosulhat

Kutatások szerint az autoimmun eredetű pajzsmirigyzavar és a szintén autoimmun gluténérzékenység gyakran együtt jár, ezért érdemes lehet a betegeknek gluténmentes diétát követniük! Ugyanis meglehet, hogy ezáltal nem csak az eredményeik javulhatnak, de a kellemetlen tünetek is csökkenhetnek, esetleg megszűnhetnek.

Várandósság és pajzsmirigy vizsgálat

A hazai terhességi protokoll szerint az első trimeszterben történik meg a TSH ellenőrzése, s csak amennyiben szükséges, kérnek további vizsgálatokat. Ugyanakkor ha pajzsmirigyzavarral küzdesz, terhességed során többször is ellenőrzik majd pajzsmirigy értékeidet, ezzel is csökkentve a vetélés, a koraszülés és az esetleges fejlődési rendellenességek kockázatát.

Ügyelj az étkezésre

Azt már említettük, hogy érdemes gluténmentes diétát tartani, mivel az állapot cöliákiával is járhat együtt, ám emellett a tej fogyasztásával is csínján kell bánni, mivel a benne lévő kazein lebontása igen nehézkes. Ugyanígy kerülendők az ízfokozókkal, tartósítószerekkel teli élelmiszerek, valamint a túlcukrozott ételek is, hiszen ezek mind könnyen felboríthatják a hormonháztartást. Bővebben a pajzsmirigy alulműködés diétájáról >>

Más hormonzavarokkal járhat együtt

A pajzsmirigy alulműködés egy olyan betegség, amely gyakran más hormonális rendellenességekkel jár együtt. Ezért célszerű ilyen esetben utánajárni annak, nincs-e mellette progeszteronhiány, IR, PCOS, mellékvesezavar vagy alacsony AMH szint. Ez utóbbi ellenőrzése kiemelten fontos meddőség esetén, ugyanis segítségével képet kaphatunk arról, hogy vajon mikor „fogynak el” az érett petesejtek.

Forrás: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Kelemen Csaba endokrinológus nőgyógyász


 

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

 

 

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 5 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások