Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Betét vagy tampon? Esetleg intimtölcsér?

Ajánlom a Facebookon

Mi az előnye az egyiknek, s mi a másiknak? Jobb-e, vagy rosszabb-e egyik a másiknál? Az Intima.hu csokorba szedte az intim eszközökről az információkat, a döntés pedig már csak rajtad múlik! Figyelem, összeállításunkban terméknevek is megtalálhatóak, a teljesség igénye nélkül!

Betét vagy tampon?

 

MI A TISZTASÁGI BETÉT ÉS HOGYAN HASZNÁLJUK?!

A tisztasági betét különbözik az egészségügyi betéttől; általában keskenyebb, rövidebb és vékonyabb. A tisztasági betét csakúgy, mint az egészségügyi betét ragasztócsíkkal a fehérneműhöz rögzíthető. A tisztasági betétet a napi intim higiénia részeként viselik a nők - még a két menstruáció között is. A testi éréssel egyidőben a belső nemi szervek is változni kezdenek. A hüvely váladékot kezd termelni - néha többet, néha kevesebbet. Ez teljesen normális. A hüvely természetes váladékozása miatt a fehérnemű gyakran kellemetlenül nedves lehet. Ha még nem menstruálsz, akkor is lehet úgynevezett fehérfolyásod. Vannak olyan tisztasági betétek, mint például a Carefree termékei, amelyek megbízhatóan szívják fel a váladékot és ugyanakkor légáteresztőek is; így engedik a bőröd lélegezni és kellemesen frissen tartanak. A tisztasági betéteket akkor is könnyű cserélni, ha nem otthon vagy, mert kicsik és ezért nem feltűnőek. Természetesen a tisztasági betét viselése nem helyettesíti a napi rendszeres tisztálkodást és fehérnemű cserét.

Hogyan is működnek az egészségügyi betétek?

Az egészségügyi betétek akkor szívják magukba a menstruációs folyadékot, amikor az már távozott a hüvelyből. Emiatt az egészségügyi betéteknek elég hosszúnak és vastagnak kell lenniük ahhoz, hogy fel tudják fogni az összes folyadékot és megakadályozzák a ruha beszennyeződését. Amikor egészségügyi betétet használsz, a szeméremszőrzet és a szeméremajkak elkerülhetetlenül érintkeznek a menstruációs vérrel, így ragadóssá válhatnak és kellemetlen illatot áraszthatnak magukból. Ezért is kell gyakrabban és alaposan megmosakodni a menzesz alatt.

Az anionos intim betétekről

Az anion a negatív töltésű levegő részecske egy atomi összetevője. Az anion segít a sejtanyagcserében, vértisztító hatású, fokozza az étvágyat, idegnyugtató, valamint növeli a vitalitást. Az anionok segítenek gátolni a különböző baktériumok, gombák, vírusok szaporodását, így kiválóan alkalmasak az intim higiénia fenntartására, az anionos intim betétek részeként.

A következőkben a Magyarországon fellelhető anionos intim betétekről bővebben itt találsz információt:

  • Love moon winalte
  • Crystal Anion
  • Flavin7
  • Biointimo
  • Airiz Tiens
  • Tiens Airiz
  • WinCare LalaMoon
  • Lady Anion

Intima.hu logo

MI A TAMPON ÉS HOGYAN HASZNÁLJÁK?!

Az egészségügyi betétekkel ellentétben, a tampon a testen belül helyezkedik el, így leszámítva a kihúzószálat láthatatlan.

Érezhető a tampon viselés közben?

Amennyiben helyesen lett felhelyezve, a tampont nem lehet érezni, mivel a hüvelynek egy olyan szakaszán helyezkedik el, ahol nem vagy csak kevés érző idegvégződés található. Ha a tampont helyesen helyezték fel, akkor az stabilan a helyén marad és, ellentétben az egészségügyi betétekkel, nem mozdul el. Az izmok a helyén tartják.

Elveszhet-e a tampon a testemen belül?

A tampon nem veszhet el a testünkben, a hüvelyben fog maradni. Nem csúszhat feljebb a hüvelyben, mivel a méh bejárata túl keskeny ahhoz, hogy egy tampon átjusson rajta.

Valóban megbízható védelmet nyújtanak a tamponok?

Amennyiben megfelelően helyezik fel és időben kicserélik, akkor a tampon megbízható védelmet nyújt. Ha nem vagy biztos benne, hogy milyen gyakran kell cserélned a tampont, akkor a tisztasági betétek segítenek megóvni a fehérneműt. Hogy milyen gyakran kell cserélned a tampont, az a menstruációs vérzés erősségétől függ. Ez igazából csak tapasztalat kérdése - hamarosan megtanulod.

Elzárhatja-e a tampon a menstruációs vérzés útját?

Nem! A tampon nem zárja el a menstruációs vérzés útját. A tampon a testben úgy viselkedik mint egy kis szivacs: magába szívja és a belsejébe vezeti a folyadékot amíg meg nem telítődik. Ezért, ha egy tampont túl sokáig nem cserélnek ki, akkor elkezd szivárogni. Hogy milyen gyakran kell cserélned a tampont, az a menstruációd erősségétől függ.

Ha még nem használtál tampont az o.b. comfort a legmegfelelőbb arra, hogy a tampon használatával megismerkedj. Az o.b.  comfort tamponokat az egyedülállóan selymesen sima SilkTouch borításnak, az elkeskenyedő csúsznak és a vékony formának köszönhetően különösen könnyű felhelyezni. Amikor már tapasztaltabb tamponhasználóvá válsz, könnyen el tudod dönteni, hogy az o.b. comfort tamponok megfelelő védelmet nyújtanak-e neked a menstruációd minden napján, vagy esetleg az erősebb napokon más méretre van szükséged. A tamponok különböző méretben kaphatóak azért, hogy minden nő megtalálja a menstruációs vérzéserősségének megfelelő védelmet. Azért, hogy megkönnyítsék számodra a vérzéserősségednek megfelelő tampon kiválasztását, a tamponoknak különböző méretjelölésük van, mint pl. "mini" és "normál", valamint minden csomagon jól láthatóan cseppecskék jelölik a tampon nedvszívó képességét. Minél több cseppecske található a dobozon, annál erősebb a tampon nedvszívó képessége. Az alábbiakban egy áttekintést láthatsz a cseppecskék száma és a tamponok nedvszívó képességének képességéről.

Szűz lányok is használhatnak tampont? 

Igen! Az első menstruációdtól kezdve használhatsz tampont és egészségügyi betétet egyaránt. A szűzhártya, amely körülveszi a hüvely bejáratát egy lágy, rugalmas bőrredő, természetes nyílása lehetővé teszi a hüvelyváladék és a menstruációs vér kijutását a hüvelyből. Az első menstruáció jelentkezésekor a szűzhártya általában már elég lágy és rugalmas ahhoz, hogy egy kisebb méretű tampon (mini vagy normál) minden gond nélkül átférjen rajta anélkül, hogy megsértse azt. Szóval biztonságosan használhatsz tampont akkor is, ha szűz vagy.

Mikor kell tampont cserélni?

Az, hogy milyen gyakran kell cserélned a tampont, a vérzés erősségétől függ. Mindenesetre az a fontos, hogy rendszeresen cseréld. Lehet, hogy a menstruáció első napjaiban, amikor a vérzés erősebb, a 3-6 óránkénti csere szükséges. Amikor már kevesebb a vérzés, akkor egy kisebb nedvszívó képességű tampon is elegendő lehet. Ez 6-8 órán keresztül is bent maradhat.

TIPP:

  • Van egy nagyon egyszerű módja annak, hogy megállapítsd, hogy szükséges-e kicserélned a tampont vagy sem. Finoman húzd meg a kihúzószálat. Ha a tampon a finom húzás eredményeképpen kicsúszik, akkor cseréld ki. Ha nem, akkor korai még a csere.
  • Nem kell mindig kicserélned a tampont, amikor WC-re mész. A hüvely, a húgycső és a végbélnyílás egymástól különálló szervek és mindegyiknek külön nyílása van. A tampon kihúzószálát pisiléskor eltarthatod a vizelet útjából, hogy ne legyen nedves. Tamponcsere esetén ne felejtsd el eltávolítani a használt tampont mielőtt az újat felhelyeznéd, illetve ne feledkezz meg az utolsó tampon eltávolításáról.

Hogyan használjak éjszaka tampont?

Valójában a tampon egy nagyon kényelmes módja az éjszakai védelemnek. Forgolódhatsz és mozoghatsz kedved szerint és a tampon - a betéttel ellentétben - nem mozdul el a helyéről. Mindenesetre lefekvés előtt és felkelés után azonnal cseréld ki a tampont. Éjszakára is használhatod ugyanazt a méretű tampont, amit napközben. Bár a használat ideje éjszaka hosszabb lehet, fekvő helyzetben a vérzés erőssége is általában kisebb.

Használhatok tampont sportolás közben?

A menstruációd alatt ugyanazokat a dolgokat teheted meg, amiket általában a többi napokon szoktál. Ha sportolni szeretnél, a tampon ideális. Használatával élvezheted a megszokott szabadságot és függetlenséget a menstruációd ideje alatt is. Úszhatsz is a tampon viselésekor, hiszen a menstruációs folyadékot a tampon a testeden belül szívja fel.

Mi a teendő, ha nem találom a kihúzószálat?

Abban az esetben, ha nem találod meg a kihúzószál végét, várj, amíg a tampon teljesen megtelik. Guggolj le és nyomj erősen - mint székeléskor - így a tampon lejjebb csúszik és megtudod fogni a két ujjaddal. Ha - nagyon ritka esetben - sehogy sem sikerül a tampon eltávolítása, akkor keress fel egy nőgyógyászt.

A tampon okozhat rákot?

Az utóbbi időben több “színvonalas”, egészségügyi témákkal foglalkozó oldalon olvashatták az érdeklődők, hogy a tamponok azbeszt és dioxin tartalmuk miatt rákkeltőek. Manapság nagyjából a nők fele használ tampont a menstruáció alatt, így valóban komoly problémát jelentene, ha ezek fokoznák a rákos megbetegedések előfordulási gyakoriságát. Hála Istennek erről szó sincs! Dr. Kelemen Csaba endokrinológus-nőgyógyász segítségével eloszlatjuk a tévhiteket a tampon rákkeltő hatásaival kapcsolatban! >>

Tampont vagy sem, avagy veszélyesek-e a tamponok?

A nők meglehetősen megosztottak e kérdésben: a tampon mellett voksolók általában a kényelmet emelik ki a tamponok előnyeként, illetve azt, hogy biztosabb védelmet nyújtanak például sportolás közben. Vannak, akik próbálták, de nem vált be nekik, ők leginkább a tampon okozta irritációt, illetve kényelmetlen, dörzsölő hatást róják fel a tamponoknak. Megint mások mindenféle kísérletezgetés, próba nélkül elvetik a tamponhasználatnak még a gondolatát is.

A témáról bővebben Dr. Simonfalvi Ildikó bejegyzésében, ide kattintva olvashat! >>

Létezik a betét és tampon mellett egy harmadik megoldás is: ez az ún. intimtölcsér, vagy intimkehely.

Intima.hu logo

MI AZ AZ INTIMTÖLCSÉR VAGY MÁS NÉVEN INTIMKEHELY ÉS HOGYAN HASZNÁLJÁK?!

Az intimtölcsér egy harang alakú, rugalmas, latexmentes, általában szilikonból készült eszköz, amely a menstruáció alatt a hüvelybe helyezve összegyűjti a menstruációs folyadékot - olvashatjuk a Femina.hu oldalán dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyásztól.

Miért érdemes kipróbálnod?

Az intimtölcsér egyik legnagyobb előnye, hogy nem tartalmaz semmilyen vegyi anyagot - például fehérítőt -, amely allergiás reakciókat válthat ki, sem vattaszálakat, amelyek táptalajt biztosíthatnak a kórokozóknak. A tamponhoz hasonlóan sem vizelet-, sem székletürítés előtt nem kell eltávolítani.

A felhelyezés és eltávolítás kevésbé irritálja a hüvely nyálkahártyáját, mint a tampon, és a hüvelyflórát is jobban kíméli, mivel nem szívja magába a természetes hüvelyváladékot.

- Legalább ennyire előnyös, hogy a tamponhoz képest háromszoros mennyiségű vért képes tárolni, így elég nyolcóránként kiüríteni. Emellett éjszakai használata sem ellenjavallt. Bármilyen fizikai aktivitás közben viselhető, legyen az úszás, jóga vagy egy kimerítő kardió edzés - magyarázza dr. Oláh Orsolya.

Íme az itthon megtalálható legnépszerűbb intim tölcsér márkák:

  • Naturcup
  • Mooncup
  • Ladycup
  • Cala
  • Me Luna
  • Fleurcup
  • Yuuki

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

 

Intima.hu logo

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások