Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A tampon rákot okozhat?

Ajánlom a Facebookon

Az utóbbi időben több “színvonalas”, egészségügyi témákkal foglalkozó oldalon olvashatták az érdeklődők, hogy a tamponok azbeszt és dioxin tartalmuk miatt rákkeltőek. Lássuk a tényeket a rákkeltő tamponokkal kapcsolatban!

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

 Szerző: Dr. Kelemen Csaba  |  nőgyógyász-endokrinológus

 

Tampon rákot okozhat?

Manapság nagyjából a nők fele használ tampont a menstruáció alatt, így valóban komoly problémát jelentene, ha ezek fokoznák a rákos megbetegedések előfordulási gyakoriságát. Hála Istennek erről szó sincs!

Mi is az a dioxin és mennyi van belőle a tamponokban?

A dioxin valóban egy veszélyes vegyület, számos kutatás kimutatta már, hogy állatokban rákkeltő hatással bír és minden bizonnyal emberben is hasonló a hatása. Ezen felül csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, kismedencei gyulladásos folyamatokat generálhat, sőt, állatkísérletekben még endmetriózis kialakulását is megfigyelték nagyobb dózisú dioxinnak kitett egyedeken. Ezek miatt az 1990-es évektől kezdve megváltoztatták a tamponok gyártási technológiáját, így a ma forgalomban lévő tamponokban vagy mérhetetlenül alacsony, vagy épp a kimutathatóság határán mozog a dioxin szint. A környezetszennyezés miatt a dioxin sajnos az ivóvízben, a levegőben, ezáltal többek közt az élelmiszerekben is jelen van. Ha csak az általunk elfogyasztott élelmiszereket nézzük, akkor nagyjából ezerszer annyi dixont juttatunk a szervezetünkbe a táplálkozással, mint amennyi dioxin a tamponokból a nők szervezetébe juthat. Mindazonáltal, ha egy nő teljes élettartama alatt elhasznált tamponok kumulatív hatását nézzük (egy nő átlagosan 12.000 tampont használ el élete során), akkor valószínűleg már mérhető mennyiségű dioxin halmozódik fel a szervezetében, de ez a táplálkozással és egyéb, nem kiküszöbölhető környezeti tényezőkkel összehasonlítva még mindig elenyésző mennyiség.

Hogyan kerül azbeszt a tamponba?

A válasz rettenetesen egyszerű. Sehogy! Ez a rémhír-keltés klasszikus esete, a tamponok nem tartalmaznak azbesztet. Ezen online “hírek” felröppenése után mind a kanadai (Health Canada), mind az USA (Food and Drug Administration, FDA) illetékes szervei megvizsgálták az összes forgalomban lévő tampont és egyikben sem találtak azbesztet. Úgy gondolom ezek után felesleges az azbeszt hatásairól ebben a cikkben komolyabban elmerülni…

Összességében annyit tudok tanácsolni mindenkinek, hogy válogassa meg, hogy az interneten honnan tesz szert új információkra, mert bár sok hasznos és értékes oldal van, de sajnos legalább annyi sarlatán és mindenféle szakmai tudást és tapasztalatot nélkülöző versenyző is úgy érzi, hogy ért egy-egy egészségügyi témához és ezt a “tudását” meg is kívánja osztania a nagyközönséggel.

Forrás: Center4research.org

Írta: Dr. Kelemen Csaba endokrinológus nőgyógyász

Menstruációs ciklus zavarai betegtájékoztató

Cikluszavar tüneteiről, okairól és kezeléséről egy helyen! >>

 

Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások