Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Menstruációs vérzés: mi számít normálisnak?

Ajánlom a Facebookon

A vérzés első napjától számítva 28 nap egy átlajos menstruációs ciklus hossza, azaz addig a napig, amíg meg nem jön a következő menstruációs vérzés. Ez a tankönyvi példa. Semmilyen aggodalomra nem ad okot azonban az, ha valakinek ettől rövidebb vagy hosszabb ideig tart néhány nappal egy ciklus. Árulkodó ugyan - de nem abnormális.


.

Mi van akkor, ha nekem több vagy kevesebb ennél?

A 28 naptól eltérő ciklusok hátterébe rendszerint élettani, hormonális működés áll. Ezeket a folyamatokat meglehetősen bonyolult szabályozó mechanizmusok irányítják. Mi lehet mégis az ok? Számtalan tényező befolyásolhatja a stresszes életmódtól kezdve a nem megfelelő táplálkozáson át, az életmódon keresztül egészen a fizikai leterheltségig. Mindez nem csak a vérzés hosszára, hanem a mennyiségére is kihat. Így árulkodik életvitelünkről. Nem kóros, ugyanakkor jelzi: egyensúlyvesztés történt, át kell gondolnunk, mit tehetnénk, hogy visszatérjünk a megfelelő mederbe? Ha számszerűen szeretnénk megfoghatóvá tenni, a 21 napos ciklus ugyanúgy ebbe a „még normális” kategóriába esik, mint egy 35 napos. Tekintsünk ezekre a számokra határértékként.
.

Mi történik bennem a „határon túl”?

 

A 21 napnál rövidebb, azaz gyakoribb, és a 35 napnál tovább húzódó, tehát ritkább menzesz már menstruációs zavarra utal. Erre már ne legyints csak úgy lazán egyet, hanem fordulj mielőbb szakorvoshoz! Hasonló a helyzet, ha kimarad a menstruáció (amenorrhoea) természetesen nem a terhességről beszélünk. A vérzés kimaradása bizonyos esetekben lehet normális, élettani jelenség, úgymint: a pubertás előtt, a terhesség és szoptatás időszakában, továbbá a változókor után, azaz a postmenopausalis időszakban. Ha 2-3 alkalommal is kimarad, annak már utána kell járni, mert számos betegség okozhatja. Amikor pedig rendszertelen a vérzés, teljes a káosz, úgy ugrálnak a ciklusok napokban mérhető számai, mint egy elromlott kijelző, végképp ne halogasd a nőgyógyászt.

 

Cikluszavar tüneteiről, okairól és kezeléséről egy helyen! >>


.

A túl gyakori a vérzés oka

Polimenorrea - így hívják ezt az állapotot. Gyakran szervi elváltozás, gyulladás, ciszta, daganat vagy hormonális egyensúlyzavar áll a hátterében. Ne ijedezz, ne halogass - fordulj orvoshoz! Bármi is áll a háttérben, a fokozott vérvesztés, ami a gyakori menstruációval jár, önmagában is veszélyes, ráadásul hosszú távon vérszegénységgel is terheled a szervezeted. Ha még nincs összehasonlítási alapod, de már az első menzesztől kezdve bő és hosszú, tehát 7 napnál tovább nyúlik a vérzésed, vizsgáltasd ki magad, nehogy a véralvadási rendszer zavara álljon a háttérben.

Regisztráció az Intima.hu menstruációs, ovulációs naptárába
.

A túl ritka vérzés oka

Oligomenorrea - ezt a szakkifejezést használják rá. A hátterében általában az áll, hogy a tüszőérés és a tüszőrepedés, azaz ovuláció nem szabályosan történik meg. Hormonális folyamatok húzódnak meg ennek a hátterében is. Ugye tudod, ki kell deríteni mi a pontos oka, szakorvos nélkül pedig ez nem megy: fordulj orvoshoz! Erre a jelre különösen figyelj, ha épp babaprojektet terveztek a pároddal. Ilyenkor ugyanis - az egyéb eltérések kizárása után - gyógyszeres kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel támogatható a hiányzó tüszőérés. Anélkül viszont feleslegesen és stresszesen megy az idő és felőröl lelkileg is a hiábavaló próbálkozás.Mire utal a vérzés erőssége?

A menstruáció mennyisége is olyan dolog, ami árulkodó lehet, ha a normális menzesz megítélése a cél. Ennek a megítélése meglehetősen szubjektív, ráadásul a vérzés mennyisége folyamatosan változik egy nő élete során. Létezik rá „hivatalos” válasz, eszerint: a menstruációs váladék (amely vért és méhnyálkahártya szövettörmeléket tartalmaz) mennyisége 80 ml egy havi vérzés során. Gyanítható, hogy ez így legtöbbünknek nem sokat mond. Azt azonban minden nő tapasztalhatja, hogy a vérzés alatt vannak erősebb, és gyengébb napok.
Az, ha valakinek fokozatosan kezdődik és múlik el, épp olyan normális, mint az, amikor hirtelen jelentkezik és fokozatosan csökken, vagy épp ellenkezőleg, gyengén jelentkezik és az utolsó napokban erősebb a vérzése. A fogamzásgátlók befolyásolhatják ezt is, mégpedig azzal, hogy használatukkal rövidebbé válik a menstruáció hossza.
.

Közti vérzések

Középidős, ovulációs vérzések két menstruáció között is előfordulhatnak. Ez ideig-óráig tart csak, annyira eseti, hogy órákban mérhető – egy, maximum két nap alatt biztosan elmúlik. Mi történik ilyenkor? Elő- vagy utóvérzés csupán a szabályos menzesz előtt vagy azt követően. Nem is nevezhető kimondottan vérzésnek, inkább egyfajta barnás folyás, pecsételő vérzés. A közti vérzés gyakran kapcsolatban áll a fogamzásgátló tabletta szedésével. Ez utóbbi esetben a tablettaszedés első egy-két hónapjában, amíg szervezeted megszokja az új hormonális helyzetet, gyakran tapasztalnak pecsételő vérzést a nők a ciklus közepén is – ártalmatlan jelenség, ne ijedj meg tőle. De: ha nem először tapasztalod a tünetet, mindenképpen fordulj orvoshoz! Bővebben a közti vérzésekről itt olvashatsz!

pms tunetek tajekoztato oldal
.

Feszültség a tetőfokon

Ezt mindannyian ismerjük, ki jobban, ki kevésbé: ez a premenstruációs szindróma (PMS). Nem takar betegséget – nem kellemes, de normális állapot. Ilyenkor feszültebb, nyugtalanabb, ingerlékenyebb egy nő. Mindenkinél változik az, hogy mennyire. A test pár napra jobban megtartja a vizet, ödémásodik, ezért alhasi puffadás, illetve a már említett idegesség, álmatlanság, depressziós hangulat kíséri, és van, akinél fejfájás is társul mindehhez. A hátterében feltételezhetően az aldoszteronszint áll, de ez a menstruáció megérkezésével rendeződik, így a tünetek a menzesz kezdetén megszűnnek, és visszaáll a béke a lelkedben, testedben.
.

Mennyire kell fájnia?

A nők egy részénél csak alhasi puffadás, feszülés okoz gondot, másoknál a deréktájék sajog, vagy átható medencei fájdalmak jelentkeznek, megint másokat a hátba kisugárzó, igen erős fájások kínoznak. A fájdalom lehet intenzív, görcsös, folyamatos vagy löketszerű, olykor ájulásig fokozódó. Kellemetlen kísérő még az émelygés, a hányinger, a hányás, a rosszullét, a gyakori pisilés.

Fontos tudnod, hogy a menstruációs vérzés előtti és alatti fájdalom, akár endometriózisra is utalhat!

Itt megtalálod az endometriózisra utaló legfontosabb tüneteket, és annak kezelési módját!

Cikkünkben igyekeztünk minden információt megadni a normál menstruációval és az ettől eltérő ciklusokkal kapcsolatban. Ha további kérdéseid lennének, szólj hozzá cikkünkhöz, vagy kérdezz szakorvosunktól!

Készítette: Intima.hu;
Szakmai korrektor: Dr. Murányi Zoltán

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

 

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Jó Napot Kívánok!
    Segítséget szeretnék kérni!
    Eddig soha nem volt problémám a menstruációval, azonban múlt héten átestem egy magas lázzal és hasmenéssel járó vírusos megbetegedésen, ezalatt az idő alatt pár nappal előbb jelentkezett a megszokottnál a menszeszem, most pedig nem akar el múlni. Mi lehet ennek az oka?