Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A premenstruációs szindróma lehetséges új okai

Ajánlom a Facebookon

A kutatók szerint a tünetek kapcsolatban állhatnak a szívfrekvencia változásával.

A japán kutatás eredményei szerint mivel jelentős különbségek lehetnek a nők szívfrekvenciái között, elképzelhető, hogy az idegrendszer fontos szerepet játszhat a premenstruációs szindróma (PMS), és annak súlyosabb formája, a premenstruációs diszfóriás betegség (PMDD) kialakulásában. A kutatás során az ún. autonóm idegrendszert vizsgálták, amely olyan folyamatokat szabályoz, mint a szívritmus, az izzadás vagy az emésztés.

"A kutatás eredményei azt sugallják, hogy ez a terület átmenetileg elnyomott az olyan nőkben, akiknél a legsúlyosabb menstruációs ciklussal kapcsolatos tünetek jelentkeznek" - magyarázta Dr. Tamaki Matsumoto. „Azt találtuk, hogy az autonóm idegrendszer egyensúlyának felborulása állhat a PMS hátterében, ám nem ez az egyetlen ok.” - tette hozzá a doktornő. „Ugyanakkor eredményeinket nagyobb léptékű vizsgálatokkal még meg kell erősíteni.”
A kutatás szerint a legtöbb nő tapasztal némely fokú fájdalmat vagy kellemetlenséget közvetlenül menstruáció előtt vagy közben, és 3-8 százalékuknál olyan súlyos panaszok fordulnak elő, amelyek megzavarják mindennapi életüket és/vagy kapcsolataikat. Eddig is számos elmélet született már a PMS magyarázatára, de még nem sikerült egyértelmű fiziológiás okot találni.
 
pms betegtajekoztato
 

Megoldások a PMS tüneteinek enyhítésére egy helyen >>

 
Dr. Matsumoto és munkatársai azt vizsgálták, hogy a menstruációs ciklus során megváltozik-e az autonóm idegrendszer aktivitása. Vizsgálataik során 62, huszas-negyvenes éveikben lévő, normális menstruációs ciklusú nő szívfrekvenciájának és hormonszintjének változását mérték. A nők emellett kitöltöttek egy kérdőívet is, amely a menstruációs ciklussal kapcsolatos fizikai, érzelmi és magatartásbeli tünetek kiértékelésére lett tervezve. Az autonóm idegrendszer aktivitási jellemzőjeként egy hónapon át mérték a szívfrekvencia változását.
A kutatók nem tapasztaltak eltéréseket az idegrendszeri aktivitásban olyan nőknél, akiknek kevés vagy semmi PMS tünetük nem volt, ám az aktivitás szignifikáns csökkenését regisztrálták a PMDD-től szenvedő nőknél. A PMS-s nőknél eltéréseket találtak a szívfrekvencia változásaiban a menstruáció kezdetekor. A PMDD-s nőknél emellett csökkent a szívfrekvencia változékonysága a hónap során, ami arra utal, hogy az átmenetileg elnyomott idegrendszer kapcsolatban állhat a súlyos, a mensturációs ciklussal összefüggő tünetekkel.
„Vajon ez azt jelenti, hogy a csökkent autonóm funkciójú nők, a menstruációs ciklustól függetlenül, hajlamosabbak a súlyos premenstruációs betegség kialakulására?” - teszi fel a kérdést Dr. Matsumoto közleményében. „A menstruációs ciklus klinikai kutatását már számtalan oldalról elvégezték. Ugyanakkor jelenleg a PMS hátterében álló biomechanizmusok máig rejtélyesek.” Ha az eredményeket nagyobb mintán végzett kutatások is megerősítik, a szívfrekvencia vizsgálat értékesnek bizonyulhat a PMS és a PMDD kezelése terén Dr. Matsumoto szerint.

Forrás: Medipress

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások