Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Veszélyesek-e a női tamponok?

Ajánlom a Facebookon

Tampont vagy sem? A nők meglehetősen megosztottak e kérdésben: a tampon mellett voksolók általában a kényelmet emelik ki a tamponok előnyeként, illetve azt, hogy biztosabb védelmet nyújtanak például sportolás közben. Vannak, akik próbálták, de nem vált be nekik, ők leginkább a tampon okozta irritációt, illetve kényelmetlen, dörzsölő hatást róják fel a tamponoknak. Megint mások mindenféle kísérletezgetés, próba nélkül elvetik a tamponhasználatnak még a gondolatát is.

 

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

 Szerző: Dr. Kelemen Csaba  |  nőgyógyász-endokrinológus

   

Utóbbiak számára „tudományos” munícióként szolgálnak azok a hiedelmek, tévhitek, a közösségi oldalakon terjedő összeesküvés-elméletek, melyek az egészségügy témájának mára már szinte minden aspektusát átszövik, miért lennének hát kivételek éppen a tamponok?

Hogy nem új jelenségről van szó, jól jelzi, hogy az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága, az FDA (FDA Consum. 2000;34:20−24.) már több mint másfél évtizeddel ezelőtt felhívta a figyelmet azokra a félrevezető internetes forrásokra, melyek azzal riogattak (és riogatnak ma is), hogy a tamponok (különösen a műselyemből készült termékek) veszélyes mennyiségben tartalmaznak rákkeltő anyagokat, míg mások egyenesen azzal gyanúsították meg a tampongyárakat, hogy a célból kevernek azbesztet a tamponok anyagába, hogy az bőséges vérzést indítson el, így növelve a gyárak eladási adatait és extraprofitját.

Veszélyes-e a tampon? - Intima.hu

A tampon rákot okozhat?

Ezeket a gyanúsítgatásokat számos kutatás többszörösen cáfolta, ráadásul a tamponoknak szigorú feltételeknek kell megfelelniük ahhoz, hogy egyáltalán forgalomba kerülhessenek. Ezen belül például igazolniuk kell, hogy termékük anyaga és tulajdonságai nem teremtenek kedvező feltételeket egy bizonyos gennykeltő baktérium növekedéséhez és elszaporodásához. Hogy egy miért fontos, arra is hamarosan rátérünk. Bővebben olvassa el Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász bejegyzését  a Tampon rákot okozhat címmel ide kattintva!.

Foglalkozzunk hát a tamponok valós kockázataival.

Mert ilyenek is vannak, de rossz hír az összeesküvés-elméletekre fogékonyaknak, hogy a tampongyártók ezeket sem titkolják el – olyannyira nem, hogy a tamponok dobozában található használati útmutató minden esetben kitér a csekély, mégis valós veszélyekre és ezek elkerülésének módjára is. Elöljáróban rögtön szögezzük le, hogy ezek a kockázatok rendkívül ritkák, és előfordulásuk kellő elővigyázatossággal, a tamponhasználat szabályainak és a higiénés rendszabályoknak a szigorú betartásával még tovább csökkenthetők. Fontos tehát, hogy tudjunk róla, de a veszélyek messze nem akkorák, hogy ez bárkit is el kellene, hogy riasszon a női intim higiénia e hasznos és kényelmes eszközétől.

Beszéljünk a toxikus sokk szindrómáról!

A toxikus sokk szindróma (továbbiakban TSS-ként rövidítjük) egy jórészt tamponhasználat kapcsán megfigyelt tünetegyüttes. Meg kell azonban jegyezni, hogy nem kizárólag tamponhasználat kapcsán alakulhat ki, vannak közlések olyan esetekről, amikor a tamponhasználatnak tulajdonított TSS a tampon elhagyását követően ismét megjelent. A FDA adatai szerint az esetek csupán fele kapcsolódik tamponhasználathoz, és a TSS és a tamponhasználat közötti összefüggések még korántsem tisztázottak teljes mértékben.
Ahogyan elöljáróban már hangsúlyoztuk, a TSS a tamponhasználat rendkívül ritka – ámde veszélyes – kísérője, minden 100 000 tamponhasználó nőre számítva évente mindössze egyetlen esetben fordul elő. Nem azért kell hát róla beszélni, hogy ez egyszer s mindenkorra mindenkit elrettentsen a tamponhasználattól, de a tünetek ismerete és korai felismerése akár életet is menthet.

TSS történelme

A TSS eseteinek drámai megszaporodását az 1980-as években észlelték először az Egyesült Államokban, egy konkrét gyártó nagy nedvszívó képességű tamponjának használatával összefüggésben. A termék visszahívását követően az esetek száma is meredeken esett: az 1980-ban regisztrált 813 bejelentett esetről 1997-ben 6 bejelentett esetre és 1998-ban 3 bejelentett esetre. Ha a be nem jelentett esetekről sem feledkezünk meg, ez akkor is jelentős javulás.

A TSS tipikus tünetei

A TSS létrejöttéért egy, a környezetünkben szinte bárhol jelen lévő gennykeltő baktériumot, az úgynevezett Staphylococcus aureust, ritkábban a Streptococcust teszik felelőssé.

Tamponhasználat mellett TSS-re kell gondolni az alábbi tünetek észlelésekor a menstruáció alatt, illetve az azt követő néhány napban (különösen tinédzsereknél vagy 30 évesnél fiatalabb nőknél):

  • magas láz
  • vérnyomásesés
  • hányás
  • hasmenés
  • izomfájdalmak
  • szédülés, gyengeségérzés
  • napégésre emlékeztető bőrkiütések

Bár a tünetek összességében sokszor influenzára emlékeztetnek, ilyenkor a tampont haladéktalanul el kell távolítani és sürgősen orvoshoz kell fordulni!

Cikluszavar tüneteiről, okairól és kezeléséről egy helyen! >>

 

A TSS kockázata csökkenthető!

Az FDA összeszedte azokat a legfontosabb óvintézkedéseket, melyekkel a TSS egyébként is csekély kockázatát bárki tovább csökkentheti (és kell is csökkentenie!):

  • A felhelyezés és levétel során gondosan kövessük a termék csomagolásán feltüntetett lépéseket.
  • Nem akkor járunk el helyesen, ha a létező legnagyobb nedvszívó képességű tampont választjuk, hanem ha a vérzés aktuális mennyiségének éppen megfelelő nedvszívó képességű tampon használunk (azaz az „éppen megfelelő” kategóriája a menstruáció előrehaladtával változhat, például a gyengébb vérzéssel járó utolsó napokon kisebb nedvszívó képességű tampon is elegendő).

Az FDA az alábbi „mankót” adja annak eldöntésére, hogy a tampon nedvszívó képessége megfelelő-e: jó eséllyel túlságosan nagy nedvszívó képességű az aktuálisan felhelyezett tampon, ha nehéz eltávolítani, ha hüvelyi szárazságérzést okoz, ha a tampont foszlani kezd, vagy ha néhány óra elteltével nem érezzük, hogy a tampont cserélni kell.

  • Legalább 4−8 óránként cseréljük a tampont.
  • A tampont felhelyezése és levétele során maximálisan tartsuk be a higiénés rendszabályokat, melyek közül a legfontosabb, hogy a tamponcsere előtt és után is mossunk kezet.
  • A tampont egészségügyi betéttel váltakozva használjuk.
  • Éjszakára inkább egészségügyi betétet viseljünk.
  • Legyünk tisztában a toxikus sokk szindróma tüneteivel!
  • A menstruációk közötti időszakban ne használjunk tampont az esetleges hüvelyi folyás felfogására.
  • A felhasználásra váró tamponokat tiszta, száraz helyen tároljuk.

Ha valaminek a létjogosultságát szeretnénk bemutatni, gyakran kezdjük úgy az indoklást, hogy „már az ókorban is…” A modern tamponok használata mellett nem az szól, hogy már az évezredekkel ezelőtti nőknek is eszébe jutott valami hasonló dolog a menstruációs vér felfogására, hanem mert a manapság kapható tamponok megfelelő használat mellett kényelmesek és biztonságosak. Ám érdekességként jó, ha tudjuk, hogy az ókori egyiptomi nők puha papiruszkötegből készítettek „tampont” maguknak, míg Görögországban muszlinnal bevont fadarab, Rómában gyapjú szolgált erre a célra, máshol pedig más nedvszívó anyag, ami éppen kéznél volt: moha, páfránylevél, állatbőr stb.

A tampont tehát már az ókorban is ismerték és használták, manapság azonban már tisztában vagyunk a toxikus sokk szindróma mibenlétével is.

Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások