Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

szülésfelkészítő

  • A magzat méreteinek ismerete rendkívül fontos fejlődésének nyomon követése szempontjából. A babák már a terhesség korai szakaszában különböző ütemben növekedhetnek, ezért a táblázatokban szereplő számok csak ÁTLAG értékek. Teljesen természetes, ha az ultrahang vizsgálatok alkalmával a kicsi tényleges hossza és súlya akár jelentősen eltér ezektől az adatoktól.

  • A koronavírus járvány idején a kismamáknak jobban kell figyelniük egészségükre, mint általában. De milyen egyéb vírusok veszélyeztethetik a magzatot?

  • Melyek azok a fertőző betegségek, amelyeket megelőzhetnek a terhesség előtt és alatt adható védőoltások, és mely esetben nem ajánlott egy-egy védőoltás terhesség alatt történő alkalmazása? Mikor kell feltétlenül kikérnünk az oltási szakember tanácsát? Oltási javaslatok és ellenjavallatok a várandósság alatt, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumtól.

  • Mit tehetünk leendő gyermekünk egészségének védelméért, születési idejének, méhen belüli és kívüli fejlődéséért? Jó tudni, hogy sokat árthatunk, de még többet tehetünk születendő gyermekünk egészségéért.

  • Április a császármetszéssel kapcsolatos informálódás hónapja - Az április (az International Cesarean Awareness Network, ICAN kezdeményezésére) a császármetszéssel kapcsolatos informálódás, közbeszéd hónapja, mely nem csak arról szól, hogy felhívjuk a figyelmet a magas császárarányokra, hanem arról is, hogy rávilágítsunk többek között arra, miért érdemel kiemelt figyelmet minden császárral szült anya. A kérdés még aktuálisabb a koronavírus-világjárvány idején.

  • A "Csodálatos utazás a fogantatástól a születésig" kiadványt a világ több országában az első számú babakönyvként tartják számon, mely 9 hónapon át mindennapos útitársa a kismamának, és soha el nem múló aktualitásával mindörökre a család kedvenc könyvévé nőheti ki magát.

  • Az elmúlt 20 évben, összesen 42 országban terjedt el a HypnoBirthing® technika. Mondhatjuk, hogy ma már a Föld minden részén alkalmazzák azok a kismamák, akik biztonságban, békében és gyógyszerek nélkül szeretnék világra hozni babáikat. De mi a véleménye az orvosoknak az örömteli szülésről?

  • A várandósággondozás alatt ritkán esik szó arról, hogy milyen típusú méhtevékenységgel, illetve fájástípusokkal találkozhat egy kismama a babavárás időszaka alatt. Sokszor felmerül az a kérdés, hogy mikor is hívjuk fel orvosunkat vagy mikor menjünk be a kórházba, ha fájásokat észlelünk. Először szülőként nem egyszerű eldönteni, hogy valójában mit is érzünk, illetve mit is kell érezzünk. Ebben a cikkben ezekhez a dilemmákhoz próbálok kapaszkodót nyújtani.

  • Már az előtej is kiemelten fontos, mert védőréteget képez a csecsemők bélrendszerében, ezzel is védve őket a vírusos és bakteriális fertőzésektől – hívta fel a figyelmet az augusztus 1-i Anyatejes táplálás világnapja apropóján dr. Sassi Lilla, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szakorvosa. Az anyatejes táplálás népszerűsítése azért fontos, mert az elmúlt években a négy hónapos csecsemőknek már csak a felét szoptatták.

  • A tapasztalat azt mutatja, lehet a szülésre készülni, lehet gyakorolni a helyes légzést, választhat a kismama zenét, amit majd hallgatni szeretne a szülőszobában, kiválaszthatja a számára legmegnyugtatóbb kellékeket, a vajúdás helyszínét – de az igazság pillanata mégiscsak akkor jön el, mikor megkezdődnek a fájások. Mert akkor hirtelen kiderülhet, hogy minden egész másképp volna jó, mint ahogy azt hónapokon át hittük…

  • Császármetszés után az egyik legnagyobb kihívás a sebkímélő felállás, felülés, majd a sétálás. Egy nagy hasi műtét után saját magad önálló ellátása is időbe telik, amire ilyenkor nem sok jut, hiszen ott van újszülött kisbabád, aki csak rád számíthat. Ezért fontos a mielőbbi felépülés, amihez mostani cikkünkben Rákosi Dóra, a Császárvonal gyógytornászának közreműködésével nyújtunk segítséget.

  • Egyre több kismamában merül fel az igény, hogy a saját szükségletei is tekintetbe legyenek véve a szülése során, és hogy minél háborítatlanabbul szülje meg a kisbabáját. Mindezek megfogalmazására szolgál a szülési terv megírása. De mégis hogyan álljunk neki, és mit írjunk bele?

  • Szinte minden kismama arra vágyik, hogy a szülése jó élmény legyen. Minden nőnek alapvető emberi igénye és joga méltósággal szülni, a babáknak pedig alapvető emberi joguk méltósággal megszületni. Ez az igény azért is természetes, mert a saját kisbabánk megszülése nem csupán a párkapcsolatunk, hanem az egyéni személyiségfejődésünk és a női létünk egyik fordulópontja is az életünk során. És bár az alapvető belső bizonyosság a legtöbb nőnek azt súgja, hogy képes lesz háborítatlanul megszülni a gyermekét, mégis a külvilágból érkező folyamatos impulzusok nagy mértékben képesek lehetnek arra, hogy elbátortalanítsák, elbizonytalanítsák a nőket a saját képességeikbe vetett hitük kapcsán.

  • Szülés előtt maga az apuka is készülhet a nagy napra, hogy minél nagyobb segítséget nyújthasson vajúdó kedvese számára. Baranyi Linda pszichológus, szülésfelkészítő és relaxációvezető összegyűjtötte a legfontosabbakat!

  • 2017-ben április 1-től október 31-ig kerül megrendezésre a Születés Hete rendezvénysorozat, mely bővített időtartama révén elnyerte a Fesztivál titulust. Érdeklődőink és előadóink az ország számos városában, településén találkozhatnak egymással, illetve a várandóssággal, szüléssel, születéssel, gyermekágyas időszakkal, szoptatással és csecsemőgondozással kapcsolatos hasznos információkkal.

  • A mi kultúránkban a szülés fogalmához nagyon szorosan hozzákapcsolódott a fájdalom. Természetes velejárójának tekintik a férfiak és a nők, az orvosok és a várandósok egyaránt. Ha valaki mégis fájdalommentes szülést él át, azt a véletlennek vagy a szerencsének tulajdonítják, mindenesetre semmiképpen sem egy átlagos szülésélménynek tekintik. 

  • Dr. Pap Károly, a Jósa András Oktatókórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa, a Szakmai Kollégium Szülészeti és Nőgyógyászati Asszisztált Reprodukciós Tagozatának tagja, aktívan részt vett az irányelvek kidolgozásában. Az osztályvezető főorvos szerint a több éves egyeztetésnek köszönhetően megszületett az első olyan lépés, amely megnyitja az utat ahhoz, hogy a szülőszobán az otthonos környezet kialakítása mellett a szülő nők igényeit – a baba és az édesanya egészségének megtartásán túl – maximálisan figyelembe vegyék.

  • A szoptatás az valami olyasmi, amiről sokan azt gondolják, hogy valami magától értetődő ősi női ösztön. És ez alapjaiban így is van, ami nem jelenti azt, hogy a sikeres és hosszú szoptatásnak nem feltétele, hogy az anyák ehhez minden szükséges információt és segítséget megkapjanak. Egy anya az Instagram-oldalán tett közzé fotót és posztot, hogy felnyissa azok szemét, akik szerint szoptatni bárki tud. Mert igen is, meg nem is.

  • A baba az anyaméhben igen szűkös helyen, de kellemes melegben van. Így a születés után jól és biztonságosan érzi magát a baba, ha még néhány hónapig babapólyában tartjuk.

  • Egy újszülött érkezése nagymértékben felforgatja a pár vagy a család addigi életét, nincs ez másként a szexualitás területével sem. Már a várandósság ideje alatt is kihívásokkal teli feladat a nemi élet aktivitásának a fenntartása, a helyzet nehezítettsége pedig csak fokozódik a kisbaba megszületése után. Az első hetekben, hónapokban nehéz elképzelni, mikor lesz a szexualitás megint olyan, amilyen a baba előtt volt? Lesz-e valaha a régi egyáltalán?