Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A pajzsmirigy alulműködés az egyik leggyakoribb endokrinológiai kórkép. A diagnózis felállítása után kezdetét veszi a kezelés, mely során az az alapvető célkitűzés, hogy a páciens panaszmentessé váljon és a laboratóriumi paraméterek normalizálódjanak. Legújabb videónkban Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus főorvossal beszélgettünk többek között arról, hogy mikor, milyen laborvizsgálatokat szükséges és milyen gyakorisággal elvégeztetni pajzsmirigy alulműködés esetén.

Ajánlott nőgyógyászati rendelők

A pajzsmirigy alulműködés elsőként választott gyógyszere a levotiroxin. Aki pajzsmirigy alulműködés miatt orvoshoz fordul, szinte biztosan ilyen hatóanyag-tartalmú készítményt fog kapni. Az esetek jelentős részében ez jól is működik, a tünetek megszűnnek. Amennyiben mégsem így történik, a szakmai ajánlások első lépésben a dózis emelését javasolják. Amennyiben ez sem vezet eredményre, további gyógyszerkombinációk jönnek szóba, ezekről is olvashat ebben az írásban.

A pajzsmirigy alulműködés az egyik leggyakoribb endokrinológiai kórkép. A diagnózis felállítása után kezdetét veszi a kezelés, mely során az az alapvető célkitűzés, hogy a páciens panaszmentessé váljon és a laboratóriumi paraméterek normalizálódjanak. Cikkünkben Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus összegyűjtötte, mikor, milyen laborvizsgálatokat szükséges és milyen gyakorisággal elvégeztetni pajzsmirigy alulműködés esetén.

A pajzsmirigy a nyak alsó-elülső részén, az ádámcsutka alatt elhelyezkedő, pillangó alakú belső elválasztású mirigy, amely jódtartalmú hormonokat – tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3) – termel. Ezek a hormonok létfontosságúak a szervezet anyagcsere-működésének, energiaforgalmának szabályozásában, így normálistól eltérő mennyiségű jelenlétük a vérben változatos tünetekkel járó, komoly betegségek okozója lehet.

Ez a probléma sok-sok nem tisztázott kérdéssel és feszültséggel teli, az orvosi társaságok álláspontjai is alapvetően eltérnek egymástól. Nem szerencsés, hogy nincs hazai álláspont sem, ezért mindenki azt csinál, amiben hisz. Ezért látom azt, hogy a betegek, de mi orvosok is néha anekdotális eredményekben hiszünk a várandósság tervezése, biztonságossága és a minél biztosabb fogantatás kapcsán a pajzsmirigyhormon kezelésben. 

A pajzsmirigy alulműködés a lakosság 7%-át érinti. A leggyakrabban használt gyógyszer hatóanyaga a levotiroxin, amit a hazai ajánlások alapján elvileg reggel, ébredés után kell bevenni és fél-egy órán belül nem szabad sem enni, sem inni. De vajon ez valóban így van? Mikor szabad szedni a levotiroxint és milyen ételek befolyásolják a felszívódását? Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus cikkéből megtudhatjátok!