Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség: 33. hét

Ajánlom a Facebookon

Ahogy a babád egyre több helyet foglal a méhedben, sok dolog fog változni: lehet, hogy még nehezebb lesz majd járni. Egyre nagyobb kihívás lesz egy kényelmes ülőpozíciót találni – hogy az alvásról ne is beszéljünk! Egyre megszokottabb lesz, hogy székekbe és pultokba ütközöl a hasaddal.

Hogyan fejlődik a babád a terhesség 33. hetében?

Ezen a héten a babád súlya kicsit több, mint 1900 gramm, és már majdnem 44 centiméter lehet (akkora, mint egy ananász ). Egyre kevésbé hasonlít már egy ráncos kis földönkívülire, és egyre jobban egy csecsemőre. A baba csontváza tovább keményedik. A koponyája, ami több csontból áll, még nincs teljesen összeforrva, így a csontok képesek mozogni és egymásra rácsúszni, hogy könnyebben átférjen a babád a szülőcsatornán. A fejet érő nyomás a szülés alatt olyan erős, hogy sok baba csúcsos koponyával jön világra. Ezek a csontok nem forrnak össze teljesen a korai felnőttkorig, hogy nőhessenek, ahogy az agy és más szövetek tovább fejlődnek a csecsemő- és gyermekkorban.

 

33 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

Magzat méreteit összefoglaló táblázat >>

 

Nézd meg, hogy néz ki a babád a 33. héten

Terhesség 33. hét - Nagyobb képért kattins ide!

Hogyan változik az életed az terhesség 33. hetében?

Ahogy a babád egyre több helyet foglal a méhedben, sok dolog fog változni: lehet, hogy még nehezebb lesz majd járni. Egyre nagyobb kihívás lesz egy kényelmes ülőpozíciót találni – hogy az alvásról ne is beszéljünk! Egyre megszokottabb lesz, hogy székekbe és pultokba ütközöl a hasaddal.

Tapasztalhatsz sajgást vagy akár zsibbadást az ujjaidban, csuklódban vagy a kezedben. Más hasonló szövetekhez hasonlóan, a csuklódban található szövetek képesek vizet tárolni, ami növelheti a nyomást a csuklódban található csontos ínhüvelycsatornán. Azok az idegek, amelyek ezen a csatornán haladnak át, elszorítódhatnak, ami zsibbadást, fájdalmat vagy sajgást okozhat. Próbáld meg sínbe tenni a csuklódat, hogy stabilizáld, vagy támaszd meg a karodat egy párnával, amikor alszol. Ha a munkád ismétlődő kézmozgást kíván (például számítógépes munka vagy futószalagos munka), ne felejtsd el megnyújtóztatni a kezeidet, amikor épp pihensz – hiszen most már sokat kéne pihenned.

Sok nő nagyon kívánatosnak érzi magát most – és sok esetben ezzel párjaik is egyetértenek. Lehet, hogy pár dolgon változtatnotok kell majd, de a legtöbb nőnek megengedett a szeretkezés a terhesség alatt akár addig, amíg el nem folyik a magzatvíz vagy elkezdődik a vajúdás.

„Ha elkezdem unni a terhességet, akkor mindig lefekszem és megsimogatom a hasamat. A babám mindig elkezd rugdalódzni, és ilyenkor mindig eszembe jut, hogy milyen csodálatos lesz végre a karjaimban tartani.” – Inez. 


Három kérdés a baba mozgásának ellenőrzéséről

1. Milyen gyakran kéne mozgást érzékelnem?

A babának most annyit kellene mozognia, mint az elmúlt egy hónapban. Minden babánál van egy időbeosztás, amit követ, és mindegyik jó. Amíg nem észlelsz nagy változásokat a baba mozgolódásában, addig valószínűleg minden rendben van.

2. Meg kell figyelnem a babám mozgásait?

A biztonság kedvéért, sok nőgyógyász azt ajánlja, hogy a 28. hét után már kezdd el rendesen figyelni a baba mozgását, naponta legalább egyszer-kétszer. Nekem is ezt ajánlotta annó Murányi doktor. Sok különböző módja van a megfigyelésnek, ezért kérdezd meg az orvosodat, hogy ő mit szeretne.

Ez az egyik gyakori módszer: válassz egy olyan időpontot, amikor a babád általában aktív (ideálisan minden nap nagyjából ugyanakkor kellene mérned a mozgást). Ülj csendben, vagy feküdj az oldaladra, hogy ne zavarjon meg semmi. Számold meg, hogy mennyi időbe telik, hogy tíz különálló mozdulatot érzékelj – a rúgások, rándulások, és az egész testes mozdulatok is számítanak. Legalább tíz mozdulatot kellene érezned két órán belül. (Ne aggódj; valószínűleg nem fog annyi ideig tartani. Néha már az első tíz percben meg lesz a tíz mozdulat.) Ha nem érzékelsz tíz mozdulatot két órán belül, akkor hagyd abba és beszélj az orvosoddal.

3. Mit csináljak, ha úgy érzem, hogy a babám mozgása lelassult vagy megváltozott?

Azonnal szólj az orvosodnak, ha szerinted lelassult a babád mozgása. Ez valamilyen problémát jelezhet, és egy nonstress-tesztre vagy biofizikai profil vizsgálatra lesz szükség, hogy ellenőrizzék a baba állapotát.

Nézd meg, mit mond a terhesség 33. hetéről a kismama nőgyógyász!

 

 Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósságáról, mint egy kismama nőgyógyász?

 

Teendők a terhesség 33. hetében

Mosd ki a baba ruháit és ágyneműjét. Emlékszel még arra a sok imádnivaló babaruhára, amit vettél? Moss ki mindent, ami a baba bőrének közelébe fog kerülni, hogy eltávolítsd az ingerlő hatású anyagokat róluk. A legkímélőbb mosószerek azok, amiket külön babáknak terveztek, és amelyek címkéjén fel van tüntetve, hogy hipoallergének vagy érzékeny bőrhöz valók.

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 33. hetében

A 32-34. hét: Esedékes egy ultrahang vizsgálat, mely során a magzat növekedési üteme, a magzatvíz mennyisége és a lepény állapota kerül górcső alá.

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

<< Vissza a terhesség 32. hetére Tovább a terhesség 34. hetére! >>

 

Terhesség hétről hétre >>

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások