Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Pajzsmirigy alulműködés lelki okai – mit üzen a testünk?

Ajánlom a Facebookon

A pajzsmirigy szervezetünk fontos része, s mint azt a „név kötelez” alapon alakjáról kapott neve is mutatja egyfajta védőfunkciót lát el: nem más, mint hormonháztartásunk másodfokú őre. Tengelics Helga pszichológus cikke a pajzsmirigy alulműködés lelki hátteréről.

Tengelics Helga, Intim-pszichológus

Szerző: Tengelics Helga | Pszichológus |

Testünk nyelve általánosságban a betegség szokták volt bölcsen emlegetni, s attól még hogy elsőre közhelynek tűnik, ez bizony így van. De talán nem csak a már kialakult betegség, hanem a különféle, apróbb tünetek, jelek is lehetnek testünk kommunikációjának részei. Nem kell megvárnunk, hogy a betegség teljesen levegyen minket a lábunkról, elég, ha valami nem, vagy nem kellő mértékben működik a szervezetünkben. Ahogy a kisbaba csak sírással tud jelezni, testünk számára csak a tüneti vészjelzés marad, melyet vagy érzékelünk, vagy nem. Pedig érdemes a tünetekre (ide tartoznak az álmok, megérzések is) odafigyelni, hiszen nem dekódolhatja őket más, mint mi saját magunk.

A pajzsmirigy fejlődésünk, érettségünk karmestere is egyben, ha kórosan alulműködik, úgy bizony fejlődésünk elakad akár testi, akár szellemi értelemben.

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image

Miben nyilvánul meg, s mit jelenthet pontosabban, ha a pajzsmirigy alulműködik? 

A betegség legszembetűnőbb tünete talán, hogy a bőr alatti kötőszövet megvastagszik, ezzel mintegy védőburkot képez testünk körül. Talán kevésbé közkedvelt neve - ám a pajzsmirigy alulműködés egyik legsúlyosabb formája - a mixödéma éppen ezért beszédesebb. Az anyagcsere folyamatok ezzel egy időben lelassulnak, mi pedig észrevétlenül visszavonulásra, elszigetelődésre hajlamos életformát alakítunk ki. Úgy érezzük, hogy csak vegetálunk, éppen csak tengetjük életünket minden motiváltság és szenvedély nélkül. Hiába próbálkozunk, a világon semmi nem hoz lázba minket, az is hidegen hagy, ami korábban érdekelt. Amolyan elmarad az „élet sava borsa” érzésünk támad. (A pajzsmirigy alulműködés tünetei hasonlók, így összekeverhetők a depresszió tüneteivel).

 

Pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen! >>

 

Mit tehetünk, ha ezeket a tüneteket fedezzük fel magunkon?

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei

  • Gyengeség, fáradtság, kimerültség
  • Rendszertelen menstruációs ciklus
  • Bőrszárazság
  • Székrekedés
  • Nemi vágy csökkenése
  • Ödémás szemek
  • Fokozott hajhullás
  • Hirtelen testsúlynövekedés

A szinte kötelező hormonvizsgálaton túlmenően először is álljunk meg, és gondoljuk át, vajon mi okozza életünkben ezt az elakadást… Mi változott éppen most meg? Elérkeztünk-e valamely természetes életciklus váltásunkhoz? Mi lehet az, ami miatt nem tudunk/akarunk az eddig megszokott módon működni?

Fontos megkérdezni önmagunktól azt is, hogy tudunk-e visszavonulót fújni, lecsendesedni? Önvizsgálatot tartani, hogy merre tovább? Nem akarjuk-e túlontúl kívülről megkapni a minket motiváló ingereket? Nem jelent-e túlságosan sokat számunkra az ilyen-olyan területen birtokolt hatalom, vagy éppen a szabadság? El tudunk-e engedni feleslegessé, funkció nélkülivé vált dolgokat? Szembe tudunk-e nézni az elmúlással, esetleg halállal? Ez utóbbi kérdés idegenül hat, mégis érdemes feltennünk, mivel a pajzsmirigy alulműködése egyfajta tetszhalott állapotként is értelmezhető.

A kérdések mentén sok mindenre fény derülhet, ami fontos, hisz ha nem tudunk saját döntésünkből fakadóan lassítani, vagy változtatni, úgy szervezetünk parancsol számunkra könyörtelenül megálljt.

 

Nálad fennáll a pajzsmirigy-alulműködés gyanúja?

TESZTELD MAGAD!

 

Célok, célkitűzések, változtatások, elmélyülés

Fontos tehát, hogy találjuk meg az életünk értelmét, bármilyen életfázisunkban is vagyunk. Tűzzünk ki kisebb-nagyobb célokat, s tegyük helyre az aktuális életszakaszunk hozta kérdéseket, kihívásokat! Ne szégyelljünk komolyabb témát is bedobni egy-egy baráti beszélgetésbe, de sokat segíthet az aktuális kérdések átbeszélésében szakember bevonása is. Ezen túlmenően sok különböző befelé fordulást, és önreflexiót megkövetelő pszichológiai módszer - mint például az autogén tréning, relaxációs-imaginációs módszerek - állnak rendelkezésre, melyek elsajátítás után önálló mankót jelenthetnek számunkra testünk jelzéseinek értelmezésében. Ha összeszedjük magunkat, és szánunk időt, s energiát az elsajátításukra, azt testi-lelki összhangunk fogja koronázni elismerésképpen.

Írta: Tengelics Helga pszichológus

Intima.hu logo

Mit mond az endokrinológus nőgyógyász a pajzsmirigy alulműködésről?

 

 

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image




Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 11 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások