Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Terhesség hétről-hétre: 11. hét - Intima.hu

Ajánlom a Facebookon

A babád, aki kicsit több, mint 4,1 centiméter hosszú, akkora, mint egy füge, és teste már majdnem elérte végleges formáját. A kezek nemsokára kinyílnak és öklökké záródnak, apró fogcsírák jelennek meg a fogínyei alatt, és a csontozata egy része lassan elkezd megszilárdulni.

 

Hogyan fejlődik a babád?

A babád, aki kicsit több, mint 4,1 centiméter hosszú, akkora, mint egy füge, és teste már majdnem elérte végleges formáját. A kezek nemsokára kinyílnak és öklökké záródnak, apró fogcsírák jelennek meg a fogínyei alatt, és a csontozata egy része lassan elkezd megszilárdulni.

Már most is sokat rugdalódzik és nyújtózkodik, mozgásai olyan könnyedek, hogy úgy néz ki, mintha víz alatt balettozna. Ezek a mozdulatok gyakoribbak lesznek, ahogy a teste nő és egyre kifejlettebb és funkcionálisabb lesz. A babád mozgását még egy-két hónapig nem fogod érezni – ahogy azt a csuklást sem, ami már talán most is megtörténik néha, mivel a baba rekeszizma most fejlődik ki.

Fontos tudni: minden kisbaba máshogyan fejlődik kicsit – már a méhben is. Ennek az információnak az általános tájékoztatás a célja.
.

11 hetes magzat méretei

Magzat méretei

A táblázatot az ausztrál népesség átlagértékei alapján S. Campbell Westerway állította össze.

Figyelem!
A fenti táblázatokban szereplő értékek csupán támpontul szolgálnak, hogy körülbelül mikor, mekkora lehet a pocakodban növekedő baba, hogy ezáltal könnyebben lehessen elképzelni a picit! Ahány terhesség, s ahány szülő, annyi féle a magzat mérete is, lehetnek eltérések.

 

Hogyan változik az életed?

Ha a nők többségébe tartozol, akkor most már kicsit energikusabbnak érzed magad és az émelygés kezd elmúlni. Sajnos szintén valószínű, hogy székrekedésed (ezt a hormonváltozások okozzák, mivel lassítják az emésztést) és gyomorégésed van (már megint a hormonok, mivel lazítják a nyelőcsöved és gyomrod közötti összeköttető nyílást). De ne feledd, ez a kis kellemetlenség mind megéri majd! :)

Ne aggódj, ha az émelygés miatt nem tudtál sokféle egészséges ételt enni, vagy nem nagyon nőtt meg a súlyod eddig (a legtöbb nő csupán egy-két kilóval több az első trimeszter). Az étvágyad valószínűleg hamarosan visszatér, és elkezdesz majd nagyjából heti fél kilót felszedni.

Az első pár orvosi vizitem után, amikor sokat kellett ülnöm a váróteremben, megtanultam, hogy az első reggeli vizsgálatra, vagy az ebéd utáni első alkalomra próbáljak odaérni – ilyenkor nincsenek késve érkezett betegek, és nem kell annyit várni.” – Molnár Kinga.
.

Terhesség 11. hét - kattints ide a nagyobb képért!

Három kérdés a terhesség alatti biztonságos étkezésről

Már biztos sokan figyelmeztettek a terhesség alatt veszélyes ételek kapcsán. Bár igaz, hogy néhány ennivaló veszélyes lehet a babára nézve, a döntő részük biztonságos és az étellel kapcsolatos terhességi szövődmények kialakulása nagyon alacsony. Itt egy összefoglalás az élelmiszer-biztonságról, hogy jó döntéseket hozhass felesleges aggódás nélkül:

1. Milyen ételeket kerüljek a terhesség alatt?

A vélemények - mint mindent másban is nagyon eltérőek.
Az bizonyos, hogy a tengerből származó ételek jelenthetnek veszélyt a terhesség alatt, mert jelentős szintű szennyezőanyagot, például metil-higanyt tartalmazhatnak, amely károsíthatja a baba fejlődő agyát. Másrészt viszont több előnye is van a tenger gyümölcseinek: jó fehérjeforrás, és az omega-3 zsírsavak is bőven megtalálhatóak benne, amely jót tesz a baba látás- és agyi fejlődésének. A kulcs itt az, hogy a lehető legkevesebb szennyezőanyagot tartalmazó halat válaszd, és mértékkel fogyaszd!

Hogy a lehető legkevesebb metil-higany szennyeződésnek tedd ki magad, az amerikai Food and Drug Administration (amerikai gyógyszer- és élelmiszerellenőrző hatóság) azt javasolja, hogy ne fogyassz cápát, kardhalat, királymakréla, és cserepeshalat! A hatóság szerint egy terhes nő biztonságosan ehet nagyjából 60 gramm (két adag) sütött, hivatásosan halászott és ellenőrzött halat hetente, viszont ez ne tartalmazzon 30 grammnál több germon („fehér”) tonhalat, mivel ebben több higany van, mint a konzerv tonhalban. Más szakértők szerint már ez is túl sok, és azt javasolják, hogy ne fogyasszunk többet 30 gramm konzerv tonhalnál hetente, másfélét pedig egyáltalán ne vigyünk be szervezetünkbe!

Ezen kívül soha ne egyél olyan halat, amit barátok vagy családtagok fogtak ki azelőtt, hogy megbizonyosodsz róla, hogy a halat olyan helyen halászták, ahol a vízben alacsony a szennyezettség szintje! Végül kerüld el a nyers vagy csak félig sült halat (ebbe beletartozik a nyers, füstölt vagy pácolt hal) mialatt terhes vagy. Ezekben olyan baktériumok vagy paraziták lehetnek, amik megbetegíthetnek, és ez érintheti a babát is!

Más ételek, melyeket el kell kerülnöd: pasztörizálatlan sajt, hűtött pástétom, nyers vagy félig sült hús és baromfi, hideg felvágottak, és nyers tojást tartalmazó ételek (Cézár saláta öntet, hollandi mártás és süti tészta), mivel ezek káros baktériumokat tartalmazhatnak!
.

Milyen italokat ne igyak?

Az alkohol a legnagyobb kártevő a terhesség alatt! Gyorsan halad a véráramban a babádba, és már napi egy ital is növelheti a problémák kialakulásának veszélyét. Nincs biztonságosan fogyasztható mennyiség alkoholból a terhesség alatt, ezért jobb teljesen elkerülni. Más italok, amelyek veszélyesek lehetnek: pasztörizálatlan tej és gyümölcslevek, tojáslikőr. Ezekben kis valószínűséggel lehet E. coli vagy más ártalmas baktérium.

Lehet, hogy azt hallottad, hogy a koffein is nagy ellenséged a terhesség alatt, de igazából mértékkel fogyasztva nincs negatív hatása. Több évnyi vita után a legtöbb kutató szerint - bár a koffein átjut a méhlepényen - kis mennyiségekben (kevesebb, mint napi 300 milligramm) nem tesz kárt a babában. Ez körülbelül annyi, mint amennyi két-három csésze kávéban van. (Viszont ha a kávé nagyon erős, akkor akár egy csészényiben is lehet ennyi koffein!) Ne feledd, hogy egyéb ételekben és italokban is található koffein, például a csokiban, teában, kólában és sok más üdítőben, így ezeket is érdemes kerülni a várandósság alatt.
.

Hogyan kerülhetem el az ételmérgezést?

  • Gondosan süsd át az összes húst, baromfit és halat, amit megeszel! Használj ételhőmérőt, ha meg akarsz bizonyosodni róla, hogy a hús belső hőmérséklete megfelelő, vagy süsd addig, amíg már a közepe sem rózsaszín!
  • Ne egyél felvágottakat, hűtött pástétomot, húskrémeket, vagy hűtőben tárolt füstölt vagy pácolt nyers halat, kivéve, ha addig főzöd őket, amíg gőzölögni nem kezdenek (például pizzán vagy meleg szendvicsben)!
  • Ne hagyj elől maradék élelmiszert több mint két órán keresztül! Melegítsed fel őket gőzölgésig fogyasztás előtt, és a nyers húst elzárva tárold a többi élelmiszertől!
  • Alaposan moss és hámozz meg minden gyümölcsöt és zöldséget!
  • Meleg, szappanos vízzel moss kezet – és ugyanezzel moss le minden más felszínt, ami mosatlan élelmiszerrel, nyers hússal, baromfival és hallal, tenger gyümölcseivel és tojással, valamint felvágottal érintkezik – még mielőtt hozzányúlsz a megmosott élelmiszerhez, hogy ne szennyezd be a tiszta élelmiszert!
  • Fogyaszd el a romlandó és azonnal ehető ételeket minél előbb, miután megvetted, főleg ha már megbontottad a csomagolást, még akkor is, ha van idő a lejárati dátumig, mivel az csak a bontatlan termékre vonatkozik!


Nézd meg, mit mond a terhesség 11. hetéről a kismama nőgyógyász?

Dr. Sipos Andrea nőgyógyász videós blogjában mesél a babavárásáról.
Kövessétek velünk együtt a 'Segítség, babát várok' videóit,
hiszen ki beszélhetne hitelesebb a várandósság 11. hetéről, mint egy kismama nőgyógyász?

Teendők a terhesség 11. hetében

Beszélj más anyukákkal – és a sajátoddal! Az olyan nők, akik már anyákká váltak, jó tanácsokkal szolgálhatnak, megnyugtathatnak és bajtársként összetarthatsz velük! Ha közted és édesanyád között jó a viszony, ő lehet a támogatás legjobb forrása. A legtöbb nő úgy tapasztalja, hogy a terhesség közelebb hozza őket saját anyjukhoz. Ha nem tudod, hogyan kezdeményezz beszélgetést, kérd meg édesanyádat vagy barátodat, hogy meséljen a legjobb és legrosszabb terhességgel kapcsolatos élményeiről!

 

Kötelező és ajánlott vizsgálatok a terhesség 11. hetében

Amennyiben túl vagy az első trimeszterben kötelező háziorvosi vizsgálaton (teljes vérkép, vizelet, szifilisz, HBsAg szűrés, vércsoport meghatározás és vörösvértest ellenanyagszűrés), úgy lassan érdemes bejelentkeznek az első terhességi ultrahang vizsgálatra, ha még nem tetted meg, ami a 11-13. hét között kötelező vizsgálat.
Ezen kívül nem árt tudnod, hogy a terhesség korai szakaszában, már a 9. héttől elvégezhető az ún. NIPT teszt, amiről a terhesség 8. hetében már írtunk részletesen.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image
 

<< Vissza a terhesség 10. hetére >> Tovább a terhesség 12. hetére!

 

Jó egészséget kívánunk!

Intima.hu

Készítette: Intima.hu
Szakmai lektor: Dr. Murányi Zoltán szülész-nőgyógyász

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 7 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások