Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Szexuális élet szülés után

Ajánlom a Facebookon

Egy újszülött érkezése nagymértékben felforgatja a pár vagy a család addigi életét, nincs ez másként a szexualitás területével sem. Már a várandósság ideje alatt is kihívásokkal teli feladat a nemi élet aktivitásának a fenntartása, a helyzet nehezítettsége pedig csak fokozódik a kisbaba megszületése után. Az első hetekben, hónapokban nehéz elképzelni, mikor lesz a szexualitás megint olyan, amilyen a baba előtt volt? Lesz-e valaha a régi egyáltalán?

 

Szerző: Baranyi Linda - Intima.hu

Szerző: Baranyi Linda | pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

 Egy újszülött érkezése nagymértékben felforgatja a pár vagy a család addigi életét.

Azt mindenki tudja és elfogadja, hogy szülést követően az orvosok által javasolt várakozási időtartam 6 hét szokott lenni, a fertőzés, vérzés, sérülés kockázatának elkerülése, valamint az esetleges varratok begyógyulása érdekében. Így a párok átlagosan 6-8 héttel a szülést követően próbálkoznak újra a szexuális élethez való visszatéréssel. Hogy ez mennyire megy zökkenőmentesen, amögött több tényező is szerepet játszik. Nézzük, hogy mi minden befolyásolja a szülés utáni szexualitás alakulását.

A testi változások

Az egyik tényezőt érthető módon a szülés utáni testi változások jelentik, amelyek sokszor hormonális változásokkal kapcsolódnak össze. Gyakori probléma a mell érzékenysége, az aranyérproblémák, a székrekedés, a hőhullámok, amelyek akár még 1 évvel a szülés után is fennállhatnak. Valamennyi említett tényező nehezebbé teszi a nők számára, hogy vágyjanak a szexualitásra és élvezni tudják az együttléteket. A hüvelyi diszkomfortérzet, illetve a hüvely, a gát és a medencefenék izomzatának sérülései pedig fájdalmas együttlétet okozhatnak, és emiatt mind kifejezetten visszavetik a nők szexuális kedvét, nem csupán az első hónapokban, hanem akár az első évet követően is. Bár az intimtorna hatásával kapcsolatban egyelőre kevés a kutatás a szexuális élet vonatkozásában, mindenesetre a hüvelyizmok erősödése és az inkontinencia csökkenése révén nyilvánvalóan pozitív irányú következményei vannak a nők testkomfort érzetére.

 

Őszintén a szülés utáni problémákról >>

 

A szülés módja

A szülés módja is befolyásolja valamennyire a nemi élet alakulását, bár a kutatási eredmények ellentmondásosak e téren. Egyes tanulmányok alapján a hüvelyi szülés okozta sérülések és változások az első évben visszavetik a természetes úton szült nők szexuális kedvét a császármetszésen átesett anyákhoz képest. Más kutatások szerint egy-másfél évvel a szülést követően viszont már nincs különbség a szexuális aktivitás tekintetében a nők között, bármilyen módon adtak is életet gyermeküknek. Ettől eltérő eredmények alapján hosszú távon a hüvelyi szülést megélt nők nagyobb nemi vágyról számoltak be a császármetszéssel szült anyákhoz képest, annak ellenére is, hogy a hüvely izomzatát renyhébbnek élték meg. Úgy tűnik tehát, hogy az első hónapokban inkább a császármetszésen átesett anyáknak, míg egy év elteltével már inkább a hüvelyi úton szült nőknek van nagyobb kedvük a szexuális élethez.

Bizonyos kutatási eredmények szerint viszont azok a nők, akik gátsérülés nélkül, hüvelyi úton szültek, már akár a 6 hetes orvosi kontroll előtt is újrakezdték a nemi életet.

Ezzel egybecsengő egy másik tanulmány, amely a szülésélmény és a szexualitás kapcsolatát vizsgálta, és az eredmények szerint azok a nők, akik pozitív, önbizalmat és kompetenciaérzetet adó szülésről számoltak be, hamarabb és nagyobb aktivitással tértek vissza a szexualitáshoz.

Az első baba és a kapcsolati elégedettség

A fiatalabb anyák, illetve a többedik babájukat szülő nők hamarabb térnek vissza a szexuális életük folytatásához. Ennek oka, hogy a kevésbé fiatal anyák kicsit alacsonyabb fokú szexuális vágyról számolnak be a fiatalabb nőkhöz képest. Az első gyermekes anyák pedig, szemben a többedszer szülő nőkkel, magasabb mértékű félelmet és szorongást élnek át, hiszen természetszerűleg az első gyermek érkezése jelenti a legnagyobb életmódváltást egy anya számára, és az első gyermekkel éli át először azokat a kihívásokat, amik egy kisbabával járnak. A babáról való gondoskodás természetesen nem csupán az anyára, de az apára is komoly terheket ró, mind fizikai, mind lelki szempontból. 

 

Tudtad, hogy szülés után megváltozik a női agy? >> 

 

Kutatási eredmények alapján a házaspárok az első gyermekük megszületése utáni első év végén a legkevésbé elégedettek a házasságukkal. Ennek egyik tényezője pedig a szexuális elégedettség visszaesése, vagyis a szexuális élet minőségének csökkenése. Ugyanakkor azonban a kapcsolati elégedettség és a szexuális elégedettség szorosan összefüggnek egymással. Azok a párok ugyanis, akik elégedettebbek a párkapcsolatukkal, magasabb szexuális vágyról számolnak be a szülés utáni időszakban, és így aktívabb a szexuális életük is.

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

A szoptatás

Több kutatás egybehangzó eredménye alapján a szoptatás bizonyos mértékben hátráltatja a szexuális aktivitást. A szoptató anyák valamivel később kezdik újra a szexuális életet és kevésbé élvezik az együttléteket a babájukat cumisüvegből tápláló anyákhoz képest. Ennek hátterében elsősorban a szexuális vágy csökkenése és a fájdalmas közösülés gyakorisága áll, amelyek hormonális folyamatokra, vagyis a prolaktin szint emelkedett mértékére vezethetők vissza. Az emelkedett prolaktin szint ugyanis alacsony ösztrogénszintet eredményez, ami csökkent szexuális vággyal és hüvelyi szárazsággal jár együtt. A prolaktin egy másik feltételezett hatása a szoptatással járó kielégülés-érzés, amihez társul a kisbabával való szoros testi kontaktus miatt az intimitásigény kielégülése is. A prolaktin tehát a kutatások szerint a libidó, vagyis a szexuális vágy csökkenését okozza a szoptatás idején. Mindezzel együtt egy tanulmány alapján a kisbabájukat szoptató anyák párjai összességében elégedettebbek a párkapcsolatukkal.

A prolaktin tehát a kutatások szerint a libidó, vagyis a szexuális vágy csökkenését okozza a szoptatás idején.

 

A fáradtság

Nagyon gyakori és jelentős oka a szülés utáni szexuális élet csökkenésének a fizikai fáradtság és a kialvatlanság, ami a babáról való gondoskodás természetes velejárója. Az éjszakai ébredések és etetések gyakorisága a baba növekedésével csökken, ennek köszönhetősen a kimerültség az első hónapok után egyre kevésbé veti vissza a szexuális életet a későbbiekben. Ennek ellenére a fáradtság összességében lényeges hatással van a kisbabás és kisgyermekes párok szexuális életére. Az anyák és az apák is ezt nevezik meg elsődlegesen a szexualitással kapcsolatos nehézségek tekintetében.

Kutatások szerint fél évvel a szülés után még a legintenzívebb szexuális kapcsolat is csak havi egy vagy két alkalomra korlátozódik, és az első gyermekes szülők a legkevésbé elégedettek a szexuális életükkel.

Van remény?

Összességében elmondható, hogy szülés után a nemi élet a fenti tényezők hatására jelentős mértékben lecsökken, és a szülést követő időszak kihívásai után a szexuális aktivitás csak lassan tér vissza az eredeti szintre. Szerencsére azonban az idő mégis egyfajta választ ad a szexualitás nehézségeire, hiszen a hónapok múlásával egyre magasabbá válik a nők szexuális vágya és orgazmuskészsége is. Vagyis a változás csak átmeneti, és teljesen természetes, hogy a szülés utáni időszakban a szexualitás módosul. Mindemellett nagyon változók a párok igényei, nem érdemes normát felállítani, hiszen nagyon tág keretek között mozog az, hogy mi is a normális ebben az időszakban.

Ráadásul egy tanulmány alapján a férfiak szexuális megelégedettsége nem csupán az együttlétek gyakoriságától, hanem a szerelem mértékétől, illetve a meghittségtől és az intimitástól is függ. A szexualitást tehát nem elég az együttlétek számában mérni, hiszen a párkapcsolat nem szexuális vonatkozásai is elégedetté tehetik a férfiakat.

Mit tehet a pár a szexualitásért?

Mindezekkel együtt természetesen van mód arra, hogy egy pár a szülést követően tudatosan odafigyelve javítson a szexuális életük minőségén. Hiszen az élvezetes szexualitás nálunk embereknél alapvetően egy tanult viselkedés, és a szülés utáni időszak körülményei új lehetőséget nyújtanak a nemi élet gazdagítására.

Érdemes a szexualitásnak arra az oldalára helyezni a hangsúlyt, ami az örömszerzésről szól. Előnyös az a hozzáállás, hogy az elsődleges cél az öröm megélése legyen, ennek pedig a legelső lépcsőfokát az önkielégítés jelentheti. A nők egyébként is rengeteg változást élnek meg a saját testükkel kapcsolatban a várandósság és a szülés következtében, így a maszturbálás sokat segíthet nekik abban, hogy a saját testet mint örömforrást élhessék meg megint önmaguk számára is. Megváltozott testük újbóli felfedezése révén könnyebben elfogadhatják és megszokhatják a testük változásait is. Következő lépcsőfok lehet a pár számára a közös önkielégítés az orgazmusig jutva, amely során a nő még mindig saját maga kontrollálja a testét érő ingereket, viszont az élménynek már a párja is részesévé válhat, és egy közösen megélt, kellemes és örömteli tapasztalattal lehetnek együtt gazdagabbak. Ezt követően, ha a nő úgy érzi, hogy már készen áll testileg az együttlétre, akkor először érdemes olyan pozíciót választani, ahol a kontroll a nőnél lehet, és a teste jelzéseire könnyebben reagálhat az aktus során. Ilyen lehet minden olyan pozíció, ahol a nő van felül, illetve ahol ő határozza meg a behatolás ritmusát, irányát és mértékét. És végül, utolsó lépésként természetesen vissza lehet térni a megszokott együttléti formákhoz, vagy akár szabadon lehet kísérletezni további, addig még ki nem próbált pozíciókkal is.

Amennyiben az örömszerzés és az öröm megélése jelenti a fókuszt az együttlétek során a nő és a férfi számára is, akkor a nemi élet a korábban említett negatív befolyásoló tényezők ellenére is kellően aktívvá és a pár mindkét tagját kielégítő közös élménnyé válhat.

Kivel lehet beszélni minderről?

A kutatások azt mutatják, hogy az első gyermekes szülőkben számos aggodalom és kérdés fogalmazódik meg a szexualitás kapcsán. A friss szülők 80-90 százaléka szeretne választ kapni valamilyen kérdésére, mégis csak ritkán merik feltenni azt bárkinek is. Ha a szülész-nőgyógyásznál esetleg kényelmetlen erről a témáról beszélni, akkor pszichológus, perinatális szaktanácsadó vagy dúla nyújthat segítséget. 

Írta: Baranyi Linda, pszichológus 

Nagyon jó szívvel ajánljuk nektek Baranyi Linda pszichológust, a cikk íróját, aki bármilyen kérdés vagy nehézség esetén bármikor felkereshető.

Baranyi Linda - Intima.hu

Intima.hu női egészségportál

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le az intimitással kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel az INTIM PSZICHOLÓGIA-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások