Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Lehetséges-e fájdalom nélkül szülni?

Ajánlom a Facebookon

A mi kultúránkban a szülés fogalmához nagyon szorosan hozzákapcsolódott a fájdalom. Természetes velejárójának tekintik a férfiak és a nők, az orvosok és a várandósok egyaránt. Ha valaki mégis fájdalommentes szülést él át, azt a véletlennek vagy a szerencsének tulajdonítják, mindenesetre semmiképpen sem egy átlagos szülésélménynek tekintik. 

 

Szerző: Baranyi Linda - Intima.hu

Szerző: Baranyi Linda | pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Terhes nő szívvel a kezében

Hogy a címre választ adjak, igen, lehetséges fájdalom nélkül szülni. Ez a saját tapasztalatom is, hiszen a második és a harmadik babámat én is fájdalom nélkül szültem meg.

A szülésfelkészítések során az egyik leggyakoribb kérdés, amit kapok, az az, hogy: "De ugye nem fog annyira fájni?" Mintha a nők ösztönösen éreznék, tudattalanul is tudnák, hogy a szülésnek - a kultúránk üzenetei ellenére - mégsem kellene olyan fájdalmasnak lennie, mint amilyen élményekről hallani. Erre a kérdésre viszont már nem olyan egyértelmű a válasz. A szülés, különösen a kórházi szülés, sajnos nagyon, sőt nagyon-nagyon fájhat.

Nos, akkor hogy is van ez? Létezik fájdalommentes szülés, ennek ellenére mégis van esély rá, hogy elképzelhetetlen mértékben fájjon? Sajnos ez így van. Hogy megérthessük, miért is ilyen tág a szüléssel kapcsolatos fájdalommegélés dimenziója, nézzük át a szülési folyamatot, és az arra ható tényezőket.

A természetes szülés fiziológiája — avagy a tágulás és a szülés nem más, mint izommunka és izommunka

A méh egy csodálatos szerv, ami nagyrészt izomból áll. A vajúdás során a méh teljes felszínét alkotó hosszanti izmok - először csak gyengéden, majd egyre és egyre intenzívebben - felfelé húzzák a lenti körkörös izmokat, vagyis a méhszájat. Ennek a felfelé húzó izomerőnek a hatására a méhszáj szép lassan felhúzódik, elvékonyodik és kinyílik a baba feje körül. Ha a méhszáj teljesen kitágult, a méh erőteljes izommunka révén kitolja a magzatot a szülőcsatornán át, és megszületik a kisbaba. Mint látjuk tehát, a szülés folyamata a méhizmok munkájának az eredménye. A hosszanti méhizmok aktívan és intenzíven húzódnak felfelé, a körkörös izmok pedig a rugalmasságuknak köszönhetően nagymértékben kitágulnak, kinyúlnak, hogy utat adjanak a babának.

Mindennek megfelelően az ehhez kapcsolódó alapvető testérzeteket is pusztán az izomműködés érzetei alkotják, vagyis a hosszanti izmok összehúzódása és a körkörös izmok kinyúlása.

A természet nem bízta a véletlenre, hogy ezt a fajta nagyon intenzív izommunkát a szülő nők segítség nélkül éljék át. Biztos, ami biztos, megtámogatta őket néhány dologgal, hogy a szülés folyamata minél könnyebben végbemenjen. Először is a szüléshez szükséges oxitocin nevű hormon, amit szeretethormonnak is hívnak, a vajúdás és a szülés során végig nagymértékben termelődik a szervezetben, hogy a méhizmok működését stimulálja. Ezzel párhuzamosan a természet gondoskodott arról, hogy a vajúdó nők testében az oxitocin hormon mennyiségéhez igazodva folyamatosan termelődjenek saját fájdalomcsillapító és örömhormonok is, amelyek az esetleges kellemetlen testérzeteket csökkentik, megszüntetik. Tehát a természetes szülés során a test saját fájdalomcsillapító hormonjai és az örömhormonok biztosítják a fájdalom alacsony mértékét.

Másrészt a természet a szüléshez szükséges elengedettség testi-lelki állapotát a tudatállapot módosulásával segíti elő. Ez tehát azt jelenti, hogy a szülés természetszerűleg egy mély, théta frekvenciájú módosult tudatállapotban megy végbe, ahol a történések érzékelése eltorzul, az idő relatívvá és rugalmassá válik, így biztosítva a könnyebb önátadást és a folyamatba történő belesimulást minden vajúdó nő számára. Vagyis a szüléssel járó módosult tudatállapot hozzásegíti a nőket ahhoz, hogy átengedjék magukat és a testüket a folyamatnak, és így kellően ellazult lelki és testi állapotban éljék át a szülést. Az elmélyült, ellazult tudatállapot a testi folyamatok könnyebb, gyorsabb és fájdalommentesebb lefolyását eredményezi.

Ezen kívül minden olyan helyzetben, amikor a szülő nők nem érzik kellő biztonságban magukat, a természet gondoskodott arról, hogy az oxitocin termelésének leállításával, valamint stresszhormonok kiáramoltatásával a szülés folyamata lelassuljon vagy megálljon, amíg az anyák újra olyan közegbe nem kerülnek, ami számukra megfelelően elfogadó és biztonságos. A szülés természetes lefolyásához, az oxitocin bőséges áramlásához tehát elengedhetetlen az elfogadást és biztonságot nyújtó környezet.

A kórházi szülés sajátosságai 

A kórházi körülmények sajnos csak kevéssé tudják támogatni a fenti folyamatokat. Az idegen környezet, az idegen emberek, az újra és újra elvégzett ctg- és méhszáj-vizsgálatok, a szabad mozgás akadályoztatása, a kitolási póz szabályozása, az evés és ivás kontrollálása, az esetleges sürgetés, a nem együtt érző bánásmód, és még sorolhatnánk... Ezek mind olyan tényezők, amelyek révén a szülő nők azt élhetik meg, hogy folyamatosan figyelik őket, hogy megsértik az intimitásukat, hogy nem érzik magukat biztonságban, vagy hogy félelem vagy aggodalom lesz úrrá rajtuk.

Mindezek a történések és körülmények sajnos erőteljesen lecsökkentik az oxitocin mennyiségét a szervezetben, viszont előidézik a stresszhormonok termelődését, valamint a nők figyelmének a külvilágra irányításával sajnos újra és újra megszüntetik a módosult tudatállapot átélését. Láthatjuk tehát, hogy a természet által nyújtott összes segítő tényező nagymértékben akadályoztatva van, ami egyúttal magának a szülés folyamatának a hátráltatását is eredményezi. Ráadásul a stresszhormonok termelődése a méh és a hüvely izmainak a merevségét idézi elő, vagyis hatásukra a méhszáj feszessé és rugalmatlanná válik, miközben puhának és lazának kellene lennie a kitáguláshoz. Így teljesen érthető, hogy fájdalmassá válik a szülés teljes folyamata.

Mindezek következményeként "fájásgyengeség" léphet fel, vagyis a szülés folyamata lelassulhat, amire válaszul a kórházak általában külső oxitocin hormon adagolását alkalmazzák. A kapott oxitocin azonban leállítja a belső oxitocintermelést, és mivel a szintetikus oxitocin sajnos nem jut át az agyba, így a szervezet nem tud fájdalomcsillapító hormonokat termelni hozzá. Így a külső oxitocin alkalmazása sajnos még erősebb, akár elviselhetetlen mértékű fájdalom átélését eredményezheti.

Hogyan lehet akkor a szülés mégis fájdalommentes?

A jelenkori szülési körülmények közepette a fájdalmat tehát mindenképpen érdemes nagyon komolyan venni és érdemes számolni vele. Mivel a kórházi feltételek a természet által nyújtott összes olyan tényezőt akadályoztatják, amelyek a szülést segíteni és könnyíteni tudják, ezért fel kell vértezni magunkat mindenféle módon arra, hogy mi saját magunk megteremthessük önmagunk számára azokat a feltételeket, amelyek révén a szervezetünk képessé válik a szülési folyamat megsegítésére és a fájdalom hatékony enyhítésére.

Szinte valamennyi szülésről szóló könyv és minden színvonalas szülésfelkészítő tanfolyam tartalmazza kisebb-nagyobb arányban azokat a technikákat, amelyek a várandós nők, valamint esetleges kísérőjük számára eszközt nyújthatnak a szülésük megkönnyítéséhez, vagyis a testük ellazításához, a fájdalom csökkentéséhez és a módosult tudatállapot eléréséhez.

Saját tapasztalataim alapján alapvetően négy olyan pillére van a felkészülésnek, amelyekre támaszkodva a fájdalommentes szülés megvalósítható.

Az egyik legalapvetőbb és nagyon hatékony technika a szülés megkönnyítéséhez a helyes légzés elsajátítása, begyakorlása, majd alkalmazása az összehúzódások során. A megfelelő légzés elősegíti a méhizomzat könnyebb munkáját, a módosult tudatállapot elérését és a fájdalom csökkentését.

A könnyű szülés másik fontos pillére a teljes testi és mentális ellazulás állapotának az elérése és fenntartása végig a szülés során. Ez természetesen szintén előzetes felkészülést igényel, vagyis szükség van a test teljes ellazításának a begyakorlására a szülést megelőző hetekben, hogy a szülés során az ellazult állapot már könnyen megvalósítható legyen. A testi és lelki ellazulás elősegíti a megfelelő hormonok áramlását, könnyíti a méh izmainak a működését, segíti a méhszáj izmainak a megnyílását és biztosítja a módosult tudatállapot fenntartását.

Baba-Mama Orvos válaszol - Intima.hu

A harmadik nagyon fontos eleme a fájdalommentes szülésnek a vajúdás és szülés alatti szabad mozgás és pózválasztás. Ha a nő megteheti, hogy az összehúzódások során a saját teste igényei szerint mozogjon, akkor az meggyorsítja a folyamatot és hatékonyan csökkenti a fájdalmat. A szabad pózválasztás a kitolás során gátvédő hatással is bír.

A negyedik fontos tényező a könnyű szülés megvalósításához a belső biztonságérzet megteremtése, vagyis a szülő nő saját önbizalmának a felépítése, a saját testébe vetett hit megalapozása, és annak tudatosítása, hogy az izmok működésén felül érzett fájdalom nem a szülés elkerülhetetlen része, hanem azt jelzi, hogy valamin változtatni kell. Ez lehet például az összehúzódások alatti pozíció megváltoztatása (a hanyatt fekvő póz a legtöbb nő számára a legfájdalmasabb), de lehet az ellazult állapot elmélyítése is, ami a test izmainak még nagyobb mértékű ellazítását eredményezi. A belső biztonságérzet megalapozásához általában szükséges az is, hogy a várandós nő tudja, az esetleges választott orvosa vagy szülésznője ismeri és támogatja az ő elképzeléseit, ami a szülési terv végiggondolását, majd a szakemberekkel történő átbeszélését jelenti a szülést megelőző hetekben. Az önbizalom megalapozásához tartozik a vágyott szülés folyamatos vizualizálása is a rákészülés heteiben, annak megengedésével, hogy a folyamat kimenetele alapvetően senki által nem biztosítható, vagyis bárhogyan is alakul majd a szülés, az elfogadható és megengedhető lesz.

Baba a kórházban szülés után virággal a lábán

Mindezeken túl természetesen léteznek további módjai is a fájdalom csillapításának és a szülési folyamat megkönnyítésének, amelyeket vagy a szülő nő maga, vagy a kísérője alkalmazhat végig a vajúdás során. De a saját szülésélményeim és a szülésre történő felkészítéseim tapasztalatai alapján e fenti négy pillér már képessé tehet egy szülő nőt arra, hogy nem vagy kevésbé optimális körülmények között is minél fájdalommentesebb szülésélményben lehessen része.

Írta: Baranyi Linda, pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

 

szules utani depresszio cover 1400x400
Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások