Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Hogyan írjunk szülési tervet?

Ajánlom a Facebookon

Egyre több kismamában merül fel az igény, hogy a saját szükségletei is tekintetbe legyenek véve a szülése során, és hogy minél háborítatlanabbul szülje meg a kisbabáját. Mindezek megfogalmazására szolgál a szülési terv megírása. De mégis hogyan álljunk neki, és mit írjunk bele?

 

Szerző: Baranyi Linda - Intima.hu

Szerző: Baranyi Linda | pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető


Első lépés: a tájékozódás

A szülési terv megírásának első lépése a tájékozódás azzal kapcsolatban, hogy hogyan is zajlik le egy háborítatlan szülés pontosan, illetve hogy mi történik a kismamákkal a kórházban a szülés során. Vagyis ismereteket kell gyűjteni arról, hogy milyen testi érzetek és lelki történések várhatók a folyamat során, milyen eszközei vannak a szülő nőnek és a kísérőjének a testi érzetek könnyítésére és a folyamat megsegítésére, illetve hogy milyen vizsgálatok és beavatkozások történhetnek az egészségügyi dolgozók részéről a vajúdás és a szülés folyamán. Mindezeket az információkat elsősorban szülésre felkészítő könyvekből és tanfolyamokról lehet összegyűjteni.

Erre az alapos tájékozódásra azért van szükség, mert hiába állítunk össze bármilyen szülési tervet, ha közben nincs kellő ismeretünk a szülés folyamatáról, a természetes lefolyáshoz szükséges feltételekről, és nem ismerünk fájdalomcsillapító technikákat.

Ugyanis a szülés során tapasztalható testérzetek intenzitása általában messze meghaladja azt, amit a szülő nők előtte el tudnak képzelni, és ez könnyen elbizonytalaníthatja őket a saját képességeikbe vetett hitüket illetően.

Ezt a hitüket hagyományosan a szülő nőket körülvevő asszonytársi segítők, bábák, dúlák támogatják és erősítik a vajúdó nőkben, amire viszont kórházi körülmények között nincs, vagy csak korlátozottan van lehetőség. Éppen ezért nagyon lényeges, hogy ezt az alapvetően kívülről (a női segítőktől) kapott bizalmat és hitet a kismamák és kísérőik olyan módszerekkel és technikákkal helyettesítsék a vajúdás során, amelyek kellő biztonságérzetet és erőt képesek nyújtani számukra azzal kapcsolatban, hogy igenis képesek végigvinni, kibírni, sőt akár pozitívan megélni a vajúdásuk és szülésük során tapasztalt fizikai élményeket.

"Bennem van az erő, amivel minden nő világra hozzá a gyermekét" - Intima.hu



Második lépés: a saját elképzelések megfogalmazása

A tájékozódás során a kismamákban általában kezd körvonalazódni egy elképzelés a saját szülésükkel kapcsolatos vágyaikról, igényeikről és szükségleteikről. Ezért következő lépésként érdemes elkészíteniük legelőször is saját magunk számára egy olyan listát, amely a szülési terv első változatát fogja képezni. Ez a lista a saját elképzelések tisztázására és összefoglalására szolgál, és segít pontosan végiggondolni, hogy milyen szülést is szeretnénk.

Gyűjtsünk össze minden olyan tényezőt, ami az elképzeléseink szerint növeli majd a biztonságérzetünket, továbbá minden olyat is, ami segíthet kiküszöbölni az esetleges félelmeinket és szorongásainkat.

Mindenkiben más-más szükségletek, vágyak fogalmazódhatnak meg a szüléssel kapcsolatban. A teljesség igénye nélkül, például a kórházba érkezés idejével, a szülőszobai fényekkel, a burokrepesztéssel, a szobába belépő egészségügyi dolgozók gyakoriságával és számával, a méhszájvizsgálattal, vagy akár a szülési pózzal kapcsolatban, hogy csak néhány példát említsünk azokból a változatos elképzelésekből, amelyek legfőbb oka és egyben végső célja mindig az, hogy a kismama a legnagyobb mértékű biztonságérzetet élhesse majd meg a vajúdás és a szülés során a szülőszobában.

Szülési terv készítése


Néhány példa a szükségletek, kívánságok megfogalmazására a szülési terv összeállítása során:

  • Kérjük, hogy engedjék a vajúdást a maga természetes ütemében haladni, és ne történjen utalás vagy nyomásgyakorlás a folyamat előrelendítésére.
  • Szeretnénk, hogy a szülőszobában nyugodt, csöndes és békés légkört teremthessünk, és minden egészségügyi dolgozó kopogjon belépés előtt.
  • Fontos nekünk, hogy az esetleges (nem sürgősségi) orvosi beavatkozások előtt minden esetben tájékoztassanak minket a beavatkozásról, és adják meg a nyugodt megbeszélés, valamint a döntés lehetőségét.
  • Szeretnénk, hogy csak akkor tegyenek ajánlatot a vajúdás mesterséges gyorsítására, ha az túlságosan elhúzódik vagy orvosilag kifejezetten indokolt.
  • Kérjük a szülési pozíció szabad megválasztásának lehetőségét, és a teljesen hanyattfekvő szülési pozíció mellőzését.
  • Fontos nekünk, hogy csak a pulzálás megszűnése után vágják el a köldökzsinórt..


Harmadik lépés: az elképzeléseink megosztása és egyeztetése a szüléskísérőnkkel

Ezt követően a szülési tervet érdemes megosztani és végiggondolni a szüléskísérővel (az apával, a dúlával) is, mert így a kísérőnknek segítséget nyújthatunk abban, hogy ő maga is tisztába kerüljön a vágyainkkal, szükségleteinkkel, és ő is ennek megfelelően tudjon majd segíteni minket a vajúdás és a szülés során, illetve ennek megfelelően tudjon majd segíteni nekünk a tervben leírtak érvényesítésében a szülőszobán. Érdemes a kísérőnkkel együtt, az ő javaslatai és igényei figyelembevételével tovább pontosítani, finomítani, akár módosítani, változtatni a szülési tervben leírtakat, hogy minél tisztább megfogalmazását érjük el az elképzeléseinknek.


Negyedik lépés: a szülési terv ismertetése és megbeszélése a szülészorvossal és a szülésznővel

Az átgondolt és átdolgozott szülési terv végül abban nyújt segítséget, hogy a kórházi személyzet, tehát a szülésznő és az orvos megismerje és megértse a számunkra fontos igényeket és szempontokat a saját szülésünk kapcsán, és ennek megfelelően tudják majd kísérni a folyamatot és tudjanak javaslatokat tenni a folyamat során.

Az elképzeléseink egyeztetése a kórházi személyzettel azért nagyon fontos momentum, mert ennek hiányában a szülészorvos a saját szokásai mentén fogja alakítani a szülésünk lefolyását, vagyis úgy, ahogyan ő a szüléseket rutinszerűen kezeli, ami egyáltalán nem biztos, hogy megegyezik a saját szükségleteinkkel. Ma Magyarországon szinte teljes mértékben orvos függő, hogy a szülő nővel mi történik a szülőszobában, amit elsősorban az határoz meg, hogy az adott orvos általában milyen mértékben veszi figyelembe a saját érdekeit és milyen mértékben a kismamáét, vagyis hogy mennyire partneri (vagy épp autoriter) a viszonyulása a szülő nőhöz a vajúdás és a szülés során.

Szülési terv megosztása


A szülési terv abban is fontos szerepet tölt be, hogy segítségével közös megegyezés születhessen arról, meddig tarthat a vajúdó nő kompetenciája a szülési folyamat lezajlása során, és hol igényli a szülészorvos, hogy átvegye a kontrollt. A szülészorvos szokásainak, hozzáállásának feltérképezéséhez nyújt tehát hatékony eszközt a szülési tervünk ismertetése, és így adhatjuk meg saját magunknak a legnagyobb esélyt arra, hogy az orvos eltérjen a saját rutinjától, és tekintetbe vegye a mi kívánságainkat is.

Ha azt tapasztaljuk, hogy az orvosunk a szülési tervünkre nem megfelelően reagál, akkor ez segítséget nyújthat számunkra abban, hogy eldöntsük: továbbra is ő kísérje-e a szülésünket (és ha igen, akkor legalább lelkileg felkészülhetünk rá, hogy egy határozottabb, kevésbé partneri szülésvezetésre számíthatunk majd), vagy inkább nem tartunk igényt a jelenlétére a szülésünk során.

Az orvosválasztás lényege ugyanis az, hogy egy olyan szakembert találjunk, akivel egy számunkra is megfelelő, az igényeinket tiszteletben tartó együttműködési megállapodást tudunk kötni a szülésünk kísérése kapcsán. 

Ha a szülési tervünkben megfogalmazott legfontosabb igényeinket a szülészorvos tiszteletben tartja és a körülményeknek megfelelően folyamatosan figyelembe veszi, akkor ez bennünk kismamákban növeli a biztonságérzetet és csökkenti a stressz szintet a vajúdás során, ami nagymértékben segíti a szülési folyamat természetes lefolyását.

A szülési terv végső soron tehát egy első és rendkívül fontos lépést jelent a számunkra megfelelő szülés- és születésélmény elérése felé, nem csupán azért, mert eszközt nyújt arra, hogy egyeztessük az elképzeléseinket a kórházi személyzettel, hanem azért is, mert lehetőséget teremt, hogy a saját igényeinket megfogalmazhassuk önmagunk számára is.

Intima Tipp
Ha úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged a szülési terved megírásában, keresd fel a cikk íróját egy egyéni konzultációs időpont egyeztetésére. 

Írta: Baranyi Linda, pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

 

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások