Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Fájásokat érzek, mikor menjek be a kórházba?

Ajánlom a Facebookon

A várandósággondozás alatt ritkán esik szó arról, hogy milyen típusú méhtevékenységgel, illetve fájástípusokkal találkozhat egy kismama a babavárás időszaka alatt. Sokszor felmerül az a kérdés, hogy mikor is hívjuk fel orvosunkat vagy mikor menjünk be a kórházba, ha fájásokat észlelünk. Először szülőként nem egyszerű eldönteni, hogy valójában mit is érzünk, illetve mit is kell érezzünk. Ebben a cikkben ezekhez a dilemmákhoz próbálok kapaszkodót nyújtani.

 

Szerző: Dr. Forró Tímea

Szerző: Dr. Forró Tímea | orvos, szülész-nőgyógyász szakorvos jelölt

  

Milyen fájástípusok jelentkezhetnek várandósság alatt?

A várandóság alatt több alkalommal is találkozhatnak a leendő anyukák erősebb - gyengébb, a köznyelvben használt „haskeményedéssel”, de milyen fájástípusok jelentkezhetnek ezen időszak alatt?
A terhesség során a kismama sokszor átél méhösszehúzódásokat, ám ezek intenzitása és időtartama változhat, így megeshet az is, hogy kis intenzitásuk miatt észre sem veszik ezeket a méhtevékenységeket.

Az előbb említett kis intenzitású kontrakciókat a várandós nem éli meg fájdalmasnak, hisz ezek az összehúzódások csak a méh egy körülírt területére korlátozódnak, Alvarez hullámoknak nevezzük. Az Alvarez hullámoknál erősebb összehúzódásokat Braxton Hicks- féle kontrakcióknak nevezzük, melyeket már tapintani is jól lehet. Ezen két fájástípust a 37. héttől kezdődően a kontroll kardiotokográfia (CTG, NST) segítségével regisztrálhatóak és a regisztrátumon ( CTG papíron) hullám formájában kerülnek rögzítésre.

A szülés szempontjából fontosabb és mérvadóbb méhtevékenységet jósló jellegű fájásoknak nevezzük, melyek a közeledő szülés előjelei lehetnek. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy ezek nem egyenértékűek az aktív vajúdási fájásokkal.

A jósló jellegű fájások időtartamban 30 másodpercet nem meghaladó, a menstruációs görcshöz hasonlatos derékba sugárzó fájdalomként lehet leírni. Ha a várandós jósló jellegű kontrakciókat észlel és nem tapasztal vérzést, magzatvízszivárgást, valamint a magzatmozgásokat is jól érzi, nem indokolt a kórházba besietni.

Ezen kontrakciók rendszertelenek, nem lehet bennünk szabályszerűséget felfedezni, mondhatjuk azt, jönnek és elmúlnak. Hatásukra a méhszáj lassanként, észrevétlenül felpuhul. Ilyenkor távozhat a nyákdugó is, ami egy áttetsző vagy enyhén rózsaszínes-pirosas színű zseléhez hasonlatos, ahogy a neve is jelzi, nyák.

A nyákdugó távozásától a szülés tényleges megindulásáig akár 1-2 hét is eltelhet.

A rendszereződő, az időtartamában 30 másodpercet meghaladó, intenzitásban fokozódó összehúzódások már a vajúdás első fázisát jelentik. A fájásokkal kezdődik a tágulási szak, melyben két fázist különítünk el: a látens- és az aktív fázist. A látens fázisban az összehúzódások hatására a méhnyak megrövidül és elkezdődik a tényleges méhszájtágulás. A látens szak 5 cm-re nyitott méhszájig tart, mely után következik az aktív fázis. Ezalatt a méhszáj tágulása felgyorsul, a fájások sűrűbben jelentkeznek, intenzitásuk is fokozódik.

A tágulási szak egyéntől függően változik, először szülő esetében 12 órát is eltarthat. A gyakorlatban ezt a két fázist egyben tárgyaljuk, csak szemléltetés céljából említem. A tágulási szak során a vajúdónak lehetősége van többféle fájdalomcsillapításra igény szerint.

Az először szülő várandósok esetében a tágulási szak hossza általában lehetővé teszi, hogy időben beérkezzen a szülőszobára. Sürgős intézeti ellátás akkor indokolt azonnal, ha a várandós vérzést, erősödő, intenzív méhösszehúzódásokat tapasztal, valamint ha a magzatmozgásokat nem érzékeli.

Mit tegyen a várandós kismama, ha magzatvízszivárgást érzékel fájástevékenység nélkül?

Burokrepedés, vagy annak gyanúja esetén fájások hiányában is indokolt a kórházi felvétel és megfigyelés a szülés megindulásáig. Beérkezés alkalmával elsősorban a magzati állapotfelmérést végeznek a gyulladásos paraméterek ellenőrzése mellett. Az előzetes hüvelyváladék tenyésztés eredményétől függően antibiotikum kezelés megkezdése is szóba jöhet. Amennyiben a magzatvíz színe zöld, barnás, illetve véres, késlekedés nélkül javasolt a kórház felkeresése.

Mit tegyünk ha jósló jellegű fájásokat érzünk, ám még nem járunk a 37. hétben?

A 37. hét előtt is jelentkezhetnek rendszeres fájások, ebben az esetben mindenképp keressük fel a területileg illetékes vagy a szüléshez választott kórházat, ahol biztonsággal megállapítható egy esetleges fenyegető koraszülés, ami további kórházi ellátást igényel.

A fenti ajánlások természetesen szövődménymentes várandósságra vonatkoznak, különböző ismert szülészeti betegségek esetén a kezelőorvosa fentiektől eltérő javaslatokat is tehet mind az anya, mind a magzat érdekében

 

Dr. Forró Tímea üzenete kismamáknak:

Nap, mint nap főleg ügyeleti időben találkozom olyan várandósokkal, akik az első jósló fájástól kissé megijedve beszaladnak a kórházba. Ilyenkor mindig megkérdezem tőlük mit éreznek, milyen jellegű ez a fájdalom, és próbálom megnyugtatni őket: ez egy természetes folyamat és az a jó, ha van jósló jellegű összehúzódás a várandósság vége felé.
Minden először szülő nőben benne van az izgalom és egyben a félelem is a szüléssel kapcsolatosan. A leendő várandósoknak  éppen ezért ajánlanám a szülésfelkészítő tanfolyamokat, valamint a kismamatornát, ahol mind lelkiekben, mind pedig testileg fel tudnak készülni erre a várva várt napra.

 

Írta: Dr. Forró Tímea, orvos, szülész-nőgyógyász szakorvos jelölt

 

Szakirodalmi forrás:

ACOG Guidance Update: Diagnosis and Management of PROM (Prelabor Rupture of Membranes)
WHO recommendations Intrapartum care for a positive childbirth experience
 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások