Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Megjelent az új protokoll a szülészeti és újszülött ellátásról

Ajánlom a Facebookon

Dr. Pap Károly, a Jósa András Oktatókórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa, a Szakmai Kollégium Szülészeti és Nőgyógyászati Asszisztált Reprodukciós Tagozatának tagja, aktívan részt vett az irányelvek kidolgozásában. Az osztályvezető főorvos szerint a több éves egyeztetésnek köszönhetően megszületett az első olyan lépés, amely megnyitja az utat ahhoz, hogy a szülőszobán az otthonos környezet kialakítása mellett a szülő nők igényeit – a baba és az édesanya egészségének megtartásán túl – maximálisan figyelembe vegyék.

Új szülészeti protokoll - Intima.hu

A 21 pontból álló irányelv elsősorban a Nagy-Britanniában kialakított gyakorlatot igyekszik adaptálni a magyar helyzethez. A szülő nő fogadásától egészen a baba hazaengedéséig, kitérve a vajúdás módjaira, a szülő nő szabadon választott testhelyzetére, a különböző vizsgálatok elvégzésére, vagy éppen elhagyására, a szülés beindításának legkésőbbi időpontjára.

A természetesebb szülésélmény a cél

Közel negyven éves lemaradásban volt a magyar szülészeti szakma számos nyugati ország szülészeti protokolljával való összehasonlításban. Ennek oka abban keresendő, hogy a hetvenes évek végétől egy sor olyan eljárást vezettek be országunk szülészetein, melyek már pontosabban jelezték a baba és a mama állapotát. Innentől kezdve a kórházi ellátás került előtérbe, a szülés természetessége pedig háttérbe szorult – idézi az előzményeket a főorvos. A Szakmai Kollégium tagozata az új, a szülő nő jogait is messzemenően tekintetbe vevő szülészeti protokoll megalkotásánál mind a szakma képviselőivel, mind pedig a civilekkel is egyeztetett. A kormány családbarát koncepcióját is követve az irányelv immár a természetes szülés támogatására törekszik, tágabb lehetőséget adva az anya önrendelkezési jogának.

A főorvos szerint az egyik legfontosabb rendelkezés, hogy a szülés a lehető legkevesebb beavatkozással történjen meg. Több kompetenciát biztosítva a szülésznőknek, akik komplikációmentesség esetén önállóan levezethetik a szülést. Ha rendben történik a vajúdás, el lehet hagyni olyan beavatkozásokat, melyeket eddig rutinszerűen végeztek. Például a hüvelyi vizsgálatot is csak indokolt esetben végzi el az orvos, emellett a természetes fájdalomcsillapítások kerülnek előtérbe.!

Pap Károly szerint nagy előrelépés, hogy a szülőszobára csak akkor veszik fel a kismamát, ha a vajúdás elindult.

Fontos lépés a vízben vajúdás lehetősége, amit már Nyíregyházán másfél éve bevezettünk – hangsúlyozta Pap Károly, aki több olyan újdonságot is kezdeményezett az osztályán, melyek úttörő lépések a szülés természetességének megtartása érdekében. Ezeket sorolja is: – Ilyen például annak biztosítása, hogy az újszülöttet azonnal az édesanyára, császármetszés esetén pedig az apára helyezik. Nincs súlymérés, és fürdetés az első órákban, ugyanis az úgynevezett aranyórák nagyon sokat jelentenek a gyerek-szülő korai kötődés kialakításában. Kórházunk évek óta propagálja a korai hazabocsájtást, a legfeljebb 24 órás bentlétet. Ha semmilyen komplikáció nem lép fel, az édesanya a babával egy nap után akár hazamehet.

A császármetszések számának csökkentése jogi akadályokba is ütközik

Pap Károly kitért arra is, hogy az irányelv a császármetszések számának csökkentésében is segítséget nyújt. Jelenleg a babák közel fele születik műtéti úton.

Ehhez azonban a jogrendszerünket is módosítani kellene, hiszen amíg ez nem történik meg, addig nagyobb változás nem lesz tapasztalható – mondja a főorvos. – Jelenleg nem tudjuk előre megjósolni, hogy egy szülésből teljesen egészséges baba születik-e meg. Ha a jogrend felmenti a szülést vezető személyt a kártérítés felelőssége alól, abban az esetben, ha a szakma szabályait betartotta, akkor nagyobb bátorsága lesz a felelős szülészorvosnak ahhoz, hogy hosszabban várjon a hüvelyi szülés lezajlására. Jelenleg a jog úgy rendelkezik, hogy ha szülés közben valami történik a babával, vagy az édesanyával, akkor a szülészorvos, a szülészeti intézmény perelhető annak ellenére is, hogy mindent a szakma szabályai szerint végeztek el. A fölösleges támadások kivédését kellene a jognak megcéloznia.

A szakmai protokoll megjelenése a főorvos szerint az első lépés csupán. A második lépés a szülészetek felújítása, és felszerelése, a lehető legjobb feltételek kialakítása kell, hogy legyen.

Forrás: Dr. Info

 

Az irányelv nem jelent meg digitális formában, azonban a Másállapotot a szülészetben Facebook-oldalán megtalálhatjátok beszkennelve.

 

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások