Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mi történik a testünkkel szülés után?

Ajánlom a Facebookon

Sok szakfolyóirat és szakkönyv foglalkozik a szülésre való felkészüléssel, viszont annál kevesebb tárgyalja a szülést követő néhány órát, napot esetleg hetet. Hogyan változik egy nő teste közvetlenül a szülés után? Mikkel találkozhat egy újdonsült anya? Ebben a cikkben ezt a témakört fogom körbejárni.

Szerző: Dr. Forró Tímea

Szerző: Dr. Forró Tímea | orvos, szülész-nőgyógyász szakorvos jelölt

újszülött - Intima.hu

Napjainkban már egyre több intézményben van lehetőség az aranyórára, vagyis arra, hogy komplikációmentes szülést követően a magzatot közvetlenül az anya mellkasára helyezzék, ezzel segítve elő a mielőbbi bőr-bőr kontaktust. Már ezalatt a két óra alatt elkezdődik a női szervezet hormonális átalakulása, a köldökzsinór elvágását követően a méhlepény leválik és kilökődik. Ezután kezdetét veszi a postplacentáris szak, melynek első felében az orvos megvizsgálja a lepény és a burok épségét, illetve a gáttájékot. Szükség esetén további beavatkozást végez, úgy, mint a hüvely és méhszáj sérüléseinek felderítése, ezek sérülése esetén ellátása, valamint a gátsérülés vagy gátmetszés összevarrása. Ebben a két órában a kismama még a szülőszobán marad megfigyelés alatt, a szülésznők vérnyomást mérnek, hőmérsékletet, valamint ellenőrzik a méh megfelelő összehúzódását. Ha a postplacentáris szak komplikációmentesen lezajlott, akkor a kismamát kiszállítják a gyermekágyas szobába, ahol már kettesben lehet újszülöttjével.

A méh

Az aranyóra nem csak az újszülöttre van kedvező hatással, hanem az anya szervezetére is. A bőr-bőr kontaktus, valamint az újszülött korai mellre tétele, a mellbimbó mechanikai ingerlése oxitocint szabadít fel az anya szervezetében, mely hatására a méh hatékonyabban össze tud húzódni, valamint boldogság hormonként ismert hatása is érvényesül.

A méhösszehúzódás bár kellemetlen lehet, egy jótékony folyamat, mivel hatására a méh mérete folyamatosan csökken, így segítve azt, hogy visszatérjen a terhesség előtti méretéhez. Kezdetét veszi a gyermekágyas időszak, melynek időtartama 6 hét. Ezalatt a 6 hét alatt zajlik le a méh tisztulási folyamata, mely jellegében egy menstruációhoz hasonló, időtartamát tekintve viszont elhúzódóbb. Akárcsak a menzesz, ez a váladék is, melyet lochiának nevezünk, először élénk piros, majd fokozatosan sötétül és mennyiségben is kevesebb, barna, majd végül sárgás-fehér színű lesz. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban megfelelően tisztálkodjon az anya. Ajánlatos betétet használni, minden székletürítés után letusolni. A gyermekágyas időszakban a fertőzések elkerülése végett nem ajánlott az ülőfürdő. Fontos figyelni a lochia színét és szagát. Hazabocsájtást követően ha a lochia bűzössé válik, láz, hidegrázás, fokozott alhasi görcsölés jelentkezik, amit bő darabos vérzés kísér, azonnali osztályos ellátás indokolt!

A gátsérülést, illetve gátmetszést tisztán kell tartani, semmilyen különleges utókezelést nem igényel. Az esetleges duzzanat, illetve gáttájéki érzékenység elkerülése végett hasznos lehet a gátat jegelni alkalmanként 10 percig.

A méhnyak, a hüvely, a medencefenék és a hasfal

A méhnyak szülést követően gyorsan visszanyeri eredeti alakját és méretét, a belső méhszáj a szülést követő 8.-10. napon bezárul. A hüvely fala a szülést követő 3. héten visszanyeri tónusosságát, de a házas élet megkezdése csak a gyermekágyi periódus lejártával javasolt.

A medencefenék izomzata szülést követően fokozatosan nyeri vissza tónusosságát, mely sok esetben fél évet is igénybe vehet. Az izomzat erősítésében fontos szerepe van az időben elkezdett gátizom tornának, melyet számos helyen gyógytornász segít elsajátítani az osztályos tartózkodás alatt.

A hasfal, illetve a hasi bőr várandósság során nagymértékű táguláson, feszülésen megy keresztül. Megjelenhetnek a bőrön a striák, melyeket különböző krémekkel, olajokkal lehet halványítani, de eltüntetésükre nincs jól bevált módszer. A hasfali izomzat a nagyfokú tágulás miatt szülés után laza és gyakran megnyúlt, gyógytornász által javasolt gyakorlatokkal fokozatosan visszanyerhető feszessége.

A többedszer szült kismamák esetében a hasfal túlzott lazasága, esetleg a két egyenes hasizom közötti megnőtt távolság esetén feltétlen kérjük ki a gyógytornász tanácsát, mivel a nem megfelelően végzett hasizom gyakorlatokkal nagyobb kárt lehet okozni.

Az emlők

Az aranyóra szerepét itt is fontos megemlíteni. Az újszülött mellkasra tételre, a mellbimbó mechanikai ingerlése serkenti a tejelválasztás megindulását. Már a várandósság során az emlő méretben és konzisztenciában is megváltozik. Nő a mirigyállomány mérete, a bimbóudvar kiszélesedik, sötétebbé válik, nyomásra pár csepp előtej is megjelenhet. Az előtej, kollostrum, az újszülött szempontjából hashajtó hatású, mely segít az úgynevezett magzatszurok távozásában. A szoptatási folyamat, bár veleszületett reflexeken alapul, komoly tanulást igényel mind az anya, mind az újszülött részéről. A kórházon belül jellemzően az újszülött ápolók, kórházon kívül pedig szoptatási tanácsadók tudnak segítséget nyújtani a megfelelő „fogások” elsajátításához és a nehezebb helyzetek leküzdéséhez. Az emlő mérete a szoptatás abbahagyásával csökkenni fog, viszont feszessége és konzisztenciája nem fog visszaalakulni a terhesség előtti állapotra.

Nagyon fontos, hogy az esetleges gyermekágyas emlőgyulladás elkerülése érdekében minden szoptatás után megfelelően ürítsük ki az emlőt. Láz, hidegrázás, fokozott emlőfájdalom és emlőduzzanat esetén ne késlekedjünk és keressük fel a szülész orvosunkat vagy ha erre nincs lehetőség akkor a gyermekorvost, mivel antibiotikum terápia lehet indokolt.

Mikorra várható az első menstruáció?

Az első menzesz a szülést követően leghamarabb 6 héttel jelentkezhet, de szoptató nők esetében, köszönhetően a magas prolaktin szintnek, a menstruáció jellemzően később várható. Fogamzásgátlás szempontból hasznos tudni, hogy a szülés után 6 hónapig, teljes anyatejes táplálás és vérzéshiány esetén a teherbe esés esélye alacsony – mintegy 2%, ezt nevezzük laktációs amenorrhoea módszernek. Amennyiben a fenti három feltétel nem teljesül együttesen, vagy ennél nagyobb hatékonyságú védekezési módszert szeretnénk, kérjük ki szülész-nőgyógyászunk véleményét azzal kapcsolatosan, hogy milyen fogamzásgátló módszert ajánl, illetve közösen beszéljék meg, hogy Önnek mi a legkényelmesebb.

Jótanács a gyermekágyi időszakra 

egészséges táplálkozás szülés után - Intima.hu

A gyermekágy alatt javasolt a vaspótlás folytatása a megfelelő vérképzés elősegítésére.
A szoptatás idejére hasznos lehet a várandósság során alkalmazott terhesvitamin, D-vitamin, kalcium szedése, illetve a megfelelő rostban és vitaminban gazdag táplálkozás.

A szülést követően fokozatosan térjünk vissza a fizikai aktivitáshoz, sporthoz. Első lépésként mindenképpen a gátizomtorna, hasfali gyakorlatok végzése javasolt, majd utána a fokozottabb igénybevételt jelentő torna, fizikai aktivitás.

A szülés utáni állapot felkészülésére fontos, hogy éppoly nagy hangsúlyt fektessünk, mint a szülésre való felkészülésre. A gyermekágyas időszakban figyeljünk saját testünk jelzéseire, és ha a fent leírtak közül bármelyiket tapasztaljuk, ne késlekedjünk felkeresni orvosunkat!A szülést követő 6. héten javasolt egy kontroll nőgyógyászati vizsgálat, mely alkalmával a fogamzásgátlás kérdését is megbeszélhetjük orvosunkkal.Az időben megkezdett gátizomtorna, valamint a hasfali izomzat erősítése segít a mihamarabbi regenerációban, ebben segítséget nyújthat ha a kórház gyógytornászától tanácsot kérünk az osztályos tartózkodásunk alatt.

Írta: Dr. Forró Tímea, orvos, szülész-nőgyógyász szakorvos jelölt


Felhasznált irodalom:

Dr. Papp Zoltán: A szülészet-nőgyógyászat tankönyve, Semmelweis Kiadó, Budapest, 2017

 

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások