Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A gátizom-diagnosztika és terápia fontossága, előnyei

Ajánlom a Facebookon

A kismedencei süllyedések és vizelettartási zavarok tabu témának számítanak, titkolózás, szégyen, bűntudat, az önbecsülés megrendülése és még sorolhatnám, mi minden jellemzi az érintetteket…Pedig nem kellene szégyenkezni, mert 50 év felett a nők 50%-a és a férfiak 30%-a kisebb nagyobb problémával küzd, nagyon gyakran csendben szenved, főként az idősebb generáció. Sokan nem tudják, pedig a fiatal sportoló hölgyek között is gyakori a stressz inkontinencia (futók, kosarasok, kézilabdások).

 

Látszólag van segítség, ehhez is mindenki ért, roppant egyszerűnek tűnik a gátizmok erősítése, pedig korántsem az!

Minden eset más, személyes törődést igényel! Gyakran találkozom helytelen izom használattal, vagy nem működő izommal. Nehéz egyedül megbirkózni a kihívással, valódi javulást elérni. Sokan feladják, magukban keresve a hiba forrását, biztos nem elég ügyesek! Pedig nem kellene lemondani a gyógyulásról! Valójában az egyik legnehezebb feladat megtalálni ezen terület specialistáit, legyen az orvos vagy a gátizomműködés zavaraira specializálódott gyógytornász. A medencefenék ultrahangos vizsgálata során a monitoron a páciens maga is nyomon követheti, helyes izomcsoportot használ-e az adott probléma megoldására. Franciaországban természetes, a biztosító által fizetett szolgáltatás a szülés vagy a nőgyógyászati beavatkozás utáni gátizom vizsgálat és torna 10 alkalommal. Magyarországom is egyre nagyobb az igény gyógytornászhoz fordulni, főként fiatalok körében, akik már tájékozottak a nemzetközi gyakorlatot illetőleg, s természetes, hogy felkeresnek, s személyes segítséget kérnek, akár még szülés előtt is.

Miért fontos szakember segítségét kérni a gátizomtornához?

A legtöbben autodidakta módon, vagy csoportosan próbálják elsajátítani a gyakorlatokat. Valójában a gátizom teljes egészének helyes, szabályos működésbe hozása, erősítése komoly szakértelmet kíván. Hibás csak a gátizmokra koncentrálni, az egész test működésével együtt, egyénileg kell vizsgálni és kezelni a problémát. Ma már a korszerű fizioterápia a test izompólya hálózatán keresztül, az un. anatómiai vonalak mentén (anatomy trains) való gondolkodást helyezi előtérbe. Az egyes izomcsoportok, szervek az izompólya hálózatokon keresztül szoros kapcsolatban állnak egymással, ha valahol sérülés történik, ezeken a kapcsolatokon keresztül az egész mozgásrendszer működésének egyensúlya megbomlik, zavart szenved, de a gyógyulás is ezen a vonalak mentén lehetséges. Ezért mindig személyre szabottan, komplex módon kell szemlélni és kezelni egy adott tünetet, problémát.

Mi vár rád a gátizomtornán?

A legfontosabb, hogy nem kell izgulnod…minden eszköz, módszer érted van! 
Gyógytornászként ugyanúgy járok el, mint egyéb más egyéni terápiás helyzetben. Először alaposan kikérdezlek (életmód, sport, szülések, nőgyógyászati, urológiai, belgyógyászati betegségek, egyéb mozgásszervi problémák). Majd testtartás analízis során a mozgásrendszer általános állapotáról tájékozódom, ezután a szükséges funkcionális vizsgálatokat végzem. Feltérképezem az izomegyensúly eltolódásokat, aszimmetriákat. Melyik izmot, csontos képletet szükséges kezelni és hogyan? Melyek a feszes vagy túlnyúlt izmok? A hasizom, farizmok vizsgálata izomerőre, mozgássztereotípiára (az egyes izomcsoportok működésbe lépési sorrendje) terjed ki. Gyakori az egyenes hasizom szétválása, a has és farizmok mozgássztereotípiájának felborulása. Speciális odafigyelést igényel ebben az esetben az erősítés. Ugyanilyen alapos vizsgálódást igényel a hát- és a rekeszizom működése is, hisz ezek is aktív részesei a kismedencei izomegyensúlynak.

Inkontinencia fajtái

Hogyan történik a gátizom vizsgálata?

A gátizom az elhelyezkedése miatt a hüvely felől mérhető fel a legpontosabban, ezért a nőgyógyászati vizsgálathoz hasonló pozícióban, kezelőágyon történik a vizsgálat. Erről mindig beleegyező nyilatkozatot írunk alá, tekintettel az intim szféra különleges védelmére és tiszteletére. A gát megtekintése során választ kapunk arra, ép-e a gát, van-e izomsérülésre utaló jel, aszimmetria. A hüvelyi izomerő méréssel pedig a működésről kapunk információt:

  • Hányas izomerővel rendelkezik?
  • Milyen az állóképessége, megtartási ereje?
  • Meddig tud hatékonyan dolgozni?
  • Milyen a gyorsasága?
  • Melyik testhelyzetben dolgozik hatékonyan?
  • Milyen módszer vezethet leggyorsabban eredményre?

Az eredmények összegzése, diagnózis

A különböző vizsgálatokkal mozgásszervi diagnózist tudok adni a gátizmod és mozgásrendszered állapotával kapcsolatban, hol van diszfunkció a működésben, hol szükséges beavatkozni, mi a teendő?

Gátizom terápiás terv, egyéni terápia

A diagnózis felállítását a kezelési terv megbeszélése, majd a konkrét kezelések és az otthoni gyakorlatok betanulása követi.

Milyen különleges kezeléseket kaphatsz?

A gát, a hasizmok, a hát és a rekesz manuális izomkezelési technikáját is alkalmazom. Ha a működés zavar igényli, akkor a terápiát az izompólya, majd a tapadási helyek felszabadításával, az egyes izomrostok szeparálásával, lazításával kezdem, az izomzat előkészítése után a trigger pontok kezelését végzem. A trigger pontok egy adott izom energetikai központjai, melyek stimulálásával javítható az izom túlnyúlása vagy feszessége. A kezelés után leellenőrizzük, hogy a beavatkozás milyen izomegyensúly változást hozott létre. Már egy alkalommal érezhető javulást, jobb tónust, funkciót tudunk elérni.

Ezután az egyénre szabott speciális otthoni gyakorló feladatok megtanulása következik, ellenőrzés mellett. Figyelmet fordítok rá, hogy valóban jó izmokat dolgoztatsz-e, melyik testhelyzet, módszer a legideálisabb számodra: szalag, SMR henger, masszázs labda, stb. Ha az izomműködés zavara megkívánja, további terápiás eszközök segíthetik a gyógyulásod (inkontinencia tamponok).

Egy érintett, idős hölgy, rövid beszámolója rátapint a lényegre:
„Az inkontinencia nem az életemet vette el, hanem az életet tőlem."

Ne hagyd, hogy így legyen, várlak, hogy segíthessek!

R. Tavaszi Piroska
gyógytornász, mentálhigiénés szakember, gátizom specialista

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az inkontinenciával kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az inkontinencia-hírlevelünkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

urológus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások