Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Kiket fenyeget a terhességi toxémia és hogyan szűrhető?

Ajánlom a Facebookon

 A preeclamsia (terhességi magas vérnyomás vagy terhességimérgezés) a terhesség második felében kialakuló, jellegzetestünetekkel járó, szélsőséges esetben az anya és a magzatéletét is veszélyeztető kórkép. A preeclampsia a terhesség korai befejezését teheti szükségessé. A terhességi toxémia kialakulásának pontos oka jelenleg ismeretlen, és az egészséges, először szülő kismamák 2-6%-átérinti.

Kiket fenyeget a preeclampsia?

Az alábbiak növelhetik a preeclampsia kialakulásának kockázatát:

  • korábbi terhességnél magas vérnyomás vagy preeclampsia
  • családban előfordult már preeclampsia (édesanya,  lánytestvér)
  • cukorbetegség- vesebetegség- krónikus magas vérnyomás
  • antifoszfolipid szindróma (APS, Hughes-szindróma)
  • szisztémás lupus erythematosus (SLE)
  • túlsúly (BMI index nagyobb, mint 30)
  • többes terhesség- első terhesség

Mik a preeclampsia tünetei?

A preeclampsia tekintetében megkülönböztetünk korai (34. hét előtt), valamint késői (34. hét után) megjelenési formát. A korai preeclampsia tünetei általában a  20. hét után jelentkeznek.

Enyhe preeclampsia esetén korábban nem tapasztalt magasvérnyomás, fehérjevizelés (proteinuria), ödéma a főbb tünetek.A  terhesség alatt önmagában fellépő vizenyő nem veszélyes,ha ahhoz magas vérnyomás nem társul. Magas vérnyomáról beszélünk, ha korábban normál vérnyomású terhes nőnél két mérés során is, melyek közöttlegalább 6 óra eltelt, 140/90 Hgmm-nél nagyobb értéketmérünk.

Súlyosabb preeclampsia esetén már egyéb tünetek is megjelennek, erős fejfájás, homályos látás, fényérzékenység, fáradtság, hányinger, hányás, csökkent mennyiségű vizelet, hasi fájdalom, rendszerint jobb oldalon a bordák alatt, légszomja tüdőben megjelenő folyadék miatt.

A  kórkép legsúlyosabb formája a HELLP-szindróma, ilyenkor a vörösvértestek szétesnek, a vérlemezke szám alacsony, magasra szöknek a májenzimek értékei. Diagnózist a magas vérnyomás, és a felsorolt tünetek közü legy vagy több együttes jelenlétekor lehet felállítani.

Nézd meg, mit mond a preeclampsiáról a nőgyógyász!

 

Mi az összevont Preeclampsia és Down-szindróma szűrés?

Az első trimeszteri vizsgálattal meghatározható a  korai terhességi toxémia kialakulásának valószínűsége, a Down-szindróma szűrésével egyidejűleg. A kockázatbecslés során figyelembe veszik az anya életkorát, testsúlyát, általános anamnézisét, kórelőzményeit, vérnyomást mérnek, egy speciális ultrahangvizsgálatot, illetve laboratóriumi méréseket végeznek. A genetikai ultrahangvizsgálat során a  Down-szindróma szűréshez szükséges magzati nyakiredő és orrcsont mérés mellett a méhet ellátó artériák Doppler vizsgálata is megtörténik.
A laboratóriumi mérések során, az önmagában végzett kombinált tesztet kiegészítve, nemcsak a  PAPP-A és a free-ß-hCG fehérjék, hanem a PlGF nevű fehérje anyai vérben mérhető koncentrációja is meghatározásra kerül. A PlGF fehérje alacsony szintje jelzi, hogy a méhlepényi erezet állapota nem megfelelő.Ezzel a  vizsgálattal a magas kockázatú esetek 96%-a kiszűrhető, 10% téves pozitív eredmény mellett.

Ikerterhesség esetén az első trimeszteri preeclampsia szűrés nem alkalmazható.

Mi a teendő magas preeclampsia-kockázat esetén?

Magas preeclampsia kockázat esetén szorosabb terhesgondozásra, gyakoribb vérnyomás-ellenőrzésre és a vizeletfehérje koncentrációjának rendszeres meghatározására lesz szükség.

Hogyan előzhetem meg a preeclampsia kialakulását?

Jelenleg nincs biztos módszer a preeclampsia elkerülésére. A magas vérnyomást okozó tényezők közül néhány szabályozható, némelyek nem.Magas kockázat esetén, a WHO állásfoglalása alapján, a preeclampsia korai kialakulásának esélyét csökkenteni lehet a árandósság 16. hete előtt kezdett alacsony dózisú aszpirin (napi 75mg acetil-szalicilsav) szedésével. Emellett, de minden terhesség esetén is igen nagy jelentősége van a rendszeres vérnyomás ellenőrzésnek és az időben elkezdett vérnyomáscsökkentő kezelésnek. Fokozott kockázat esetén mindenképp sószegény, fehérjében és vitaminokban gazdag étrendet kell követnie a várandóssága során.

Forrás: Istenhegyi Géndiagnosztika

Babagenetika

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel terhességi hírlevelünkre:

 


Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások