Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Hogyan növelheted a jó szülésélmény esélyeit?

Ajánlom a Facebookon

Szinte minden kismama arra vágyik, hogy a szülése jó élmény legyen. Minden nőnek alapvető emberi igénye és joga méltósággal szülni, a babáknak pedig alapvető emberi joguk méltósággal megszületni. Ez az igény azért is természetes, mert a saját kisbabánk megszülése nem csupán a párkapcsolatunk, hanem az egyéni személyiségfejődésünk és a női létünk egyik fordulópontja is az életünk során. És bár az alapvető belső bizonyosság a legtöbb nőnek azt súgja, hogy képes lesz háborítatlanul megszülni a gyermekét, mégis a külvilágból érkező folyamatos impulzusok nagy mértékben képesek lehetnek arra, hogy elbátortalanítsák, elbizonytalanítsák a nőket a saját képességeikbe vetett hitük kapcsán.

 

Szerző: Baranyi Linda - Intima.hu

Szerző: Baranyi Linda | pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Valóban igaz, hogy a jó szülésélmény megtapasztalása ma sajnos nem magától értetődő. Bár felkészületlenül is lehet benne részünk, de ez általában a szerencsének és a véletlennek köszönhető. Amióta a szülések legnagyobb része a kórházakban zajlik, azóta a nőknek a kórházi protokollok szerint és a kórházi személyzet szükségletei és szokásai mentén kell világra hozniuk gyermekeiket. Mindezek miatt a vágyott szülés körülményei és feltételei sajnos nem egyértelműek és nem hullanak az ölünkbe, hanem aktívan tennünk kell értük, és biztosítani kell magunkat róluk. 

Az alábbiakban megismerhetsz néhány olyan lépést, amelyek megtételével nagymértékben növelheted a vágyott szülésélményed esélyeit.


Készülj fel a szülésre


Készülj fel testileg és lelkileg a szülésre!

Egy magzat fejlődése és megszületése az anyai test közegében történik. Az anya és a baba egy úgynezevett bio-pszicho-szociális egységet alkot a fogantatástól kezdve a megszületés utáni korai időszakig. Vagyis a baba testi, lelki és társas fejlődése az anya testi folyamataival és érzelmi-hormonális történéseivel interakcióban alakul. A szülés maga is egy testi és lelki folyamat, amely során a méhünk kemény fizikai munkát végez azért, hogy világra hozza a kisbabánkat, lelkileg pedig meg kell engednünk magunknak, hogy a testünk véghezvigye ezt a természetes fiziológiai folyamatot. Mindezek miatt már akár végig a várandósság során is tehetünk néhány olyan dolgot, amelyek növelik a könnyebb szülés esélyét. 

Ahhoz, hogy a tested a legoptimálisabb fizikai és egészségi állapotban lehessen a szülésedkor, a várandósságod alatt érdemes odafigyelned az elfogyasztott tápanyagok minőségére, valamint a testi fittséged és a fizikai aktivitásod megtartására. Táplálkozz odafigyeléssel, mozogj rendszeresen, és pihenj eleget. Ezen kívül a szülésre történő lelki felkészülés is lényeges tényező.

A lelki ráhangolódás egyik fontos eleme a szorongás és a stressz csökkentése, valamint a nyugodt és harmonikus lelkiállapot megteremtése és fenntartása. Relaxálj, meditálj, és tápláld a gondolataidat pozitív szuggesztiókkal, amelyek csökkentik a stresszt, oldják a szorongást és erősítik az önmagadba, valamint a saját testedbe vetett hitedet!


Tudd meg, milyen módokon tudod megsegíteni a szülésed természetes lefolyását!

A szülés fiziológiai folyamata nagyon érzékeny a külső tényezőkre és a kismama belső lelki történéseire. Ha tisztában vagy a tested szülés alatti működésével és biztosítod azokat az eszközöket, amelyek elősegítik a szülésed zavartalan előrehaladását, akkor sokkal közelebb kerülhetsz egy pozitív szülésélmény megéléséhez.

Olvass utána vagy menj el szülésfelkészítő tanfolyamra, és ismerd meg a szülés teljes folyamatát és a szülés egyes szakaszait! Tájékozódj a szülés könnyű lefolyásának környezeti feltételeiről! Sajátíts el relaxációs és fájdalomcsillapító módszereket és szüléskönnyítő légzéstechnikákat! Tedd meg a szükséges előkészületeket az optimális szülésélmény feltételeinek megteremtéséhez!

Szülésfelkészites - Intima.hu


Állj hozzá pozitívan!

Sokféle szülésélmény létezik, és a várandósságodat látván valószínűleg sokan meg szeretnék osztani veled a saját jó vagy éppen rossz szülésélményüket. Bármennyi negatív szüléstörténetet is igyekeznek elmondani neked, mindig jogod van ahhoz, hogy udvariasan elhárítsd a meghallgatásukat! Ha mégis meghallgatnád őket, akkor mindig emlékeztetheted magad arra, hogy a hallott történetnek semmi köze nincs a te szülésedhez.

Erősíts magadban minden pozitív képzetet a szüléseddel kapcsolatban, és zárj ki minden negatív szuggesztiót a saját teredből! Aktívan keress pozitív, inspiráló és megerősítő szüléstörténeteket, és igyekezz felidézni őket minél gyakrabban! A pozitív történetek növelik a saját testünkbe vetett hitet és az önbizalmunkat.


Tájékozódj a lehetőségeidről!

Sok anya számára egyértelmű, hogy a nőgyógyászánál fog szülni, és nem térképezi fel az összes lehetőségét. Pedig az, hogy hol és kinél hozzuk világra a babánkat, óriási hatással van a szülésünk kimenetelére. Nézz utána a különféle lehetőségeknek, tájékozódj a szülés kórházi és bábai modelljének eltéréseiről, és alakíts ki saját véleményt a szüléseddel kapcsolatos igényeid alapján! 

Kevesen tudják, hogy az alacsony kockázatú várandósok nagyobb eséllyel élnek meg pozitív és háborítatlan szülésélményt, ha a bábai modell érvényesül a szülésük során. Alacsony kockázatú várandósság esetén az otthonszülés valós és reális lehetőség a legtöbb esetben. Menj el olyan ingyenes tájékoztató alkalmakra, amelyeket az otthonszülés iránt érdeklődőknek tartanak, hogy minél szélesebb rálátásod legyen a szüléseddel kapcsolatos lehetőségeidre! A bábai szüléskísérés során kisebb az esélye a beavatkozásoknak és a császármetszésnek, és nagyobb valószínűséggel fogsz tudni sikeresen megküzdeni a vajúdás és a szülés nehezebb pillanataival, szakaszaival is. Bábai szüléskísérésre jelenleg Magyarországon csak otthonszülés keretében van mód, de talán hamarosan nyílni fognak olyan születésházak is, ahol bábai szemléletben zajlik majd a szüléskísérés.

Ha a tájékozódásod eredményeként úgy érzed, hogy a kórházi szülés biztonságosabb számodra, vagy a körülményeid miatt nincs más választásod, mint kórházban szülni, akkor alaposan járd körbe a lehetőségeidet a kórházak és a szülésorvosok, szülésznők tekintetében, mielőtt döntést hozol.

Szülőszoba


Válassz bölcsen orvost, vagy ne válassz egyáltalán!

Sok anya hagyatkozik ismerősök, barátok, rokonok véleményére és tapasztalataira az orvosválasztás kapcsán. Még ha el is fogadunk egy-egy ajánlást, mindezek mellett győződjünk meg arról, hogy valóban számba vettük az összes lehetőségünket, és körültekintően hoztuk meg a döntésünket. Beszélj akár több szóba jöhető orvossal is és derítsd ki, melyikük hogyan gondolkodik a szülésről! Normális folyamatnak tekinti-e, vagy inkább egy olyan eseménynek, ahol könnyen problémák merülhetnek fel? Hisz-e a kismama képességeiben, vagy inkább az orvosi irányításban bízik? 

Kevés elsőszülő nő számára nyilvánvaló, hogy az fog vele történni a szülőszobában, ami az orvosa szokása. Irreális hit például, hogy egy orvos, aki egyébként rutinszerűen vagy nagy gyakorisággal ad oxitocint, épp nekünk nem fog majd. Ahogyan az a reményünk is illúzió, hogy egy olyan orvos, aki eddig csak vízszintes kitolást látott, épp minket fog engedni másmilyen pozícióban szülni majd.

Lényeges tehát, hogy kit kérünk fel fogadott orvosunknak, mert nagy valószínűséggel úgy fog megtörténni a szülésünk, ahogyan a választott orvosunk a szüléseket kísérni (vagy akár vezetni) szokta. 

Ha úgy érzed, hogy nem találsz olyan orvost, akinek a szemlélete legalább közelít az elképzeléseidhez, akkor érdemes lehet azon elgondolkodnod, hogy - akár választott szülésznővel vagy anélkül - ügyeletben szüld meg a kisbabádat. Ügyeletben történő szülések során ugyanis lényegesen kisebb a valószínűsége bármilyen orvosi beavatkozásnak, mint választott orvos esetén.


Írj szülési tervet!

Amint elkezdünk hiteles forrásokból tájékozódni a szülés folyamatáról és az esetleges beavatkozásokról, elkezd körvonalazódni bennünk az, hogy mi mit szeretnénk vagy nem szeretnénk a szülésünk kapcsán. Saját elképzeléseink összegzésére szolgál a szülési terv összeállítása, amelynek a megírásához itt találsz részletes útmutatót. 

Miután megírtad a szülési tervedet és azt egyeztetted a szüléseden bent lévő kísérőddel, mindenképp egyeztesd a benne foglaltakat a választott orvosoddal és a szülésznőddel is. Ha ugyanis előre letisztázod a számodra fontos dolgokat a szakemberekkel, akkor ez megnöveli annak a valószínűségét, hogy a szülésed során ők valóban tekintetbe veszik majd az elképzeléseidet, és alkalmazkodni is próbálnak majd hozzájuk. Fontos azonban, hogy mindezt még a szülésed előtt beszéld át a fogadott szakemberekkel. A szülésed ideje ugyanis már a befelé fordulás és az elengedés ideje lesz, nem pedig egyezkedéseké, vitatkozásoké vagy ellenkezéseké, amik kifelé irányulnak és a szülési folyamatot akadályozhatják.

Szülési terv készítése


Tájékozódj a jogaidról, és informálódj a tájékozott beleegyezés jelentéséről!

A mai szülési kultúrában sajnos kevés nő van tisztában azzal, hogy joga van nemet mondani bármilyen kórházi beavatkozásra. Kevés nő van tisztában azzal is, hogy sok rutinszerű kórházi beavatkozás nem kötelező, hanem opcionális. A kórházi személyzet gyakran úgy ad tájékoztatást a beavatkozásokról, hogy az nem felel meg az informált döntésen alapuló beleegyezés feltételeinek. Tipikus példája ennek, hogy az orvos bármiféle engedélykérés nélkül elvégez valamilyen vizsgálatot vagy beavatkozást, és közli is az eredményt. Minden ilyen jellegű intervenció és minden számszerűsített információközlés kizökkentheti az anyát a szülési folyamatból, és így még a legártatlanabbnak tűnő beavatkozások is további beavatkozások egész sorát eredményezhetik. 

Sokan nem tudják, hogy a tájékozott beleegyezés nem azt jelenti, hogy igent vagy nemet mondunk egy felkínált beavatkozásra. A tájékozott beleegyezés valójában egy folyamat, amely során a kórházi személyzet nem pusztán felajánl egy beavatkozást, hanem elmondja annak az előnyeit és a kockázatait is, és bármennyi további információt megoszt az anyával, amennyire neki csak szüksége van a döntése meghozatalához. Mindezekkel együtt a döntését követően a folyamat bármelyik pontján meg is gondolhatja magát.

Ismerd meg a jogaidat, és tudd, hogy jogod van a tájékozott beleegyezéshez!


Fogadj dúlát!

A dúla olyan segítő asszonytárs, aki a szülésre történő felkészülés során, a szülés alatt, valamint a szülés után is folyamatosan támogatást nyújt a vajúdó nőnek és partnerének bármilyen módon, amire nekik szükségük van. A vajúdás és a szülés során a dúla az állandó jelenlétével, az érzékeny odafigyelésével igyekszik a szülő nő és párja számára folyamatos fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújtani. A dúla nem végez vizsgálatokat és kórházi feladatokat, és nem hoz döntéseket a szülő nő helyett, de segít a döntések meghozatalában. A dúlai jelenlét bizonyítottan csökkenti a szülés idejét, és csökkenti mindenféle beavatkozás valószínűségét is, mivel sokszor képes az anyát átsegíteni az érzelmileg nehezebb pillanatokon.

Bátran fogadj dúlát, ha úgy érzed jónak és meg is valósítható, mert a jelenléte hatékony segítséget nyújthat ahhoz, hogy közelebb kerülj a vágyott szülésélményedhez!

Dúla


Ne siess a kórházba!

Különösen elsőszülő nők körében gyakori, hogy a vajúdás megindulását követően túl korán mennek be a kórházba, és a méhszájuk akkor még kevéssé nyílt ki ahhoz, hogy már csak kevés idő legyen hátra a babájuk megszületéséig. A korai kórházba érkezés egyik kockázata, hogy az idegen környezet, az idegen emberek és a gyakori vizsgálatok következtében a vajúdás folyamata lelassulhat vagy akár le is állhat. Mindezek pedig akár orvosi beavatkozások sorának nyithatnak teret. Éppen ezért a vágyott szülésélmény érdekében a kórházba érkezést próbáld meg az előrehaladott vajúdásra időzíteni, és addig legfeljebb telefonon tartani a kapcsolatot a fogadott orvosoddal vagy szülésznőddel. Ne siess a kórházba, ha a vajúdásod otthon rendjén zajlik, semmi rendkívülit nem tapasztalsz a folyamat során, a kisbabádat érzed mozogni és te is jól vagy!


Állj rugalmasan az elképzeléseidhez!

A szülési terv összeállítása abban segít, hogy letisztázzuk a szükségleteinket és a vágyainkat. De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ragaszkodnunk kellene hozzájuk, ha a feltételek megváltoznak. Olykor a várandósság késői időszakában vagy akár a szülés során is olyan helyzet alakulhat ki, amely módosítja a kisbabánk biztonságos világra jöttének feltételeit. Még a szülésed előtt tájékozódj az esetleges nehézségekről és a különféle szülési kimenetelekről, hogy legyen elképzelésed arról is, mit szeretnél vagy nem szeretnél a nem vágyott helyzetekben! 

Ha úgy várod a szülésedet, hogy tisztában vagy a vágyaiddal, a lehetőségeiddel, valamint a különféle szülési kimenetelekkel, és sikerült olyan szüléskísérőket találnod, akik támogatják az elképzeléseidet, de akik a nehéz helyzetekben is tisztelettel bánnak veled és amennyire lehet, nálad hagyják a szülésed feletti kontroll érzését, akkor mindez óriási hatással lesz arra, hogy a kimeneteltől függetlenül milyennek fogod megélni a szülésedet. A pozitív szülésélmény megtapasztalására nem csak akkor van lehetőség, ha minden a terv szerint halad, hanem akár akkor is, ha a dolgok végül másképp alakulnak. 


Írta: Baranyi Linda, pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások