Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Mi történik a császáros műtőben?

Ajánlom a Facebookon

Császármetszésre sor kerülhet tervezetten vagy sürgősségileg. A műtő amilyen hideg, olyan ijesztő lehet. Felkészülni akkor lehet jobban, ha előre tudja a kismama, hogy valamilyen ok miatt programozott császármetszéssel fogja világra hozni gyermekét. Cikkünkben segítünk erre felkészülni azzal, hogy végigvesszük, mi fog történni a műtét során Dr. Valler Krisztián aneszteziológus segítségével.

Szerző: Óvári Enikő

Interjút készítette: Óvári Enikő | újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla

Előkészületek

Császármetszésre a legtöbb kórházban a szülőszobai osztályon belül kialakított műtőben kerül sor. A  műtét alatt olyan steril körülményeket biztosítanak, mellyel mindennemű fertőzés kockázatát a lehető legkisebbre csökkentik. Bár az intézmények gyakorlata a műtétet megelőzően eltérő lehet, vérnyomásmérés és CTG vizsgálat bizonyára lesz, de van, ahol beöntés és borotválás is. Programozott császármetszés esetén szintén gyakorlat, hogy a műtétet megelőző 6-12 órában már nem lehet ételt, italt fogyasztani. A vénabiztosítás érdekében a kézfejbe branült szúrnak, s ezen keresztül infúziót, gyógyszereket, antibiotikumot adnak, szájon át savlekötő gyógyszert itatnak, a vizelet gyűjtésére katétert helyeznek be és egy speciális műtői ruhát vetetnek fel a kismamákkal. Az ékszereket le kell venni, valamint a kontaktlencsét is, „bár sem a kontaktlencse, sem a szemüveg alapvetően nem zavaró, ha az a kismamák komfortját az adott helyzetben jobban szolgálja” – mondja a szakember.

Érzéstelenítés

Az érzéstelenítés célja, hogy császármetszés során a kismama ne érezzen fájdalmat. Ezt leggyakrabban spinális, vagyis gerincközeli érzéstelenítéssel érik el. Ehhez először a kismamát felültetik a műtőasztalra, ahol kissé előre hajolva, a fejet lehajtva, domború cicahátat produkálva, a vállakat leengedve segítheti az aneszteziológust a megfelelő pozíció felvételében és az érzéstelenítő injekció beadásának megkönnyítésében. A fertőtlenítést lehet érezni, mert hideg, de maga a tű szúrása vagy egyáltalán nem, vagy minimális fájdalommal jár. Közben fontos a mozdulatlanság, nehogy meg kelljen ismételni a szúrást, amire egyébként ritkán kerül sor – mondja Valler doktor. Ezután a kismamát lefektetve tesztelik, hogy az érintett terület – a has felső szintjétől a lábujjakig - valóban érzéketlenné vált.

Amit érezni lehet

Ez az érzéketlenség – amely a lábak teljes mozdulatlanságával jár - zsibbadásként fog jelentkezni a lábakban és a hasban. A műtét alatt ezért fájdalmat nem, de némi nyomkodást, húzogatást lehet érezni a hasnál – hívja fel a figyelmet az aneszteziológus. Kiemelte: ilyenkor érdemes nyugodtnak maradni, de ha valami mégis pánikszerű reakciót vált ki, szólni kell az aneszteziológusnak.

 

Császármetszés - Intima.hu

 

Altatás

Ritkább esetben vénásan adott altatószerekkel érik el a fájdalommentességet a központi idegrendszerben – mondja Dr. Valler Krisztián. Az altatás egyik hátránya lehet, hogy nemcsak az anya alszik, miközben a babát kiemelik, de maga a magzat is elaludhat, ezáltal nehezebbé válhat a külvilághoz történő adaptációja.

„Az altatás önmagában is egy plusz terhet jelent mind az anya, mind a magzat szervezetére és némiképp komplexebb beavatkozás aneszteziológiailag”

– tette hozzá.  Altatás után az anya is rövidebb-hosszabb ideig kába marad, el kell telnie némi időnek, mire újra éber lesz (az előkészítésről, s az érzéstelenítésről hosszú, mindenre kiterjedő leírás található a Császárvonal mobilalkalmazásban is).

A baba világra segítése

A hasat színezett, nem jódtartalmú fertőtlenítővel kezelik, ettől látszik majd a bőr barnásnak a kötés alatt. Magát a műtétet nem lehet látni, ezt egy speciális lepedővel oldják meg úgy, hogy a műtéti területet elkülönítik. A hasfal bemetszése, vágása leggyakrabban bikinivonal magasságban történik, mintegy 10 cm hosszan, harántban, ezután következik a méh bemetszése. Lesz tehát egy belső és egy külső heg. A korábban említett rángatás, feszítés és nyomás érzése mellett a műtő hidegsége miatt remegés, a mellkasban feszítő érzés jelentkezhet és a levegővétel is nehéznek tűnhet. „Ennek oka a stressz, az izgalom, valamint az érzéstelenítő értágító és ezáltal hőveszteséget okozó hatása. A mellkasi feszítést a felső hasnak, a magzat kiemelésekor végzett nyomkodása okozza, ami megnehezíti a levegővételt. Ez utóbbit még a magasabbra kúszó érzéstelenítési hatás is okozhatja. Ilyenkor kissé megemelik a felső testet, ezáltal könnyebb lesz a légzés” – mondja a szakember.

Terhesség hétről hétre - Intima.huTerhesség hétről hétre >>

A méhlepény kiemelése

A baba megszületését követően kerül sor oxitocin adagolása mellett a méhlepény kiemelésére, itt is lehet érezni rángatást. Ezután vérzést csillapítanak, ellenőrzik, fertőtlenítik és összevarrják a méhet, a hasfal rétegeit, majd a bőrt is. Kívül a seb két szélére gyöngyöket tesznek, ezzel zárják a hasfal bőrét, amit majd varratkiszedéskor távolítanak el.

Műtét után

Maga a műtét komplikációmentes esetben 30-40 percet vesz igénybe. Az érzéstelenítő hatása fokozatosan fog elmúlni a következő órákban, s tér vissza az érzés, majd a fájdalom a hasi seb kapcsán. A műtétet követően 6-8 óráig nem szabad felállni. „A fejet óvatosan lehet emelni – egy jól kivitelezett szúrás után nem lesz fejfájás - és amennyiben nincs hányinger, kezdetben kortyonként, majd egyre többet lehet vizet inni. A későbbiek folyamán valami könnyedebbet el lehet kezdeni enni is” – mondja Dr. Valler Krisztián. Amikor az érzéstelenítés kezd múlni és előtör a fájdalom, érdemes egyből kérni fájdalomcsillapítót. Az aranyórát – sok helyen két órát – még a szülőszobán együtt töltheti a család, megtörténik az első mellre helyezés. Ezután mobilizálásig az őrzőbe kerül a kismama, majd pedig felállást és zuhanyzást követően a gyerekágyas osztály egyik szobájába, ahol már a babával együtt lehet a kórházban töltött napok alatt.

Segítség várandósoknak a koronavírus idején

 

A Császárvonalról

„Nekem Szól!” Egészségértés Díjas projekt célja a császármetszéssel kapcsolatos hiteles információk közvetítése. Hiánypótló, ingyenes mobilalkalmazásuk (Android, iOS) a kórházi és a gyermekágyi időszakról részletesen tájékoztat. Szakértői Facebook-csoportjukweboldaluk működtetése mellett aktívak a közösségi médiában (Facebook, Instagram, YouTube), s nagy hangsúlyt fektetnek a császár utáni regenerációval kapcsolatos továbbképzésekre.

Forrás: Császárvonal

Szerző: Óvári Enikő

 

Császárvonal - Intima.hu

Forrás: Császárvonal

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások