Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

A koraszülés rizikófaktorai és megelőzési lehetőségei

Ajánlom a Facebookon

A szülés megindulásának a miértje, legyen az koraszülés vagy a terminus közelében meginduló, érett szülés, a mai napig nem tisztázott teljes mértékben. Számos rizikófaktort ismerünk, amelyek a koraszülés veszélyét emelhetik. Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász segítségével most ezeket vesszük sorra, a lehetséges megelőzési javaslatokkal egyetemben. Mindazonáltal a koraszülések csupán 30-35%-ban található meg valamely rizikófaktor, a nagy részük olyan terheseknél következik be, akiknél semmilyen rizikófaktor nincs jelen.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

 Szerző: Dr. Kelemen Csaba  |  nőgyógyász-endokrinológus


Koraszülésnek hívjuk a terhesség 24-36. hete között lezajló szüléseket. A fejlett országokban 5-10% a gyakoriságuk, Magyarországon ez az arány évek óta 8% körül mozog. A fenyegető koraszülés felismerésével, megfelelő kezelésével, a rizikófaktorok lehetőség szerinti kiküszöbölésével jelentősen csökkenthető a koraszülések száma, így az ezzel kapcsolatos újszülött morbiditás és mortalitás is.

koraszülött

Az alábbi sorrend, független a rizikófaktorok előfordulásának arányától, ugyanakkor a lista elejére azokat a tényezőket vettük, amelyek több mindenkit érinthetnek.

A koraszülés rizikófaktorai

Hüvelyi vérzés az első trimeszterben

Az első trimeszteri vérzések után is fokozott a koraszülés kockázata, de az eddigi adatok tanúsága szerint szerencsére a progeszteron kezelés az ilyen esetekben hatásos lehet.

Fertőzések

A fertőzések, leginkább a méhet és a terhességi szöveteket érintő fertőzések (choriaomnionitis) egyértelmű kapcsolatban állnak a koraszülésekkel. Koraszülés utáni mikroszkópos vizsgálatok 8-15%-ban találtak ilyen gyulladásos elváltozásokat a lepényen és a magzatburkon.

Hüvelyi fertőzések

A hüvelyi fertőzések szintén szerepet játszhatnak a koraszülések kialakulásában. A hazai protokoll szerint minden terhességi harmadban javasolt a hüvelyi bakteriális vaginózis (BV) szűrése, és természetesen szükség esetén a kezelése.

 

Tünetmentes baktérium-vizelés

Ebben az esetben a páciens panaszmentes, a vizeletében mégis kimutathatóak egy bakteriális fertőzés jelei. Ilyen esetben antibiotikus kezelés javasolt, főleg a terhesség első felében érhetünk el ezzel jó eredményeket. A húgyúti fertőzések tünetei (pl. gyakori vizelési inger) terhesség alatt nem adekvátak, hiszen ezeknek az oka fertőzés nélkül, maga a terhesség is lehet.

Szájüregi fertőzések

A szájüregi fertőzések szintén fokozzák a koraszülés kockázatát, ezért egy fogászati vizsgálat már teherbeesés előtt, de legkésőbb a korai terhességi korban (I. trimeszter) javasolt. Bővebben a kismamák száj- és fogápolásáról >>

Genetikai faktorok

Sikerült több olyan génmutációt is azonosítani, amelyek a koraszülés kockázatát emelik. Természetesen ezeket a faktorokat nem tudjuk kiküszöbölni.

A terhességek között eltelt túl rövid vagy túl hosszú idő

Amennyiben a terhességek között kevesebb, mint 6 hónap telik el, a koraszülés veszélye növekszik. Ezért azt javasoljuk, hogy lehetőleg legalább 12 hónap teljen el közöttük. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy amennyiben túl sok idő telik el a terhességek között (több, mint 60 hónap), az szintúgy emeli a koraszülés kockázatát.

Megrövidült méhnyak

A rizikócsoportba tartozó terhesek esetén a terhesség alatt többször, nem fokozott rizikójú terhesség esetén pedig a 20-24. héten egyszer javasolt a méhnyak ultrahangos mérése. Megrövidülés esetén progeszteron kezelés javasolható.

Többes terhesség

A többes (iker) terhességek az összes terhesség csupán 2-3%-át teszik ki, ám a koraszülések 17-22%-át adják. Nagy valószínűséggel a méhfal fokozott feszülése állhat a folyamat hátterében. Sajnálatos módon ikerterhesség esetén sem a progeszteron terápia, sem a méhszáj záróműtéte (cerclage), sem egyéb preventív metódus nem hosszabbítja meg a terhességet. A mai napig gyakran javasolt ágynyugalom pedig a fokozott érelzáródás (thromboembolia) kockázata miatt kifejezetten káros és veszélyes.

 Intima.hu logo

Életmód

Munka

Azok a kismamák, akik heti 42 óránál többet dolgoznak, a munkahelyükön sok stressz, vagy sok sikertelenség ér, fokozott kockázattal bírnak. Amennyiben a munka során ezek a faktorok nem szerepelnek (normális munkaidő, elégedett munkavállaló), a terhesség alatti munkavégzés nem ellenjavallt.

Ágynyugalom

Bár sajnos a mai napig számos kolléga javasolja, - az ágynyugalom, mivel a méh vérkeringését valamelyest javítja, a születési súlyt enyhén növelheti, de a koraszülés kockázatát semennyivel sem csökkenti. A fokozott trombóziskockázat miatt kifejezetten ellenjavallt a terhesség alatti szigorú ágynyugalom! Ugyan ez a helyzet a kórházba befektetett (hospitalizált) terheseknél is. A koraszülés kockázata nem csökken, ugyanakkor más kockázatok emelkednek, ezért nem nehéz belátni ennek értelmetlenségét és veszélyeit. Egészséges terheseknél a sport jótékony hatású, nem növeli a koraszülés kockázatát.

Szex

A szex nem növeli a koraszülés kockázatát. Végre egy hír, aminek mindenki örül…;)

Dohányzás, drogok

Természetesen ezek a káros szenvedélyek fokozzák a kockázatot, ezek teljes elhagyása javasolt.

Dohányzás terhesség alatt

Diéta

Semelyik diéta (fehérje és energiabevitel variálása, halolaj, stb.) nem javítják a mutatókat a koraszülések szempontjából normál súlyú páciensek esetében. Ugyanez a helyzet a terhességi vitaminokkal is. A kifejezetten túlsúlyos vagy extrém sovány hölgyek ugyanakkor fokozott kockázattal bírnak. Ezért a testsúly normalizálása (sok egyéb ok miatt is) mindenképpen javasolható teherbeesés előtt.

Stressz

A szakirodalmi adatok megoszlanak, egyes kutatások semmilyen fokozott rizikót nem találtak, míg mások enyhe rizikónövekedést tapasztaltak a fokozott anyai stresszhelyzetek kapcsán. Természetesen a stressz intenzitását és hatásait igen nehéz objektíven mérni, valószínűleg ez is szerepet játszhat az eredmények ellentmondásos mivoltában.

Terhesgondozás hiánya

Azok a páciensek, akik egyáltalán nem járnak terhesgondozásra, vagy nem kellő intenzitással, illetve nem tartják be a kezelési javaslatokat, fokozott rizikóval bírnak a koraszülés szempontjából. Azt hiszem ennek a megoldását nem kell külön elmagyarázni...

 

Magzat a méhben

 

Az előzményben szereplő koraszülés a legfontosabb rizikófaktor

Egy ilyen előzmény után az ismételt koraszülés előfordulási gyakorisága 15-30%.

  • A második-harmadik trimeszteri progeszteron terápia megközelítőleg 30%-al csökkenti az ismételt koraszülés veszélyét, ezért az ilyen pácienseknél ez mindenképpen javasolt!
  • A méhnyak ultrahangos mérése, ezáltal annak megrövidülésének detektálása szintén alapvetően javasolható. Kifejezett rövidülés esetén a progeszteron kezelésen túl a méhnyak összevarrása, a cerclage műtét is szóba jön, bár ennek az eredménye kérdéses.
  • A méhtevékenység mérése egyrészt bizonytalan, másrészt félrevezető. A szakirodalom szerint a méhtevékenység otthoni detektálása értelmetlen, sőt, a fokozott anyai stressz miatt kifejezetten káros is lehet, ezért nem javasolt.
  • A méhtevékenységet csökkentő gyógyszeres kezelés (tocolytikus terápia), bár logikusnak tűnhet, de sajnos szintén nem csökkenti a koraszülés valószínűségét.
  • Amennyiben az előzményben mesterséges (iatrogén) koraszülés történt, mint például amikor terhességi mérgezés (preaeclampsia, toxaemia) miatt vagyunk kénytelenek befejezni a terhességet, az anyai életveszély miatt, a következő terhességben az adott betegség megelőzése (jelen esetben alacsony dózisú Aspirin kezelés) természetesen segíthet az említett betegség elkerülésében, ezáltal a terhesség meghosszabbításában.

Intima.hu logo
Az újszülött és az apuka

Essen szó másik két szereplőről is…

A születendő gyermek szempontjából, ha az újszülött férfi (fiú) nemű, és egyes veleszületett rendellenességek (főleg azok, amelyek fokozott magzatvíz mennyiséggel járnak) fokozzák a koraszülés kockázatát.

Az apa szempontjából nincs ilyen rizikófaktor, sem a kora, sem egyéb előzményi tényező esetén.


Láthatjuk tehát, hogy számos rizikófaktora van a koraszülésnek. Ezek közül egyes faktorok megelőzhetőek vagy kezelhetőek, míg mások sajnos nem. A megfelelően alapos terhesgondozás alkalmával a várandósnak lehetősége nyílik megismerni a lehetséges kezelési vagy életmódváltással kapcsolatos teendőket, amelyeket betartva jelentősen csökkentheti a koraszülés veszélyét.

Írta: Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász - www.drkelemencsaba.hu

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

Kismamák fogápolása

Dohányzás terhesség alatt

HELLP szindróma kezelése, tünetei

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások