Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Szüléstől való félelmek

Ajánlom a Facebookon

A szüléssel kapcsolatos félelem, a szülési szorongás nem ritka jelenség. De vajon normálisak ezek a félelmek? Mitől félnek azok, akik először szülnek? Hogyan enyhíthető a szüléstől való félelem? Poszttraumás stressz és még számos oka lehet a szüléstől való félelemnek.

Normális a szülés miatti szorongás?

A szüléssel kapcsolatos félelem, a szülési szorongás nem ritka jelenség, olyannyira, hogy az angol nyelvű szakirodalomban külön kifejezés is van rá: „birth anxiety”. A szüléstől nemcsak azok szoronghatnak, akik még soha nem szültek, hanem azok is, akik korábbi szülésük kapcsán traumatikus vagy felzaklató élményt éltek át.
.

Mitől félnek azok, akik először szülnek?

Az első szülés kapcsán elsősorban az ismeretlentől való félelem kelthet szorongást. A félelem alapja sokszor az, hogy nincsenek tisztában a dolgok menetével, tartanak a szövődmények bekövetkeztétől és nem tudják, milyen mértékű fájdalomra számítsanak. Nem csökkenti a szorongást az sem, hogy egy hatalmas, soha nem ismételhető eseményről van szó – érthető hát, ha mindenki azt szeretné, ha minden tökéletesen zajlana.
A szorongás kialakulásában lényeges szerepet játszik a kiszolgáltatottságtól való félelem, az amiatti aggódás, hogy kikerül a dolgok irányítása a kezünkből, így többé nem vagyunk urai annak, mikor mi és miért történik velünk.
.

Hogyan enyhíthető a szüléstől való félelem?

Az ismeretlentől való félelem csökkentésében sokat segíthet, ha igyekszünk minden fontos információt megszerezni a témával kapcsolatban, részben érintettek személyek élményei alapján. (ebben segít az Intima.hu is!) Ez utóbbi esetében azonban fontos, hogy inkább pozitív, derűs hangvételű írásokat olvasgassunk, és kerüljük azokat, melyek felesleges aggodalmakat ébresztenek bennünk.

A szüléssel kapcsolatos szakmai információk elsődleges forrása azonban még az internet korában is az orvos és a szülésznő marad, akik a terhesgondozás során vagy a szülésre felkészítő tanfolyamokon válaszolnak a felmerülő kérdésekre.

Jó lehet, ha kismamacsoportokhoz csatlakozunk – akár a való életben, akár virtuális internetes közösségek formájában. Ne feledkezzünk meg azonban arról az aranyszabályról, hogy az interneten mindenről találhatók megbízhatónak tűnő információk – és annak az ellenkezőjéről is. Emellett hasznos lehet kikérni a barátok, családtagok véleményét is bizonyos kérdésekben.

A szüléstől való félelem, szorongás néha akár olyan méreteket is ölthet, ami már szakorvosi beavatkozást tesz szükségessé. Az ilyen esetekben rendelkezésre álló lehetőségekről a háziorvos vagy a szülész-nőgyógyász tud tájékoztatást adni.

szules utani depresszio cover 1400x400
Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>


.

Ha nagyfokú a szorongás, PTSD állhat a háttérben

A szüléstől való félelem speciális esete, amikor korábbi nehéz vagy traumatikus szülés alapozza meg a rossz előérzeteket. Az érintettek egy része ilyenkor úgy érzi, hogy segít a szorongás leküzdésében, ha beszél korábbi élményeiről, részletesen elmeséli azokat az eseményeket és körülményeket, melyek előző szülését kellemetlen emlékké tették számára. Mások viszont éppen ellenkezőleg, úgy érzik, hogy a traumatikus élmények kibeszélése egyáltalán nem segít nekik. Az ő esetükben különösen nagy az esélye, hogy poszttraumás stressz betegségben (PTSD) szenvednek. PTSD gyanúját kelti, ha gyakran jelentkeznek a szüléssel kapcsolatos rémálmok, az érintett gyakran rágódik a korábbi szülés eseményein vagy a következő szülés gondolata pánikkal tölti el. A szülési szorongás e súlyos formája mindenképpen szakorvosi ellátást indokol.

A kórházak egy részében lehetővé teszik az érintett párok számára, hogy külön is találkozzanak a szülést majdan kísérő orvossal és/vagy szülésznővel, hogy előre megbeszéljék a szülés részleteit, a pár igényeit és a rendelkezésre álló lehetőségeket.
Angolul tudók számára hasznos információkat nyújthat a traumatikus szülés részesei számára a http://www.birthtraumaassociation.org.uk/ honlap.
.

Mit mondanak a kutatások a szülési szorongásról?

Az iparilag fejlett országokban szinte mindenhol emelkedik a császármetszések aránya, melyért részben a szüléstől való félelmet teszik felelőssé a szakemberek. Egy nemrégiben közzétett norvégiai felmérés szerint minden ötödik várandósnál áll fenn félelem, szorongás a szüléssel kapcsolatban, melynek megoldását sokan abban látják, hogy igyekeznek kierőszakolni a császármetszést orvosuktól. Norvégiában – sok más államtól eltérően – azonban nem „jár” mindenkinek a császármetszés, aki kéri, bár kétségtelen, hogy a várandós kívánságait is figyelembe veszik a döntések során.
A Stavanger Egyetemi Kórházban végzett vizsgálatban öt olyan nő kórtörténetét tekintették át, akik eredetileg császármetszést szerettek volna, de végül hüvelyi úton hozták világra gyermeküket. Arra keresték a választ, milyen tényezők befolyásolják a szülés módjáról hozott döntést mind a pár, mind az egészségügyi személyzet részéről.

Az egyik résztvevő azt nyilatkozta, hogy azért akart császármetszéssel szülni, mert másként nem érezte magát biztonságban és aggályai voltak a személyzettel való kapcsolata miatt is.

Minden nőnek joga van ahhoz, hogy szorongását komolyan vegyék – mondja a kutatás vezetője. − És ez azokra is érvényes, akik nem tudnak magyarázatot vagy okot adni saját félelmeikre. Az orvosok és a bábák feladata ebben a helyzetben nem az, hogy megpróbálják elnyomni ezeket az érzéseket, hanem az, hogy a szüléstől való szorongást is egy tényezőként vegyék számításba a döntéseik meghozatala során. Fontos, hogy az egészségügyi személyzet segítse a nőt kitörni a szorongás ördögi köréből a szülés előtt, alatt és után, enélkül ugyanis a szülési szorongás a későbbi terhességekre is áttevődik.”

Dr. S. I.

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó Intima.hu cikkek

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások