Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Egyszer császár nem mindig császár

Ajánlom a Facebookon

Még mindig él a köztudatban az az elavult tévhit, miszerint, ha egy kismama egyszer császármetszéssel adott életet gyermekének, többet már nem szülhet természetes úton. Pedig a császármetszés utáni hüvelyi szülésnek (VBAC – vaginal birth after caserean) kevesebb kockázata van, mint egy újabb császármetszésnek. Mostani cikkünkben ehhez nyújtunk segítséget Dr. Gutmann Orsolya szülész-nőgyógyász segítségével. 

Szerző: Óvári Enikő

Szerző: Óvári Enikő | újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla


A leggyakoribb szövődmény: a hegszétválás

Az ok, ami miatt sokan nem támogatják a vbac-et, az a hegszétválástól való félelem, vagy más néven a méhrepedés kockázata. Egyrészt azonban tudni kell, hogy ez kis százalékban, előzetes császármetszés nélkül is bekövetkezhet, másrészt a nemzetközi statisztikák szerint ennek az esélye 0,5-1 % között van. Előfordulását növeli, ha a korábbi szülés során függőleges vagy T-alakú metszés történt, ekkor 4-9 % közötti, valamint 1 vagy több előzetes császármetszést követően 1-2 % közötti.


Nem releváns: a hegvastagság mérése

Nagyon sokan mérik a méhen belül lévő heg vastagságát, s annak vékonyságára hivatkozva nem támogatják a császármetszés utáni hüvelyi szülést – hívta fel a figyelmet a doktornő. Pedig a heg vastagsága nincs összefüggésben a méhrepedés kockázatával. Mint mondta, egy vékony heg is lehet rugalmas és egy vastag is rugalmatlan, emellett nincs egy megadott pont, ahol azt ultrahanggal mérni lehet, így ahány mérés, annyiféle eredményt adhat.

VBAC


Tünetek, az előfordulás minimalizálása

A hegszétválás leggyakoribb tünete az éles, késszúrásszerű fájdalom a hegvonalban, ami két fájás között is megmarad. Emellett figyelmeztető jel lehet, ha az összehúzódások intenzitása lassul, vagy ha vérzés jelentkezik, a baba szívhangja lassul.

Az előfordulás csökkenthető kórházi körülmények között úgy, hogyha a szülés magától indul és azt hagyjuk a maga ütemében zajlani, az oxitocinnal történő szülésindítás vagy gyorsítás jelentősen megnöveli a méhrepedés kockázatát.

– hívta fel a figyelmet Gutmann Orsolya.

Éppen ezért az epidurális érzéstelenítéssel is óvatosan szoktak bánni, mert elfedheti a hegfájdalmat. Emellett megfelelő képet adhat az időközönkénti CTG-vizsgálat.


Első lépés: VBAC előtt a császármetszés feldolgozása

Először is császármetszést követően érdemes feldolgozni magát a szülésélményt, különösen, ha váratlanul ért, nem erre számítottál, megviselt testileg és lelkileg egyaránt. Maga a szülés nagyban lelki folyamat, ezért ha feldolgoztad, megbékültél lelkileg az előző szüléseddel, ami műtéti befejezést igényelt, nagyobb az esélyed a következőnél a hüvelyi szülésre. A test és a lélek, illetve a testi is „emlékszik” arra, mennyire tágult ki a méhszáj az előző vajúdásnál, a lélek is arra a pontra, ahol a vajúdás abbamaradt. Ezért addig a pontig a következőnél hamarabb eljut a vajúdás, de nem kell megijedni, ha azon a ponton lesz egy kis megakadás. Ha itt lélekben „megszületik az előző baba”, a test is átbillen ezen a ponton.

Terhesség hétről hétre


Így válassz segítőket

A feldolgozást követően keress olyan kórházat, ahol a szülészeti osztály vezetője támogatja a császármetszés utáni hüvelyi szülést, azon belül dönthetsz, hogy választasz-e saját orvost és szülésznőt (ha területileg nem oda tartozol, csak így szülhetsz adott intézményben), vagy ügyeletben szülsz dúlai és/vagy apai támogatással. A támogató közeg nagyon fontos a sikeresség szempontjából. Ha megvan a megfelelő bizalom az orvos és/vagy a szülésznő felé, emellett lelkileg/testileg dúla is támogat, akkor egy nyugalomban, békességben történő vajúdásból nagyobb eséllyel lesz sikeres hüvelyi szülés. Ha olyan kórházhoz tartozol körzetileg, amely nem támogatja a vbac-et, s nem szeretnél orvost fogadni, sok nehézségbe ütközhetsz, de ez sem jelenti azt, hogy nincs esélyed. Ilyen esetben azonban fontos felkészülni szakirodalommal, nemzetközi statisztikákkal és a hazai egészségügyi törvény garantálta joggal, miszerint egészen addig vissza lehet utasítani egy orvosi beavatkozást, amíg annak elmaradása nem fenyeget életveszéllyel vagy maradandó egészségkárosodással.


Kizáró tényezők

Természetesen vannak kizáró tényezők, amelyek mellett nem biztonságos megkísérelni a császármetszés utáni hüvelyi szülést. Ilyen többek között a farfekvés, a harántfekvés, az ikerterhesség, a méhszájon tapadó lepény, a genitális herpesz vagy olyan anyai kórelőzmény, betegség, amely jelenleg is fennáll és kizárja a hüvelyi szülést.

Csatlakozz további információkért, támogatásért a Császárvonal zárt csoportjához, ahol a VBAC is napi téma a több ezer édesanya között!

 A Császárvonal ingyenes mobilalkalmazásával (Android/iOS) teljeskörűen fel tud készülni bármely kismama arra az esetre, ha császármetszéssel végződne szülése. A 120 oldalnyi, közérthető tájékoztató a műtét előtti, a kórházi és a gyermekágyi időszakkal kapcsolatban is bőséges, részletes információkkal szolgál. Az appon belül letölthető, egyszeri előfizetés után korlátlanul elérhető videós tartalmak pedig a sebkímélő mozdulatoktól, a műtét utáni mobilizáláson át, a szétnyílt hasizom regenerálásáig és az alap és haladó hegkezelésig minden fontos segédletet tartalmaz a minél szövődménymentesebb felépüléshez. Támogató szakértői csoportunkat keresd a Facebookon, a hasznos anyagokért, tájékoztatókért, posztokért, tippekért, videókért kövess bennünket Facebook oldalunkon, Instagramon, YouTube-csatornánkon és a csaszarvonal.hu-n.

 

Szerző: Óvári Enikő
Forrás: Császárvonal

Császárvonal - Intima.hu

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások