Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Császármetszés után fontos a hegkezelés, a hegmasszázs

Ajánlom a Facebookon

A császáros heg kezelése nem merül ki a különböző krémek használatában, amelyek a külső heg gyógyulását hivatottak segíteni. Legalább ennyire, ha nem még fontosabb annak a 10 rétegnek a regenerációja, amelyet a műtét során átvágtak. Ehhez mindenekelőtt jó keringésre, az érintett terület vérellátásának növelésére van szükség – hívja fel a figyelmet Rákosi Dóra, a Császárvonal gyógytornásza. 

Szerző: Óvári Enikő

Szerző: Óvári Enikő | újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla

A seb kezelése

A császáros seb kezelésének már a kórházban része a mindennapos kötéscsere, amit hazaérve úgy a legkönnyebb folytatni, hogy zuhanyzás után távolítod el a megnedvesedett kötést. Ezután annak környékét szárazra kell törölni és úgy újra leragasztani. Ez még varratszedés után is váladékozhat, ezért érdemes sebfertőtlenítőt használni az elején – hívja fel a figyelmet Dóra. Amíg nem gyógyul be kívülről a seb, addig érdemes kötéssel megvédeni a fertőzésektől. Szintén nem szabad még ilyenkor ülőfürdőben tisztálkodni, s érdemes olyan bugyit hordani, ami nem irritálja a hegvonalat.

Ha már kívülről szép…

A császáros heg kezelése azonban nem merülhet ki a külső seb gyógyulásában, hiszen a műtét során 10 réteget vágnak át és húznak szét, hogy a babát kiemelhessék, s ezekből 2-3 varrása történik meg (bőr, fascia, méh), a többi réteg magától rendeződik. Viszont már sosem fognak újra úgy működni, mint műtét előtt, és a későbbiekben többet között összenövéseket, mozgásszervi problémákat, menstruációs zavarokat, inkontinenciát is okozhatnak. Ezért, illetve ezen szövődmények előfordulásának mérséklésére császármetszés után a mozgás különböző formáit – ami a hegkezelés része - fokozatosan érdemes beépíteni a mindennapokba.

Megoldás: a keringés fokozása

A hegkezelés legfontosabb célja a keringés javítása, hiszen a hegek, a különböző szövetek, rétegek összetapadása feszülést okoz a testben, s annak a helyén a keringés nem optimális.  Ezen lehet javítani lágyítással, oldással, masszírozással. A keringés fokozását mozgással, légzőgyakorlatokkal, valamint manuális hegkezeléssel lehet elérni – mondja a Császárvonal szakértője.

Mikor érdemes elkezdeni?

Sosincs elég korán vagy elég későn! A hegkezelést már a műtét után el lehet kezdeni olyan apró mozdulatokkal, mint a tenyér rátétele, a körkörös simogatás, valamint a légzés, mert ezek mind javítják a keringést. A műtét után 3-4 héttel, a seb gyógyulását követően lehet elkezdeni a felületes hegkezelést, hegmasszázst (légzőtornákkal, császár utáni, gyermekágyi mozgással együtt), s ahogy telik az idő, úgy lehet egyre mélyebb szöveteket érinteni a masszírozással. Amíg a terület érzékeny, a keringést akkor is lehet fokozni különböző fogásokkal úgy, hogy nem nyúlunk hozzá - mutatott rá Dóra. 

Haladó hegkezelés

Később, három hónap elteltével lehet egy haladóbb hegmasszázst elkezdeni akár olajjal kombinálva, akár szárazon. Ezt lehet simán kézzel vagy SMR eszközökkel, különböző méretű labdákkal. A hegmasszázs mindig álljon az alábbi részből: lazításból, az idegrendszert érő ingerből, majd mozgásból és végül erősítésből és nyújtásból. Ez utóbbi nagyon fontos bármilyen mozgásforma után, hiszen ha a test nem kap nyújtási ingert, akkor műtéti előzmény nélkül is keletkezhetnek összenövések – hívja fel a figyelmet a gyógytornász. Ehhez az elején érdemes szakember segítségét kérni, elmenni egy egyéni hegmasszázsra, amivel utána könnyen elsajátíthatók az említett mozgásformák, masszírozási technikák és utána önállóan is végezhetőek. Ebben segít a Császárvonal applikáció haladó heg- és haskezelés videó programja, melyeket a Videók között találunk.

Meddig kell foglalkozni a hegkezeléssel?

Ha biztosítjuk a mozgást magunknak, a testünknek, a mindennapokban, egyensúlyban tartjuk az idegrendszerünket, akkor remekül ápoljuk a hegünket. A hasunk amúgy is egy központi hely, amit sokszor kicsit elhanyagolunk, például a masszázsok során, így jó lehet néha foglalkozni vele, akár magunknak, önkezelésként, akár szakember segítségével az életünk folyamán – mondja Dóra. Kiemelte: ha panasz merül fel műtét után, érdemes manuális technikákkal dogozó szakembert felkeresni, aki komplexen látja a helyzetet és tud segíteni a gyógyulásban. Ha hosszú távon, akár sok év múlva lesz panaszunk, akkor is érdemes a hegre gondolni és szakértőt keresni. Ebben is tud segíteni a Császárvonal csapata.

 

A Császárvonal ingyenes mobilalkalmazásával (Android/iOS) teljeskörűen fel tud készülni bármely kismama arra az esetre, ha császármetszéssel végződne szülése. A 120 oldalnyi, közérthető tájékoztató a műtét előtti, a kórházi és a gyermekágyi időszakkal kapcsolatban is bőséges, részletes információkkal szolgál. Az appon belül letölthető, egyszeri előfizetés után korlátlanul elérhető videós tartalmak pedig a sebkímélő mozdulatoktól, a műtét utáni mobilizáláson át, a szétnyílt hasizom regenerálásáig és az alap és haladó hegkezelésig minden fontos segédletet tartalmaz a minél szövődménymentesebb felépüléshez. Támogató szakértői csoportunkat keresd a Facebookon, a hasznos anyagokért, tájékoztatókért, posztokért, tippekért, videókért kövess bennünket Facebook oldalunkon, Instagramon, YouTube-csatornánkon és a csaszarvonal.hu-n.

 

Szerző: Óvári Enikő
Forrás: Császárvonal

 

 

Császárvonal - Intima.hu

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások