Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Kérdések és válaszok a meddőségi kezelésekről

Ajánlom a Facebookon

A meddőséggel küzdő párokban rengeteg kérdés felmerül, mikor a mesterséges megtermékenyítés mellett döntenek. Alábbi cikkünkben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő anyagából válogattunk olyan kérdéseket és válaszokat, melyek hasznosak lehetnek a kezelés előtt.

 

Mi számít meddőségi eljárásnak?

  • a testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés
  • a házastárs vagy élettárs ivarsejtjeivel vagy spermadonorral végzett mesterséges ondóbevitel
  • ivarsejt adományozásával történő testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés,
  • embrióadományozással végzett embrióbeültetés,
  • a női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer.

Az embrióbeültetés és esten kívüli megtermékenyítési eljárásokat in vitro fertilizációnak nevezzük (IVF), míg a mesterséges ondóbevitelre általában az inszemináció kifejezést használjuk.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>

Mikor indokolt meddőségi eljárást végezni?

A meddőségi eljárás szükségességét szülész-nőgyógyász állapítja meg, az andrológus szakvéleményének figyelembevételével.

A különböző meddőségi eljárásokat különbféle tényezők indokolhatják, mint pl.

  • igazoltan mindkét oldalt lezárt vagy hiányzó petevezeték,
  • nem korrigálható petevezeték károsodás,
  • a petevezeték működésének zavarával társult endometriózis,
  • immunológiai eredetű meddőség,
  • ismeretlen eredetű meddőség,
  • andrológiai eredetű meddőség, stb.

A teljes listát itt nézheted meg!>>

Milyen vizsgálatok és kezeléseket finanszíroz a társadalombiztosítás?

Fontos, hogy az alábbi eljárások csak az arra kijelölt intézményekben vehetőek igénybe térítésmentesen.

Orvosi vizsgálatok

  • a meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálat,
  • az ivarsejtek adományozását megelőző, a donor egészségi állapotának és genetikai alkalmasságának megállapítását célzó orvosi vizsgálatok,
  • a tárolt ivarsejtek tárolás és felhasználás előtti orvosi vizsgálata,
  • az embrióadományozást megelőző – a recipiensre és az embrióra vonatkozó – vizsgálatok.

Az ivarszervek reprodukciós funkcióját javító kezelések

Az emberi reprodukcióra irányuló különleges beavatkozások közül:

  • a testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés,
  • az ivarsejt adományozásával vagy saját célra lefagyasztott ivarsejt felhasználásával történő testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés,
  • embrióadományozással végzett embrióbeültetés, valamint
  • a női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer,
  • a házastárs, illetve élettárs ivarsejtjeivel végzett mesterséges ondóbevitel
  • adományozott ivarsejttel végzett mesterséges ondóbevitel.

Meddőségi kezelések - Intima.hu

Szükség van beutalóra?

Az egészségügyi szakellátásokat általában orvosi beutalóval vehetjük térítésmentesen igénybe. Vannak olyan szolgáltatások, melyeket beutaló nélkül is igénybe vehetünk: pl. a nőgyógyászati ellátás.
Bizonyos laboratóriumi vizsgálatokat csak a járóbeteg-szakellátás, illetve a fekvőbeteg-gyógyintézet szakorvosa rendelhet el, azok Egészségbiztosítási Alap terhére történő elvégzésére háziorvos beutalót nem adhat ki.
A meddőség tényének és okának megállapításához szükséges vizsgálatokat a biztosított szülész-nőgyógyász vagy urológus szakorvos beutalása alapján veheti igénybe.

Egyedülállóként is igénybe vehetem a támogatást?

Egyedülállóvá vált nő esetében (akinek házastársi/élettársi kapcsolata a reprodukciós eljárás megkezdését követően szűnt meg) a reprodukciós eljárás – amennyiben a női ivarsejt megtermékenyítése már megtörtént – a házastársi/élettársi kapcsolat megszűnése után tovább folytatható.

Egyedülálló nő esetében (az a nagykorú nő, aki a reprodukciós eljárás megkezdésekor nem áll házastársi, élettársi kapcsolatban) a reprodukciós eljárás akkor végezhető el, amennyiben a nő életkora vagy egészségi állapota (meddőség) következtében gyermeket természetes úton nagy valószínűséggel nem vállalhat.

Művi meddővé tétel után is jogosult vagyok meddőségi kezelésre?

Amennyiben a meddővé tétel orvosszakmai indokkal történt, és a meddőség kezelésének fentebb részletezett feltételei teljesülnek, az közfinanszírozottan elvégezhető.

Van-e életkori határ?

A meddőségi eljárások a kötelező egészségbiztosítás terhére a nő reprodukciós kora felső határának eléréséig, de legfeljebb 45. életéve betöltéséig kezdhető meg.
Ennek alapján a betöltött 45. életév előtt megkezdett beavatkozás-sorozat társadalombiztosítás által finanszírozott, így ha az adott ciklus befejező elemeként a megtermékenyített embriók beültetésére orvosi indokból csak a 45. életév betöltését követően kerül sor, az közfinanszírozott formában igénybe vehető.

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Milyen időközönként vehető igénybe a támogatás?

  • házastárs, illetve élettárs ivarsejtjeivel, illetve adományozott ivarsejttel végzett mesterséges ondóbevitelből legfeljebb hat beavatkozás,
  • saját célra lefagyasztott ivarsejt felhasználásával, ivarsejt- vagy embrióadományozással, női ivarsejt megtermékenyülését, megtermékenyíthetőségét, megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszerrel végzett testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés esetén legfeljebb öt teljes, az embrió beültetésével végződő beavatkozás végezhető el (ideértve az eljárások során keletkezett, fagyasztva tárolt embriók beültetését is, ha azok a korábbi eljárások során kerültek fagyasztásra).
  • mesterséges ondóbevitel eredményeként legalább egy gyermek élve születik, úgy további négy teljes beavatkozás vehető igénybe az Egészségbiztosítási Alap terhére.
  • testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés fenti eseteiben, öt teljes, az embrió beültetésével végződő beavatkozás eredményeként legalább egy gyermek élve születik, úgy további négy teljes beavatkozás vehető igénybe az Egészségbiztosítási Alap terhére. 

 Az első olyan gyermek megszületése céljából, akinek fogantatása testen kívüli megtermékenyítéssel történik, összesen 5 beavatkozás vehető igénybe az Egészségbiztosítási Alap terhére:

  • azok esetében is, ahol természetes úton fogant gyermek már született korábban;
  • az 5 beavatkozásba csak az Egészségbiztosítási Alap terhére finanszírozott beavatkozások számolódnak bele, a magánfinanszírozással igénybe vett beavatkozások nem;
  • kizárólag a teljes, az embrió beültetésével végződő beavatkozásokat kell figyelembe venni, így ha a beavatkozás a beültetést megelőzően esetlegesen megszakad, az nem csökkenti a közfinanszírozottan igénybe vehető ciklusok számát.

Amennyiben az elvégzett 5 beavatkozásból nem születik élő gyermek, az Egészségbiztosítási Alap terhére több beavatkozás nem vehető igénybe.
Amennyiben az elvégzett 5 beavatkozásból legalább egy gyermek élve születik, úgy további 4 teljes beavatkozás vehető igénybe az Egészségbiztosítási Alap terhére.

Adhatok be kérelmet a költségek csökkentésére egyedi méltányossági alapon?

A társadalombiztosítási támogatással nem rendelhető gyógyszerek árához a NEAK egyedi támogatást nyújthat. E támogatás akkor adható, ha a páciens a támogatott gyógyszerek közül megfelelő eredményességgel egyikkel sem kezelhető, gyógyítható, vagy ezek használatával életminőségében jelentős javulás nem következik be. Ez esetben kérelmet szükséges benyújtani a NEAK-hoz. A támogatott gyógyszerek (így a meddőség kezelésére szolgáló szerek) egy része esetében is igénybe vehető a közgyógyellátás, melyet a járási hivatalnál lehet igénybe venni.

Olyan ellátás vonatkozásában, amely a jogszabályi feltételek teljesülése esetén közfinanszírozottan igénybe vehető, nem nyújtható be egyedi méltányossági kérelem, így a mesterséges megtermékenyítés esetében sem. A biztosítottak költségeinek utólagos megtérítésére a NEAK-nak a hatályos jogszabályok alapján nincs lehetősége.

Tudj meg mindent a meddőség okairól, kivizsgálásáról és kezeléséről!

 

Forrás: www.neak.gov.hu

 

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel Meddőség hírlevelünkre:

 


Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások