Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Miért szedünk magzatvédő vitaminokat?

Ajánlom a Facebookon

A válasz egyszerűnek tűnik: mert egészségesebb magzatokat, újszülötteket szeretnénk. De vajon szükség van ezekre a vitaminokra? Az egészséges vegyes táplálkozás nem elegendő? Nézzünk meg egyetlen szempontot, amit számszerűsíteni tudunk: a csecsemőhalálozást.

Azt eddig is tudtuk, hogy a higiénés körülmények, az alultápláltság, a rossz vagy nem létező terhesgondozás és hiányos védőnői ellátottság idején – az 1900-as évek elején például – ezer élve született csecsemőből 226 meghalt még egy éves kora előtt. Azóta persze kiépült egy egészségügyi rendszer, jól és változatosan táplálkozunk, orvoshoz járunk.

Történt-e mégis változás ezen a téren az elmúlt 20-30 évben?

Induljunk 1990-ből, akkor 16 ezrelék körüli volt a csecsemőhalálozás, de az életkörülményeink nem nagyon változtak azóta. 2010-re ez a szám mégis egynegyedére, 4 ezrelékre csökkent. (2017-ben 3,9 ezrelék volt!) Köze lehet ennek a változásnak ahhoz, hogy divatba jöttek az úgynevezett magzatvédő vitaminok?

Nézzük meg, milyen tényezőket befolyásolhat ezeknek a vitaminoknak a szedése és azok összefüggésben vannak-e a csecsemőhalálozással.

Magzatvédő vitaminok és a születési súly

Amit szinte biztosan tudunk az az, hogy a magzatvédő vitaminok pozitívan befolyásolják a születési súlyt. Sokak éppen ezt kifogásolják a fogyasztásukkal kapcsolatban. A KSH adatai szerint a születési súly jelentősen befolyásolja a csecsemőhalálozást.

Adataik szerint a példaként említett 2010-es évben a 2500 grammon aluli (kis súlyú) újszülöttek halandósága 44,4 ezrelék volt, a normál súlyú újszülötteké pedig mindössze 1,7 ezrelék! Itt a normál súly a 2500 gramm feletti újszülöttet jelenti, felső határ nincs megszabva. Ez huszonhatszoros különbséget jelent, ami egészen biztosan meghatározó a magzatvédő vitaminok szempontjából. Különösen annak fényében, hogy 1990 és 2010 között a koraszülöttségi arányszám (9%) nem változott.

Születési rendellenességek és a magzatvédő vitaminok

Az is érdekes, hogy időközben egy másik nagyon fontos mutató, az anya életkora is módosult: a gyerekvállalás életkora kitolódik, egyre több a harmincas éveiben szülő nő. Negyven éves kor fölötti szülésnél a csecsemőhalandóság esélye megduplázódik a harmincas éveik elején járó anyákéhoz képest. Ez is egy olyan tényező, ahol a magzatvédő vitaminok pozitív hatást fejthetnek ki.

Azt is tudjuk, hogy a magzatvédő vitaminok egyes nyomelemek helyes bevitele miatt számos fejlődési rendellenesség kialakulását előzhetik meg.

Márpedig a fejlődési rendellenességek teszik ki az 1 éves kor alatti halálozások 27.9%-át még napjainkban is. Azt természetesen nem állíthatjuk, hogy ezek a készítmények kivédik a fejlődési rendellenességeket, azt viszont igen, hogy hiánybetegség miatt nem fog kialakulni rendellenesség a magzatban.

Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt magzatunk egészséges fejlődéséért!

A csecsemőhalálozás jelentős részét azonban a szülés körüli események okozzák. Az hogy mennyire érett és egészséges a magzat, nagyban meghatározhatja ezeket az eseményeket.

Természetesen azt nem tudhatjuk, hiszen tudományos módszerekkel nem vizsgálták, hogy van-e összefüggés a magzatvédő vitaminok szedése és a csecsemőhalandóság között, a fenti példák azonban azt sugallják, hogy jó esély van rá.

Természetesen a csecsemőhalandóság egy szélsőséges példa, rengeteg más dolog befolyásolja (a perinatális intenzív központok megléte, felszereltsége, földrajzi elérhetősége, stb.) de ezek a központok már 1990-ben is léteztek, működtek. Sajnos arra nincs adatunk, hogy azóta hogyan alakult az újszülöttek átlagos APGAR értéke (az újszülött fejlettségét, életképességét számszerűsítő adat), a 184/2017-es Kormányrendelet viszont már előírja az 5 perces APGAR érték statisztikai célú adatgyűjtését.

Bizonyos, hogy a csecsemőhalandóság csökkenésével a megszületett, egészséges magzatok általános állapota is javult és nem ördögtől való gondolat, hogy ehhez egy kicsi részben a magzatvédő vitaminok használata is hozzájárult.

Írta: Dr. Páczi István, az UniCorp Biotech Kft. orvosigazgatója

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Kapcsolódó cikkek:  

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások