Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Petevezeték átjárhatósági vizsgálatok - Hastükrözés, HSG, HyCosy

Ajánlom a Facebookon

A meddőségi kivizsgálás során, a pár hölgytagjánál ez egyik elsődleges feladat a kismedencei viszonyok tisztázása, melyben a petevezető átjárhatósági vizsgálatok nyújtanak segítséget, abban az esetben, ha a gyermekáldás elmaradását nem férfi, hanem női eredetű meddőség okozza. A vizsgálat a méhüreg állapotáról is pontos képet ad, fájdalommentes és mindössze pár perc alatt elvégezhető.

 

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

 Szerző: Dr. Kelemen Csaba  |  nőgyógyász-endokrinológus

 

A kismedencei szervek - úgy mint a méh, petevezetők és petefészkek - megfelelő állapota elengedhetetlen a spontán teherbe esésnek, hiszen ezek a petesejt illetve hímivarsejt találkozásának színterei. Ezen szervek funkcióját feltétlenül látnunk kell a kivizsgálás elején, ezért a méh üreg és a petevezető állapotának feltárása elengedhetetlen.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>

Meddőségi kivizsgálás - az átjárhatóság tisztázása érdekében

A petevezeték átjárhatóságának a vizsgálata a meddőségi kivizsgálás kiemelten fontos része. A petevezeték elzáródását több betegség is okozhatja. A petevezetéket kívülről támadó megbetegedés például az endometriosis, amely manapság sajnos népbetegségnek tekinthető. Ez az elváltozás azt eredményezheti, hogy a petevezeték a körülötte kialakuló összenövések miatt megtörik, átjárhatatlanná válik. A régebben átvészelt fertőző betegségek, például a Chlamydia, a petevezeték működőképességének elvesztésével járhatnak, mivel ilyenkor egy kocsonyás anyag eltömíti a petevezetéket.

HyCoSy vizsgálat

Kép forrása: AdvancedWomensImaging.com


A petevezeték átjárhatóságának vizsgálatát három módszerrel végzik:

1. Hastükrözéses petevezeték átjárhatósági vizsgálat: Laparoscopos Cromopertubatio

A műtét intubációs (“mély”) altatásban történik, 2 napos kórházi tartózkodást igényel. A beavatkozás előnye a pontos diagnózis, illetve adott esetben (például,ha hasűri összenövések vannak) az, hogy szükség esetén terápiás eljárás is. Hátránya a műtéti megterhelés, a kórházi befekvés, illetve a műtéti szövődmények veszélye (hasűri szervek sérülése, nyílt hasi műtétre történő átállás szükségessége, embolia, stb.).

2. Röntgenes petevezeték átjárhatósági vizsgálat: HSG - Hysterosalpingogram

Ennél a vizsgálatnál petevezetéket röntgenes kontrasztanyaggal töltik fel, az átjárhatóságukat pedig röntgenes képerősítővel vizsgálják. Előnye a kevesebb kórházi tartózkodás (egy nap), hátránya a kontrasztanyag sűrűsége miatti komolyabb fájdalom, illetve a röntgensugarak egészségkárosító hatása.

3. Ultrahangos petevezeték átjárhatósági vizsgálat: HyCoSy - Hhystero-Contrast-Sonographya

A petevezeték átjárhatósági vizsgálatot ultrahangos kontrasztanyaggal és ultrahang berendezéssel végzik. Előnye, hogy mivel a kontrasztanyag víz-szerű, így a vizsgálat jóval kevésbé kellemetlen, valamint az, hogy nagyon rövid ideig tart (10-15 perc). Sajnos azonban ezt a vizsgálatot az OEP nem finanszírozza, mert a kontrasztanyag drága, így ezt csak magánrendelőben lehet elvégezni, míg a kórházakban a HSG-re van lehetőség. Hátránya tehát az ára, amely változó. A szakirodalmi adatok alapján a HyCoSy mind a fals(?) negatív, mind a fals pozitív eredmények tekintetében pontosabb eredményt nyújt a HSG-nél, ami jó eséllyel a HSG vizsgálat igen fájdalmas volta miatt tapasztalható (a sűrű HSG-s kontrasztanyag által kiváltott erős, görcsös fájdalom miatt a méh reflexesen összehúzódik, és a petevezetők lezártnak mutatkozhatnak).

Íme egy animációs kisvideó a HyCoSy vizsgálatról

 

Hycosy

 

 

 

 

 

 

 


HyCoSy animációs kisvideó forrása: http://taraimaging.com.au/tarafin_018.htm

 
Milyen előnyei vannak az ultrahangos petevezeték átjárhatósági vizsgálatnak a másik három módszerrel szemben?

Először is, egyértelműen jobb, ha röntgensugár helyett ultrahangot használnak, ekkor ugyanis semmiféle káros sugárzásnak nincsenek kitéve sem a petefészkek, sem pedig a méh.

A laparoszkóp nevű eszközzel elvégzett hastükrözéses átjárhatósági vizsgálat (kromopertubáció) az ultrahangos vizsgálatnál komolyabb megterheléssel járó, műtéti beavatkozást igénylő eljárás. Ezt emiatt csak abban az esetben ajánljuk Önnek, ha előre tudhatóan terápiás beavatkozásra, illetve szövettani mintavételre is szüksége lesz.

Az ultahangos petevezeték átjárhatósági vizsgálat menete

Katétert vezetünk fel a méhnyakon keresztül a méhűrbe, melyen keresztül először fiziológiás sóoldatot (“vizet”) juttatunk be. Ekkor fény derülhet a méhnyálkahártya esetleges rendellenességeire, méhűri összenövésekre (Ashermann szindróma), illetve egyéb méhűri elváltozásokra (polyp, myoma, fejlődési rendellenességek). Ezután a kontrasztanyag befecskendezésével folytatódik a vizsgálat, melynek során a petevezetők tágasságát, lefutását, átjárhatóságát vizsgáljuk.


A vizsgálat előkészületekkel együtt 10-15 percet vesz igénybe. Időzítése ugyanakkor fontos!

 

 

 

 
Mikor a legalkalmasabb az időzítés a petevezeték átjárhatósági vizsgálatra?

A vizsgálatot a ciklus első felében, de már a menses elmúlását követően végezzük.

Mire kell odafigyelni a petevezeték átjárhatósági vizsgálat után?

A vizsgálat után 3 napig mellőzni kell az ülőfürdőt és a házaséletet, tamponhasználatot és hüvelyöblítést. Amennyiben a petevezeték átjárhatatlanságát például egy régebbi fertőzés kapcsán kialakult, a petevezetőt kitöltő kocsonyás anyag okozza, számos alkalommal már maga a vizsgálat “kitisztítja” a petevezetőt, így a vizsgálatot követő hónapokban sikeres lesz a teherbeesés!

Petevezeték átjárhatósági vizsgálat utáni fájdalom

Maga a vizsgálat három-négy percet vesz csak igénybe. Komoly fájdalommal sosem jár, bár egy enyhe fájdalomérzet a hölgyek egy részénél jelentkezhet. Ha a petevezetékek nem átjárhatóak, azt onnan fogjuk megtudni, hogy nem tapasztalunk kontrasztanyag-kiáramlást a méhüreg felől a hasüreg irányába. 
A petevezeték átjárhatósági vizsgálat utáni kevés hüvelyi vérzés vagy enyhe alhasi fájdalom előfordulhat, de például komoly gyulladás igen ritka. 

Forrás: Dr. Kelemen Csaba endokrinológus nőgyógyász, Géndiagnosztika.hu, Taraimaging.com.au

Meddőség tünetei és kezelési lehetőségei

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a meddőséggel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a MEDDŐSÉG-hírlevelünkre:

 

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások