Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Esemény utáni: meddig vehető be sürgősségi fogamzásgátló?

Ajánlom a Facebookon

Mikor van szükség sürgősségi fogamzásgátlásra? Mikor és meddig lehet bevenni az esemény utáni, úgynevezett sürgősségi fogamzásgátló tablettát? Milyen mellékhatásai vannak az esemény utáni tablettának? Az alábbi bejegyzésünkben ezekre a kérdésekre kaptok válaszokat!

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szakmai lektorálás: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

A kombinált, ösztrogént és gesztagént egyaránt tartalmazó készítménnyel végzett sürgősségi („esemény utáni”) fogamzásgátlásról először 1974-ben számoltak be. Ebben az időben kezdték vizsgálni a kizárólag gesztagént tartalmazó sürgősségi fogamzásgátló tabletta alkalmazásának hatásait is.

Bár ez a cikk kifejezetten az esemény utáni tablettákról (sürgősségi fogamzásgátló tabletta) szól, de jó tudni, hogy sürgősségi fogamzásgátlásra 3 lehetőség van:

Az utóbbi két sürgősségi fogamzásgátló módszer akkor javasolható, ha hosszú távon is szeretnénk védettek maradni, vagy ha túlsúllyal küzdünk.

fogamzasgatlasi kisokos noknek intima

Mi az a sürgősségi tabletta?

A sürgősségi tabletta sárgatesthormont tartalmaz, azonban jóval nagyobb adagban, mint a rendszeresen szedett alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettában található napi mennyiség. Az eljárásnak az az élettani alapja az, hogy néhány napot igénybe vesz, míg a petefészekből kilökődött petesejt a méhkürtön átvándorolva eljut a méh üregébe. Ezen időszak alatt megakadályozható, hogy kialakuljon a méhben fejlődő - nem kívánt terhesség.

Pontosan ezért kell három napon belül nőgyógyászhoz fordulni, és segítséget kérni, hiszen itt minden esetben vényköteles szerekről van szó. Egy éjszakai "baleset" természetesen nem szükséges az ügyeletre rohanni, de nem szabad szükségtelenül késlekedni sem a nőgyógyász felkeresésével, és az esemény utáni tabletták alkalmazásának megkezdésével, mert az csökkentheti a hatékonyságot.

Sürgősségi fogamzásgátlás vagy terhességmegszakítás?

A sürgősségi fogamzásgátlás és a terhességmegszakítás fogalmai néha összemosódnak. Hangsúlyozni kell, hogy a sürgősségi fogamzásgátlás csak az együttlét és az ún. előébrény beágyazódása közötti időszakban alkalmazva lehet hatásos. A sürgősségi fogamzásgátlás tehát nem terhességmegszakítás, hanem helyesen fogalmazva fogamzás- és/vagy beágyazódásgátlás. Ugyancsak fontos megjegyezni, hogy a sürgősségi fogamzásgátlás céljából bevett gyógyszerek nem jelentenek veszélyt a fejlődő előébrényre, ha a terhesség már létrejött. Jóllehet az esemény utáni tabletták alkalmazásának teratogén hatását nem vizsgálták célzottan, a régebbi, nagy dózisú fogamzásgátló tabletták fel nem ismert terhesség alatti szedése kapcsán nem tapasztaltak ilyen szövődményt. Ugyancsak alaptalan a félelem attól, hogy ezek a gyógyszerek fokoznák a méhen kívüli terhességek létrejöttének valószínűségét.

Esemény utáni tabletta

Az esemény utáni tabletta mellékhatásai

A sürgősségi fogamzásgátló készítmények leggyakoribb mellékhatása az émelygés és hányás, ez azonban a kizárólag levonorgestrelt tartalmazó tabletták bevétele kapcsán jóval ritkábban fordul elő, mint a kombinált készítmények szedésekor. A tabletták bevételét követő vérzés többnyire a várt menstruációhoz képest legfeljebb egy héttel korábban vagy később jelentkezik. A készítmények alkalmazását követő néhány hétben rendellenes (leginkább pecsételő) vérzés fordulhat elő, amely magától megszűnik.

Sürgősségi fogamzásgátlás - ellenérvek

Az esemény utáni tabletta alkalmazásával szemben leggyakrabban megfogalmazott ellenérv, hogy a fiatalokat felelőtlen szexuális magatartásra ösztönzi, növelve a nem kívánt terhességek számát és a nemi úton terjedő betegségek előfordulását. Ezeket a feltételezéseket számos tanulmány eredményei cáfolják.

Nem bizonyított, hogy a sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazása veszélyt jelentene olyan nők esetében, akiknél a hagyományos hormonális fogamzásgátlók adása ellenjavallt. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint a sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazásától várható előnyök minden esetben meghaladják a gyógyszer bevételével járó kockázatokat, így az ilyen készítmények bevétele ismeretlen eredetű genitalis vérzés esetén is megengedett.

Sürgősségi fogamzásgátlás - meddig vehető be az esemény utáni tabletta?

 

Mikor ajánlott sürgősségi fogamzásgátlás használata?

A gyógyszer alkalmazása előtt sem klinikai vizsgálatra, sem terhességi tesztre nincs szükség. A gyógyszer bevétele akkor is ajánlott, ha az együttlét a ciklusnak abban a részében történt, amelyben a fogamzás létrejötte nem valószínű. A sürgősségi fogamzásgátlást az együttlét után minél hamarabb meg kell kezdeni. Ma Magyarországon kétféle tabletta van forgalomban: az egyik az esemény utáni tabletta, melyet az együttlét utáni 48-72 órán belül, míg a másikat az az együttlét után 5 napon belül lehet használni. Fontos, hogy ahogy telnek a napok, a készítmények egyre kevésbé tudják kifejteni a védő hatásukat, illetve, hogy túlsúly esetén a sürgősségi gyógyszer hatása kevésbé jó, ezért ilyen esetben a méhen belüli eszköz felhelyezése is szóba jöhet.

Kevesen tudják, de az esemény utáni tabletta mellett rendelkezésünkre áll sürgősségi fogamzásgátlás céljából a méhen belüli fogamzásgtáló eszköz ("spirál") és a hormonális méhen belüli fogamzásgátló eszköz ("hoprmonális spirál"). Ez utóbbiak javasolhatóak, ha hosszú távon is szeretne védett maradni, vagy ha túlsúlyos.

Miért receptköteles a sürgősségi tabletta?

Nem véletlenül vénykötelesek az esemény utáni tabletták, ugyanis a felírás előtt az orvosnak meg kell vizsgálnia a hozzá fordulót, hiszen a tabletta különböző veszélyeket rejthet magában. Léteznek olyan betegségek, amely mellett nem lehet ezt a módszert alkalmazni, éppen ezért a hosszan tartó betegségekről vagy kezelésekről mindig tájékoztatni kell az orvost. Ha felmerül a terhesség gyanúja (pl több együttlét is volt védekezés nélkül az elmúlt időszakban, akkor terhességi teszt javasolt, de azért, mert a meglévő terhesség ellen már nem véd a sürgősségi fogamzásgátló, hiszen ez nem egy terhességmegszakítás.

Az esemény utáni tabletta magas hormontartalma miatt nem szabad gyakran receptért folyamodni!

Mivel nagy hormontartalmú tablettákról van szó, nem szabad rendszeresen receptért folyamodni - hangsúlyozzák a nőgyógyászok. - Gyakran ismételt, többszöri használatuk esetén ugyanis komoly szövődmények léphetnek fel, mint a felborult ciklus, vérzészavarok, következményes gyulladások. Aki már egymás utáni két hónapban is élt ezzel az eszközzel, jobban teszi, ha rendszeresen szedendő fogamzásgátlót kezd alkalmazni, ugyanis egy havi adagban kisebb a hormonmennyiség, mint néhány eseti készítményben. Tisztában kell lenni azzal, hogy a nagy hormontartalmú tabletták csupán a "kevésbé rossz" megoldást képviselik a művi terhesség megszakításokhoz képest!

Fontos tudni!

A sürgősségi tabletták nem védenek a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben. Ha bármilyen nemi betegség fertőzésének a gyanúja merül fel, azonnal forduljunk orvoshoz!

 Az esemény utáni tabletta alkalmazása utáni újbóli védekezés nélküli szeretkezésre már nem terjed ki a gyógyszer védő hatása.

 

Ahogy a mondás is tartja: "Egy nő két dologért tesz meg mindent: azért, hogy legyen gyermeke, és azért, hogy ne legyen." Így ha éppen nem szeretnénk gyermeket, akkor hasznos lehet tudnunk, hogy milyen fogamzásgátló módszerek közül választhattok. Fogamzásgátló módszerekhez kattints ide!>>

 

 

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a fogamzásgátlással kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a FOGAMZÁSGÁTLÁS- hírlevelünkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Kapcsolódó cikkek

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • "Sürgősségi fogamzásgátlás vagy terhességmegszakítás?
    ...a sürgősségi fogamzásgátlás céljából bevett gyógyszerek nem jelentenek veszélyt a fejlődő előébrényre, ha a terhesség már létrejött."
    "Miért receptköteles a sürgősségi tabletta?
    ...ha fel nem fedezett terhesség esetén vesz be egy nő ilyen tablettát, elabortálhat, vagy fejlődési problémát okozhat a magzatnál."
    ???