Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Hogyan használjuk helyesen a tampont?

Ajánlom a Facebookon
„12 évesen kezdtem menstruálni. Eleinte ódzkodtam a tampontól, hiszen ahova azt fel kell tenni, még felderítetlen terület volt. Féltem, hátra rosszul teszem fel, fájni fog, vagy nem jön ki, esetleg bent marad örökre. Aztán egy tapasztaltabb lány ismerősöm a segítségemre sietett és elmagyarázta, hogyan és miként kell a „félelmetes” eszközzel megbarátkozni. Pár jó tanáccsal szeretnélek átsegíteni az első használaton, mert azt követően sokkal természetesebben és nyugodtabban tudod mindennapi tevékenységedet végezni.”

Először is szeretném leszögezni, hogy nem mindenki szereti a tampont. Vannak, akik rossz tapasztalat, vagy esetleges szervi problémák, netán gyengébb vérzések miatt egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán használnak tampont. Lehet, hogy ha te is kipróbálod, és ha nem tetsik, te is ebbe a csoportba fogsz tartozni. De sose felejtsd el: vannak szőkék, barnák vagy vörösek; kopaszok, vagy hosszú hajúak, alacsonyak és magasak, vékonyak és kövérek. Nem vagyunk egyformák. A lényeg, hogy megismerd a lehetőségeidet és tudj választani a számodra legideálisabb lehetőségek közül.

Hogyan használjunk tampont?

Ha még ódzkodsz a tampontól, ne erőltesd. Nem jött még el a te időd! Várd meg, amíg el tudod fogadni a gondolatot, valami benned van, képes vagy rá… Senki nem fog miatta kicikizni, vagy piszkálni, ha még nem értél meg rá.

Ha már eldöntötted, hogy ki akarod próbálni és használni szeretnéd a tampont, íme néhány tanács:
 
Először minden gyakorlást igényel. A tamponnal sincs ez másképp. De ne aggódj – itt most lépésről-lépésre elmagyarázom a tampon helyes felhelyezését, így már az első alkalom is könnyebb lesz, meglátod.
 
Az a legcélszerűbb, ha a menstruáció első két napján próbálkozol a tampon felhelyezésével. Ezeken a napokon ugyanis erősebb a vérzés, így a tampon is könnyebben csúszik. Amikor először használsz tampont, valószínűleg izgulsz egy kicsit. Ez teljesen természetes. Ám ilyenkor izmaid is megfeszülnek, ezért lélegezz mélyeket, hogy kicsit megnyugodjon a szervezeted. Ha ellazultál, a tampon felhelyezése már gyerekjáték lesz.
 

A tampon felhelyezése

  1. Moss kezet!
  2. Bontsd ki a tampon dobozát és vegyél ki egy tampont. Fontos, hogy a csomagoláson ne látszódjon sérülés. Ha később a táskádban tartasz magadnál tampont, használj dobozt, tasakot. Mindenképpen figyelj a tárolásra és a csomagolás épségére, mert ez biztosítja a steril környezetet.
  3. Tépd le a középen található szalagot a tamponról, és vedd le a műanyag fóliát a tampon húzószál felöli részéről. Ne felejts majd kidobni a szemetet!
  4. Egyenesítsd ki a húzószálat egy erős rántással, ezzel ellenőrizni is tudod a tampon minőségét, hogy nem szakad el, stb.
  5. A mutatóujjadat tedd a tampon végén lévő mélyedésbe, ennél fogva tudod majd felhelyezni hüvelyedbe a tampont.
  6. Távolítsd el a védőfólia felső részét is.
  7. Foglalj el egy kényelmes helyzetet. (Pl: guggolva, wc kagylón/kád szélén ülve, vagy állva egyik lábadat magasabbra téve, stb.) Szabad kezeddel finoman nyisd szét a szeméremajkadat. Ez megkönnyíti a tampon felhelyezését a hüvelybe, amely a húgycső és a végbélnyílás között helyezkedik el.
  8. Mutatóujjad segítségével finoman told a tampont ferdén hátra és felfelé. Ne erőltess semmit, ha ellenállást tapasztalsz, változtass egy kicsit az irányon. Lassan told tovább a tampont, amíg a kezed megakad – ez a medencefenék izomzata, amely összehúzza a hüvelybemenetet. A tampont mindenképpen át kell tolnod ezen a szakaszon ahhoz, hogy kényelmesen, minden érzés nélkül tudd használni a tampont. A tampon akkor van jó helyen, ha semmit nem érzel.
Az ellazuláshoz nagyon jó segítséget nyújthat, ha szabályosan lélegzel, ezért figyelj oda rá. (A kifújás pillanatában van a legjobban ellazítva a hüvely- és záróizmod.)
 
Hasznosnak találtad a cikket? Küldd el barátnődnek is! 
 
Intima.hu

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 8 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások