Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A szénhidrát és az inzulin anyagcsere laborvizsgálata

Ajánlom a Facebookon

Az elhízott vagy PCOS betegek szénhidrát anyagcsere kivizsgálásának első lépése az éhomi vércukor meghatározása. Ennek során igazolható a normál vércukor, az IFG, IGT illetve a diabetes mellitusra utaló vércukorszint.

Dr. Gődény Sándor

Szerző: Dr. Gődény Sádor | nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász |

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image

Hogyan diagnosztizálják az inzulinrezisztenciát (IR)?

Az inzulinrezisztencia kialakulása komplex, pontos mechanizmusa nem ismert. Ezért napjainkban sincs egységes állásfoglalás, hogy PCOS-ben mikor és milyen módszerrel határozzuk meg az IR-t. Ugyanakkor abban egyetértés van, hogy az IR meghatározása nem tartozik a PCOS diagnosztikai kritériumai közé. A diagnózisnál figyelembe kell venni a diagnosztikus tesztek megbízhatóságát is.

A gyakorlatban gyakran elegendő az éhomi inzulin meghatározása. Amennyiben az >20 mU/mL, az IR valószínűsíthető, de > 15 mU/ml is már a gyanús kategóriába sorolható.Amennyiben az éhomi értékek normálisak, de a klinikai tünetek inzulinrezisztenciára gyanúsak, akkor van értelme az OGTT elvégzésének.

Az inzulinrezisztencia és a glükózanyagcsere állapotának együttes megítélésére több számítási módszer is használható. Leggyakrabban alkalmazott módszer a HOMA inzulinrezisztencia index (HOMA-IR) kiszámítása. A HOMA-IR kiszámítása a következő képlettel történik: [0’INS (mU/l) x 0’VC (mmol/l)] / 22,5. Amennyiben az érték 4,4-nél magasabb, az IR egyértelműen igazolható. Újabb kutatások - főleg az életmód változtatás érdekében - ennél alacsonyabb értékeket is javasolnak (<3,5).

Ennél még egyszerűbb az éhomi inzulin (mU/l) és vércukor (mmol/l) arány kiszámítása, mely a gyakorlatban jól használható indikátor az inzulin rezisztencia kimutatására. Inzulin rezisztencia igazolható, ha az arány >4,0 (szenzitivitás 95%, specificitás 84%, pozitív predictiv érték 87%, negatív predictiv érték 94%).A PCOS betegek inzulinrezisztenciájának értékelése nagymértékben függ attól, hogy az melyik módszerrel és technikával kerül meghatározásra.

A HOMA-IR indexen kívül még a következő indexek használhatók:

Az inzulin érzékenységi index (ISI), mely az éhgyomri inzulin (I0 - mU / l), az éhgyomri triglicerid (TG - mmol / l), és a test tömeg index (BMI - kg / m2) súlyozott kombinációját használja az inzulinrezisztencia becslésére.
QUICKI index, mely során a szérim triglicerid szintje is értékelésre kerül.

Mit kell tudni az inzulinrezisztenciáról, azaz az IR-ről?
Oldalunkon szakorvosok segítségével foglaltuk össze Neked a legfontosabbakat! >>


Mikor van szükséged terheléses cukorvizsgálatra?

Annak ellenére, hogy Magyarországon elterjedt az OGTT vizsgálat a PCOS diagnosztikájában, nemzetközi irányelvek szerint azoknál a betegeknél javasolt az OGTT elvégzése, akiknél az éhomi vércukor 6,1 and 7,0 mmol/l közötti. Jelenlegi adatok nem indokolják, hogy a nem elhízott PCOS betegeknél rutinszerűen már első lépésben OGTT történjen. Ugyanakkor az Androgen Excess Society (AES) javaslata szerint minden elhízott PCOS betegnél, amennyiben a vércukor nem haladja meg az IFG felső értékét (6,0 mmol/L) - OGTT javasolt . Ezek az irányelvek azonban nem írják elő az inzulin párhuzamos meghatározását.
Emelkedett HOMA esetén - amikor csak az éhomi inzulin emelkedett, de a vércukor normális - az OGTT elvégzése, párhuzamos inzulin meghatározásokkal felesleges, hiszen nagy eséllyel a terhelés eredményeként az inzulin szintje emelkedni fog.

A gyakorlati konzekvencia szempontjából sokan elegendőnek tartják a 0. és a 120. percben végzett vércukorszint meghatározását, melyet - egyes esetekben - a szénhidrát anyagcsere pontosabb tisztázása érdekében inzulin meghatározással is ki lehet egészíteni.
A 120. percben végzett vérvétel a glükóz anyagcsere állapotának (normál, IGT (>=7,8- vagy diabetes >=11,1 mmol/L) meghatározására használják. A vizsgálatot a terhességi cukorbetegség szűrésének rutin módszere.

Kutatások szerint, amennyiben a 60. percben is történik vércukor meghatározás, a 8,6 mmol/L-nél magasabb vércukor hajlamosít 2. típusú cukorbetegség kialakulására.

Az OGTT kivitelezése során nagyon fontos, hogy a vizsgálat standard körülmények között történjen! Jelenleg nincs megbízható adat arra vonatkozóan, hogy az OGTT során észlelt inzulinszint emelkedés mértékéből klinikailag szignifikáns következtetést lehetne levonni akár a prognózis, akár a prevenció vagy a terápia szempontjából. Ez a tény azért fontos, mert egyre több magyarországi orvos is az inzulin emelkedés mértéke alapján javasol betegének metformint.

Ugyancsak nincs még egységes, a klinikai gyakorlat számára hasznosítható vélemény a 120. percben mért inzulin normál tartományáról.

FIGYELEM: Vérzészavarok, meddőségi panaszok esetén az OGTT nem tartozik a kivizsgálás első lépcsőjébe. Ilyen esetekben komplett endokrin kivizsgálás is szükséges, melynek keretében - első lépésként - vizsgálni szükséges az agyalapi mirigy - petefészek tengely működését és a hím nemi hormonokat.


Milyen egyéb vizsgálatokat kérhetnek?

Az a körülmény, hogy jelenleg még nem egységes módszert használnak az IR meghatározására - az előbbieken kívül pl. az AUC, az ISI, a QUICKI kiszámítása is használatos -, egy egységes, standardizált módszer kialakítására, bevezetése és alkalmazására lenne szükség az inzulinrezisztencia objektív meghatározása az eredmények összehasonlíthatósága és azok klinikai felhasználhatósága érdekében.

Figyelembe véve azt is, hogy a PCOS növeli az IGT és a 2TDM kialakulásának kockázatát, egyre nő az igény olyan biomarkerek meghatározására is, amelyeknek jelentős predictív értéke van a az IGT/ 2TDM kialakulása szempontjából. Ezek alkalmazásával csökkenteni lehetne a PCOS anyagcsere hatásainak következtében kialakuló halálozást. Az eddigi kutatások és azok értékelése szerint, melyben Cochrane irodalmi áttekintések is szerepeltek, kilenc biomarker alkalmazása jöhet szóba.

PCOS-re gyanakszol? Minden, amit tudnod kell a tünetekről, vizsgálatáról kezeléséről és veszélyeiről >>


Hogyan szűrik a PCOS betegeknél a diabéteszt?

A PCOS szövődményeként, főleg azoknál, akiknél korábban inzulinrezisztencia volt igazolható, megnő a 2. típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Ezeknél a betegeknél rendszeres kontroll szükséges a diabetes korai felismerése érdekében. Erre a glikált hemoglobin (HbA1c) meghatározását javasolják a diabétesz alternatív szűrési módszereként. A HbA1c-szint az utóbbi 2-3 hónap vércukorértékeinek átlagát tükrözi. Pontosságát azonban befolyásolják vérképzőrendszeri betegségek, veseelégtelenség, ezen kívül bizonyos gyógyszerek. Téves eredményt kaphatunk laboratóriumi hiba következtében is. A HbA1c-meghatározás ugyanakkor az OGTT-nél gyorsabb és a beteg számára is kevesebb kényelmetlenséggel jár. A HbA1c mérésére bármely napszakban sort lehet keríteni, függetlenül az előzetes éhezés időtartamától és a legutóbb fogyasztott étel természetétől.

A HbA1c vizsgálatot TB finanszírozásban háromhavonta lehet elvégezni. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2017-es szakmai irányelve szerint már nem célértéket határoz meg, hanem optimális tartományt, hiszen azoknak a páciensek, akik idősebbek, vagy valamilyen szövődményes betegséggel rendelkeznek, más érték lehet megfelelő. A HbA1c normál értéke 6,0-8,0% közötti.

MEGJEGYZÉS: Jelen tájékoztató nem tér ki a szénhidrát anyagcsere vizsgálatánál használt összes módszerre! Az inzulinrezisztenciát mindig a klinikai tünetekkel (testtömeg, vérnyomás, vérzsírok stb.) együtt szabad értékelni!

FIGYELMEZTETÉS
Jelen tájékoztató nem helyettesíti kezelőorvosával történő személyes konzultációt!

Tudjuk, nem könnyű hiteles válaszokat találni, ha betegségünkkel, egészségügyi állapotunkkal kapcsolatban próbálunk tájékozódni. A HormonInfo VIP oldal ebben segíti tagjait!

Előfizetésről itt tudsz tájékozódni

Hormoninfo - Intima.hu

Írta: Dr. Gődény Sándor, nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász  

Források: HormonInfo
Alebić, M. S. és mtsai: Definition of insulin resistance using the homeostasis model assessment (HOMA-IR) in IVF patients diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS) according to the Rotterdam criteria. Endocrine., 2014, Feb 13. [Epub ahead of print]
Bennett CM, és mtsai: HbA1c as a screening tool for detection of type 2diabetes: a systematic review. Diab Med. 2007;24:333–343.)
Galazis, N. és mtsai: Metabolomic biomarkers of impaired glucose tolerance and type 2 diabetes mellitus with a potential for risk stratification in women with polycystic ovary syndrome. Eur. J. Obstet. Gynecol. Reprod. Biol., 2012, 160, 121-130.
Legro, R. és mtsai: A fasting glucose to insulin ratio is a useful measure of insulin sensitivity in women with polycystic ovary syndrome. J. Clin. Endocrinol. Metabol., 1998, 83, 2694-2698.
Nawrocka-Rutkowska, J. és mtsai: Insulin resistance assessment in patients with polycystic ovary syndrome using different diagnostic criteria--impact of metformin treatment. Ann. Agric. Environ. Med., 2013, 20, 528-532.
Salley K. E. és mtsai: Glucose intolerance in polycystic ovary syndrome—A position statement of the Androgen Excess Society. J Clin. Endocrinol. Metab., 2007, 92, 4546–4556.
Stovall, D. W. és mtsai: Assessment of insulin resistance and impaired glucose tolerance in lean women with polycystic ovary syndrome. J. Womens Health (Larchmt), 2011, 20, 37-43.
Traub, M. L.: Assessing and treating insulin resistance in women with polycystic ovarian syndrome. World J. Diabetes., 2011, 15, 33-40.
Veltman-Verhulst, S. M. és mtsai: Fasting glucose measurement as a potential first step screening for glucose metabolism abnormalities in women with anovulatory polycystic ovary syndrome. Hum. Reprod., 2013, 28, 2228-2234.

 

PCOS-sel, inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb cikkünket a PCOS-ről és az inzulinrezisztenciáról, melyek szakorvosok és dietetikusok ajánlásai alapján készültek. Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod!

Image
 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások