Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Minden, amit tudni érdemes az étkezési naplóról!

Ajánlom a Facebookon

Ha dietetikushoz fordulsz, érdemes lehet étkezési naplóval is készülj a találkozóra. Az étkezési naplóból sok információhoz juthat egy tapasztalt szakember veled kapcsolatban.

Szerző: Tárczy Virág dietetikus

Szerző: Tárczy Virág | dietetikus

 

Kontroll tanácsadás alkalmával az étkezési napló szinte elengedhetetlen. A napló segítségével a dietetikus komplex képet kap rólad, arról, hogy az első/előző tanácsadás alkalmával átbeszélt diétát mennyire tudtad elsajátítani, hogy tudtad összeállítani az étrendedet és vannak-e diétahibáid, amiket lehet, hogy te nem veszel észre.

Étkezési napló

Az étkezési napló nagyon hasznos dolog, és nem csak a dietetikusok számára. Egy jól vezetett étkezési naplóból te, saját magad is rádöbbenhetsz, hogy milyen hibák vannak az étkezéseidben, például az egyes élelmiszerekből túl sokat vagy akár túl keveset eszel. A napló lehet egészen egyszerű és lényegre törő, de lehet egészen aprólékos és mindenre kitérő is. Vezetheted papír alapon, applikáció segítségével, vagy akár számítógépen táblázatos formában is.

étkezési napló - Intima.hu

Töltsd le részletes étkezési naplónkat, és kövesd nyomon szokásaidat!

Milyen egy jó étkezési napló?

Röviden szólva részletes! Minél több infót tartalmaz, annál jobban láthatjuk az étkezési szokásokat. Ne 1 napban gondolkodj, készülj minimum 2-4 hétköznappal és 1 hétvégére eső nappal, de még jobb, ha egy egész hetet (vagy huzamosan többet) vezeted a naplódat.

Amit mindenképp tartalmaznia kell:

  • Étkezés megnevezése és ideje
    • Pl.: 2019. 07. 29. hétfő, reggeli, 07:30
  • Mit ettél?
    • Próbálj meg törekedni a pontos megnevezésre és a konyhatechnológiai jellemzőket is említsd meg! Ne csak hús és répa szerepeljen, hanem az elkészítés módja is: pl. rostonsült csirkemell párolt vajas karottával, vagy grill csirkecomb bő olajban sült burgonyával és zöldsalátával.
  • Milyen mennyiségben etted?
    • Lehet a mennyiségeket egész pontosan vezetni, hasonló módon: 150g natúrszelet csirkemellből, 150g párolt basmati rizs, 100g uborkasaláta.
    • Ha nem grammozgatsz, a dietetikusnak az is kiinduló pont lehet, ha azt írod: tenyérnyi méretű natúrszelet, kisebb adag párolt rizs, 1 tálka uborkasaláta.
  • Mit ittál és mennyit?
    • Ne feledkezz meg a folyadékfogyasztás vezetéséről sem!
    • Jelöld az összes folyadékot, a reggeli kávét, a napközbeni vizet/üdítőket és az energiaitalokat is!
  • Egyéb információk
    • Aktuális testsúly: minden héten 1-szer, lehetőleg ugyanazon a napon és időben mérd le magad a megszokott körülmények között, és jegyezd fel a súlyodat! Tökéletes időpont lehet erre minden hétfőn, reggeli első mosdóhasználat után, még bármilyen étkezés előtt, nagyjából azonos ruházatban.
    • Ha speciális diétát tartasz, és mondjuk valamelyik makrotápanyagból meghatározott mennyiséget fogyasztasz, itt meg tudod jelölni annak a mennyiségét. Pl.: 30g szénhidrát vagy 15g fehérje.
    • Hasznos információ lehet, ha megjelölöd az élelmiszerek márkáját, hogy pontosan milyen terméket ettél, joghurt esetében ez így néz ki: Fantázia krémjoghurt. A tapasztalt dietetikusok márka alapján sok mindent tudnak már a termékekről, hogy cukormentes-e, gluténmentes-e, beilleszthető-e egy adott diétába.

Étkezési napló minta

Egyéb megjegyzések:

Én az étkezési naplót olykor össze szoktam vonni egyebekkel, úgymint tüneti- és egyes esetekben vércukor- vagy akár gyógyszernaplóval. Ez esetben ezeket érdemes még vezetned:

  • Mozgás: jegyezd fel, hogy aznap volt-e fizikai aktivitásod, ha igen, akkor mit csináltál és mennyi ideig! Pl.: 60 perc aerobic.
  • Egyéb tünetek: bármilyen tünet lehet - migrén, hipoglikémiás tünetek, magas vérnyomás, szédülés stb.
  • Vércukor értékek: ha gond van a vércukroddal és emiatt kezelésre szorulsz, a kezelőorvos és a dietetikus is kérni fogja tőled ezeket az értékeket.
    • Be tudod írni az éhomi vércukor értékedet.
    • Figyelj arra, hogy az étkezéshez kötött vércukor értékeket általában párban szokták értelmezni, tehát fontos az étkezés előtti és az utáni érték is! Az, hogy a 0 perchez képest mikor kell mérned az étkezés utáni értéket, a kezelőorvosod határozza meg az állapotodat figyelembe véve.
  • Gyógyszerek:
    • Vezetheted a napi gyógyszereidet is.
    • Inzulinnal kezelt betegek esetében kimondottan jó, ha itt vezetik a beadott inzulin egységeket, így könnyen nyomon lehet követni, hogy mire miként reagálnak milyen mennyiségű inzulin mellett

Az, hogy neked mennyire részletes étkezési- és tüneti naplót kell vezetned, az állapotod figyelembevételével a dietetikusod (és esetleg a szakorvosod) határozza meg.

Záró szóként felhívom a figyelmedet arra, hogy légy őszinte a naplóvezetésed alatt. Dietetikusod akkor tud neked segíteni, ha észreveszi a valós diétahibákat. Ha olyan naplót írsz, ami a tanultak alapján tökéletes, de nem fedi a valóságot, a szakember biztos el lesz ájulva tőled, de az egészségi állapotodat tekintve ezzel nem jutsz sajnos előrébb.

Vezess étkezési naplót, hidd el, olykor kikapcsolódásnak is jó, illetve sok minden kiderülhet számodra is! Ha segítségre van szükséged, fordulj bizalommal dietetikushoz.

 

LETÖLTÖM AZ ÉTKEZÉSI NAPLÓT!

Írta: Tárczy Virág dietetikus

 

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az inzulinrezisztenciával kapcsolatban
iratkozz fel az IR/PCOS-hírlevelünkre:

 

 

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

dietetikus

Budapest

dietetikus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások