Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Inzulinrezisztens (IR) lettem, mit tegyek?

Ajánlom a Facebookon

Napjainkban egyre több nőről (és férfiről) derül ki, hogy inzulinrezisztenciával küzd. Általában, ha megszületik a diagnózis, hajlamosak vagyunk a kétségbeesés szélére kerülni és eltemetni eddigi életünket. Az kering a fejünkben, hogy betegek lettünk, ez biztos visszafordíthatatlan… A legtöbb nőben megfogalmazódik az is, hogy „most már biztosan soha többet nem ehet semmit”. Ezek teljesen normális gondolatok, kell egy kis idő ahhoz, hogy megnyugodjunk, és a kezünkbe vegyük a problémát illetve annak megoldását. Tárczy Virág dietetikus és inzulinrezisztensként osztja meg velünk tanácsait.

 

Szerző: Tárczy Virág dietetikus

Szerző: Tárczy Virág | dietetikus

Dietetikusként – és gyakorlott inzulinrezisztensként – az első tanácsom az lenne, hogy ne ess kétségbe, ez nem egy halálos ítélet! Az inzulinrezisztenciát sokszor nevezik a cukorbetegség előszobájának, ez egy megelőző állapot, melyet nagyon jól és hatásosan lehet kezelni. Adj magadnak egy kis időt, nyugodj meg, és kezdj el a témának kicsit utánajárni, olvasgass róla, gyűjts információkat hiteles forrásokból (!).

Inzulinrezisztenciáról bővebben olvashatsz betegtájékoztató oldalunkon!

Ezen az állapoton lehet javítani!

Egy személyre szabott terápiával, életmódváltással és étrendi változtatásokkal az IR állapot nagymértékben javítható. Pár hetes kezelés után már akár el is kezdődhet és érezhetővé is válhat a javulás. Ami biztos, hogy szükséged lesz a kitartásorda, de hidd el, meghozza a gyümölcsét az elhivatottság, és hónapok múlva akár teljesen természetessé és megszokottá válhat számodra az új életviteledet.

Nem vagy egyedül!

Sokan mondják, hogy az IR egy divatbetegség, és nem kell vele foglalkozni. Ezzel én abszolút nem értek egyet. Az inzulinrezisztenciával igenis kell foglalkozni, annak hiányában akár komoly tüneteket is produkálhat a betegség, majd ezt követően valóban el lehet jutni egy kettes típusú cukorbetegségig. Az IR napjainknak egy népbetegsége, sokkal több embert érint, mint amire gondolnál. Nagyon sokan vagyunk inzulinrezisztensek, sokan vettük fel a kesztyűt már ellene, váltottunk életmódot és tértünk át egy egészségesebb életvitelre. Nem vagy egyedül. Biztos vagyok benne, hogy ha a baráti körödben kicsit körbenézel, találsz majd hasonló problémával együtt élőt, akivel tudsz a témáról kicsit beszélgetni, eszmét cserélni.

Más is megcsinálja/megcsinálta az életmódváltást, neked is sikerülni fog!

Rengeteg finomságot ehetsz így is, hogy IR-es vagy, nem igaz, hogy mindenről le kell mondanod. Sőt! Sokszor az életmód- és étrendváltás után jönnek rá sokan, hogy mennyi mindent nem ettek még eddig, amit akár most is simán beilleszthetnek a mindennapjaikba. Tény, hogy meg kell tanulnod kicsit másként főzni, meg kell ismerkedned új élelmiszerekkel és új konyhatechnológiai eljárásokkal, de ne aggódj, semmi ördöngösség nem lesz benne. Nem feltétlen kell teljesen külön főznöd innentől magadnak és a családnak. A jó hír, hogy az IR-eseknek megfelelő élelmiszerek és ételek teljesen megfelelnek az egészséges embereknek is.

Próbáld a pozitív oldalát nézni.

Legtöbbször oka van annak, hogy az IR diagnosztizálásához szükséges vizsgálatokra küldd el egy orvos. Ha a vizsgálatok is alátámasztják a feltételezést, legalább tudhatod már, hogy mi okozhatta az addigi felmerülő tüneteidet, problémáidat. Egy egyénre szabott kezeléssel innentől lehetőséged nyílik rá, hogy a tüneteid jelentősen javuljanak, és elérd a kitűzött céljaidat, legyen az például egy eddig sikertelen fogyás, jobb közérzet, rendszeres havi ciklus vagy akár a gyermekáldás. Ha megvan a probléma, a kezelés is sokkal könnyebb már!

Kitől kérj segítséget?

Javaslom, hogy keress a témában jártas és elismert endokrinológust, aki a tüneteid, anamnézised és laborleleteid ill. esetleg egyéb vizsgálati eredmények alapján elkezdheti a kezelésedet. Az orvos mellett keress dietetikust is, aki segít neked beállítani a diétádat! Sok helyen olvashatsz az IR kezelésére általánosságban alkalmas úgynevezett „160 g CH tartalmú diétáról”, mely valóban sokszor segít, de a diéta személyre szabását illetően mindenképp javaslom, hogy fordulj szakemberhez, aki figyelembe veszi az egyéni sajátosságaidat is! A dietetikus amellett, hogy a lehető legjobban hozzád igazítja a szükséges diétát, rengeteg gyakorlatias tanáccsal tud ellátni téged mindazok mellett, hogy a benned felmerülő kérdésekre is megkapod tőle a választ. Szánj időt dietetikusra, hidd el, megéri, mert kérdésed bőven lesz. Az endokrinológus és a dietetikus – ha neked is igényed van rá – szoros kontroll alatt tartanak majd téged, hogy nyomon követhessék a változásokat a laborleleteidben illetve a tüneteidet tekintve, hogy ha kell, a kezelés módosításával közbeavatkozhassanak.

Mit tudsz tenni addig is, amíg eljutsz a kiválasztott orvoshoz és dietetikushoz?

Gondold át a jelenlegi életviteledet és az étkezési szokásaidat: hányszor eszel és iszol egy nap, mikor és mennyit. Vezess étkezési naplót pár napig, amit várhatóan a dietetikus is kérni fog majd tőled, hogy képet alkothasson az étkezési szokásaidról. Ha te magad is visszaolvasod a saját étkezési naplódat, esetenként meglepődhetsz, hogy mennyi felesleges kalóriát fogyasztasz (édesség, chips, cukros sütemények…), vagy például, hogy milyen kevés folyadékot iszol…

Kezdd el csökkenteni, elhagyni a cukrot és a mézet. Kezdj el megismerkedni az élelmiszereken található címkékkel.

Ha jelenleg nem sportolsz, akkor kezdd el feltérképezni a lehetőségeidet. Gondold át, hogy milyen típusú sport áll hozzád a legközelebb, mi az, amit szívesen csinálnál, vannak e csoportos vagy egyéni órák a közeledben, amiket be tudnál iktatni az életedbe.

Ha kiderült, hogy IR-es vagy, ne vedd félvállról, foglalkozz vele a saját egészséged érdekében!

Írta: Tárczy Virág, dietetikus

 

Dr. Kelemen Csaba endokrinológus, nőgyógyász beszél az inzulinrezisztenciáról 5 percben - nézd meg videónkat!

 

 

 

PCOS-sel, inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb cikkünket a PCOS-ről és az inzulinrezisztenciáról, melyek szakorvosok és dietetikusok ajánlásai alapján készültek. Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod!

Image

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

dietetikus

Budapest

dietetikus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások