Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Szülésre vajon köthető egészségbiztosítás?

Ajánlom a Facebookon

Az egészségbiztosítás általában betegségek vagy szűrővizsgálatok esetén fizet, így a várandósság és a szülés alapvetően nem tartozik a biztosítási események körébe. Pedig a gyermekvállalás nagy kiadásokkal jár és jól jönne egy kis plusz anyagi segítség. Szerencsére vannak olyan lehetőségek, amelyek szülés esetén is érvényesek.

A szülés egy olyan esemény, amely az esetek többségében előre látható. A biztosítások általában olyan eseményekre szólnak, amelyek váratlanok, így a gyermekvállalásra sokszor nem érvényes az egészségbiztosítás.

Szerencsére találhatók a kínálatban olyan csomagok, amelyek a szülést is támogatják egy előre meghatározott összeggel. Az is előfordulhat, hogy a biztosító csak akkor fizet, ha a szülés során komplikációk lépnek fel.

Ha gyermekvállalásra készülsz, érdemes körülnézned az ajánlatok között, hiszen a szülés és a gyermekgondozás első hónapjai rengeteg plusz kiadással járnak.


Mennyibe kerül egy szülés?

A gyermekvállalás nem olcsó mulatság, és már a születés körüli költségek is rendkívül magasak lehetnek. Gondolj például a különféle vizsgálatokra vagy a babakellékekre. Az is előfordulhat, hogy a szülésre nem az állam egészségügyben szeretnél sort keríteni, vagy esetleg saját kórházi szobára vágysz.

Mivel ezek a kiadások összeadódva nagy összeget jelentenek, érdemes időben elkezdeni a megtakarítást.

Ha a várható kiadásokat sorra vesszük, akkor a terhesség kezdetétől számítva a gyermek féléves koráig körülbelül 1 millió forintot fogunk elkölteni.


Jelenleg tilos a korábban alapnak számító hálapénz

De mi történik abban az esetben, ha valaki nem szeretne állami kórházban szülni?

Természetesen erre is van mód, de az illetőnek mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Az otthonszülés esetében is a  baba biztonsága kell, hogy az első legyen, amely bár a fizetős ellátások közül az olcsóbb megoldás (körülbelül 200 000 forintba kerül), több feltételnek is meg kell felelni, így nem mindenki számára elérhető. 

A legtöbbek által választott másik alternatíva a magánkórház. Ha emellett döntünk, akkor érdemes előre gondolkodni és spórolni, hiszen egy nagyobb kiadásról van szó. Az alapcsomag 800 000 forint körül kezdődik, de olyan exkluzív megoldásokat is találhatunk, amelyeknek közel 2 millió forint a díja.

Ma már léteznek olyan egészségbiztosítási csomagok is, amelyek a szülés és a gyermekvállalás anyagi terheit igyekeznek könnyebbé tenni. Lássuk hogyan működik!

terhesseg egyeszsegbiztositas


Mi az az egészségbiztosítás?

Az egészségbiztosítás a biztosításoknak egy olyan típusa, amely az egészségmegőrzéssel, illetve az egészségkárosodás enyhítésével vagy helyrehozatalával kapcsolatos. Három típusa van:

  • összegtérítéses egészségbiztosítás (ezt összegfinanszírozónak hívják)
  • szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás (ezt szolgáltatás finanszírozónak hívják)
  • kritikus betegségek külföldi gyógykezelésére szóló egészségbiztosítás.

Az összegtérítéses biztosítások a szerződésben szereplő események után fizetnek. Ez a biztosítási esemény akár a szülés vagy a császármetszés is lehet.

A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás egy szolgáltatásfinanszírozó biztosítási típus. Abban az esetben jó, ha valamilyen orvosi vizsgálatra van szükséged, és szívesebben választanád a magánegészségügyet. A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások lehetővé teszik, hogy ezeket a szolgáltatásokat - egy előre megállapított- fix havidíj ellenében vehesd igénybe, és ne kelljen hatalmas és kiszámíthatatlan összegeket kifizetned az ellátásért. A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás akkor is jól jöhet, ha a szülés előtti nőgyógyászati vizsgálatokat a magánegészségügyben szeretnéd elvégeztetni.

A kritikus betegségek külföldi gyógykezelésre kötött egészségbiztosítás olyan problémák esetén érvényes, mint a rák vagy a szív és érrendszeri megbetegedések. Ezeket a betegségeket modern módszerekkel és korszerű felszereléssel és az adott betegségre szakosodott orvos csoporttal nagyobb eséllyel lehet meggyógyítani. A legjobb orvosi ellátás azonban gyakran csak külföldön elérhető, megfizethetetlen árakkal. Az egészségbiztosításoknak ez a típusa lehetővé teszi, hogy bárki számára hozzáférhető legyen a külföldi gyógykezelés.


Az egészségbiztosítás mely típusai érvényesek a szülésre?

A szülés nem sorolható a betegségek vagy balesetek közé, hiszen egy természetes folyamatról van szó. Ennek ellenére gyakran megtörténnek olyan események a születés kapcsán, amelyek jelentősen megnövelik az előre kiszámítható költségeket. Ilyen például a császármetszés vagy a tervezettnél hosszabb kórházi tartózkodás. Az egészségbiztosítás a váratlan kiadások kivédésében is hasznodra válhat.

Szülés kapcsán a egészségbiztosítás típusai közül a költségtérítéses és a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás jöhet szóba.

Jó hír, hogy a születési támogatás ma már nem csak a nők részére elérhető. A férfiak is köthetnek olyan egészségbiztosítást, amely gyermek születése esetén is fizet. Ez a szerződés akkor is érvényes, ha az anyának nincsen egészségbiztosítása. Az is lehetséges, hogy mindkét szülő rendelkezik szülésre is érvényes egészségbiztosítással. Ilyenkor mindketten megkapják a biztosítási összeget közös gyermekük után.

Fontos kiemelni, hogy ikrek születése esetén nem vagy duplán jogosult a biztosítási összegre. A gyerekek számától függetlenül a szülés eseménye után fizet a biztosító.

Szerencsére nem csak akkor lehet érvényes a biztosítás, ha valami váratlan történik. Találhatsz olyan csomagot is, amely egy fix összeget fizet gyermekszületés esetén. Jó hír, hogy erre is jogosult lehet mindkét szülő egyszerre.

Persze kizárólag a gyermekszülés miatt nem biztos, hogy megéri egészségbiztosítást kötni, hiszen ez az esemény nem fordul elő minden évben, de az olyan nagyobb egészségbiztosítási csomagok, amelyek gyermekszületés esetén is adnak támogatást, sok más eseményre is érvényesek. Ne felejtsd el, hogy bármikor megbetegedhetsz, szükséged lehet egy gyors beavatkozásra és szűrővizsgálatokra is érdemes időnként elmenned. Az összes szolgáltatást figyelembe véve már jól járhatsz a havi biztosítási díjjal. A szülés után járó támogatási összeget érdemes inkább egy plusz lehetőségként értelmezni. Ez az összeg akár 100 000 forint is lehet.

Szülésre, illetve császármetszésre érvényes biztosítás lakásbiztosítás kiegészítéseképpen is köthető.

terhesseg hetrol hetre

 

Mikor érvényes a szülésre az egészségbiztosításom?

Az egészségbiztosítások személyre szabhatók, úgyhogy elengedhetetlen, hogy ismerd a szerződésedben foglaltakat.

Annak érdekében, hogy megkapd a pénzt, fontos, hogy ne maradj el a biztosítási díj fizetésével és írásban jelezd a biztosítónak a biztosítási esemény bekövetkeztét 8 napon belül. A gyermek születési anyakönyvi kivonatára mindenképpen szükség lesz. Ha valamilyen komplikáció is adódott, akkor a kórházi zárójelentést is mellékeld.

És mikor nem fizet?

Vannak olyan esetek, amikor általánosságban véve egyik egészségbiztosítás sem érvényes. Ilyen szituáció például, ha…

  • nem jelented be az életmódodban vagy az adataidban bekövetkező változásokat. Ha mondjuk megváltozik a lakcímed vagy dohányozni kezdtél, akkor tájékoztatnod kell a biztosítódat.
  • több, mint 90 napot késel a díjfizetéssel. Az a legjobb, ha mindig pontosan fizeted a biztosítási díjat, hiszen így biztosan nem érhet kellemetlen meglepetés.
  • egy olyan betegséged miatt van szükséged orvosi kezelésre, amit már a biztosításkötés előtt diagnosztizáltak.
  • azonnali életmentő műtétre van szükséged. Ezt a helyzetet csakis az állami egészségügy tudja megoldani és fontos, hogy rögtön hozzájuk fordulj.
  • az egészségkárosodásod ittas vezetésből, öngyilkossági kísérletből, sportolásból vagy a foglalkozásodból ered, esetleg esztétikai célú a beavatkozás.

Az alapvető kizáró okokon kívül a szülésre is érvényes egészségbiztosítások alapkövetelménye, hogy a szülést megelőző egy évben már legyen érvényes egészségbiztosításod. Ez azt jelenti, hogy tényleg előre kell tervezni, és a fogantatás előtt legkésőbb 3 hónappal biztosítást kell kötnöd. Fontos tehát, hogy már késő várandósan válogatni a biztosítások között.

Ugyanez igaz akkor is, ha őssejtlevételt szeretnél. Ha szeretnéd igénybe venni ezt a szolgáltatást, akkor időben köss biztosítást. A szülésre érvényes egészségbiztosításhoz hasonlóan már a fogantatás előtt rendelkezned kell érvényes szerződéssel.

Ha szeretnéd, hogy a biztosításod szülés esetére is érvényes legyen, akkor különösen körültekintőnek kell lenned. Számos olyan biztosítás is szerepel az opciók között, amely kizárja a biztosítási események közül a szüléssel és a terhességgel kapcsolatos műtéteket. Vannak olyan alternatívák is, amelyek szövődménymentes szülés esetén nem fizetnek (akkor sem, ha vannak beavatkozások, például gátmetszés).

Ne félj kérdezni, és olvasd át alaposan a megállapodást. Nincs két egyforma biztosító, ráadásul szerződésenként is nagy eltérések vannak.


Hasznos lehet, ha egészségpénztári számlád van!

Szintén jól jöhet szülésnél, ha tagja vagy egy egészségpénztárnak, ezek közül is olyannak, amely önsegélyező szolgáltatást is nyújt.

Az egészségpénztár, az egészségbiztosításhoz hasonlóan, szintén az egészségmegőrzéssel, betegségekkel kapcsolatos kiadásokban segít. A pénztárba havidíjat fizetsz, amelyet a pénztár a névre szóló számládon tárol (költség levonása után). A pénztárban felgyűlt pénzed gyógyszerekre, egészségmegőrző termékekre, magánorvosi szoltáltatásokra, szűrővizsgálatokra költheted. Nem használhatod bármire, de a skála széles.

Ami a legjobb, hogy babaápolási termékeket is vásárolhatsz, például babamérleget, légzésfigyelőt, babakozmetikumokat, pelenkát, lázmérőt, és magadnak is vehetsz mellszívót, bimbóvédőt vagy melltartóbetétet.

A legnagyobb segítséget az önsegélyező pénztárból felvehető legfeljebb 1 millió forint jelentheti. A pénzt a saját számlád egyenlege terhére veheted fel, tehát ez a saját megtakarításod. Az igényedet a gyermek születése után legfeljebb 120 nappal be kell jelentened, és a legalább a számládon 180 napja lévő egyenlegből fizetik ki.

Itt tehát még a várandósság ideje alatt is van lehetőséged számlát nyitni és rá pénzt gyűjteni. Ez lényegében egy előtakarékosság. A gyermek születése kapcsán nem csak te vehetsz fel 1 millió forintot a számládról, hanem egy hozzátartozód is, például a házastársad vagy testvéred, ha neki is van számlája.

Összeségében elmondható, hogy a gyermekvállalásra tudatosan érdemes készülni. Nem csak lelkileg, hanem anyagi értelemben is. A tudatos tervezésben sokat segíthet az egészségbiztosítás. Fontos azonban, hogy olyan csomagot válassz, ami szülés esetén is fizet. Emellett ne felejtsd el, hogy több olyan támogatás és kedvezményes hitel is létezik, amelyeket a gyermeket várók vagy a friss szülők vehetnek igénybe.

Az egészségpénztár később is jól jöhet, mert önsegélyező szolgáltatás keretében kiegészítheted az állami juttatásodat (GYES, GYED, stb.) és a beiskolázáshoz is vehetsz fel pénzt a számládról.

Írta: Bodor Anna, BiztosDöntés.hu

bd logo 1

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások