Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Egészségpénztári számla – Költsünk az egészségünkre, de spóroljunk is

Ajánlom a Facebookon

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. Ebben mi magyarok talán nem vagyunk annyira erősek, így aki szűrővizsgálatokra járna vagy magánellátásban gyógyulna, annak gyakran mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Némi segítséget jelent, ha előre takarékoskodunk az egészségügyi kiadásainkra, de hogyan? Megnéztük, mit nyújthatnak nekünk az egészségpénztárak.

Mi az egészségpénztár?

Magyarországon lehetőség van arra, hogy önkéntes pénztárakban pénzt gyűjtsünk. Ez az öngondoskodás egy formája, és az állami rendszereket: a nyugdíjat, az egészségbiztosítást és a szociális segélyeket hivatott kiegészíteni.

Háromféle önkéntes pénztár létezik:

  1. Nyugdíjpénztár
  2. Egészségpénztár
  3. Önsegélyező pénztár

Mindegyik közös jellemzője, hogy saját döntésünk alapján csatlakozhatunk a pénztárakhoz, és gyűjthetünk oda pénzt. A kötelező tagdíjat minden hónapban be kell fizetnünk, de ezenfelül annyit fizetünk be a számlánkra, amennyit szeretnénk. Ráadásul sok esetben a cafeteria keretünk egy részét is használhatjuk pénztárakba való befizetésre. Így a dolog még kedvezőbb lehet.

A nyugdíjpénztárral öreg napjainkra, az egészségpénztárral az egészségünk megőrzésére, az önsegélyező pénztárral pedig bizonyos nem várt élethelyzetekre készülhetünk fel. Mindhárom fajta pénztárban egyszerre is nyithatunk számlát, de 2016-tól az egészségpénztárak önsegélyező szolgáltatást is nyújthatnak, és ezt a legtöbb egészségpénztár meg is teszi.

Amellett, hogy egy önkéntes pénztári számla önmagában is előnyös lehet nekünk, az állam igyekszik támogatni az öngondoskodást: a pénztárba befizetett pénzünk után adó-visszatérítést kaphatunk. Az abban az évben befizetett személyi jövedelemadónk 20%-át kaphatjuk vissza a három pénztárból összesen, legfeljebb 150 000 forintot.

Ezenfelül az egészségpénztári számlával számos egyéb kedvezményt is kaphatunk a megvásárolt termékek vagy az igénybe vett szolgáltatások árából is.

egeszsegpenztar


Mire költhetünk az egészségpénztárban tartott pénzünkből?

1. Gyógyszerek, gyógyászati termékek

Az egészségpénztári számlánkhoz szinte minden esetben kártya is tartozik. Különböző pénztárak különféle kártyákat kínálnak, így vannak fejlettebbek, amelyek közvetlenül össze vannak kötve a normál bankszámlánkkal, és egyszerűbbek is, de mindegyikkel fizethetünk a gyógyszertárban. Kiválthatjuk a gyógyszereinket és megvásárolhatunk minden olyan terméket, amelynek OGYI száma van, azaz az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélyével rendelkezik.

Több olyan, nők esetében gyakran előforduló betegség létezik, ahol szükség lehet rendszeres gyógyszerszedésre. Ilyen lehet például az inzulinrezisztencia vagy a pajzsmirigy-alulműködés is, de vitaminok és fogamzásgátló gyógyszerek vagy eszközök, például óvszer is vásárolható az egészségpénztárban tartott pénzünkből.

2. Babaápolási termékek

Vehetünk az egészségpénztári kártyánkkal pelenkát, törlőkendőt, mérleget, légzésfigyelőt, bébiőrt, babaápolási kozmetikumokat, például hintőport, babaolajat, testápolót, popsikrémet, fültisztítót. Tápszert is vásárolhatunk, sőt az édesanyáknak bimbóvédőt, melltartóbetétet, mellszívót is.

Erre különösen érdemes lehet félretenni még akkor, amikor dolgozunk és magasabb a bevételünk, mert igen sokba is kerülhetnek.

3. Szemüveg, napszemüveg, kontaktlencse

A szemész által felírt szemüvegeket, napszemüvegeket, kontaktlencséket és azok tartozékait is fizethetjük az egészségpénztári számlánkon lévő pénzből. Ha online rendelnénk meg ezeket, akkor még a szállítási költség is fedezhető a pénztárból.

4. Gyógyászati segédeszközök és orvostechnikai eszközök

Számos olyan terméket vásárolhatunk, amely gyógyászati segédeszköznek minősül, és van valamilyen nyilvántartási száma, például VTSZ (vámtarifaszám). Ilyen lehet a cukorbetegség esetén nélkülözhetetlen, de inzulinrezisztencia és egyéb endokrin betegségek esetén is hasznos vércukorszintmérő, és vásárolható vérnyomásmérő, inhalátor, párásítók, víz- és légtisztítók, lúdtalpbetétek, gyógycipők, botok, protézisek, fogszabályozók. A skála széles.

5. Magánorvosi szolgáltatások és szűrővizsgálatok

Sok olyan nő van, aki magánorvosi keretek között jár nőgyógyászhoz. Az éves rákszűrés, mellrákszűrés vagy emlő ultrahang, a várandósgondozás, szülészet sok pénzbe kerülhet, és több ezek közül rendszeres kiadást jelenthet.

Ugyanez igaz az endokrinológiai, diabetológiai vizsgálatokra, kezelésekre is. Ha nem tudunk, vagy valamiért – például a hosszas várakozási idő miatt – nem szeretnénk az állami ellátás keretében endokrinológushoz járni, magánorvosunk számláit az egészségpénztári kártyánkkal is fizethetjük.

Ezen túl járhatunk fogorvoshoz, bőrgyógyászhoz, gyermekgyógyászhoz, szemészetre, vagy igénybe vehetünk kiemelt kórházi ellátást is.

Csak olyan orvosoknál, szolgáltatóknál fizethetünk az egészségpénztári számlánkról, amelyeknek az adott pénztárral szerződése van. Ha a miénkkel éppen nincs, nem kell megijednünk, bejelenthetjük a pénztárnak, és az megpróbál szerződést kötni az adott szolgáltatóval.

mellrak betegtajekoztato oldal 1200x628

6. Gyógytorna, gyógymasszázs, fizioterápiás kezelések

Olyan szolgáltatásokat is elszámolhatunk, amelyek az egészség megőrzését vagy javítását szolgálják. Van olyan pénztár, amely kéri, hogy a szolgáltató szerződjön vele, de nem mindegyik. SZJ vagy TEÁOR szám alapján dönti el a pénztár, hogy melyik szolgáltatás fizethető a pénztári számla terhére.


Milyen önsegélyező szolgáltatásokat vehetek igénybe?

Az önsegélyező pénztárból – ha az egészségpénztár egyben önsegélyező pénztár is – a legalább 180 napja a pénztárban lévő pénzünk terhére költhetünk. Ennek a szolgáltatásnak a lényege, hogy olyan élethelyzetekben, amikor nagyobb összegre van szükségünk, a pénztárban felhalmozott pénzünkből segély jelleggel nagyobb összeget kérhetünk. Melyek lehetnek ezek az élethelyzetek?

1. Gyermek születése

Ha gyermekük születik, akkor 120 napon belül 1 millió forintot vehetünk fel a pénztárban tartott pénzünkből. Ebből bármit vásárolhatunk, nem csak egészségmegőrzéssel kapcsolatos terméket. Tehát akár a babaszoba berendezésére is költhetjük.

2. Gyermekgondozási támogatás

Havi rendszerességgel kiegészíthetjük a pénztárunkból az állami ellátásunkat, mint például CSED, GYED, GYES vagy GYET.

3. Beiskolázási támogatás

Támogatást kérhetünk az óvodás, iskolás vagy főiskolás gyermekünk évkezdésekor, amiből vásárolhatunk könyveket, ruhákat, sportszereket, sőt, főiskolás diák tandíját és kollégiumi vagy albérleti díját is fizethetjük.

4. Táppénz-kiegészítés, álláskeresési kiegészítés, rezsitámogatás

Ha táppénzre kényszerülünk, elveszítjük az állásunkat, vagy átmenetileg gondjaink támadnak a rezsink kifizetésével, akkor is felhasználhatjuk a pénztárban tartott pénzünket.

5. Otthonápolás, idősgondozás

Akkor is felvehetünk pénzt, ha mi szorulunk ápolásra, és akkor is, ha mi gondozzuk idős rokonunkat.

6. Temetési költségek elszámolása

Közeli hozzátartozó halálakor számlák alapján kapjuk vissza a temetés költségeit a pénztárban tartott pénzünk erejéig.

terhesseg hetrol hetre


Milyen kedvezmények elérhetők az egészségpénztári számlával?

Adó-visszatérítés

A legkomolyabb kedvezményt az adó-visszatérítés jelenti. Ehhez mindenképpen szükséges, hogy legyen befizetett szja-nk, amiből visszaigényelhetjük a pénztárba befizetett összeg 20%-át. Ez 150 000 forintot is jelenthet nekünk. Ha a mi adónk nem elég a teljes összeg visszaigényléséhez, például mert a családi adókedvezményt mi vesszük igénybe, akkor lehet a pénztár például a házastársunk vagy egyéb családtagunk nevén is, aki ezt megteheti. A pénztári szolgáltatásokat így is igénybe vehetjük, a pénztár erre lehetőséget ad.

Termékekhez, szolgáltatásokhoz kapcsolódó kedvezmények

Az egészségpénztárak partnerei gyakran kedvezményeket adnak a termékeik vagy szolgáltatásaik árából a pénztár tagjainak. Így bár magánellátást veszünk igénybe, ezért kevesebbet kell fizetnünk.

Prevenció

Ha prevenciós szolgáltatásokat veszünk igénybe, akkor ezek után 10%-os adó-visszatérítést kaphatunk.

Lekötés

A pénztárban tartott pénzünket, ha épp nem szeretnénk felhasználni, 2 évre leköthetjük. A lekötött összeg után 10%-os adó-visszatérítést kapunk.


Mennyibe kerül az egészségpénztári számla fenntartása?

A pénztári számlánk fenntartása költséggel jár, és egyéb díjakkal is számolnunk kell. Ilyen a belépési díj, a kártya éves díja és a kilépési díj is. Az egyes pénztárak különböző mértékű díjakat számítanak fel, és az is eltér, hogy hol mennyi a kötelező havi tagdíj.

A működési költségek tekintetében is különböző módokkal találkozhatunk. Van, ahol a befizetett összeg egy bizonyos százaléka a költség, de van, ahol sávos az elvonás, és minél magasabb összeget fizetünk a pénztárba, annál kisebb mértékű költséggel kell számolnunk.

Hogy melyik pénztárhoz érdemes csatlakozni és miért, és hogyan válasszunk, ahhoz a BiztosDöntés.hu honlapján kapunk még segítséget. Részletesebben olvashatunk az egészségpénztárakra vonatkozó szabályokról és a felhasználás lehetőségeiről is.

Írta: Simondán Eszter, BiztosDöntés.hu, pénzügyi szakértő

bd logo 1

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások