Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Hová fordulhatok, ha a szülésemet rosszul éltem meg?

Ajánlom a Facebookon

Várandósság tervezése, szülési terv, majd szülés. Van, hogy nem úgy alakul, ahogyan azt elképzeltük, a szülést (akár hüvelyi, akár császár) traumatikusnak éljük meg. Ezeket az élményeket érdemes feldolgozni, amelynek első lépése a történtek elmesélése, az anyuka meghallgatása. Ebből a célból alakult meg az EMMA Egyesület, akinek vezetőjével, Fazakas Pálmával beszélgettünk.

Szerző: Óvári Enikő

Szerző: Óvári Enikő | újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla


Mit nevezünk szülészeti traumának?

A szülési trauma kapcsán, ami eszünkbe jut, az általában valami orvosi trauma: komolyabb egészségügyi komplikációk, fizikai sérülés, haláleset. Emellett azonban van sok nő, akinek bár egészségesen született a kisbabája, mégis traumatizálódott a szülés során. Mint arra Fazakas Pálma felhívta a figyelmet, nem maga a beavatkozások milyensége és mennyisége a traumatikus, hanem mindig a bánásmód.

„Ha valakinek a szülése eltér a szülési tervétől, vagy attól, ahogyan azt elképzelte vagy amire vágyott, de a beavatkozásokhoz az engedélyét kérik, normális emberi hangon elmagyarázzák az azzal járó előnyöket és hátrányokat, akkor az nem traumatizál úgy, mintha a feje fölött hoznak döntést.”

– mondja.


Miért fontos, hogy a traumatikus élményeinkről beszéljünk, feldolgozzuk?

Már eleve az az út is hosszú és nehéz, amíg odáig eljut egy nő, hogy őszintén tudjon beszélni a vele történtekről. Fontos, hogy olyan biztonságos környezetben tudjanak beszélni róla, ahol elismerést nyer a megélt valóság. Azáltal, hogy elmesélhető, kívülre kerül, jobban rá lehet nézni, megerősítést kaphatnak arra vonatkozóan, hogy nem az ő hibájuk. Hiszen sokszor a megfélemlítés, a kiszolgáltatottság, az elhiteltelenítés, a méltóságtól való megfosztás, a tehetetlenség érzésével találkoznak.


Mi az EMMA segélyVonal?

Az EMMA segélyVonal egy klasszikus értelemben vett lelkisegély vonal, amely támogatást nyújt a nőknek, emellett megbízható információ megtalálásában is tud segíteni, a gyermek iránti vágy megjelenésétől egészen a gyermekek intézménybe kerüléséig. Bárki hívhatja az EMMA Vonalat, aki ebben az életszakaszban van éppen, és úgy érzi, szüksége van valamilyen támogatásra az útján.

EMMA segélyVonal ingyenesen hívható zöld szám:

06 80 414 565

minden hétköznap 10-12 és este 21-23 óra között, levelet bármikor írhattok az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre.


Hogyan segít az EMMA Egyesület, az EMMA vonal?

A történések elmeséléséhez nagyon fontos egy olyan közeg, ami nem ítélkezik, hanem meghallgat. Ami nem bagatellizálja a szülési traumát, hanem legitimizálja a történteket. Ott, egy ilyen közegben, közösségben tud elkezdődni a gyógyulás. Hiszen a szülési trauma – csakúgy mint bármilyen trauma – túlélőinek sokkal nehezebb egyedül megküzdeni a feldolgozással. Ha nincsenek olyan társadalmi mozgalmak, amelyek ezeket ki tudják hangosítani, a megélt valóság köddé válik. „Amíg a nők magukra vannak hagyva, elhallgattatva és nincs egy ilyen közösség körülöttük, addig ez halálra van ítélve” – hívta fel a figyelmet Pálma.

Kiemelte: „nekünk kettős feladatunk van: egyrészt az, hogy olyan biztonságos tereket teremtsünk, ahol az anyák, a nők el tudják mesélni az őket ért traumákat anélkül, hogy azt megkérdőjeleznék. Másrészt, hogy ezeket kihangosítsuk és azt mondjuk: állj, ez így nincs rendben.”


„Örülj, hogy mindketten egészségesek vagytok, ez a lényeg!” - káros biztatás helyett támogatás

Az említett, biztatónak szánt gondolatok sajnos bagatellizálják, semmivé teszik a szülés körüli, női élményeket, tapasztalatokat. Azt sugallják, hogy az anya nem elég fontos, csak a gyermeken van a fókusz. Pedig az anya-baba kapcsolatot befolyásolhatják a szülés körül megélt anyai érzések és tapasztalatok.

„Ha az anya nincsen jól, akkor a babának is sokkal nehezebb. Az anya jólléte sokban hozzá tud járulni ahhoz, hogy mentálisan egy egészségesebb generáció tudjon felnőni.”

– mutatott rá a szakember. Hozzátette: a feldolgozatlan szülési traumák hatással vannak a családi, a párkapcsolati viszonyrendszerre is.

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

Van, amikor nem elég egy telefon

Ha a meghallgató beszélgetés nem elég, abban támogatják az EMMA önkénteseni a hozzájuk fordulókat, hogy meg tudják fogalmazni a saját igényeiket, ami nem mindig könnyű, figyelembe véve a rájuk zúduló ezernyi információt. Ha ez sikerült, akkor ez stabil kiindulási pontot képezhet ahhoz, hogy megtalálják a nekik legmegfelelőbb szakembert. Ehhez érdemes számba venni a rendelkezésre álló időbeli és anyagi erőforrásokat, a jelenlegi élethelyzetet és múltbéli tapasztalatokat, megéléseket.

„Abban támogatjuk az anyákat, hogy járjanak utána az információknak, hogy a saját erőforrásaikat figyelembe véve tudjanak döntést hozni abban, hogy melyik az a szakember, aki a legjobban tudná őket segíteni abban, hogy a számukra a lehető legmegfelelőbb döntést tudják meghozni ezen a téren is.”

– mondta Fazakas Pálma.

A Császárvonal ingyenes mobilalkalmazásával (Android/iOS) teljeskörűen fel tud készülni bármely kismama arra az esetre, ha császármetszéssel végződne szülése. A 120 oldalnyi, közérthető tájékoztató a műtét előtti, a kórházi és a gyermekágyi időszakkal kapcsolatban is bőséges, részletes információkkal szolgál. Az appon belül letölthető, egyszeri előfizetés után elérhető videós tartalmak pedig a sebkímélő mozdulatoktól, a műtét utáni mobilizáláson át, a szétnyílt hasizom regenerálásáig és az alap és haladó hegkezelésig minden fontos segédletet tartalmaz a minél szövődménymentesebb felépüléshez. Támogató szakértői csoportunkat keresd a Facebookon, a hasznos anyagokért, tájékoztatókért, posztokért, tippekért, videókért kövess bennünket Facebook oldalunkon, Instagramon, YouTube-csatornánkon és a csaszarvonal.hu-n.

 

Szerző: Óvári Enikő
Forrás: Császárvonal

 

 

Császárvonal - Intima.hu

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások